Archiv podle kategorií: Klobouky

Moderní typy pánských klobouků

Klobouky doprovází lidstvo již několik tisíciletí a proto určitě nepřekvapuje, že existuje velké a rozmanité množství různých typů a variací klobouků. Nicméně v současné době se počet typů klobouků, které se běžně nosí zredukoval na cca 6 základních.

Homburg

Homburg je dnes klasickým pánským kloboukem, který je nejvhodnější volbou pro velmi formální příležitosti. Vznikl okolo roku 1880, kdy byl princ z Walesu, pozdější britský panovník Edward VII, na dovolené v lázeňském městě Bad Homburg u Frankfurtu nad Mohanem. Ve městě v té době fungovala a prosperovala továrna na klobouky značky Mockel, která provázela některé významné lázeňské hosty po svých provozech. Edward VII si při své návštěvě objednal klobouk, který poté často a rád nosil a tím ho celosvětově zpropagoval. Postupem času se homburg vyprofiloval jako pánský doplněk pro formální příležitosti a dnes je pokládán za nejvíce společenský klobouk hned po cylindru. Až do 60. let 20. století je možné homburg najít na fotografiích dobových celebrit, z nichž např. Anthony Eden, britský válečný ministr zahraničí, tento klobouk nosil opravdu často.

Typický homburg je plstěný klobouk s vyšší korunou, středně širokou krempou, jejíž konce jsou zatočeny nahoru do jakési ruličky. Klobouk je vyztužen a na vrcholu koruny je vytvarována podélná rýha. Typickými barvami, ve kterých se homburg proslavil jsou šedá a černá, doplněné poměrně širokou, obvykle černou, stuhou na úpatí koruny klobouku. Více se o klobouku Homburg dozvíte v samostatném článku na našem blogu.

Naší nabídku klobouků Homburg najdete na www.SEKORA.cz.

Fedora

Fedora je dnes asi nejrozšířenějším a nejčastěji nošeným typem klobouku. Název Fedora vychází z divadelní hry Victoriena Sardoua, kterou napsal pro Sarah Bernhardt v roce 1882. Sarah Bernhardt v ní ztělesňovala princeznu Fédoru a nosila na hlavě klobouk, který se stal vzorem pro moderní fedoru. Na konci 19. století se z původně ženského modelu stal především klasický pánský klobouk, vyráběný po celém světě v milionech kusů a i základem, z kterého časem vznikly i jiné typy klobouků (trilby či borsalino jsou typickými ukázkami klobouků, jejichž původ lze jednoznačně spojit s fedorou). Klobouk fedora se stal symbolem doby americké prohibice a gangsterů a detektivů 30. let 20. století a k posílení asociace této doby s fedorou nemálo přispěla i hollywoodská studia. Moderní renesance fedory je neodmyslitelně spjatá s kloboukem Indiana Jonese v podání Harrisona Forda.

Fedora má poněkud protáhlý tvar, měkké dýnko s širší krempou, které obvykle je tvarováno tak, aby stínilo oči. Na vrcholu koruny je často podlouhlá nebo trojúhelníková prohlubeň a po stranách koruny bývají vymodelovány jamky. Fedora je elegantní, nenáročný a stylový klobouk, který svého nositele perfektně chrání před nepřízní počasí či před ostrým slunečním světlem. Klasická fedora je plstěná, ale existují i variace z kůže či bavlny.

Fedora je pravděpodobně nejuniverzálnějším kloboukem a dnes nejrozšířenějším a nejméně provokativním. Perfektně se hodí k běžnému pracovnímu oblečení, nezklame jako klobouk pro volný čas a lze ji bez ztráty květinky nosit i k ryze formálním příležitostem. Více se o kloboucích fedora dozvíte v samostatném článku na našem blogu.

Naší nabídku klobouků fedora najdete na www.SEKORA.cz.

Trilby

Jedním ze základních typů moderních klobouků je klobouk, označovaný jako trilby. Trilby je charakteristický tím, že má relativně úzkou, oválnou krempu, která ve předu směřuje mírně dolů a v zadní partii klobouku je ohnutá směrem nahoru. Koruna klobouku trilby (jeho výška) je poměrně nízká a je zdoben stuhou po spodním obvodu koruny. Klasický trilby se vyráběl z vlněné nebo kožešinové plsti, ale vlněné či tvídové varianty byly stejně oblíbené. Celkově působí trilby menším dojmem, než klasické klobouky.

Klobouk získal svůj název podle divadelní hry Trilby, vzniklé na základě románu George du Maurier (dědeček známé spisovatelky Daphné du Maurier). Román i divadelní hra byly ve své době nesmírně populární a v oblibě je předstihl snad jen Stokerův Hrabě Drákula. Divadelní hra byla poprvé uvedená v Paříži v roce 1895 a herci na jevišti nosili ke svým kostýmům – v té době – divné klobouky, které se ale díky oblíbenosti hry i románu rychle rozšířili a to nejen po Paříži, ale celosvětově. Trilby, název románu, hry i klobouků, je křestní jméno hlavní hrdinky díla, Trilby O´Ferrall.

Klobouk typu Trilby vychází z klasického typu fedora, doplněného některými prvky tradičního tyrolského klobouku. Trilby se objevil ve správný čas, což pomohlo jeho rychlému rozšíření. Masivní nástup automobilů vyžadoval i doladění tehdejšího oblečení a trilby rychle bodoval díky tomu, že je nižší, než v té době běžné modely, a nastupování a vystupování do a z automobilu s ním bylo výrazně jednodušší.Trilby se lavinovitě šířil po kontinentální Evropě i v zámoří. V Anglii se v polovině 20. let 20. století stal de facto povinným doplňkem oblečení na dostihovém závodišti (typicky v hnědé barvě) a tuto pozici si udržel dodnes – trilby k dostihům v Anglii patří. Na vrcholu popularity se nesl až do konce 60. let 20. století, kdy začala obliba klobouků celkově vadnout.

V současné době patří trilby, spolu s fedorou, ke kloboukům, které táhnou reinkarnaci klobouků jako módního doplňku. Díky tomu, že působí subtilním dojmem, je trilby hlavním protagonistou klobouků pro ženy. Moderní trilby je zdoben často výraznou stuhou a populární je i jeho slamáková varianta. Klobouk typu trilby je navzdory své více než stoleté historii opravdu moderním kloboukem. Nejen ženy ocení jeho opticky menší vzhled, který neupoutává tolik pozornost ke klobouku. Zvednutí krempy v zadní části působí elegantně a přitom uvolněně a celkově trilby výborně ladí s méně formálními a pohodlnějšími požadavky na současné oblečení. Více se o trilby kloboucích dočtete v samostatném článku na našem blogu.

Naší nabídku trilby klobouků najdete na www.SEKORA.cz.

Panama

Klobouky, označované jako panama, jsou pletené z vláken tropických palem a primárně slouží k ochraně před sluncem a úžehem. Ačkoliv se jim říká panama, jejich domovinou je Ekvádor, kde se dodnes ručně vyrábějí ty nejkvalitnější a nejjemnější varianty. Za svoje rozšíření vděčí stavbě panamského průplavu, odkud se rozšířily po celém světě. Velkým propagátorem se stal americký prezident Theodore Roosevelt a dodnes dostává každý prezident Spojených států jeden kus darem od Ekvádoru po své inauguraci.

Moderní Panama je lehký letní klobouk, který perfektně chrání před sluncem a díky tomu, že je vzdušný jeho nositel výborně snáší i tropická horka. Vyrábí se buď z vláken palmy (panamské palmy či palmy rafia) nebo z umělého materiálu zvaného toyo. Nejčastěji panamy mají tvar velmi podobný klasické fedoře, ale existují i ve variantách westernových či vyloženě dámské modely. Nejluxusnější panamy jsou stále ručně pletené v Ekvádoru, i když i tam postupně mizí řemeslníci, kteří umějí jemné klobouky uplést.

V nabídce značky Stetson jsou klobouky typu panama jak v luxusním provedení, které pocházejí z originální domoviny a jsou ručně pletené, tak i dostupnější modely z vláken palmy rafia či toyo. Protože je značka Stetson nerozlučně spjatá s kovbojskými klobouky, je v nabídce i vyloženě westernový klobouk, stejně jako modely, určené primárně pro dámy. Více se o panama kloboucích dočtete v samostatném článku na našem blogu.

Naší nabídku panama klobouků najdete na www.SEKORA.cz.

Westernové klobouky

Jako westernové klobouky jsou označovány klobouky, které mají svůj původ při dobývání amerického západu, ale popularitu získali zejména v 50. a 60. letech minulého století díky hollywoodským westernům.

Jedná se o klobouky, které vycházejí z pracovních klobouků a jejich primárním účelem bylo ochránit svého nositele před nepřízní počasí – chladem, deštěm, větrem, ale i sluncem. Jako takové mají obvykle širší krempu, často ohnutou po stranách nahoru a vyšší korunu. Typicky se vyráběli z kožešinové plsti (často z bobří kožešiny) nebo z plsti vlněné. Oba materiály mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, vyžadují minimální údržbu, lze je jednoduše tvarovat a jsou opravdu dlouhověké.

Americká značka Stetson se od svého počátku (založená v roce 1865) specializovala právě na pracovní klobouky pro americké kovboje, farmáře a osadníky. První model, který značka vyráběla se jmenoval Boss of the Plains a získal zcela ojedinělé kultovní postavení. Obliba westernových klobouků dosáhla maxima v době, kdy Hollywood produkoval své nejslavnější westernové filmy a hvězdy jako John Wayne, Gary Cooper, James Stewart, Steve McQueen, Clint Eastwood, Paul Newman a mnozí další se na filmovém plátně objevovali v kloboucích značky Stetson. Více se o značce Stetson dozvíte na našem blogu.

Westernové klobouky mají své místo i v současné době. Ačkoliv jejich nošení ve střední Evropě vyžaduje odvahu a sebedůvěru, nikdo jim nemůže upřít eleganci a praktičnost. Více informací o westernových kloboucích najdete v článku na našem blogu.

Naší nabídku westernových klobouků značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Buřinka

Buřinka (označovaná také jako bowler nebo derby klobouk) je tvrdý plstěný klobouk s užší okrouhlou krempou a poměrně vysokou oválnou korunou. Buřinka vznikla v Anglii v polovině 19. století jako klobouk, který měl chránit hlavu při jízdě na koni a je proto velmi praktická a funkční. Buřinka byla velmi rozšířená při dobývání amerického západu, kde získala svoje jméno derby klobouk. V první polovině 20. století se buřinka stala ikonou britského stylu a do konce 70. let 20. století byla téměř nezbytnou součástí oblečení finančníků z londýnské City.

Ačkoliv je buřinka nejen praktická (dobře sedí na hlavě a dobře chrání hlavu) ale i mimořádně elegantní, dnes je poněkud výstřední a staromódní. Pokud se ale dobře nakombinuje s ostatním oblečením, může působit velmi stylově a chic. I v dnešní době je reminiscencí opravdového britského stylu.

Více se o buřince dozvíte na našem blogu. Naší nabídku buřinek značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Klobouková etiketa pro muže – pravidla chování při nošení klobouku

Stetson Richmond

V posledních letech se nošení klobouků opět vrací. Stále více mužů začíná pravidelně klobouky nosit jako běžnou součást jejich oblečení. Ale díky tomu, že na začátku 60. let 20. století se klobouky – prakticky najednou a náhle – přestaly nosit (více se o historii klobouků dozvíte na našem blogu), ztratilo se povědomí o to, jaká jsou základní společenská pravidla při nošení klobouků. Před začátkem 60. let 20. století byli muži v této specifické etiketě vychováváni, doma, v rodině i ve škole. A protože prakticky všichni muži klobouky nosili, měl ten, kdo si nebyl jistý, okolo sebe dost vzorů, zkušenějších mužů, od kterých mohl kloboukovou etiketu odkoukat. Ale tím, že se klobouky po dobu padesáti let moc nenosili, spolu s celkově uvolněnějším přístupem k oblékání, zmizel z povědomí mužů i cit pro to, jak klobouky nosit a co je slušné a co je vyloženě faux paux.

Stetson Radford

V následujících bodech najdete doporučení, jaká jsou dnešní, moderní pravidla pro nošení klobouků – tzv. klobouková etiketa.

  • Klobouky se nosí na hlavě venku. Vstoupíte-li do jakékoliv budovy, sejměte svůj klobouk z hlavy. Kdysi platilo, že na chodbách budov se klobouk nemusel sundávat, poměrně složitá pravidla pro nošení klobouku ve výtahu (byli-li ve výtahu jen muži, mohl klobouk zůstat na hlavě), v obchodech nebylo nutné klobouk sundávat a mnohé další výjimky. Ale dnes doporučujeme jednoduché pravidlo – při vstupu do budovy sejměte svůj klobouk z hlavy.
  • Jedinou výjimkou z výše uvedeného pravidla jsou nádraží. Ale i na nádraží, pokud vstoupíte do čekárny (nebo jiné místnosti) sejměte klobouk z hlavy.
  • Pokud máte klobouk sundaný, držte ho vždy tak, aby vnitřek klobouku nebyl vidět. Vnitřek klobouku vždy nasměrujte směrem k vašemu tělu (není nezbytné, aby lidé okolo viděli, jak se potíte či jak starý máte klobouk).
  • Potkal-li muž venku známou ženu (nebo i významného či nadřazeného muže), pozdravil ji smeknutím – nadzvednutím klobouku; pokud se s ní zastavil a bavil, sejmul klobouk. Toto pravidlo by dnes vypadalo značně archaicky – venku klobouk nemusíte před ženou sundávat. Chcete-li ženě (nebo i muži) vyjádřit svou úctu, uchopte na okamžik krempu svého klobouku a mírně předkloňte hlavu. Dotknutí se krempy je lepší provést levou rukou tak, aby vám zůstala pravá ruka volná k případnému podání ruky.
  • V žádném případě si nenechávejte klobouk na hlavě v restauraci. Uložte ho do šatny, položte na židli vedle sebe nebo poproste obsluhu, aby vám ho uložila.
  • Pokud si sundáváte nebo nasazujete klobouk, uchopte ho za přední část vrcholu koruny nebo za přední část krempy. První způsob je klasičtější, formálnější ale vystavujete svůj klobouk riziku toho, že častým dotýkáním se vrcholku koruny se toto místo zašpiní a osahá.
  • Pokud se hraje státní hymna, vztyčuje státní vlajka nebo okolo prochází pohřeb, sejměte klobouk. Dříve se při takových příležitostech pokládal sundaný klobouk na srdce, dnes postačí, když smeknete.
  • Udržujte svůj klobouk v čistotě.

Naší nabídku klobouků legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Historie klobouků

Nošení klobouků se prolíná celými staletími. Klobouky jsou pokládány za kulturní a sociální symboly, slouží a sloužily jako způsoby komunikace, reprezentují osobitý vkus a názor jejich nositelů.

Počátek pokrývek hlavy

O tom, že historie klobouků sahá daleko do neolitického období, svědčí malby, sochy a mozaická díla, kde jsou vyobrazeni lidé nosící velké slaměné klobouky, které pravděpodobně sloužily jako ochrana před sluncem. Jako úplně původní materiál sloužila syrová a neopracovaná zvířecí kůže, která se postupem času opracovávala opalováním a ořezáváním. Původní používání klobouků mělo hlavně praktický význam, kterým byla ochrana nejdůležitější části těla – hlavy, a to jak její ochrana v bitvách nebo při lovu, ale také jak již bylo zmíněno výše, před sluncem a v zimních období před mrazem.

Symbolický význam

V dalších civilizacích dochází i k symbolickému a rituálnímu rozvoji používání pokrývek hlavy. Například ve starověkém Řecku a později i v Římě každý náboženský rituál nebo oběť musela být vykonávána velato capite tj. s hlavou zcela zakrytou, povětšinou používáním různých druhů tógy. V biblických dobách nosívaly Židé při svých rituálech na hlavách turbany či mitry podobající se těm, které nosívaly Asyrští králové. Perský turban je již po celá staletí charakteristickým oděvním doplňkem islámské populace. Co se týče zrodu katolické církve, již první papežové a další nejvyšší církevní představitelé nosívaly nejrůznější typy pokrývek hlavy jako například mitry a tiáry.

 Kapuce a barety 14. století

Abychom objevili skutečného předchůdce dnešního moderního klobouku musíme se vrátit zpět do středověku. V této éře muži, ženy a duchovenstvo nosili zvláštní druh pláště s kapucí, nazývaný capperuccia. Slovo capperuccia či cappelus bylo používáno až do 15. století. Bohatší lidé si mohli dovolit jakési sametové kapuce zavázané pod bradou, často zdobené kožešinami či drahými kameny. Ti méně šťastnější nosili jednoduché kukly, sloužící hlavně k jejich ochraně před nepříznivým počasím. Právě v této době se mění význam pokrývek hlavy, kdy u vyšších vrstev zdaleka nehraje roli jejich praktická role jakou je ochrana hlavy, ale stávají se především neodmyslitelným módním doplňkem.

Zhruba ve stejné době se začíná objevovat stále ještě moderní typ klobouků a tím je baret. Nynější termín baret se vyvinul z pokrývky hlavy zvanou barretta, což byla pokrývka hlavy nošená především lidmi z vyšších společenských vrstev a církevních hodnostářů. Tato barretta se skládala ze tří až čtyř částí tužšího plátna a střapce. Velmi známá se stala červená barretta, kterou nosívala florentinská šlechta a umělci. Naopak barretty v černé barvě se staly velmi rozšířenými hlavně mezi právníky a soudci.

Plstěný klobouk

V 15. století mezi šlechtou a bohatší vrstvou začíná dominovat plstěný klobouk, který byl zároveň jemný na dotek a současně velmi odolný. Právě plstěný klobouk se báječně hodil k elegantnímu a rafinovanému renesančnímu oblečení. Nošení plstěných klobouků se začíná velmi rychle rozšiřovat ve Francii a později i v Itálii. Král Karel VII. nosil plstěný klobouk z bobří kožešiny, což bylo rozlišovacím znakem šlechty od nešlechticů, kteří nosily plstěné klobouky z vlny. Karel VII. je v tomto klobouku zvěčněn na plátně od Jeana Foqueta, které dodnes visí v muzeu v Louvru.

V první polovině 16. století se na francouzské módní scéně objevuje trend velkých klobouků ze sametu zdobených pery a honosnými přezkami. V Německu se v této době nosí hlavně velké plstěné klobouky z vlny. Co se týče Anglie, je skeptická k novinkám ze zahraničí a zůstává věrná klasickým středně velkým plstěným kloboukům.

Bicorny a tricorny sedmnáctého století

K velkému zvratu v pánském odívání dochází během 17. století. Muži vyměňují tuhé a nepříjemné manžety za krajkové límce a obyčejné kalhoty se stávají stále oblíbenější. Střední třída se vyznačuje klobouky s koženými stuhami a přezkami ve středu klobouků. Naopak u vyšších tříd a šlechty zůstávají oblíbena pera a peří, ale nyní v mnohem zdobnější formě. V tomto století také dochází k rozvoji nového trendu, který původně pochází z Francie, a to paruky, která přebírá ochrannou funkci klobouků, a klobouky mají hlavně estetickou roli. Tato doba je známá také nošením klobouků v podpaží. V této době se nosí hlavně velké dvoucípé tzv. bicorny nebo třícípé klobouky tzv. tricorny. Kloboukářskou velmocí byla ke konci 17. století hlavně Francie.

18. století a Napoleon

V 18. století dávají obyčejní lidé hlavně přednost dvoucípým kloboukům jejichž okraje jsou navrchu svazovány broží.

Revoluční rok v roce 1789 otřásl nejen sociálním a politickým uspořádáním, ale došlo i ke změně stylu oblékání. Oděv jak vysokých funkcionářů tak středních tříd je mnohem více střídmější. U mužů napříč většinou společenských vrstev převládají dlouhé kalhoty, krátké dvouřadové vesty a dvoucípý klobouk, nyní však se širšími okraji a zlatým lemováním jako doplnění ne tolik okázalého zbytku pánské garderoby. Další zvrat nastává s příchodem Napoleona Bonaparte. Původně byl dvoucípý klobouk nošen tak, že jeden cíp směřoval nad čelo a druhý nad šíji. Právě Napoleon změnil nošení bicornů, a to tak, že klobouk otočil o 90 stupňů, kdy boční lem se tyčil přímo nad čelem a oba cípy klobouku se nacházely nad spánky.

Příchod okázalých cylindrů

Jak bylo již uvedeno zhruba od konce 18. století dochází v pánské módě ke střídmějšímu odívání. Během 19. století je tato umírněnost dále následována, kdy muži nosí jednoduchá saka a kalhoty. Samozřejmě nesmí chybět ani pokrývka hlavy, a právě zde se objevuje nový módní hit a to cylindr. Některé prameny tvrdí, že cylindr pochází z Číny, kde byl vyráběn z hedvábí kantonskými kloboučníky. V Evropě se cylindr ve své nejstarší formě poprvé objevuje ve Francii a to na konci 18. století. V roce 1805 byla v Anglii vyrobena jeho velmi populární verze a to kloboučníkem Herringtonem. Nošení cylindrů bylo zpočátku zakázáno londýnským starostou, ovšem lid a trh tomu chtěl jinak. Cylindr se stal velmi oblíbeným a záhy se rozšířil po celé Evropě. I když se jeho tvar v průběhu let měnil, základní šíře krempy zůstává prakticky nezměněná, maximálně docházelo k jejímu ohýbání směrem nahoru od hlavy. Cylindr byl ovšem díky své velikosti velmi neskladný a proto přišel francouzský kloboučník Antoine Gibus v roce 1812 s revoluční myšlenkou, která umožnila praktické uskladňování cylindrů, a to díky důmyslnému umístění tenkých pružinek uvnitř klobouků, díky nimž bylo klobouk snadné jednoduše rukou stlačit a nosit v podpaží, či uložit do šaten v operách či šatních skříních.

Moderní klobouky

V polovině 19. století zaujímaly klobouky jednu z nejdůležitějších součástí garderoby a to jak u mužů tak i u žen. Postupem času byl klasický cylindr považován za klobouk hodící se k oficiálním a významným příležitostem. Naopak místo pro každodenní nošení zaujal tzv. Bowler (český název je buřinka), původně černý klobouk, který byl nižší než cylindr s mírně stočenými okraji směrem vzhůru ke spánkům. Další novinkou se v 60. letech 19. století stává klobouk zvaný Lobbia, který je podobný buřince, až na to, že vršek klobouk není vypouklý, ale jemným zohýbáním vytváří jakési údolíčko přímo nad hlavou. Velmi podobný Lobbie je klobouk, který nosil princ anglický král Edward VII při svém léčebném pobytu v německém Bad Homburgu a který se označuje jako homburg. Nyní je homburg kloboukem, který se nosí především při velmi formálních příležitostech (více se o klobouku Homburg dočtete na našem blogu).

V roce 1882 se poprvé objevil klobouk typu fedora, který je dodnes nejběžnějším typem klobouku. Jeho jméno je odvozeno od divadelní hry Victoriena Sardou, ve které hrála Sarah Bernhardt postavu ruské princezny a právě ona poprvé uvedla tento typ klobouku – podlouhlého tvaru s prohlubní na vrcholu středně vysoké koruny a s širší krempou. Více se o kloboucích typu fedora dočtete na našem blogu.

Variací fedory je klobouk trilby, který se poprvé objeil v roce 1895. Trilby má menší krempu, která je obvykle v zadní části ohnutá směrem nahoru a dnes patří mezi oblíbené zejména dámami a ženami. Více informací o kloboucích trilby získáte na našem blogu.

Na počátku 20. století mění pánské klobouky svůj význam, již neslouží pouze k rozlišení mezi společenskými vrstvami a sociálním postavením, ale vyjadřují i politické přesvědčení. Např. socialisté v této době nosili spíše menší kulaté oblouky s krátkými krempami.

V roce 1906 byl americký prezident Theodore Roosevelt přítomen při slavnostním otvírání panamského průlivu v homburg klobouku vyrobeného z jemné slámy z palmových vláken. Obrazy a pohlednice ze slavnostního otevírání průlivu obletěly celý svět a tento fascinující model klobouku byl pojmenován panama. Pravý panama klobouk se vyrábí v Ekvádoru z palmových vláken a stal se nezbytnou součástí garderoby lidí cestujících na dovolenou za sluncem či do lázní. Podrobnější informace o pravých panama kloboucích najdete na našem blogu.

Hitem počátku 20. století jsou závodní čepice. Lidé, kteří chtěli okusit vzrušení z rychle jízdy automobilem nosily kožené čepice, zcela přiléhající k hlavě s brýlemi upevněnými na horní straně clony.

Ploché čepice s kšiltem, tzv. bekovky, původně neodmyslitelná součást oblečení dělníků v továrnách, se právě díky automobilům začaly masivně rozšiřovat a získávat na popularitě. Při nastupování do auta totiž nebylo nutné si je sundavat nebo upravovat a rozšířily se tak, že dnes patří mezi nejoblíbenější pokrývky hlavy.

Americký styl 20. století

Ve dvacátých a třicátých letech to byly právě Spojené státy, které velmi ovlivňovaly módní scénu. Velmi oblíbené byly např. klobouky panama s širokou krempou, zdobené bavlněnou tištěnou stuhou, dále na rybaření se nosily tzv. rybářské klobouky, což byly tvídové klobouky velmi odolné proti vlhku a dešti.

Po druhé světové válce jsou to stále Američané, kdo udávají trend, a to hlavně díky stříbrnému plátnu, kde ve filmech nosí filmové hvězdy jako Cary Grant, Ingrid Bergam či Marlon Brando stylové klobouky. Na konci 40. let 20. století získává díky masové produkci hollywoodských westernů celosvětovou oblibu i firma Stetson, která vyrábí klasické nepředstižitelné westernové klobouky. Tyto westernové klobouky jsou vyráběny z voděodolné velmi kvalitní plsti, a jsou bezesporu nejslavnějšími americkými klobouky vůbec. Nošení těchto klobouků přetrvává dodnes, kdy je např. v Texasu jejich nošení zcela běžné. Podrobnosti o westernových kloboucích naleznate na našem blogu.

Klobouky dnes

Na počátku 60. let 20. století dochází k masivní a vleklé ztrátě popularity klobouků. Spouštěcím impulsem byla inaugurace amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, který většinu obřadu absolvoval bez prostovlasý, bez pokrývky hlavy.

Až teprve v posledním desetiletí lze vypozorovat pomalý a postupný, ale nezvratný návrat klobouků na módní scénu. Nejen uznávaní světoví módní návrháři doplňují své modely o jednoduché i sofistikované klobouky, nejen celebrity se stále častěji objevují na veřejnosti v kloboucích, ale i celková atmosféra ve společnosti kloboukům přeje. Návrat klobouků na módní výsluní je zde. Přehled současných moderních klobouků si můžete prohlédnout na našem blogu.

Naší nabídku klobouků legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Velikosti klobouků a čepicí

Celosvětově se pro velikosti klobouků a čepicí používají 4 systémy – písmenný (označovaný jako mezinárodní), evropský, americký a britský. Vzhledem k tomu, že evropský, americký a britský systém vycházejí z různých zásad je i převod mezi systémy poměrně komplikovaný a nepřesný.

Asi nejjednodušší systém velikostí klobouků a čepicí je evropský, který vychází z obvodu hlavy a vyjadřuje obvod hlavy v centimetrech. Změřte si obvod hlavy v místě, kde chcete, aby vám pokrývka hlavy seděla a poznamenejte si změřený obvod v cm. Pro tento účel se ideálně hodí krejčovský metr. Obvyklé místo, kde obvod hlavy měřit je ve výšce cca 3 cm nad obočím, ale je zcela na Vás, kde chcete aby Vám klobouk či čepice seděly. Poznamenaný obvod hlavy odpovídá evropskému značení velikostí.

Písmenné, tzv. mezinárodní, značení vychází z evropského systému, kdy jedno velikostní písmeno odpovídá 2 evropským velikostem – XS odpovídá obvodu hlavy 53 cm, S koresponduje s obvodem 54 a 55 cm atd.

Americký systém velikostí klobouků a čepicí vychází také z obvodu hlavy, změřeném v palcích. Tento obvod hlavy se vydělí pí (3,14) a zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a tím dostanete americkou velikost. Americká velikost zjednodušeně řečeno vyjadřuje průměr vaší hlavy.

Britský systém (používá se nejen v Británii, ale i v Austrálii, na Novém Zélandě a ve většině zemí britského Commonwealthu) je podobný americkému, ale vlastní výpočet je mírně odlišný. Obvod hlavy v palcích se vydělí pí (3,14), zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a od výsledku se ještě odečte 1/8 palce. Britské značení tedy vyjadřuje průměr hlavy zmenšený o 1/8 palce (0,32 cm) a britská velikost je o 1/8 palce menší než americká.

V poslední době, pravděpodobně se vzrůstajícím zájmem o klobouky, se i američtí a britští výrobci a prodejci snaží zjednodušit orientaci ve velikostech klobouků a začínají používat k označení velikosti klobouku obvod hlavy v palcích. Jedná se o analogii evropského systému, jen místo cm se používají palce.

Naštěstí každá čepice či klobouk je do jisté míry elastická a i v průběhu doby se přizpůsobí Vaší hlavě. Tolerance, se kterou můžete počítat je asi 1 cm nahoru i dolu – tzn. pokud si změříte obvod hlavy např. 56 cm, je pro Vás vhodná velikost v rozmezí 55 až 57.

Pletené čepice se obvykle vyrábějí v univerzální velikosti, označované jako OSFA (One Size Fits All – jedna velikost vyhovuje všem). Je to dáno tím, že úplet je velmi elastický a proto jedna velikost obvykle opravdu vyhovuje všem (dospělým). OSFA čepice obvykle mívají základní velikost okolo 58 v evropském systému, ale díky značné pružnosti vyhoví většině populace.

V následující tabulce jsou uvedeny odpovídající nejbližší velikosti evropského, mezinárodního, amerického i britského značení.

 Převodní tabulka velikostí klobouků a čepicí

Obvod hlavy v cm = evropská velikost

Obvod hlavy v palcích

Mezinárodní velikost

Americká velikost

Britská velikost

53

21

XS

6 ⅝

6 ½

54

21 ¼

S

6 ¾

6 ⅝

55

21 ½

6 ⅞

6 ¾

56

22

M

7

6 ⅞

57

22 ½

7 ⅛

7

58

22 ¾

L

7 ¼

7 ⅛

59

23 ¼

7 ⅜

7 ¼

60

23 ½

XL

7 ½

7 ⅜

61

24

7 ⅝

7 ½

62

24 ½

XXL

7 ¾

7 ⅝

63

24 ¾

7 ⅞

7 ¾

64

25

XXXL

8

7 ⅞

 

Naší nabídku klobouků a čepicí najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Stetson – americká legenda

John Batterson Stetson, zakladatel firmy

John Batterson Stetson, zakladatel firmy,  se narodil 5. května 1830 v New Jersey. Jeho otec byl úspěšným kloboučníkem, který vedl společnost No Name Hat Company a tak měl John B. Stetson možnost naučit se kloboučnickému řemeslu již v průběhu svého dětství.

Jak bylo zvykem v druhé polovině 19. století mnoho mladých Američanů se vydávalo hledat štěstí do Colorada a dobývat zlato. Stejně tak ve svém mládí učinil i John B. Steston.  Při náročném kopání si vytvořil osobitou pokrývku hlavy, která jej měla chránit před odštěpujícími se částicemi kamene a sluncem v průběhu dobývání zlata. A právě z toho se stal jeho první klobouk jménem Boss of the Plains, který se stal základním prvkem Stetsonovi kloboučnické společnosti.

V dobývání zlata se mu příliš nedařilo, a proto se vrátil zpět na východ a začal vyrábět klobouky – jediné řemeslo, které znal. Jeho klobouk Boss of the Plains se záhy stal opravdovou kultovní pokrývkou hlavy a to i přesto, že vůbec nebyl levný. Již v té době se klobouky značky Stetson staly určitým vyjádřením postavení a prestiže.

Na počátku 20. století vlastnil Stetson největší továrnu vyrábějící klobouky na světě. Ve 20. letech 20. století začala Stetson company vyrábět klobouky pro senátory, poslance, prezidenty a jiné celebrity a započala tak tehdy tradice trvající až dodnes. V roce 1932 začali ve Stetson company s výrobou i dámských klobouků.

Legendární Stetson Boss of the Plains

V 50. letech, zlaté éře filmů s westernovou tématikou, se popularita značky maximálně zvýšila díky tomu, že téměř v každém natočeném westernu nosili jeho protagonisté převážně klobouky značky Stetson – od Garryho Coopera, Richarda Widmarka, Jamese Stewarta přes Johna Wayna až po Clinta Eastwooda. I přední zpěváci a zpěvačky americké country scény nosili – a to nejen při koncertech – klobouky značky Stetson. Značka Stetson se stala opravdovou americkou klasikou.

Velkým zvratem byl v roce 1960 inaugurační projev prezidenta Kennedyho, který vystoupil bez klobouku a dodnes se tvrdí, že po tomto projevu přišlo mnoho kloboučnických závodů k bankrotu. Stetson company toto naštěstí nepotkalo, ale potýkala se s těžkými časy. Snažila se svou výrobu klobouků přizpůsobit novým módním nárokům, a proto vyráběla barevné klobouky neobvyklých tvarů nebo klobouky bohatě zdobené.

V 80. letech se situace naštěstí změnila, na filmových plátnech se objevil trhák Indiana Jones a po jeho premiéře rapidně stoupla poptávka po kloboucích. Díky tomu se firma Stetson vzpamatovala a začala postupně rozšiřovat svůj sortiment.

Dnes patří značka Stetson k celosvětově nejprestižnějším výrobcům klobouků a čepic. Její jméno je doslova synonymem pro westernové klobouky, ale v přeneseném významu i pro exkluzivní, prestižní a tradiční klobouky a čepice.

Širokou nabídku klobouků a čepicí značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson nejsou jenom pánské klobouky

Stetson vyrábí i klasické "evropské" klobouky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Fedora – klasický nadčasový klobouk

Stetson Radford

Fedora je dnes asi nejrozšířenějším a nejčastěji nošeným typem klobouku. Název Fedora vychází z divadelní hry Victoriena Sardoua, kterou napsal pro Sarah Bernhardt v roce 1882. Sarah Bernhardt v ní ztělesňovala princeznu Fédoru a nosila na hlavě klobouk, který se stal vzorem pro moderní fedoru. Na konci 19. století se z původně ženského modelu stal především klasický pánský klobouk, vyráběný po celém světě v milionech kusů a i základem, z kterého časem vznikly i jiné typy klobouků (trilby či borsalino jsou typickými ukázkami klobouků, jejichž původ lze jednoznačně spojit s fedorou). Klobouk fedora se stal symbolem doby americké prohibice a gangsterů a detektivů 30. let 20. století a k posílení asociace této doby s fedorou nemálo přispěla i hollywoodská studia. Moderní renesance fedory je neodmyslitelně spjatá s kloboukem Indiana Jonese v podání Harrisona Forda.

Stetson Ripon

Fedora má poněkud protáhlý tvar, měkké dýnko s širší krempou, které obvykle je tvarováno tak, aby stínilo oči. Na vrcholu koruny je často podlouhlá nebo trojúhelníková prohlubeň a po stranách koruny bývají vymodelovány jamky. Fedora je elegantní, nenáročný a stylový klobouk, který svého nositele perfektně chrání před nepřízní počasí či před ostrým slunečním světlem. Klasická fedora je plstěná, ale existují i variace z kůže či bavlny.

Fedora je pravděpodobně nejuniverzálnějším kloboukem a dnes nejrozšířenějším a nejméně provokativním. Perfektně se hodí k běžnému pracovnímu oblečení, nezklame jako klobouk pro volný čas a lze ji bez ztráty květinky nosit i k ryze formálním příležitostem.

Naší nabídku klobouků typu fedora legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz .

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Westernové klobouky = Stetson

Jako westernové klobouky jsou označovány klobouky, které mají svůj původ při dobývání amerického západu, ale popularitu získaly zejména v 50. a 60. letech minulého století díky hollywoodským westernům.

Jedná se o klobouky, které vycházejí z pracovních klobouků a jejich primárním účelem bylo ochránit svého nositele před nepřízní počasí – chladem, deštěm, větrem, ale i sluncem. Jako takové mají obvykle širší krempu, často ohnutou po stranách nahoru a vyšší korunu. Typicky se vyráběli z kožešinové plsti (často z bobří kožešiny) nebo z plsti vlněné. Oba materiály mají vynikající tepelně izolační vlastnosti, vyžadují minimální údržbu, lze je jednoduše tvarovat a jsou opravdu dlouhověké.

Americká značka Stetson se od svého počátku (založená v roce 1865) specializovala právě na pracovní klobouky pro americké kovboje, farmáře a osadníky. První model, který značka vyráběla se jmenoval Boss of the Plains a získal zcela ojedinělé, bezesporu kultovní postavení. Ačkoliv vůbec nebyl levný, masově se rozšířil na americkém západě a tento model stál za úspěchem značky Stetson. Obliba westernových klobouků dosáhla maxima v době, kdy Hollywood produkoval své nejslavnější westernové filmy a hvězdy jako John Wayne, Gary Cooper, James Stewart, Steve McQueen, Clint Eastwood, Paul Newman a mnozí další se na filmovém plátně objevovali v kloboucích značky Stetson.

Westernové klobouky mají své místo i v současné době. Ačkoliv jejich nošení ve střední Evropě vyžaduje odvahu a sebedůvěru, nikdo jim nemůže upřít eleganci a praktičnost.

Nabídku westernových klobouků legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Westernové klobouky Stetson

Pin It

Klobouk typu Trilby

Jedním ze základních typů moderních klobouků je klobouk, označovaný jako trilby. Trilby je charakteristický tím, že má relativně úzkou, oválnou krempu, která ve předu směřuje mírně dolů a v zadní partii klobouku je ohnutá směrem nahoru. Koruna klobouku trilby (jeho výška) je poměrně nízká a je zdoben stuhou po spodním obvodu koruny. Klasický trilby se vyráběl z vlněné nebo kožešinové plsti, ale vlněné či tvídové varianty byly stejně oblíbené. Celkově působí trilby menším dojmem, než klasické klobouky.

Klobouk získal svůj název podle divadelní hry Trilby, vzniklé na základě románu George du Maurier (dědeček známé spisovatelky Daphné du Maurier). Román i divadelní hra byly ve své době nesmírně populární a v oblibě je předstihl snad jen Stokerův Hrabě Drákula. Divadelní hra byla poprvé uvedená v Paříži v roce 1895 a herci na jevišti nosili ke svým kostýmům – v té době – divné klobouky, které se ale díky oblíbenosti hry i románu rychle rozšířili a to nejen po Paříži, ale celosvětově. Trilby, název románu, hry i klobouků, je křestní jméno hlavní hrdinky díla, Trilby O´Ferrall.

Klobouk typu Trilby vychází z klasického typu fedora (to je ten klobouk, který nosil Harrison Ford jako Indiana Jones), doplněného některými prvky tradičního tyrolského klobouku. Trilby se objevil ve správný čas, což pomohlo jeho rychlému rozšíření. Masivní nástup automobilů vyžadoval i doladění tehdejšího oblečení a trilby rychle bodoval díky tomu, že je nižší, než v té době běžné modely, a nastupování a vystupování do a z automobilu s ním bylo výrazně jednodušší.Trilby se lavinovitě šířil po kontinentální Evropě i v zámoří. V Anglii se v polovině 20. let 20. století stal de facto povinným doplňkem oblečení na dostihovém závodišti (typicky v hnědé barvě) a tuto pozici si udržel dodnes – trilby k dostihům v Anglii patří. Na vrcholu popularity se nesl až do konce 60. let 20. století, kdy začala obliba klobouků celkově vadnout.

V současné době patří trilby, spolu s fedorou, ke kloboukům, které táhnou reinkarnaci klobouků jako módního doplňku. Díky tomu, že působí subtilním dojmem, je trilby hlavním protagonistou klobouků pro ženy. Moderní trilby je zdoben často výraznou stuhou a populární je i jeho slamáková varianta.

Klobouk typu trilby je navzdory své více než stoleté historii opravdu moderním kloboukem. Nejen ženy ocení jeho opticky menší vzhled, který neupoutává tolik pozornost ke klobouku. Zvednutí krempy v zadní části působí elegantně a přitom uvolněně a celkově trilby výborně ladí s méně formálními a pohodlnějšími požadavky na současné oblečení.

Nabídku klobouků typu trilby najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Richmond

Stetson Ross

 

 

 

 

 

 

Panama klobouk – letní klasika

Klobouky, označované jako panama, jsou pletené z vláken tropických palem a primárně slouží k ochraně před sluncem a úžehem. Ačkoliv se jim říká panama, jejich domovinou je Ekvádor, kde se dodnes ručně vyrábějí ty nejkvalitnější a nejjemnější varianty. Za svoje rozšíření vděčí stavbě panamského průplavu, odkud se rozšířily po celém světě. Velkým propagátorem se stal americký prezident Theodore Roosevelt a dodnes dostává každý prezident Spojených států jeden kus darem od Ekvádoru po své inauguraci.

Moderní Panama je lehký letní klobouk, který perfektně chrání před sluncem a díky tomu, že je vzdušný jeho nositel výborně snáší i tropická horka. Vyrábí se buď z vláken palmy (panamské palmy či palmy rafia) nebo z umělého materiálu zvaného toyo. Nejčastěji panamy mají tvar velmi podobný klasické fedoře, ale existují i ve variantách westernových či vyloženě dámské modely. Nejluxusnější panamy jsou stále ručně pletené v Ekvádoru, i když i tam postupně mizí řemeslníci, kteří umějí jemné klobouky uplést.

V nabídce značky Stetson jsou klobouky typu panama jak v luxusním provedení, které pocházejí z originální domoviny a jsou ručně pletené, tak i dostupnější modely z vláken palmy rafia či toyo. Protože je značka Stetson nerozlučně spjatá s kovbojskými klobouky, je v nabídce i vyloženě westernový klobouk, stejně jako modely, určené primárně pro dámy.

Nabídku panama klobouků legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz .

 

 

 

 

 

Pin It

Outdoorové klobouky

Stetson Ava

Termínem outdoorové klobouky se označují pokrývky hlavy s širší krempou, která není ve vodorovném směru ale směřuje směrem dolu. Obvykle se jedná o bavlněné nezpevněné klobouky (případně o klobouky z moderních syntetických materiálů), které je možné jednoduše složit do batohu, tašky nebo do kapsy. Outdoorovému charakteru těchto klobouků odpovídá i převažující barva – zelená, béžová nebo maskovací potisk v zeleném, béžovém nebo šedém odstínu. Outdoorové klobouky chrání zejména před deštěm a před úžehem. Jejich výhodou je především to, že se pohodlně sbalí a uloží do příručního zavazadla nebo do kapsy a v případě nutnosti použití zase rozbalí a použijí tak, aby chránily nositele před rozmary počasí. Jde o vyložené volnočasovou a outdoorovou součást oblečení, i když se v posledních době nosí i v městském prostředí.

Irský tvídový rybářský klobouk

Předchůdcem dnešních outdoorových klobouků je rybářský klobouk, který vznikl okolo roku 1910 v Irsku. Původní irské rybářské klobouky byly vyrobené z vlněné látky a díky lanolínu, který je obsažený v ovčí vlně, tyto klobouky dobře chránily před deštěm a mokrem. Tyto klobouky nosili nejen irští rybáři, lovící v pobřežních vodách, ale i zemědělci, pracující na políčkách. Poměrně záhy byly některé z těchto klobouků upravené tak, že byly vyrobené z irské tweedové látky a především tato varianta se rozšířila mezi britskou a irskou venkovskou šlechtou jako klobouk do přírody, na hony či na zahradu.

Příslušníci americké námořní pěchoty v boonie kloboucích (2010)

Za války ve Vietnamu si někteří američtí vojáci tento typ klobouku upravili pro použití v džungli. Mírně se rozšířila krempa klobouku, klobouk získal maskovací potisk a byl vyrobený z bavlněné látky z místních zdrojů. Tento klobouk, který získal jméno boonie klobouk, se mezi americkými vojáky ve Vietnamu rozšířil tak, že v roce 1967 jej americká armáda zařadila jako oficiální součást výstroje svých vojsk pod názvem klobouk do džungle (Jungle Hat). Díky tomu, že klobouk se osvědčil a dobře chránil vojáky před sluncem, byl boonie klobouk modifikovaný i pro nasazení v pouštích – především se změnil odstín maskovacího potisku ze zelené (vhodné pro džungli) na světlejší béžovou, která optimálně vyhovovala pouštnímu prostředí.

Stetson Grayville

Se vzrůstajícím zájmem o aktivní volnočasové vyžití, turistiku i další outdoorové aktivity se různé varianty boonie klobouku začaly šířit mezi civilisty. Pro jejich potřeby nebyl nutný maskovací potisk a civilní outdoorové klobouky jsou obvykle v zelené (olivové)  nebo světle béžové nebo béžovo-šedé barvě.

Dnešní outdoorové klobouky se vyrábějí jak z bavlněné látky, tak i z moderních funkčních materiálů – Coolmax (více se o Coolmaxu dočtete na našem blogu), Gore-Tex (o Gore-Texu se více dozvíte v samostatném článku na našem blogu) nebo Cordura. Rozšířily se i varianty z tužší, silnější látky, které lépe drží tvar ale jejich složení do batohu je obtížnější. Ale nezapomeňte, že se jedná o vyloženě volnočasový klobouk, jehož primárním místem nošení je volná příroda.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Outdoorové klobouky + +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku outdoorových klobouků značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Reston

Stetson Kettering

Stetson Reston

Pin It