Archiv podle kategorií: Stylové doplňky

Švýcarský nůž

Hodně mužů nosí červený švýcarský nůž u sebe v kapse po většinu času. Je to zavírací nůž, který je obvykle doplněný dalšími nástroji – otvírákem na konzervy i na lahve, šroubovákem, pilníkem, nůžkami, vývrtkou a mnohými dalšími možnými pomůckami. Je relativně malý, lehký a výkonný – ideální společník moderního muže.

Historie švýcarského nože se začala psát na přelomu 19. a 20. století, v roce 1891. Tehdy švýcarská armáda otevřela tendr na dodávku kapesních nožů, které měly být vybaveny ještě otvírákem na konzervy a šroubovákem, který byl nutný k servisování švýcarských armádních pušek. V tendru zvítězila firma Karla Elsenera s modelem nože, který dnes nese označení 1908. Firma Karla Elsenera se v roce 1909 přejmenovala na Victroria (po jeho právě zemřelé matce) a v roce 1921, kdy společnost začala používat téměř výhradně nerezovou ocel, se přejmenovala na Victorinox (Victoria + Inox). V roce 1893 začal švýcarské nože vyrábět i druhý výrobce – Paul Boéchat & Cie, který záhy přejmenoval na Wenger.

Model 1908

Oba výrobci dělali nože, které byly hodně podobné a to až do roku 2005, kdy společnost Victorinox koupila společnost Wenger. V roce 2013 Victorinox oznámila, že ukončí výrobu nožů značky Wenger a dnes už jsou jedinými pravými švýcarskými noži ty, které nesou značku Victorinox. Kopie švýcarských nožů i dnes vyrábí mnoho výrobců, např. český Mikov.

 

Dnes vyrábí Victorinox několik velikostí nožů, od 58 mm až po 130 mm. Těmi nejpopulárnějšími jsou nože o velikosti 91 mm, které se i vyrábějí v nejširším produktovém portfoliu. Nože o velikosti 111 mm a 130 mm již jsou opravdovými, plnohodnotnými noži, které ale bývají příliš těžké k dennodennímu nošení v kapse. Ty nejuniverzálnější nože mají okolo 70 různých funkcí, ale čím víc funkcí nůž má, tím je tlustší a těžší (a tím i méně přenosný).

Švýcarský nůž bývá někdy nazýván švýcarský armádní nůž nebo švýcarský důstojnický nůž. Je již více než 100 let oblíbeným doplňkem téměř každého muže.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Kuřáci doutníků

Doutníky kouří značné množství i známých lidí. V následujících obrázcích jsou někteří z nich.

Winston Churchill

John F. Kennedy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leonardo DiCaprio

Morgan Freeman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jack Nicholson

Harrison Ford

 

 

 

 

 

Gene Hackman

Fidel Castro

 

 

 

 

 

 

 

 

John Travolta

Steve McQuin

Pánské plavky

Plavky jsou snad v každém pánském šatníku. Jsou potřeba nejen v létě k moři nebo k rybníku, ale i do bazénu.

Často bývají pánské plavky ve výrazných, neobvyklých barvách a nebo s výrazným, nestandardním vzorem. To proto, aby se hodily do horkého letního počasí u moře nebo u rybníku.

Existuje několik typů pánských plavek a – pokud vynecháme čistě závodní a nebo triatlonové modely – ty nejznámější a nejrozšířenější jsou:

 

Slipové plavky. Slipové plavky tvoří kousek látky okolo pasu, nemají žádnou nohavičku a na straně stehen jsou vykrojené. Tento typ plavek je asi nejvíc rozšířený, čemuž napomáhá i to, že plavání v těchto plavkách je asi nejpohodlnější a nejjednodušší. Slipové plavky i pěkně vypadají, zejména u mužů, kteří nemají bříško. Pokud muž má bříško, už tak pěkně nevypadají a mohou působit až směšně.

 

 

Plavky s nohavičkou. Jedná se o plavky, které mají různě dlouhou nohavičku, která sahá od vršku stehen až ke kolenům. Nohavička je poměrně těsná, vypasovaná a elastický materiál plavek pomáhá jejímu těsnému přimknutí ke stehnu. Plavky s nohavičkou nejsou tak pohodlné při plavání, u některých plaveckých stylů (prsa) nohavička celkem omezuje zcela volný pohyb nohou (zejména pokud jsou stehna silnější).

 

 

Šortkové plavky. Jde o typ plavek s nohavičkou, který je ale volnější, pohodlnější. Často jsou šortkové plavky i drobně zdobené a některé modely mají i poklopec. Šortkové plavky mají téměř vždy podšívku. Výhodou šortkových plavek je, že je lze nosit i do města, kde prostě vypadají jako šortky.

Materiál, ze kterého jsou plavky vyrobené musí odolávat poměrně agresivnímu prostředí – slané vodě v moři nebo chlóru v bazénu. Téměř vždy se jedná o syntetické materiály na bázi polyamidu a polyesteru, často doplněné speciálním elastickým materiálem (lycra). Podšívka bývá obvykle síťovaná z bavlny nebo z umělých vláken.

Pánské plavky vyrábí prakticky každá známější značka. Jsou i značky, které se specializují na plavky. Mezi ty levnější patří australské Speedo a Arena (součást Adidasu) a mezi ty, které se profilují jako vrchol v oblasti pánských plavek patří francouzský Vilebrequin a britský Orlebar Brown.

Kubánské doutníky – podle síly

Každá značka kubánských doutníků se snaží, aby byla konzistentní, tedy pořád stejné chuti i v průběhu dlouhé doby. Opravdu kubánské doutníky různých značek chutnají jinak – jinak voní, mají jiné aroma, některé jsou silnější (plnější), jiné zas jemnější, méně silné. A je to specifické pro každou značku.

V následující tabulce jsou přehledně znázorněny různé značky podle chuti, síly.

Jemné
Středně silné
Silné
Nejsilnější
H. Upmann
Romeo Y Julietta
Cohiba
Bolivar
Hoyo de Monterey
Punch
Montecristo
Partagas
Rafael Gonzales
El Rey del Mundo
Por Larranaga
Ramon Allones
Juan Lopez
Fonseca
Cuaba
Saint Luis Rey
La Flor de Cano
Diplomaticos
Quintero
Sancho Panza

Elektrické holicí strojky

Každý muž – pokud nemá rumcajsovský plnovous – se musí aspoň občas holit. Nejčastěji se muži holí denně a mohou si vybrat ze dvou typických holicích strojků – ty, které používají žiletky a nebo elektrické.

Elektrické holicí strojky jsou na trhu od roku 1923, kdy Jacob Schick uvedl první elektrický strojek. Dnes existují dva zásadní typy elektrických holicích strojků – planžetové a frézkové.

Planžetové strojky mají na holící hlavě tenkou kovovou folii, v které jsou otvory, kterými projdou právě jednotlivé vousy. Pod fólií se pohybují břity, které vousy dokáží ustřihnout. V současné době je na holicí hlavici obvykle planžet více a jsou doplněné jakýmsi hřebenem, který by měl napřímit delší vousy. Hlavním výrobcem planžetových strojků je německá firma Braun, mezi dalšími významnými jsou Panasonic nebo Remington.

Frézkový strojek

Frézkové strojky mají na hlavici několik (dnes typicky tři) kruhových frézek, které přímo stříhají vousy. Hlavním výrobcem frézkových strojků je Philips.

Oba typy strojků mají dnes akumulátor, který umožňuje především bezšňůrové oholení. Akumulátor vydrží přibližně na 5 – 10 oholení. Některé strojky obou systémů umožňují oholení pod vodou, tzv. mokré holení. To některým mužům vyhovuje a strojek pro takové holení muzí být vodotěsný.

Většina moderních elektrických strojků má dnes holicí hlavici, která je výkyvná a přesně kopíruje kontury obličeje. K oběma druhům strojků lze dokoupit čistící dokovací stanici, ve které se strojek vyčistí a ideálně i namaže tak, aby se minimalizovaly mechanické ztráty.

Planžetový strojek

Planžetové holicí strojky jsou více přesné, jsou šetrnější k pokožce a dokáží lépe a jemněji oholit. Na druhou stranu mají planžetové strojky problém s delšími vousy a více se hodí pro dennodenní holení.

Frézkové holicí strojky lépe oholí tuhé, silnější vousy a optimálně se hodí pro interval holení delší než obden. Jejich čištění je také složitější a obtížnější.

Je výhodné, pokud před holením elektrickým strojkem aplikujete vodu před holením (pre-electric shave water), která by měla vousy vyztužit a napřímit.

Asi polovina mužů, kteří používají elektrické holicí strojky preferují planžetové a druhá polovina frézkové. Je jen na vás, kterému dáte přednost vy. A ačkoliv není oholení elektrickým holicím strojkem natolik dokonalé a jemné jako žiletkou (nebo břitvou), je pohodlné a rychlé.

Pin It

Rukavice Stetson

Značka Stetson je ikonou mezi klobouky a čepicemi. Letos rozšířila svou nabídku o kvalitní rukavice jak pro dámy, tak pro pány.

Rukavice jsou ryze funkčním módním doplňkem. Především chrání ruce před chladem a před nepřízní počasí. V průběhu času se konstrukce bussines rukavicí vyprofilovala – prstové rukavice z kůže, nejlépe nějaké jemnější (kozinka, telecí, jehněčí). Jejich barva je černá nebo v uvolněnějších případech hnědá. Rukavice mohou být vypodšívkované jemnou a hřejivou látkou, která musí být dostatečně tenká.

Pánské rukavice značky Stetson jsou kožené. Často jsou vypodšívkované slabým, ale hřejivým fleecem v charakteristické oranžové barvě. Dámské rukavice mají v některých případech na hřbetu rukou vlněnou pleteninu, která vypadá opravdu chic.

Rukavice se často používají jako dárek pro někoho blízkého. Jediné co v takovém případě potřebujete znát je velikost ruky. Obvykle se měří obvod dlaně a pokud ho znáte je riziko nesprávné volby opravdu minimální.

Naší nabídku pánských rukavic najdete na www.SEKORA.cz a dámských na www.SEKORA.cz .

Pin It

Kubánské doutníky – Global Brands

Kubánské doutníky jsou pokládány za nejlepší, nejkvalitnější. Po revoluci v roce 1959 byl kubánský tabákový průmysl znárodněn a dnes se o marketing, propagaci značek a prodej stará státní společnost Habanos S.A. Firma zastupuje celkem asi 27 značek, které má interně rozdělené do několika kategorií. Ty nejprestižnější, nejvíce prodávané a nejluxusnější patří do kategorie Global Brands, která dnes obsahuje 6 značek.

Cohiba

Cohiba je poměrně mladá značka, která vznikla až po revoluci v roce 1966. Za svůj vznik vděčí značka Fidelovi Castrovi, který dostal od svého osobního strážce několik doutníků a pak okolo výrobce nechal vytvořit značku Cohiba. Dnes používá Cohiba ten nejkvalitnější tabák, který speciálním postupem dodatečně navíc fermentuje. Původně se doutníky Cohiba nedaly koupit a byly darovány stranickým funkcionářům a státním návštěvám. Od roku 1982 jsou Cohiby v běžném prodeji v celém západním světě a dnes patří asi k tomu nejlepšímu, co mohou kubánské doutníky nabídnout. Doutníky značky Cohiba kouřil Fidel Castro a dnes je kouří např, Tom Cruise či Whoopi Goldbergová.

 

Montecristo

Jedná se o značku doutníků, která je nejprodávanější (odhaduje se, že tvoří okolo 50% všeho exportu kubánských doutníků, asi 30 milionů kusů ročně) a nejrozšířenější. Své jméno získala po románu Hrabě Monte-Cristo Alexandra Dumase, který předčítali baličům doutníků. Značka byla na trh uvedena v roce 1935 a její logo (zkřížené meče do trojúhelníku s francouzskou lilií uprostřed) vzniklo za pomoci britské firmy John Hunter. Mezi kuřáky značky je možné najít Jacka Nicholsona, Toma Jonese, Billa Clintona, Demi Moorovou, Johna Travoltu či Michaela Douglase.

 

 

Romeo y Julieta

Značku koupil v roce 1903 R. Fernandes (značka je na trhu od roku 1875 a do roku 1903 vyráběla výhradně pro domácí trh) a propagoval značku po celém světě. R. Fernandes zemřel v roce 1954 a po kubánské revoluci se doutníky stejné značky začaly vyrábět i v Dominikánské republice a Hondurasu. Nicméně ty kubánské této značky jsou vynikající. Mezi příznivce značky patřil sir Winston Churchill.

 

Partagas

Značku založil v roce 1845 don Jaime Partagas a jedná se o jednu z nejstarších značek. Doutníky této značky mají plnou, výraznou chuť a jsou poměrně masově vyráběné. S masovou výrobou jdou ruku v ruce problémy s kvalitou, kterou Partagas občas trpí.  Doutníky Partagas kouří s oblibou Michael Jordan či Danny deVito. Po revoluci vznikla i v Dominikánské republice značka Partagas.

 

 

Hoyo de Monterrey

Před založením značky v roce 1865 pěstoval Bosé Genem tabák (a to velmi kvalitní). Značka úspěšně spolupracovala se švýcarskou značkou Davidoff až do sedmdesátých let 20. století. Po revoluci vznikla značka stejného jména i v Hondurasu. Doutníky této značky má v oblibě Arnold Schwarzenegger.

 

 

H. Upmann

Helmut Upmann byl německý bankéř, který působil na Kubě a roku 1844 založil továrnu na výrobu doutníků. V roce 1922 továrna zkrachovala a přešla pod křídla Frankau & Co. Ale již v roce 1935 znovu změnila majitele, kterým se stala společnost Menéndes y Garcia. Dnes se jedná o nejstarší značku a po revoluci se doutníky této značky začaly vyrábět i v Dominikánské republice. Doutníky H. Upmann kouřil prezident Kennedy a před zákazem importu čehokoliv z Kuby si nechal zajistit více než 1.000 doutníků právě této značky.

Šle, česky kšandy

Šle, v hovorové češtině zvané kšandy, jsou především praktickým, funkčním doplňkem oblečení. Drží kalhoty relativně nahoře tím, že je zvedají přes ramena. Zapínají se do pasu kalhot na 3 nebo 4 místech a postupem času se i ze šlí stal výrazný módní doplněk.

Kšandy jsou jakýmsi suplementem, náhradou opasku. I dnes mají mnoho příznivců a nosí se poměrně hojně, i když vrchol jejich popularity lze datovat do 30. let 20. století. V té době platilo, že ukazovat šle je neslušné a společenské faux pas. Nicméně už v té době byly šle výrazně zdobené a líbivé. V 60. a 70. letech 20. století se kšandy dostaly na oči jako výrazný módní doplněk. I dnes platí, že pokud nenosíte šle jako výrazný módní doplněk, měly by být schované tak, aby je nikdo neviděl.

 

Připínání přes knoflíčky

Ke kalhotám se šle připínají buď klipsnami nebo knoflíky. Platí, že připínání přes knoflíčky je společenštější a více sexy, i když je potřeba do pasu kalhot přišít knoflíčky (obvykle z vnitřní strany kalhot). Naštěstí ale většina dodavatelů šlí na knoflíčky je dodává spolu s jakousi šablonou, kam se knoflíčky mají přišít. Klipsny jsou jednodušší, ale výrazně méně společenské. Klipsny mohou být vyrobené z různého materiálu, ale nejlepší jsou bezesporu kovové, obvykle stříbrně pochromované.

Šle mohou mít několik tvarů, zejména na zádech. Nejspolečenštější jsou tzv. Y šle, které mají na zádech spojené popruhy přes rameno do jednoho pruhu látky, který se vzadu připíná ke kalhotám. Y šle jsou přípustné i k white tie dress codu.

X šle mají popruhy přes rameno na zádech překřížené, takže vzniká jakési písmeno X. Jsou výrobně jednodušší a obvykle se nepoužívají u vyloženě společenského oblečení, protože je z nich více vidět. Tzv.H šle mají vzadu popruhy přes rameno spojené kusem látky nebo kůže do jakéhosi písmene H. Jedná se o nejméně společenské kšandy.

X šle

X šle

Y šle

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H šle

 

Šířka popruhů může být různá – od cca 1 cm do 3 cm. Užší jsou vhodné pro kšandy nošené pod sakem, ale většina i společenských šlí má šířku okolo 2,5 cm.

Mohou být vyrobené principiálně ze dvou materiálů – strečovéhe a nebo běžné látky. Strečový materiál pruží a zvadá kalhoty nahoru, naproti tomu látkové sedí přesně tak, jak jsou šle utažené. U společenských šlí se používá jen látka, bez streče. U těch nejluxusnějších šlí se jedná o hedvábnou látku, která má svůj rozpoznatelný lesk.

Barva šlí může být buď výrazná tak, aby šle tvořily výrazný módní doplněk nebo šedivá tak, aby šle pokud možno splývaly s oblečením. Většina moderních šlí má ale barvu výraznější až výraznou.

Michael Douglas ve filmu Wall Street

Velikosti doutníků

Doutníky jsou označovány svým španělským jménem, které udává jejich velikost. Nicméně každý výrobce používá poněkud jinou tabulku velikostí, takže doutník stejného označení může být výrobce od výrobce trochu jiné velikosti.

Pro rozměry doutníku jsou podstatné dvě velikosti – délka a průměr. Průměr se udává obvykle v palcích (resp. v jejich násobcích) a někdy jako obvod. Ale rozměry v mm jsou v následující tabulce. (Parametr Gauge udává průměr v násobcích 1/64 palce.)

Označení

Délka (mm)

Průměr (mm)

Gauge

Double Corona

194

20

50

Churchill

178

19

47

Lonsdale

165

17

42

Corona

142

17

42

Petit Corona

129

17

42

Half Corona

102

16

40

Panatela

154

14

36

Slim Panatela

175

11

28

Belvedere

125

14

39

Cigarillos

105

11

28

Robusto

127

20

50

Rothschild

127

20

50

Pyramid / Torpedo

152

21

50

Purito

105

10

26

 

 

 

Deštník

Deštník je dnes nepostradatelnou ochranou před deštěm (a částečně i sněhem) pro ženy, muže i děti. Vyrábí se v různých provedeních, různých barvách a s různými vzory a používá se vždy, když zaprší. Deštník je často nošený ale méně používaný – např. ve Francii se nosí po dobu 6-ti měsíců, ale použije se v průměru 6x ročně.

Historie deštníku poměrně splývá s historií slunečníku, který má v podstatě stejnou konstrukci ale látka z které je vyrobený není nepromokavá. Deštníky jsou zaznamenány již ve starém Egyptě nebo Persii a i v čínské terakotové armádě. První skládací deštník je zmíněn na začátku našeho věku v Číně, jde o deštník, který se našel v hrobce.

Za středověku se jako ochrana před deštěm nosily především pláště a deštníky se proto nosily především jako módní doplněk. Do 17. století měl deštník rovnou rukojeť, v 17. století vznikly první deštníky se zahnutou rukojetí, které měly nosit sluhové a aby se jim lépe nosily, byla rukojeť zahnutá.

Základními dnešními typy deštníků jsou:

Klasický deštník je deštník na poměrně dlouhé rukojeti, jehož kostra je dřevěná nebo kovová a otevírání deštníku je ryze ruční nebo poloautomatické (otevření se děje stiskem tlačítka, které uvolní pružinu, která celý deštník otevře). Často se nosí v zavřeném stavu jako hůlka. Tento typ deštníku se nosí především pro formální příležitosti a tento deštník se stal ikonou anglického gentlemana.

Klasický deštník

Cestovní deštník je dnes asi nejrozšířenějším typem. Je malý (ve složeném stavu má délku okolo 50 cm), lehký (špičkové modely mají váhu jen o něco málo přes 100g) a jeho kostra je obvykle kovová nebo z kompozitních materiálů. Otevírání deštníku je buď ruční, poloautomatické nebo automatické (deštník se i složí stiskem tlačítka).

Cestovní deštník

Golfový deštník je deštník, který je větší, obvykle tak, aby chránil před deštěm dvě osoby. Jeho velikost je taková, aby se vešel do golfového bagu a váha v tomto případě nerozhoduje.

Golfový deštník

Bublinový deštník je deštník, jehož potah tvoří v rozloženém stavu jakousi bublinu. Jeho okraje jsou protažené směrem dolu a potah bývá často průhledný. Výhodou tohoto typu je, že chrání nositele nejen před deštěm, ale i větrem.

Bublinový deštník