Archiv podle kategorií: Nápoje

Vodka

Vodka patří k světově nejoblíbenějším alkoholickým nápojům. Zejména v Rusku je její spotřeba obrovská. Dalšími zeměmi, kde se vodka pije a vyrábí ve velkém je Polsko a nordické země (Finsko a Švédsko).

Vodka je čirá, bezbarvá tekutina, která – kromě etanolové chuti a vůně – je i bez chuti a bez zápachu. Typicky obsahuje vodka 40% alkoholu, ale vyrábí se i s vyšším podílem (až 70%). Pije se samotná a existuje i množství míchaných nápojů, které vodku používějí ve své receptuře.

Vyrábí se z obilovin, brambor nebo rýže. Některé vodky – zejména ty levnější – se vyrábějí i z melasy. Základ se nejprve nechá zkvasit a pak se před vlastní destilací přefiltruje. Právě filtrace je klíčovým prvkem ve výrobním procesu. Filtruje se často přes živočišné uhlí a filtruje se často i několikrát.

Asi nejznámější vodkou je Stoličnaja. Vyrábí se v ruském Kaliningradu a částečně také v Lotyšsku a to asi od roku 1946 (údaj není stoprocentně potvrzený, sám výrobce uvádí rok 1938) a dnes patří jednoznačně k nejznámější ruské vodce. Polská vodka Wyborowa a finské Finlandia a Koskenkorva spolu se švédskou značkou Absolut patří k dalším světově uznávaným vodkám.

Vodka má na celém světě mnoho příznivců a i u nás se pije v hojné míře.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Absinthe – francouzská klasika

Absinthe je vysoce alkoholický destilát (obsah alkoholu je 50 – 90 %) jehož základní chuť je dána trojicí pelyněk, anýz a fenykl. Je populární zejména ve Francii, kde se pije často a s oblibou, ale i ve Velké Británii a České republice. Má příjemnou, nahořklou chuť a obvykle zelenou nebo nahnědlou barvu.

Francouzský absinte se vyrábí tak, že do čistého alkoholu se namočí byliny, především pelyněk obecný, anýz a fenykl obecný a nechají se macerovat. Výsledný macerát se přefiltruje a znovu vydestiluje a pak se naředí vodou na požadovaný obsah alkoholu (tzv. absinte blanche). K získání zelené barvy se pak do destilátu máčí pelyněk římský, yzop lékařský a melissa, které pustí do destilátu chlorofyl. Při delším skladování se zelená barva ztrácí, mění se v nahnědlou až sytě hnědou.

Existuje i český absint, označovaný jako bohemian, který se vyrábí tak, že do alkoholu se přidají byliny (nebo jen chutě) a výsledný macerát se již znovu nedestiluje. Takový produkt je výrazně hořký a s francouzským absinthem nemá moc společného.

Absinthe se obvykle pije naředěný vodou. Při ředění vodou získá výraznou bílou barvu, a poněkud jinou, výraznější chuť ve které se výrazně projevují byliny, které jsou obsahem absinthu. Obvykle se absinthe ředí v poměru 3 – 5 : 1. Do absinthu se často přidává i kostka cukru. Ta se pokládá na proděravěnou lžičku, přes kterou se absinthe nalévá; někdo potom cukr zapálí a nechá zkaramelizovaný cukr volně stéci do skleničky.

Absithe vznikl kolem roku 1792, kdy si jej patentoval Pierre Ordinaire z města Couvet na Švýcarsko-Francouzské hranici jako univerzální všelék. Recept byl následně prodán sestrám Henriodovým, které absinthe prodávali jako léčivý elixír a v roce 1797 recept prodaly majoru Dubiedovi, který postavil první průmyslovou destilérii absinthu. Dubiedův zeť Henri-Louis Pernod postavil v roce 1805 druhou výrobnu absinthu a společnost Pernod od té doby vyrábí absinthe dodnes.

Ve 40. letech 19. století byl absinthe podáván francouzským legionářům jako lék proti malárii a po jejich návratu do civilního života se absinthe velmi rozšířil. Svého času se stal nápojem, který pili s oblibou pařížští umělci – Oscar Wilde, Emile Zola, Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec a mnozí další. V roce 1915 byl ve Francii prodej absinthu zakázán s tím, že absinthe má halucinogenní účinky. Ačkoli není dodnes prokázáno, že absinthe má výrazně jiné účinky než obdobné alkoholické nápoje, zákaz prodeje trval léta a až v okamžiku, kdy EU legislativně upravila množství thujonu (na 10 mg na litr) v absinthu byl jeho prodej uvolněn.

Absinthe je ryze francouzský destilát. Je neustále oblíbený a poměrně často konzumovaný. V jiných oblastech jeho konzumace není příliš rozšířena.

Single Malt skotská whisky

Single Malt skotské whisky (v češtině se také používá označení sladová nebo jednosladová) je skotská (více se o skotské whisky dozvíte na našem blogu), která pochází z jedné destilérky, z jedné várky. Musela být připravená ze sladu této destilérie, vypálená v ní a i zrání muselo proběhnout v sudech v této destilérii.

Single Malt whisky mají chuť, která je typická pro danou palírnu a v průběhu let se může chuť mírně měnit, ale ne příliš. Obliba Single Malt whisky stoupá od 90. let 20. století – do té doby byly obtížně sehnatelné i v Británii. Nicméně od 90. let jejich popularita neustále roste a proto jednotlivé palírny často patří do některého z globálních nápojových (nebo luxusních) konglomerátů firem a značek (Pernod Ricard, Diageo, Bacardi či LVMH). Nicméně i pod těmito globálními konglomeráty si jednotlivé single malt whisky zachovávají svůj charakter – až na světlé výjimky.

Oblasti single malt whisky

Jednotlivé destilérie jsou rozprostřené po celém Skotsku. Orientačně se dělí do několika oblastí, které mají společné rysy – ale není problém najít i whisky, která ostatním značkám z dané oblasti vůbec nepodobá. Počet palíren není konstantní, jednotlivé palírny se občas zavírají a zase otevírají (dnes spíš otevírají). Celkový počet fungujících palíren skotské single malt whisky se proto mění, ale dá se orientačně říct, že jich je okolo stovky.

Každá z oblastí, podle kerých se single malt scotch whisky dělí je charakteristická a specifická – Highlands zvláštní rašelinovotou chutí, Islands čerstvým chladným a všudypřítomným větrem a Lowlands jemnější, mírnjší chutí tak, jako je i počasí ve skotské nížině přívětivější.

Lowlands

Lowlands (nížina) je nejjižnější oblast výroby skotské. V této oblasti je dnes v provozu 6 destilérií, z nichž nejznámější jsou Auchentoshan  a Glenkinchie (Diageo). Whisky z oblasti Lowlands bývá jemnější, méně výrazná a sladší a u některých výrobců je 3 x destilovaná, což chuť ještě zjemňuje tím, že se při třetí destilaci odstraňuje o něco více lokálních příměsí a výsledný alkohol je čistší.

Highlands

Highlands (vrchovina) je oblast, která zaujímá centrální severní část Skotska. V této oblasti je dnes v provozu 39 destilérií a whisky z těchto destilérek je opravdu různorodá. Většina značek má ale slabě rašelinové aroma, jejich whisky je jemná, nasládlá s mírně kořeněnou příchutí. Mezi nejznámější značky patří Oban (Diageo), nejprodávanější značka single malt whisky  ve Velké Británii Glenmorangie (LVMH), nebo Tullibardine.

Speyside

Speyside je oblast na severovýchodním pobřeží Skotska v oblasti ústí řeky Spey. V této, rozlohou poměrně malé oblasti, se nachází 42 destilérií, které obvykle používají vodu z řek a potůčků, které procházejí rozsáhlými rašenilišti a jejich single malt je lehká, jemná, mírně kořeněná a aromatizovaná rašelinou. Mnohé značky mají jemně travnatou příchuť (Glenlivet) nebo jsou chuťově bohaté a mírně sladčí (Macallan). Mezi místními destilériemi jsou i dvě světově nejprodávanější značky single malt – Glenfiddich a Glenlivet (Pernod Ricard).

Campbeltown

Campbeltown je oblast na poloostrově Kintyre na západním pobřeží Skotska. Tato oblast měla svého času okolo 30-ti destilérií a označovala se jako „světové hlavní město whisky“ ale většina z nich byla uzavřena a dnes jsou v této oblasti jen 3 destilérky – Glen Scotia, Glengyle a Springbank. Všechny tři destilérky nepatří do žádného z mezinárodních konglomerátů a Springbank je dokonce zcela samostatná.

Islands

Islands (ostrovy) je oblast, která leží na ostrovech u západního pobřeží Skotska (s výjimkou ostrovu Islay) a zahrnuje Vnější Hebridy, Vnitřní Hebridy a Orkneje. Whisky z této oblasti je velmi různorodá ale společným znakem je kouřová příchuť a poněkud drsnější, výraznější aroma. V současné době je v oblasti v provozu 7 destilérií a nejznámějšími jsou Highland Park, Talisker (Diageo) a Scapa (Pernod Ricard).

Islay

Islay je ostrov u západního pobřeží Skotska ve Vnitřních Hebridech a jedná se o poslední oblast. Na tomto ostrově se dnes nachází v provozu 8 destilérií a jsou druhým největším zaměstnavatelem na ostrově. Všechny podporují whisky turistiku a jejich single malt whisky je charakteristická kouřovou chutí, která pochází z rašeliny, použité při topení. Whisky jsou výrazné, kořeněné s opravdu chlapským charakterem. Nejznámějšími značkami Islay whisky jsou Lagavulin (Diageo), Laphroaig a nově zprovozněný Ardbeg (LVMH).

 

Pin It

Tequila

Tequila je oblíbený alkoholický nápoj, vyráběný destilací z modré agave (Agave tequilana, Weberova agave). Tequila má typicky okolo 40% alkoholu a má příjemnou, lahodnou chuť. V Evropě se obvykle pije spolu se solí a plátkem limetky nebo citrónu a velmi populárním je i míchaný nápoj tequila sunrise, jehož základem je právě tequila.

Tequila vznikla ve 2. polovině 16. století, kdy španělští kolonizátoři poprvé vypálili tento nápoj v mexické provincii Jalisco. Okolo roku 1885 se tequila poprvé exportovala do Spojených států, kde se rychle získala oblibu a ze Spojených států se rozšířila do celého civilizovaného světa. Podle mexických zákonů by pravá tequila měla být vyrobená jen z modré agave, neměla by obsahovat žádné další příměsi, měla by být alespoň 2 x destilována a každá láhev by měla být opatřená identifikačním označení, které začíná písmeny NOM (Norma Oficiel Mexicana) a číselným označením destilérie. Nicméně i mexické předpisy se v poslední době poněkud zjemnily a připouštějí, aby pravá tequila byla vyrobená ze suroviny, která obsahuje alespoň 51% modré agave.

Modrá agave je sukulentovitý keř, kterému se výborně daří právě v okolí města Tequila v mexickém státě Jalisco. Pěstují se na plantážích buď na vrchovině (tequila z agave z vrchoviny se označuje Highlands) nebo v nížině (Lowlands). Tequila vyrobená výhradně z agave z lowlands má zemitější příchuť a tequila z highlands má sladčí a ovocnější chuť. Po 8 – 10 letech, kdy agave dozraje, se z každého keře odsekají speciálním zakulaceným nožem na dlouhé násadě (tzv. coa) listy a zůstane srdce rostliny (piňas), které váží okolo 70 kg u plantáží v nížinách a okolo 120 kg u plantáží na vrchovinách.

Piňas se potom odvezou do speciálních pecí, kde se vaří v páře tak, aby se komplexní deriváty fruktózy přeměnily v jednoduchou fruktózu. Po vaření se piňas rozmělní a nechají fermentovat v nerezových tancích nebo dřevěných barelech; proces fermentace trvá několik dní. Následují první a druhá destilace, v některých případech se provádí ještě třetí destilace. Následuje buď přímo stáčení do lahví nebo se destilát (tzv. tequila blanco) uloží v dřevěných sudech a nechá se vyzrát. Pokud uložení v sudech trvá 2 – 12 měsíce, říká se výsledné tequile Reposado, při zrání 1 – 3 roky se jedná o Tequilu Aňejo a pokud zraje v sudech více než 3 roky říká se jí tequila Extra Aňejo.

V Evropě se prodává tequila ve dvou hlavních variantách. Stříbrná tequila má čirou barvu a přirozenější chuť, zlatá tequila má zlatavou barvu, kterou získala buď přidáním karamelu nebo zráním v dubových sudech. Ve své domovině se tequila pije samotná, obvykle jen mírně chlazená. V Evropě i ve Spojených státech je moderní pít tequilu spolu se solí a limetkou nebo citronem (stříbrná tequila) nebo se skořicí a pomerančem (zlatá tequila). V obou případech se postupuje tak, že na hřbet ruky, do prohlubně mezi palcem a ukazováčkem navlhčenou citronem, limetkou nebo pomerančem se nasype sůl nebo skořice. Sůl nebo skořice se olízne, zapije tequilou a zají citronem, limetkou nebo pomerančem.

Ve střední Evropě jsou nejoblíbenější dvě značky tequily – Sierra a Olmeca. V obou případech se jedná o běžnou, průmyslově vyráběnou tequilu ale s dobrou chutí. Sierra tequila je charakteristická malým sombrerem, které je umístěné na šroubovacím uzávěru, Olmeca je zase typická svou lahví s obdélníkovým půdorysem. Obě značky nabízejí jak stříbrnou, tak zlatou tequilu a dá se sehnat i Aňejo.

Tequila je oblíbené a moderní pití. Hodí se spíše k mužům, ke kterým lépe sedí „kaktusový“ původ i ostřejší chuť, ale i ženy si tequilu oblíbily.

Pin It

Skotská whisky

Skotská whisky je dnes asi nejoblíbenějším alkoholickým nápojem na světě. Ročně se jí prodá okolo 500 milionů litrů po celém světě a jen do České republiky jí bylo vyvezeno okolo 1 milionů litrů. Skotská whisky má charakteristickou a osobitou chuť, která připomíná nejen způsob, jakým se vyrábí ale i divokou přírodu Skotska, odkud pochází.

Výroba skotské whisky je upravená zákonem, který byl naposledy novelizován v roce 2009. Jako skotská whisky (Scotch Whisky) může být označen jen destilát, který byl vyrobený ve Skotsku z vody a sladového ječmenu (s možností přidání dalších druhů obilného zrna), musí uzrávat po dobu nejméně tří let v dubových sudech s obsahem menším než 700 l, nesmí obsahovat jiné přísady než vodu a karamelové barvivo a musí obsahovat nejméně 40% alkoholu.

Skotská whisky se pravděpodobně vyvinula ze skotského nápoje uisge beatha (živá voda) a první písemná zmínka o destilaci ve Skotsku pochází z roku 1494. Koncem 15. století byla již destilace whisky ve Skotsku plně rozvinutá a okolo roku 1780 bylo ve Skotsku 8 licencovaných (úředně schválených) destilérií a přes 400 ilegálních. Na konci 17. století a v první polovině století 18. vznikla a byla licencována většina destilérií dodnes fungujících a výroba skotské byla pevně kontrolována. Dnes ve skotských destilériích pracuje přes 10.000 zaměstnanců a roční hodnota exportované skotské se blíží 5-ti miliardám liber. Největšími exportními zeměmi jsou Francie (12%), USA (10%), Čína (5%), Španělsko (4,5%) a Jižní Afrika (4%).

Výroba whisky

Destilérie Cardhu

Vlastní výroba skotské probíhá v lokálních destilériích, které jsou obvykle menší a zachovávají si velmi romantický a starodávný ráz. Destilérie byly obvykle umístěné na místě, kde bylo dostatečné množství dobré pitné vody a obvykle poblíž rašelinišť protože rašelina se používá jako topivo při provozu. Voda a rašelina jsou pravděpodobně ty rozhodující přísady, které vytvářejí nenapodobitelnou chuť pravé skotské. Jednotlivé destilérky jsou obvykle pozoruhodným architektonickým výtvorem, který perfektně zapadá do divoké skotské přírody a zároveň plně vyhovují techologickým požadavkům.

Klíčení ječmene v destilérii Highland Park

Výrobu lze rozdělit do čtyř fází. V první se ječmen zbaví nečistot a namočí se v tancích po dobu 2 – 3 dnů. Poté se rozprostře na betonové nebo kamenné podlaze a nechá se naklíčit. Ječmen se musí v době klíčení obracet a musí se kontrolovat teplota klíčení. Klíčení se ve vhodný okamžik zastaví v pecích. V druhé fázi výroby se suchý slad rozemele a smíchá se s horkou vodou. Tam se škroby přemění na cukerný roztok a tento roztok je z mladiny odebrán. Ve třetí fázi se ochlazená mladina nalije do tanků o obsahu 9.000 až 45.000 litrů, do kterých se přidá droždí a spustí se fermentace, která trvá okolo 48 hodin.Fermentací se cukr přemění na alkohol. Poslední výrobní fází je destilace, která probíhá v měděných kotlech a obvykle se provádí dvakrát.

Destilační kotle v destilérii Glenfiddich

Po vlastní destilaci se whisky uloží do dubových sudů, ve kterých dozrává po dobu minimálně 3 let, ale obvyklá doba dozrávání je 10 a více let. Tradičně se používaly sudy dovezené ze Španělska, ve kterých zrálo portské víno nebo sherry a dodnes se whisky nechává dozrát v sudech od vína, sherry, koňaku nebo jiných nápojů. Po dozrání se whisky stáčí do lahví, ve kterých již nezraje a tím se ani se neprodlužuje její označení stáří.

Existují tři hlavní typy skotské whisky – single malt, grain a blended.

Single malt whisky

Laphroaig 10-ti letá single malt whisky

Nejprestižnější (a i nejdražší) je single malt whisky (česky označovaná jako jednosladová nebo sladová) – jedná se o whisky, která pochází jen z jedné destilérky, z jedné várky a zrála v sudech v této destilérii. Většina destilérií dnes prodává svou single malt whisky zákazníkům ve vlastních lahvích, ale podstatná část produkce některých výroben se dodává na míchání blended whisky. Single malt má vždy svoji osobitou chuť, která je pro danou destilérku charakteristická ale může se rok od roku mírně měnit.

Obliba a popularita single malt skotské celosvětově vzrůstá od 90. let 20. století. Ještě v 90. letech bylo poměrně obtížné single malt skotskou sehnat a i ve Velké Británii to bylo možné jen ve specializovaných obchodech. Průkopníkem v propagaci single malt whisky se stala značka Glenfiddich, která je dnes celosvětově nejprodávanější značkou single malt whisky.

Glenlivet single malt whisky

V současné době je v provozu o něco víc než 100 destilérek a v posledních asi 20-ti letech došlo k výrazné změně vlastníků těchto výroben – již minimum z nich je samostatných a většinou patří některému z významných mezinárodních potravinářských nebo nápojových koncernů – Diageo (Velká Británie), Pernod Ricard (Francie), Bacardi (Bermudy), LVMH (Francie) či ThaiBev (Thajsko). Při této koncentraci výroby byla snaha nových majitelů zachovat charakter whisky z jednotlivých destilérií, ale ne vždy se to zdařilo na 100%.

Mezi nejznámnější značky single malt skotské patří Glenfiddich, Glenlivet (Pernod Ricard), Lagavulin (Diageo), Laphroaig, Oban (Diageo), Glenmorangie (LVMH), Talisker (Diageo), Highland Park, Cardhu (Diageo), Bowmore či Ardbeg (LVMH).

Grain Whisky

Palírna grain whisky Cameron Bridge

Whisky označovaná jako Grain Whisky je průmyslově vyráběná pálenka, která se používá především při míchání blended whisky. Při její výrobě se nepoužívá jen ječmen, ale i další obilniny a bývá destilována v kontinuálních (průtokových) destilačních kolonách. Obsahuje čistější alkohol (s méně chuťově výraznými příměsemi) a i při dozrávání v sudech neplatí tak striktní pravidla pro výběr sudů.

Grain whisky značky Cameron Bridge

Grain Whisky je světlejší, jemnější a sladčí než většina single malt whisky. Samostatně se prodává minimálně a lze ji koupit jen ve specializovaných obchodech.

Dnes je v provozu pouze 7 destilérií, které produkují Grain whisky, které se vyrobí ročně o trochu víc než všech single malt dohromady a i to vypovídá o vyloženě průmyslovém charakteru jejich výroby. Největší z nich je destilérka Cameron Bridge na východním pobřeží Skotska, která patří do konglomerátu Diageo.

Drhou nějvětší palírnou je North British z Edinburghu, která patří Diageu spolu s Edrington Group. Používá se výhradně do míchaných whisky a sama o sobě se do lahví nestáčí; do skupiny Pernod Ricard patří destilérie Strathclyde z Glasgow. Všechny grain whisky palírny používají nejmodernější technologie výroby tak, aby jejich produkce byla při definované kalitě co nejlevnější.

Blended Whisky

Johnnie Walker Red Label

Blended Whisky je skotská, která vzniká smícháním obvykle několika desítek single malt whisky a grain whisky. Mívá jemnější chuť než single malt, je vyvážená a více reflektuje chuť zákazníků. Její chuť, vůně i aroma jsou stálé a stejné, nezávisle na tom, v kterém roce byla namíchána.

Blended whisky je nejprodávanější skotskou. Asi tři čtvrtiny veškeré skotské, které se celosvětově prodá je právě blended whisky. Existují desítky značek blended skotské a každá značka vyrábí několik variant své whisky (někdy oanačovaných jako label) – často se lišící nejen svou chutí ale i stářím single malt a grain whisek, ze kterých je namíchána. Pokud je u míchané whisky uvedené stáří, musí být všechny použité komponenty (jednotlivé whisky) minimálně uvedeného stáří nebo starší.

Chivas Regal

Značky blended skotské jsou notoricky známé a jedná se právě o značky, které prosadily skotskou jako celosvětově nejoblíbenější a nejrozšířenější alkoholický nápoj (i ve Francii, která silně propaguje francouzské výrobky, se vypije výrazně víc skotské než místní speciality cognacu). Jednotlivé značky téměř vždy patří k některému nápojovému  konglomerátu značek a jsou široce distribuovány a propagovány po celém světě. Právě blended whisky je páteří britského exportu skotské.

Asi nejznámější značkou skotské whisky je Johnnie Walker v typicky hranaté, čtyřboké lahvi, s vyobrazením kráčejícího gentlemana,  která patří do skupiny Diageo a jde o světově nejprodávanější skotskou. Vyrábí se z přibližně 35 druhů single malt a grain whisky, z nichž významný podíl zaujímá Cardhu single malt. Až do roku 2012 se Johnnie Walker míchala ve městě Kilmanrock, které leží asi 40 km jihozápadně od Glasgow, ale místní stáčírna bylo uzavřena a produkce všech labelů Johnnie Walkera byla přesunuta do Glasgow a Levenu. Whisky Johnnie Walker se vyrábí v několika variantách – nejprodávanější je Red Label, u které nejmladší whisky, použitá k namíchání, je pětiletá; Black Label je luxusní varianta, namíchaná z nejméně 12-ti letých whisek; Green Label má minimálně stáří 15 let a Gold Label a Blue Label jsou vyloženě luxusní, znalecké whisky. Johnnie Walker (ve variantě Black Label) byla nejoblíbenější skotskou i Winstona Churchilla.

Black & White Scotch Whisky

Druhou světově nejprodávanější skotskou je značka Ballantine’s, která patří do skupiny Pernod Ricard. Míchá se z přibližně 50-ti druhů single malt (s výrazným podílem single malt whisek Miltonduff a Glenburgie) a čtyř druhů grain whisky.Pro Ballantine’s je charakteristická hranatá lahev s obdélníkovou podsadou a jemnější chuť. I Ballantine’s se vyrábí v několika variantách od nejběžnější Finest přes Limited až po 30-ti a 40-ti letou.

Mezi další významné a proslavené značky patři Chivas Regal (Pernod Ricard), která se profiluje jako luxusní, prémiová blended scotch whisky s mimořádně jemnou a vyváženou chutí i vůní, Justerini & Brooks, známější spíše pod zkratkou J&B (Diageo), Famous Gouse (která je známá spíše v anglosaském světě – na britských ostrovech a ve Spojených státech – a v Evropě není příliš rozšířená), VAT69 (Diageo) či Black & White (Diageo) s černým a bílým teriérem ve znaku, která je výraznější, ostřejší, chlapáčtější.

Jak pít whisky

Broušená karafa a sklenice tumbler

Whisky je poměrně aromatická, chuťově výrazná a proto by se měla podávat přibližně při pokojové teplotě. Pokud se přechladí, ztrácí svou chuť a i vůně je silně omezená. Zejména výraznější, single malt whisky podchlazením ztrácí na své jedinečnosti. Poměrně rozšířené je pít whisky na ledu, tedy whisky spolu s kostkami ledu. Při tomto způsobu servírování má whisky bezprostředně po podání, dokud rozpouštějící led nezačne whisky ochlazovat, všechny své typicky výrazné vlastnosti, které jsou s časem potlačovány tak, jak led nápoj ochlazuje. Dříve bylo oblíbené, zejména na britských ostrovech, whisky ředit sodovkou, ale tento zvyk dnes již mizí a ředění whisky je mnohdy pokládáno za nevhodné.

Whisky s ledem

Klasickou skleničkou, ze které se whisky pije je jednoduchá širší válcovitá sklenice s tlustým dnem o výšce okolo 10 cm, která se označuje jako tumbler. Je vyrobená ze silnějšího, těžšího skla a v luxusním provedení je i zdobená. Při degustaci se používají tenčí skleničky se stopkou, které se konicky zužují a které lépe podtrhují charakteristiku whisky, ale tou klasickou skleničkou je právě tumbler. V domácím prostředí se whisky často přelévá do broušené skleněné karafy, která je obvykle součástí setu skleniček a karafy.

O tom, že skotská whisky je moderním a oblíbeným nápojem svědčí nejen to, že ji dnes koupíte prakticky v libovolném obchodě, který prodává lihoviny na světě ale i to, že produkce skotské se za posledních 25 let přibližně zdvojnásobila.

Pin It