Archiv podle kategorií: Vlněné svetry

Argyle svetr – sportovní svetr s diamantovým vzorem

Argyle svetr značky Native World, tmavě modrý

Termínem argyle svetr (nebo svetr s argyle vzorem) se označují svetry s výrazným diamantovým vzorem na přední straně svetru. Tento typ svetrů je historicky vyloženě sportovní a i v dnešní době uvolněnější módy si zachovávají vyloženě sportovní charakter. Argyle svetry jsou velmi populární především mezi hráči golfu, mezi kterými jsou široce rozšířené.

Argyle vzor je tvořen velkými kosodélníky nebo kosočtverci, které jsou umístěné na přednici svetru. Vzor bývá obvykle proveden ve výrazném barevném kontrastu a tomu odpovídá to, že ostatní části svetru (rukávy a zadní část) bývají v tlumenější, obvykle tmavší barvě. Klasický argyle svetr je nepropínací s výstřihem do V, i když existují i cadrigany nebo svetry s okrouhlým výstřihem s argyle vzorem. Původně vyloženě pánský svetr se rozšířil i mezi ženami, ale nikdy nedosáhl stejné obliby jako u mužů.

Skotští Higlandeři, okolo 1750

Argyle vzor vznikl na konci 19. století, kdy skotský výrobce úpletů Pringle experimentoval s vytvořením tartanu pomocí úpletu. Původní argyle vzor je odvozen od tartanu rodiny Cambellů (více se o tartanu dočtete na našem blogu) ze skotského města Argyll a od vzorů, které nosili vojáci skotských Highlanderů již od 17. století.. Ve 20. letech 20. století se argyle vzor začal rozšiřovat u svetrů a od 30. letech 20. století i u ponožek. Velkým propagátorem argyle svetrů byl vévoda z Windsoru (více se o vévodovi z Windsoru dočtete na našem blogu), který tyto svetry nosil především při golfu.

Dnes je argyle svetr typickým představitelem moderních svetrů se sportovními kořeny. K jejich oblibě přispívá i to, že vzor je tvořen diagonálními liniemi a díky tomu opticky nerozšiřuje postavu a je tedy vhodný i pro silnější postavy. V dnešní době se běžně nosí nejen pro sportovní aktivity, ale je běžný i pro volný čas a v tlumenějších odstínech i pro dennodenní nošení do práce, kde je akceptovatelný business casual dress code (více se o tomto dress codu dočtete na našem blogu).

Vhodnost argyle svetrů pro různé příležitosti

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení Vhodnost jako dárek
++ +++ ++

 Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že svetr pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku argyle svetrů novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Vlněná pelerína – modní i funkční doplněk

Stříbrná pelerína Native World

Termínem pelerína se označuje kratší plášť nebo pláštěnka bez rukávů, který pokrývá ramena.a splývá přibližně k pasu. Nosí se jako nejsvrchnější část oblečení, přes kabát, sako nebo svetr. Dnes je pelerína již výhradně součástí dámské garderoby – snad s výjimkou některých loveckých pelerín, které v minimální míře občas nosí i někteří muži.

Pelerína vznikla jako cestovní plášť a její název je odvozený od italského pojmenování pouti – pellegrinaggio.Svého času se opravdu stala symbolem poutníků. Vrcholné období oblíbenosti pelerín zahrnuje polovinu 19. století a od konce 19. století jejich obliba rapidně klesá, i když v přibližně desetiletých intervalech se vrací aspoň částečně do fóra a lze tvrdit, že nikdy se z ní nestal vyloženě nemoderní, out of date kousek oblečení.

Mladá žena v peleríně od Edouarda Maneta

Vlněné pletené peleríny mají i dnes poměrně široké spektrum nositelek. Jejich obrovskou výhodou je, že dokáží vytvořit velmi komfortní prostředí a zahřát. Nosí se nejen venku přes kabát nebo svrchník, ale i v klimatizovaných kancelářích na sako nebo na svetřík. I v kanceláři působí velmi elegantně a dokáží opravdu zahřát její nositelku.

Pletené peleríny novozélandské značky Native World jsou trochu jiné. Na rozdíl od klasické peleríny jsou rozpínací a mají dvě řady knoflíků a knoflíkových dírek, které poskytují takové peleríně vyšší flexibilitu – lze ji zapnout jako poncho, vytvořit na ní jakési rukávy, které usnadňují pohyb nebo si ji obléci poněkud asymetricky a neobvykle. Je jen na nositelece, jak dokáže knoflíčky zapnout. Stejně jako ostatní výrobky značky Native World jsou i peleríny upletené z mimořádně teplé a příjemné possum merino vlny (více se o ní dozvíte na našem blogu).

Naší nabídku vlněných pletených pelerín novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz.

Antracitová pelerína Native World

Asymetricky zapnutá pelerína Native World

 

 

Pin It

Novozélandský pánský sportovní svetr z possum merino vlny

Svetry jsou často oblečením, které se nosí pro sportovní nebo volnočasové aktivity. Takové svetry mívají obvykle uvolněnější a maximálně pohodlný střih tak, aby svetr nepůsobil žádná omezení při pohybu. A protože základním funkčním požadavkem na svetr je, aby chránil před chladem, měl by být dobrý sportovní svetr i hřejivý ale současně i prodyšný, aby tělo mohlo dýchat i při zvýšené fyzické aktivitě.

Novozélandský pánský sportovní svetr z possum merino vlny značky Native World je typickým představitelem takových sportovních svetrů. Navléká se přes hlavu a má zapínání u krku na zip. Je vybavený límečkem, který se dá v případě zimy postavit a tak udržuje i krk v teple. Límeček není příliš široký (resp. vysoký) takže se svetr pohodlně vejde pod bundu i s límečkem sklopeným.

Svetr je upletený z luxusní possum merino vlny, což je přírodní materiál ze směsi ovčí merino vlny, vlny kusu liščího a hedvábí. Possum merino vlna je mimořádně hřejivá (udává se, že je až o 55% teplejší než i ta nejkvalitnější ovčí vlna) a tím, že se jedná o přírodní materiál je i prodyšná a umožňuje tělu dýchat. Více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu.

Svetr je k dispozici v typických mužských barvách – temně modré, stříbrně šedivé a lovecké zelené. Všechny barvy nejsou křiklavé a jsou velmi elegantní. Svetr je i mimořádně pohodlný a neomezuje v pohybu. Lze ho nosit jak pod bundu, tak i jako svrchní část celkového oděvu.

Novozélandský pánský sportovní svetr najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Novozélandský dámský Koru svetr

Jedním z opravdu pozoruhodných svetrů, která má novozélandská značka Native World v nabídce je dámský propínací svetr, nazvaný Koru svetr. Tento svetr je elegantní ale i sportovní a plně vyhovuje požadavkům moderní ženy.

Koru svetr je silnější svetr s propínáním na zip. Svetr je možné zapnout až ke krku, kdy udržuje krk v teple; stejně dobře je možné ho nosit libovolně rozepnutý. Svetr je v elegantní černé barvě a okraje svetru – po obou stranách zipu, okolo krku, na spodním lemu svetru a manžety rukávů – jsou zdobeny ornamentálním vzorkem v béžové barvě. Vzorek je jemný a vychází z novozélandských folklórních kořenů.

Svetr je upletený z possum merino vlny, což je směs té nejkvalitnější novozélandské ovčí merino vlny (60%) a vlny vačnatce kosu liščího (tzv. possum vlna). Tento materiál je neobyčejně příjemný, jemný na omak, trvanlivý a zcela mimořádně hřejivý (possum merino vlna je o 55% hřejivější než ovčí merino vlna). Více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu.

Koru svetr je velmi univerzální. Díky své černé barvě a poměrně jemnému a decentnímu vzorku je opravdu elegantní a lze ho bez problémů nosit do práce, do kanceláře, na jednání či dokonce na společenské události, které nepředepisují formální oděv. Ale zároveň je Koru svetr i sportovní – zejména díky zapínání na zip a ke krku – a proto ho lze stejně dobře nosit na procházky do přírody, na lyže či jen na večerní posezení v horském středisku. Ve všech případech vypadá Koru svetr přirozeně a elegantně.

Novozélandský Koru svetr najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Ošetřování a údržba possum merino svetrů a šál

Svetry, šály, čepice či rukavice vyrobené z possum merino vlny nabízejí asi tu nejlepší ochranu před chladem, které je možné na bázi přírodních vláken dosáhnout. Tím, že se jedná právě o přírodní materiály, které dýchají, ale nedochází k přehřívání nositelova organismu a proto jsou úplety z possum merino vlny nesmírně komfortní, pohodlné a příjemné. Více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu.

K tomu, aby vám svetry a šály z possum merino vlny spolehlivě a dlouhodobě sloužily věnujte, prosím pozornost následujícím doporučením pro správnou údržbu.

 • Některé svetry a šály jsou vybaveny etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je úplet vyrobený – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu.
 • Dodržujte postup praní, žehlení, čištění či sušení uvedený na etiketě.
 • Possum merino úplety perte v ruce ve studené vodě. Nepoužívejte vodu teplejší než 20oC.
 • Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní svetrů i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20oC. K praní svetrů používejte speciální jemné prací prostředky určené pro vlnu (např. Woolite nebo Perwoll).
 • Nenamáčejte possum merino úplety do kyselých ani zásaditých roztoků.
 • Vyvarujte se použití bělidel a nepoužívejte ani prací prostředky či odstraňovače skvrn obsahující bělidla.
 • Sušení a ždímání – pří ručním praní úplet důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který úplet rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s úpletem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec úplet volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout ve stínu.
 • Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Úplet vypraný a odstředěný v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout ve stínu.
 • Úplety nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození úpletu.
 • Úplety nežehlete. Není potřeba je žehlit a žehlení je může poškodit.
 • Dojde-li k tomu, že si svetr ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
 • Nedoporučujeme na čištění skvrn používat odstraňovače skvrn (často obsahují bělidla).

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám úplety z possum merino
vlny od www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku svetrů z possum merino vlny najdete na www.SEKORA.cz a nabídku possum merino šál najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba possum merino úpletů

Native World – esence novozélandských svetrů

Native World je moderní, sportovně laděná novozélandská značka, která patří nejstaršímu novozélandskému zpracovateli vlny Manawatu Knitting Mills. Native World se specializuje na úplety (svetry, šály, čepice, rukavice, ponožky) vyrobené z possum merino vlny.

Vlna označovaná jako Possum Merino je přírodní směsový materiál, jehož hlavními komponenty je kvalitní ovčí merino vlna a vlna ze srsti novozélandského vačnatce kusu liščího, který se anglicky označuje jako possum (více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu). Podíl merino vlny je obvykle mezi 60 a 70%, podíl srsti kusu liščího je mezi 20 a 30%. Tato přírodní směsová vlna má některé opravdu originální vlastnosti – je velmi jemná, měkká a příjemná a zároveň nesmírně teplá a hřejivá (udává se, že je o 55% teplejší než ovčí merino vlna).

Společnost Manawatu Knitting Mills, vlastník značky Native World, byla založená roku 1884 Johnem Stubbsem, který se na Nový Zéland přistěhoval z britského Lancashiru, kde pracoval jako punčochář. V této profesi pokračoval i ve své nové domovině a prvními výrobky, které Manawatu Knitting Mills vyráběly byly pletené ponožky. Značka se úspěšně rozvíjela a rozšiřovala svůj sortiment výrobků a mj. se stala dodavatelem novozélandských ozbrojených sil v obou světových válkách. V roce 1992 se společnost přestěhovala do nově postavené továrny, která disponuje těmi nejmodernějšími přádacími a pletacími stroji a nejpokrokovější technologií. Manawatu Knitting Mills dnes patří k nejstarším zpracovatelům vlny na Novém Zélandě.

Značka Native World se snaží, aby byla stejně exkluzivní jako novozélandská krajina, ve které má značka své kořeny. Barevná paleta jejich výrobků je inspirována hlubokými lesy, průzračnými jezery, čistými mořskými plážemi a nádhernými horami, které obklopují sídlo značky. I výrobky značky Native World mají svůj nezaměnitelný půvab, eleganci a perfektně vyhovují potřebám moderních zákazníků.

Naší nabídku novozélandských svetrů z possum merino vlny značky Native World najdete na www.SEKORA.cz a nabídku šál najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Dámské propínací svetry na zip

Dámské propínací svetry na zip jsou mezi ženami hodně oblíbené. Jsou totiž mimořádně praktické a pohodlné, výborně dokáží zahřát a nonšalantně vypadají. Dámské propínací svetry na zip rozhodně nepůsobí formálně, jsou mimořádně uvolněné, casual.

Dámské propínací svetry na zip novozélandské značky Native World jsou decentně ozdobené typickými novozélandskými vzory, které jsou na vnitřní straně límce a na koncích rukávu. Vzory jsou dobře velikostně vyvážené a jsou provedené v černé barvě, která působí velmi jemně a nenápadně. Zdobení typickými novozélandskými vzory propůjčuje svetrům jedinečný look a spolehlivě svetry identifikuje s Novým Zélandem, kusem stále zachovalé přírody a místem, kde lidé dokáží žít v poklidu i v dnešní uspěchané době.

Svetry jsou upletené z possum merino vlny, což je směs té nejkvalitnější novozélandské ovčí merino vlny a vlny z vačnatce kusu liščího. Tato kombinace je nejen příjemná na omak a jemná, ale navíc je i mimořádně hřejivá (více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu).

Dámské propínací svetry na zip novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Pánský svetr s proužky z novozélandské possum merino vlny

Svetry s výstřihem do V patří k těm, které jsou mezi muži všech věkových skupin nejoblíbenější (více se o svetrech s výstřihem do V dozvíte na našem blogu).  Klasický svetr s výstřihem do V bývá jednobarevný, bez vzorku. Ale decentní vzorek – ať již se jedná o diamantový argyle vzor, o kterém se dočtete víc na našem blogu nebo o tenké proužky – přidává svetru na šmrncu, dělá svetr poněkud méně formální a více podtrhuje celkový casual vzhled.

Modrý svetr se stříbrnými proužky novozélandské značky Native World patří přesně mezi tuto kategorii svetrů a nenásilně podtrhuje casual, uvolněný a relaxovaný vzhled. Svetr je upletený z tmavě modré possum merino vlny (podrobnosti o této vlně najdete na našem blogu) a má tenké, poměrně široce rozestoupené vodorovné linky.

Svetr nejen pěkně vypadá, je i nesmírně hřejivý a přitom prodyšný a jeho nošení je nesmírně příjemné.

Modrý pánský svetr s výstřihem do V a s proužky novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It