Archiv podle kategorií: Vázání šátku

Vázání šátku XXI

Šátek, uvázaný podle dnešního návodu nás vrací do 70. let minulého století, do květinové doby hnutí hipies. Nicméně šátek takto uvázaný, může být elegantní a je rozhodně nepřehlédnutelný.

Na uvázání šátku podle dnešního návodu budete potřebovat šátek co největší, s délkou jeho strany alespoň 90 cm. Volné cípy menšího šátku nespadají volně k rameni, což výsledný dojem hodně ovlivňuje.

Šátek je uvázán asymetricky, jeho podstatná část je na jedné straně, odkud jeho cípy splývají k rameni. Volné cípy na konci šátku spadají zcela uvolněně směrem k rameni a vytváří tak nepřehlédnutelný detail outfitu. A právě cípy by měly být dostatečně dlouhé.

1. Šátek složte do podlouhlého pruhu, např. metodou Pli de Base, kterou najdete na našem blogu.

2. Složený pruh šátku několikrát podélně otočte tak, aby byl mírně zkroucený (obvykle stačí tak 2 otočky o 360o).

3. Šátek obtočte kolem hlavy (ve výšce 5 – 10 cm nad obočím) a na straně hlavy uvažte uzel. Volné cípy šátku nechte spadat směrem k rameni.

Naší nabídku luxusních hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XXI
Pin It

Vázání šátku XX

Šátek v hlavě, uvázaný podle dnešního návodu, vyžaduje culík, resp. alespoň kousek culíku. Šátek se uváže okolo culíku a vytváří jednoduchý a přitom elegantní vzhled, který značně oživuje celkový outfit.

Šátek nemusí mít viditelný uzel, i když ho klidně může mít. Rozjasňuje vlasy a zejména světlý šátek vypadá v tmavších vlasech velmi stylově, velmi přirozeně a elegantně. Není příliš nápadný a dobře se hodí ke konzervativnějšímu, business oblečení.

 

 

1. Na temeni hlavy si udělejte culík, který nemusí být nijak perfektní protože ve finále bude schovaný pod šátkem. Šátek složte do podlouhlého pruhu, např. podle návodu Pli de Base, který najdete na našem blogu.

2. Omotejte šátek kolem culíku tak, aby volné cípy šátku nebyly příliš dlouhé.

3. V zadní části hlavy na šátku uvažte dvojitý uzlík tak, aby se nerozvazoval a dobře držel.

Naší nabídku luxusních hedvábných šátků lyonské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Vazani satku XX

Pin It

Vázání šátku XIX

Šátek, uvázaný podle dnešního návodu, vytváří na hlavě jakýsi uvolněný, velmi relaxovaný turban. K uvázání šátku je potřeba použít velký šátek, alespoň o rozměrech 90 x 90 cm (více se o velikostech šátků dočtete na našem blogu). Vzhledem k tomu, že prakticky celý šátek je viditelný, jsou pro šátek nejvhodnější velké a výrazné vzory. Uvázání zjemní i velmi výrazné, velké obrazce.

Uvázání šátku podle tohoto návodu je jednoduché a rychlé a uvázaný šátek poměrně dobře drží svůj tvar. Ale tím, že je celý vzhled hodně uvolněný a casual, relaxovaný, hodí se šátek, uvázaný podle dnešního návodu, prakticky výhradně pro volnočasové nošení.

 

1. Přeložte šátek podle jeho úhlopříčky tak, aby vznikl velký trojúhelník.

2. Nejdelší hranu trojúhelníku si dejte do týla a všechny tři vrcholy trojúhelníku si dejte před čelo. Šátek by měl obepnout celou hlavu.

3. Spojené vrcholy trojúhelníku několikrát zkruťte. Malý počet zkrutů nebude šátek držet, velký počet zkrutů zase nebude vypadat pěkně. Ideální počet je 2 až 3.

4. Zkroucené cípy šátku přehoďte přes hlavu směrem k temeni a šátek doupravte.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XIX

Pin It

Vázání šátku XVIII

Šátek, uvázaný okolo krku, je klasickým a oblíbeným doplněním ženského vzhledu. Šátek je možné okolo krku uvázat nespočtem způsobů (některé ze způsobů, jak uvázat šátek okolo krku najdete na našem blogu) a dnešní návod je příkladem elegantního a přitom uvolněného způsobu vázání šátku okolo krku.

Šátek uvázaný okolo krku podle tohoto návodu má uzel, který je umístěný mírně asymetricky. Pokud se díváte přímo před sebe a tento směr označíme jako „na dvanáct hodin“, pak uzel by měl být přibližně na pozici 10 hodin nebo 2 hodiny (tj. asi o 60 stupňů vlevo nebo vpravo). Uzel může být uvázán na mašli, což vypadá opravdu pěkně (ale v tomto případě musíte použít větší šátek, minimálně o rozměrech 70 x 70 cm) nebo může být uvázán jen na dva uzlíky (dva proto, aby se nerozvazoval a nepovoloval) a pak stačí i šátek o rozměrech 50 x 50 cm (více se o rozměrech šátků dozvíte na našem blogu) i když s větším šátkem můžete nechat delší cípy vykukovat z uzlu, což působí rozhodně lépe a stylověji. Uzel příliš neutahujte, ponechte ho volnější – jednak nebude škrtit, jednak podtrhnete uvolněnější a neformálnější vzhled. Pokud máte delší vlasy, je atraktivní vlasy sčesat na jednu stranu hlavy, na tu opačnou, než máte uvázaný uzel šátku.

Naší nabídku hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

1. Šátek složte do dlouhého úzkého obdélníku, např. podle návodu Pli de Base, který najdete na našem blogu.

2. Šátek si položte zezadu okolo krku, tak aby se přibližně v polovině dotýkal temene a volné cípy směřovaly dopředu.

3. Šátek pootočte o přibližně 60 stupňů vpravo či vlevo a uvažte uzlík – buď s mašlí nebo jen dva uzlíky na sobě. Uzel příliš neutahujte, ponechte ho volnější.

4. Šátek na krku naaranžujte a případně upravte účes tak, aby vlasy byly na druhé straně než je uzlík.

Vázání šátku XVIII

Pin It

Vázání šátku XVII

Šátek se používá nejen jako ryze funkční doplněk, který chrání před větrem, prachem nebo sluncem, ale i jako velice univerzální módní doplněk, který dotváří celkový vzhled. Může se použít nejen k ozdobení osoby, která šátek nosí, ale i k dozdobení jiného módního doplňku. Klasickým příkladem je zdobení kabelek šátkem tak, jak to popisuje samostatný článek na našem blogu.

Šátek se může použít k ozdobení klobouku, zejména letního panama klobouku (více se o panama kloboucích dozvíte na našem blogu). Panama klobouk sám o sobě je elegantním a líbivým doplňkem a dozdobení šátkem dokáže úplně změnit vzhled klobouku i osoby, která klobouk nosí. Pro ozdobení šátkem se nejvíce hodí panama klobouky s širší krempou, tzv. fedora střihu (o fedora kloboucích se dočtete na našem blogu) protože šátek, uvázaný kolem klobouku potřebuje místo a u uzké šerpy může vypadat nevyváženě. Vzhledem k tomu, že šátek, uvázaný podle tohoto návodu, s cípy volně splývajícími z klobouku na záda, je potřeba použít šátek o velikosti 90 x 90 cm. Šátek by měl být hedvábný, protože podstatná část šátku je viditelná a charakteristický hedvábný lesk umocňuje celkový dojem.

1. Šátek složte do podlouhlého pruhu, např. způsobem Pli de Base (návod na složení šátku podle Pli de Base najdete na našem blogu). Šířka složeného pruhu by měla být o kousek větší, než je šířka ozdobné stužky v úpatí koruny klobouku.

2. Přiložte složený šátek zepředu na klobouk tak, aby hrana kopírovala spojení krempy s korunou klobouku. Pokud nechcete, aby splývající cípy byly rozdílné délky, měl by být střed šátku umístěn přibližně nad čelem.

3. Šátek natáhněte na klobouk směrem dozadu a dbejte na to, aby hrana šátku kopírovala spoj krempa – koruna.

4. V zadní části klobouku, na temeni, uvažte uzel (použijte dvou uzlů uvázaných na sobě, které se samovolně nepovolují). Volné cípy klobouku nechte splývat na záda.

Naší nabídku hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XVII

Pin It

Vázání šátku XVI

Uvázání šátku okolo hlavy podle níže popsaného návodu je velmi jednoduché a přitom tento způsob uvázání patří mezi absolutní klasiky. Šátek, uvázaný tímto způsobem byl mimořádně populární a oblíbený v 70. letech 20. století, zejména v oblasti středomoří a především na francouzské Rivieře. V té době nosila šátek uvázaný podle tohoto návodu snad polovina všech žen na francouzském středomořském počasí.

Pro uvázání šátku budete potřebovat šátek o velikosti alespoň 70 x 70 cm, ale ještě lepší, pohodlnější a stylovější je použít šátek o velikosti 90 x 90 cm (více se o velikostech šátků dočtete na našem blogu). Vzhledem k tomu, že šátek, uvázaný tímto způsobem je hodně viditelný, vybírejte šátek, který se k vám hodí a ze kterého máte radost. Šátek dobře drží účes a vlasy pohromadě i v ostrém přímořském větru a přitom nebrání vlasům i pokožce pod vlasy ve zcela volném dýchání, které oceníte zejména v horkém letím počasí. Šátek by měl být hedvábný, nejen proto, že hedvábí má zcela osobitý lesk a texturu, ale i proto, že hedvábí v horkém počasí chladí a pomáhá přežít tropické počasí.

1. Složte šátek do širšího pruhu, např. podle způsobu Pli de Base (tento způsob skládání najdete na našem blogu).

2. Šátek si položte na hlavu nad čelem s cípy směřujícími do zátylku.

3. Šátek v zátylku uvažte dvěmi uzlíky, které umístíte pod volně splývající vlasy.

4. Delší cípy šátku můžete nechat splývat po zádech, ale lepší je je přehodit přes ramena dopředu, tak aby byly viditelné při čelním pohledu.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XVI

Pin It

Vázání šátku XV – šátek a kabelka

Kvalitní hedvábný šátek je opravdu velmi univerzálním módním doplňkem. Může sloužit k ozdobení osoby, která ho nosí a to jak způsobem, že šátek se stane dominantním prvkem outfitu, tak i jen drobným, mírným dozdobením. Stejně tak ale může být šátek použitý k dozdobení jiného módního doplňku, např. kabelky.

Vhodně zvolený šátek dokáže i z poměrně jednoduché, ryze funkční a strohé kabelky vytvořit něco úplně jiného, překvapivě variabilního a dát vzhledu kabelce zcela jiný náboj. Barva šátku, který ozdobí kabelku může být s kabelkou v barevné harmonii, obvykle tak, že alespoň jedna z výraznějších barev šátku odpovídá barvě kabelky. Tato varianta je jistější, jednodušší a obvykle nehrozí nevhodné nebo příliš ostré barevné vyznění. Stejně tak je možné použít šátek, který je v barevném kontrastu ke kabelce, tj. hlavní i doplňková barva jsou zcela jiné, než barva kabelky. Ladění do barevného kontrastu je efektnější, obvykle výraznější.

Šátek se na kabelku váže obvykle tak, že se šátek složí do dlouhého úzkého obdélníku (např. podle způsobu Pli de Base, jehož popis najdete na našem blogu) a takto složeným šátkem se omotá ucho kabelky. Pokud má kabelka dvě ucha, omotá se šátkem obvykle jen jedno ucho protože ozdobení obou uch šátkem působí až příliš pouťově. Alternativně se může šátek uvázat na mašli jen do jednoho rohu ucha (do místa, kde je ucho přišité k tělu kabelky).

Použitý šátek by měl být z kvalitního hedvábí. Nejen že hedvábí má charakteristický lesk, který celkovému vzhledu dodá šmrnc, ale hedvábí je i materiál velmi odolný proti ošoupání i proti zašpinění (více se o hedvábí dozvíte na našem blogu). A vzhledem k tomu, že šátek bude na uchu kabelky, jsou tyto vlastnosti důležité.

Dobře zvolený šátek, použitý na ozdobení kabelky dokáže i z všední, jednoduché kabelky opravdu zajímavý módní doplněk.

Naší nabídku hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Vázání šátku XIV

Uvázání šátku podle dnešního návodu aktivně využívá halenku nebo košili a vytváří velmi sportovní a mimořádně uvolněný vzhled. Šátek jako doplněk celkového vzhledu se stává integrální součástí outfitu. Nošení šátku podle tohoto návodu je vhodné v teplém počasí nejen pro volnočasové aktivity ale může se použít i dennodenní pro nošení do zaměstnání, které nevyžaduje striktně formální dress code (více se o tzv. Corporate Dress Codu dočtete na našem blogu).

K uvázání šátku podle dnešního návodu je zapotřebí opravdu velký šátek o rozměrech alespoň 90 x 90 cm (více se o velikostech šátků dozvíte na našem blogu), protože kratší šátek by nepříjemně škrtil i kdyby se ho podařilo uvázat. Šátek by měl být v kontrastu k halence tak, aby dostatečně vynikl; na druhou stranu by neměl být v příliš výrazné barevné kombinaci tak, aby nepřehlušil celkový vzhled.

1. Podvažte si halenku pod prsy tak, že si ji vykasáte a uvážete na ní uzel. Šátek složte do dlouhého podlouhlého pásu (např. podle návodu na skládání metodou Pli de Base, kterou najdete na našem blogu).

2. Šátek si položte okolo krku s cípy směřující k uzlu na halence.

3. Šátek uvažte uzlem (nejlépe dvojitým, aby spolehlivě držel) k uzlu na halence. Doporučujeme si na halence vykasat rukávy a případně i zvednout límec. Těmito detaily se ještě více podtrhne mimořádně uvolněný vzhled.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XIV

Pin It

Vázání šátku XIII

Dnešní způsob uvázání šátku vytváří z šátku ryze dekorativní, ozdobný prvek. Šátek se váže  v místě, kde jsou vlasy staženy do culíku a volně splývá podél culíku. Šátek se tak stává neoddělitelnou součástí účesu a přidává mu barevnost a zároveň dokáže opticky prodloužit délku culíku (a tedy i délku vlasů). Šátek, uvázaný tímto způsobem, je vhodný jak pro volnočasové nošení, tak i pro dennodenní nošení do práce či do kanceláře; pro vyloženě formální příležitosti se moc nehodí.

K uvázání šátku podle dnešního schémata je potřeba šátek alespoň střední velikosti (cca 70 x 70 cm, více se o velikostech šátků dočtete na našem blogu). Šátek by měl být hedvábný, protože je velmi viditelný a charakteristický lesk, který má pravé hedvábí dodá účesu šmrnc – naproti tomu šátek bez autentického hedvábného lesku v tomto uvázání obvykle vypadá levně, nedostatečně a postrádá styl. Šátek může mít i velký nebo nezvyklý vzor ale stejně dobře můžete použít i vzorek drobný (např. puntík nebo Paisley).

1. Složte šátek do úzkého dlouhého obdélníku. Ke složení můžete použít např. postup Pli de Base, který najdete na našem blogu.

2. Přibližně v polovině délky složeného šátku uvažte jednoduchý uzel.

3. Šátek umístěte již uvázaným uzlem pod gumičku culíku a uvažte na něm uzel, který bude šátek držet na místě.

4. Upravte šátek tak, aby volné cípy šátku splývaly podél culíku.

Naší nabídku hedvábných šátků lyonské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XIII

Pin It

Vázání šátku XII

Šátek, uvázaný okolo krku níže popsaným způsobem, vytváří pod obličejem poměrně velkou a celistvou plochu. Proto i šátky s výrazným nebo velkým vzorem, uvázané tímto způsobem, vyniknou a i z velkého vzoru bude poměrně značná část viditelná a zřetelná.

Dominantní je u tohoto způsobu poměrně velký trojúhelník, který je složený pod bradou a splývá na prsa. K uvázání šátku touto metodou je potřeba zvolit šátek velké velikosti o rozměrech cca 90 x 90 cm (více se o velikostech šátků dozvíte na našem blogu). Vzhledem k jasně prezentované poměrně rozsáhlé ploše šátku by měl šátek být čistě hedvábný – vynikne opravdu luxusní lesk a textura kvalitního hedvábí. Šátek, uvázaný tímto způsobem, je vyjádřením uvolněného, sportovního stylu.

1. Šátek přeložte podle úhlopříčky tak, aby vznikl trojúhelníkový tvar. Složený šátek si dejte před obličej tak, že přeložená úhlopříčka je vodorovně a volný trojúhelník splývá dolů.

2. Cípy šátku obtočte zezadu okolo krku a nechte je směřovat směrem dopředu.

3. Cípy šátku vepředu pod bradou zavažte na dva uzlíky. Uzlíky by měly být umístěné pod splývajícím trojúhelníkem, který je překryje.

4. Šátek upravte tak, aby splývající trojúhelník zcela zakrýval uvázané uzlíky. Zároveň srovnejte proužky šátku okolo krku a trojúhelník vepředu nechte volně splývat s cípem přibližně ve středu těla.

Naší nabídku luxusních hedvábných šátků francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Vázání šátku XII

Pin It