Archiv podle kategorií: Čepice

Typy moderních čepicí

Baret

Brigitte Bardot v baretu

Baret je možné vysledovat až do doby bronzové a patří mezi nejstarší typy pokrývek hlavy. V moderní době, v 19. a 20. století, byl baret nesmírně oblíbený ve venkovských oblastech Francie, ve Španělsku a částečně i v Itálii. Své místo si vydobyl i jako nedílná součást moderní uniformy.

Jako baret je označována plochá, nízká čepka, obvykle upletená z vlny, bavlny nebo vyrobená z vlněné plsti. V současné době se baret stal módním doplňkem ženského oblečení a jeho místo v pánské garderobě – až na výjimky – nahradily jiné čepky či klobouky. Populární a oblíbené jsou stylové dámské barety ze vzorovaného, obvykle ručně pleteného, úpletu v širokém spektru módních barev.

Naší nabídku pletených baretů značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Baseballová čepice

Robert Redford v klubové baseballové čepici

Baseballová čepice se poprvé objevila v roce 1954 v seriálu Major League v USA a od té doby si vybudovala popularitu, srovnatelnou snad jen s dalšími ikonami amerického životního stylu – Coca-Colou a Big Macem. Dnes je nejrozšířenějším typem pokrývky hlavy.

Původní baseballová čepice je bavlněná, lehká, jednoduchá, s kšiltem, který stíní oči před sluncem a vzadu s nastavitelným páskem, který umožňuje změnit její velikost tak, aby padla na hlavu jakékoliv velikosti. Na vrcholu koruny má obvykle ozdobný knoflík, který často bývá ve stejné barvě, jako samotná čepice. Postupem času se vytvořily nepočetné variace na originální čepici – modifikace střihu (střih, kde koruna čepice není ušita jen z trojúhelníkových dílců, ale přední část koruny je vcelku) , použití jiných materiálů než jen bavlna (povoskovaná bavlna, kůže, len a další), doplnění o klapky na uši nebo podšití čepice teplým flísem i vícebarevné varianty.

Baseballová čepice je ideální čepicí pro volnočasové aktivity a sluší mužům i ženám. Ačkoliv se příliš nehodí pro business příležitosti, i v této oblasti je tolerována.

Naší nabídku baseballových čepicí americké legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Plochá čepice – bekovka

Sean Connery v bekovce

Plochá čepice, v Čechách označovaná jako bekovka (pojmenování je odvozeno od polského ministra zahraničí Józefa Becka, který byl ministrem v letech 1932 – 1939), patří v dnešní době k nejuniverzálnějším pokrývkám hlavy. Postupem času se posunula z ryze volnočasové čepky k čepici, která je zcela akceptovatelná pro dennodenní business nošení.

Její historii je možné vysledovat až do konce třináctého století a za jejího předchůdce označit tehdejší bonnet. Moderní historie ploché čepice začíná v 19. století, kdy se stala de facto normou britského dělnictva, především ve své tvídové variantě. V prvé polovině 20. století si plochá čepice našla své místo i v rámci vyšších a nejvyšších vrstev britské populace a našla své nezastupitelné místo v prostředí venkova, honů a volnočasových aktivit provozovaných v tzv. country prostředí. S odklonem obliby klobouků se bekovka posunula do měst a zaujala místo jako běžný módní doplněk, který chrání hlavu před nepřízní počasí.

Bekovka je čepka s relativně nízkou korunou, která se svažuje směrem dopředu směrem ke kšiltu, který je zcela integrován do střihu čepice. Nejrozšířenějším materiálem, ze kterého se plochá čepice vyrábí je vlna – od klasické ovčí, přes velmi populární tvíd (o tvídových bekovkách se dozvíte více na našem blogu) až po kašmírové variace, ale populární jsou i bekovky z jemné kůže či kozinky (více se o kožených bekovkách dočtete na našem blogu).

Naší nabídku bekovek značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Ušanka

Lilly Allen v bálé ušance

Jako ušanka bývá označována teplá zimní čepice s chlopněmi, které mohou krýt uši nositele před chladem. Základním materiálem je pravá nebo umělá kožešina, která tvoří vnitřek čepky a perfektně chrání před nepřízní počasí. Venkovní část ušanky je vlněná, akrylová či kožená a pokrývá zejména vnější část koruny ušanky. Klapky na uši je možné obvykle přehnout nahoru a svázat či jinak spolu spojit, čímž vznikne nižší, ale bohatší pokrývka hlavy.

Ušanka najde své místo jednoznačně v případě, kdy rtuť teploměru sešplhá do oblasti arktických teplot. Zároveň je i oblíbeným módním doplňkem zejména dámského oblečení.

Naší nabídku ušanek americké značky Stetson najdte na www.SEKORA.cz.

 

Pletené čepice

Jessica Alba v pletené beanie čepici

Čepice upletené z vlněné (nebo i syntetické příze) jsou charakteristické vynikající ochrnou hlavy před chladem a mrazem. Původ většiny typů pletených čepicí je ryze pracovní a často vznikly jako ochrana hlavy pro námořníky, dokaře nebo stavební dělníky, kteří i v zimním období tráví většinu času venku. V průběhu 20. století se pletené čepky rozšířily mezi vyznavače zimních sportů a stále se jedná o čepice, které jsou vhodné především pro volnočasové aktivity.

Existuje množství typů pletených čepek – od beanie čepice přes pletený baret až po pletenou ušanku (více se o typech pletených čepic dozvíte v samostatném článku na našem blogu). Nejčastější přízí, ze které jsou pletené čepice vyrobené je vlněná, existují ale i čepice z příze z umělých materiálů (nejčastěji na bázi akrylu) stejně jako luxusní varianty z kašmírové nebo alpaky příze.

Pletené čepice v naší nabídce najdete na www.SEKORA.cz.

Kompletní nabídku čepicí legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Velikosti klobouků a čepicí

Celosvětově se pro velikosti klobouků a čepicí používají 4 systémy – písmenný (označovaný jako mezinárodní), evropský, americký a britský. Vzhledem k tomu, že evropský, americký a britský systém vycházejí z různých zásad je i převod mezi systémy poměrně komplikovaný a nepřesný.

Asi nejjednodušší systém velikostí klobouků a čepicí je evropský, který vychází z obvodu hlavy a vyjadřuje obvod hlavy v centimetrech. Změřte si obvod hlavy v místě, kde chcete, aby vám pokrývka hlavy seděla a poznamenejte si změřený obvod v cm. Pro tento účel se ideálně hodí krejčovský metr. Obvyklé místo, kde obvod hlavy měřit je ve výšce cca 3 cm nad obočím, ale je zcela na Vás, kde chcete aby Vám klobouk či čepice seděly. Poznamenaný obvod hlavy odpovídá evropskému značení velikostí.

Písmenné, tzv. mezinárodní, značení vychází z evropského systému, kdy jedno velikostní písmeno odpovídá 2 evropským velikostem – XS odpovídá obvodu hlavy 53 cm, S koresponduje s obvodem 54 a 55 cm atd.

Americký systém velikostí klobouků a čepicí vychází také z obvodu hlavy, změřeném v palcích. Tento obvod hlavy se vydělí pí (3,14) a zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a tím dostanete americkou velikost. Americká velikost zjednodušeně řečeno vyjadřuje průměr vaší hlavy.

Britský systém (používá se nejen v Británii, ale i v Austrálii, na Novém Zélandě a ve většině zemí britského Commonwealthu) je podobný americkému, ale vlastní výpočet je mírně odlišný. Obvod hlavy v palcích se vydělí pí (3,14), zaokrouhlí k nejbližší 1/8 palce a od výsledku se ještě odečte 1/8 palce. Britské značení tedy vyjadřuje průměr hlavy zmenšený o 1/8 palce (0,32 cm) a britská velikost je o 1/8 palce menší než americká.

V poslední době, pravděpodobně se vzrůstajícím zájmem o klobouky, se i američtí a britští výrobci a prodejci snaží zjednodušit orientaci ve velikostech klobouků a začínají používat k označení velikosti klobouku obvod hlavy v palcích. Jedná se o analogii evropského systému, jen místo cm se používají palce.

Naštěstí každá čepice či klobouk je do jisté míry elastická a i v průběhu doby se přizpůsobí Vaší hlavě. Tolerance, se kterou můžete počítat je asi 1 cm nahoru i dolu – tzn. pokud si změříte obvod hlavy např. 56 cm, je pro Vás vhodná velikost v rozmezí 55 až 57.

Pletené čepice se obvykle vyrábějí v univerzální velikosti, označované jako OSFA (One Size Fits All – jedna velikost vyhovuje všem). Je to dáno tím, že úplet je velmi elastický a proto jedna velikost obvykle opravdu vyhovuje všem (dospělým). OSFA čepice obvykle mívají základní velikost okolo 58 v evropském systému, ale díky značné pružnosti vyhoví většině populace.

V následující tabulce jsou uvedeny odpovídající nejbližší velikosti evropského, mezinárodního, amerického i britského značení.

 Převodní tabulka velikostí klobouků a čepicí

Obvod hlavy v cm = evropská velikost

Obvod hlavy v palcích

Mezinárodní velikost

Americká velikost

Britská velikost

53

21

XS

6 ⅝

6 ½

54

21 ¼

S

6 ¾

6 ⅝

55

21 ½

6 ⅞

6 ¾

56

22

M

7

6 ⅞

57

22 ½

7 ⅛

7

58

22 ¾

L

7 ¼

7 ⅛

59

23 ¼

7 ⅜

7 ¼

60

23 ½

XL

7 ½

7 ⅜

61

24

7 ⅝

7 ½

62

24 ½

XXL

7 ¾

7 ⅝

63

24 ¾

7 ⅞

7 ¾

64

25

XXXL

8

7 ⅞

 

Naší nabídku klobouků a čepicí najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Bekovky s brokátovým vzorkem značky Stetson

Stetson Hatteras Brocade

Ploché čepice s kšiltem, tzv. bekovky (více se o moderních typech čepicí dozvíte na našem blogu) patří k nejrozšířenějšímu typu čepicí. Jsou elegantní a přitom prozrazují sportovního ducha; dobře chrání před deštěm, sněhem i větrem a dokáží zahřát hlavu nositele. Dobře a pohodlně se nasazují i sundávají a nemívají tendenci rozcuchat účes. Vdechy tyto vlastnosti přispívají k jejich mimořádné oblibě jak mezi muži, tak i mezi ženami a dívkami.

Stetson Kent Flower

Bekovky se obvykle vyrábějí v jednobarevném provedení nebo s kostičkovým vzorkem. Poměrně zřídka se vyskytují s proužky a velmi výjimečně i s jiným vzorkem. Legendární americká značka Stetson nabízí ve své kolekci pro zimu 2014 i bekovky s výrazným, velkým vzorkem. Vzorek na bekovkách Stetson se nechal inspirovat ornamentálními, květinovými vzory, běžnými na některých brokátových látkách. Brokátový vzorek v provedení značky Stetson je sice výrazný, ale současně decentní a elegantní. Barevné provedení je vyváženě střídmé ale i výrazné a rozhodně není křiklavé.

Bekovky s brokátovým vzorkem jsou stylovým obohacením široké nabídky čepicí a klobouků značky Stetson, kterou najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Kent Flower

Stetson Hatteras Brocade

 

 

Stetson Hatteras Brocade

 

Pin It

Stetson Orem – letní baseballová čepice se sluneční clonou

Stetson Orem je představitelem sportovních baseballových čepic (více se o baseballových čepicích dozvíte na našem blogu). Je speciálně navržená pro letní, horké a slunečné počasí ale zachovává si hlavní vlastnosti všech baseballových čepic – pohodlnost, skladnost, vysokou funkčnost a navíc je ještě elegantní.

Stetson Orem je ušitá z tenké polyamidové látky, která je v provedení Coolmax (více se o Coolmax látce dozvíte na našem blogu). Látka je jemná a poměrně tenká a díky této látce čepice výborně chladí i v opravdu tropickém počasí a perfektně odvádí pot. Použitá látka Coolmax navíc obsahuje UV filtr s faktorem 40+, tedy lze v čepici být na ostrém sluníčku celý den bez nebezpečí škodlivých vlivů, způsobených UV-A nebo UV-B zářením.

Čepice je navíc vybavená i protisluneční clonou, která může chránit zátylek a zadní část krku. Clonu tvoří pruh tenké Coolmax látky (opět s UV filtrem 40+) přišitý k zadní části čepky, který je schován v kapsičce na zip, která kopíruje korunu čepice směrem dovnitř. Po rozepnutí zipu lze sluneční clonu vybalit a rozprostřít tak, aby chránila vaz a krk – něco podobného lze najít i u čepicí francouzské cizinecké legie určených do africké pouště. Sluneční clona, Coolmax látka a UV filtr s faktorem 40+ tvoří z baseballové čepice Stetson Orem perfektního společníka do letních dnů – nejen na mořskou pláž, ale i do našeho prostředí.

Baseballovou čepici Stetson Orem najdete na www.SEKORA.cz.

Kožené bekovky Stetson

Kožené ploché čepice s kšiltem – tzv. bekovky (více se o bekovkách dočtete na našem blogu) – vyrobené z kůže byly oblíbené především v období mezi dvěmi světovými válkami. Od konce 50. let 20. století jejich popularita klesala až do dnešní doby, kdy se opět vrací na módní výsluní (i když jejich pořízení není zcela jednoduché vzhledem k omezené nabídce). Kožené bekovky mohou nabídnout ojedinělý a luxusní vzhled, vynikající komfort při nošení a dokonalé funkční vlastnosti.

Kožená čepice těží ze základních vlastností kůže. Kůže je prodyšná a hlava se pod koženou bekovkou nepotí. Zároveň je kůže odolná proti vodě a tím udržuje hlavu v suchu i za vydatných dešťů. A v neposlední řadě má kůže i dobré tepelně izolační vlastnosti a tak i kožené bekovky dovedou ochránit před chladem a mrazem. V neposlední řadě má kůže nezaměnitelný vzhled, s puncem luxusu a proto i kožené bekovky působí velmi stylově a luxusně.

Kožené bekovky, které jsou v nabídce www.SEKORA.cz jsou vyrobené buď z hnědé hladké kozinky nebo z jemné černé hovězí kůže s drobnou perličkovou texturou. Čepice mají širší korunu, která nejen vypadá velice elegantně, ale i více chrání hlavu před deštěm či sněhem. Na vrcholu koruny jsou bekovky Stetson ozdobené knoflíkem, který je potažený stejnou kůží, ze které jsou vyrobené vlastní čepky a se značkou Stetson jsou identifikovatelné pomocí malé mosazné destičky s logem výrobce.

Značka Stetson je ryzí americká legenda. Na trhu je od roku 1865 a klobouky této značky se staly ikonou dobývání Západu Spojených států a později i hvězdou filmového plátna. Současná nabídka značky Stetson je úzce svázána se zavazující tradicí, ale je obohacena i o moderní a vysoce funkční klobouky a čepice, vhodné i do 21. století. Více se o značce Stetson dozvíte na našem blogu.

Kožené bekovky Stetson najdete na www.SEKORA.cz (hnědá kozinková) a na www.SEKORA.cz (černá z jemné hovězí kůže).

 

 

 

 

Pin It

Poradce pro výběr materiálu bekovky

Bekovka Stetson Kent

Ploché čepice s kšiltem, tzv. bekovky patří dnes mezi nejoblíbenější typy čepic. Vyrábějí se jak v provedení pro zimní sezónu, tak i jako vyloženě letní modely, chránící před sluncem a větrem.

V současné době se bekovky šijí z širokého spektra různých materiálů, od klasické vlněné látky přes luxusní kašmírové až po vyloženě letní lněné modely. Abychom vám pomohli s výběrem materiálu, ze kterého by vaše bekovka měla být ušitá jsme připravili přehled kladných a záporných vlastností nejběžnějších přírodních materiálů bekovek.

Materiál Klady Zápory
Bavlna Prodyšná Není voděodolná, absorbuje vodu
Povoskovaná bavlna Voděodolná Omezeně prodyšná, omezeně hřejivá
Len Prodyšná, chladivá Nehřeje, není voděodolná
Hedvábí Prodyšná Nehřeje, není voděodolná
Ovčí vlna Hřejivá Omezeně voděodolná, absorbuje vodu
Kašmír Hřejivá. prodyšná Omezeně voděodolná
Alpaka Hřejivá, neabsorbuje vodu Není voděodolná
Kůže Voděodolná Omezeně prodyšná

Uvedený přehled nebere v potaz, jakým způsobem je látka utkána či jak je silná a neobsahuje směsové materiály, které jsou velmi časté. Měl by sloužit pouze jako základní vodítko.

Na následujícím obrázku je schematicky znázorněná vhodnost jednotlivých materiálů bekovek pro různé povětrnostní podmínky.

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že bekovka pro dané počasí opravdu není vhodná

Naší nabídku bekovek legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Poradce výběru materiálu bekovky
Pin It

Hedvábné bekovky – čepice s puncem luxusu

Stetson Hatteras, šedá hedvábná bekovka

Klasické ploché čepice – u nás často označované jako bekovky – jsou oblíbeným a široce používaným módním doplňkem. Z pokrývky hlavy, která byla určená ryze pro volnočasové příležitosti se od 60. let 20. století posunuly i do formálnějších využití a dnes jsou plně akceptovány i pro dennodenní či business příležitosti.

Bekovky, vyrobené z hedvábné látky jsou mimořádně elegantní čepice, určené pro letní či teplejší počasí. Hedvábná látka jim dodává charakteristický hedvábný lesk a tím i na první pohled rozeznatelný punc luxusu a výjimečnosti. Navíc právě hedvábná látka spoluvytváří i specifické funkční vlastnosti – je prodyšná, větrá a čepka se i v horkém počasí příjemně nosí a má chladivou charakteristiku. Současně ale i chrání před dešťovými přeháňkami a větrným počasím. Hedvábné bekovky tak téměř ideálně vyhovují požadavkům na jarní či letní pokrývku hlavy a přitom jsou elegantní i sportovní, stylové i funkční.

Naší nabídku hedvábných bekovek americké ikonické značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Madison, stylová hedvábná čepice v šedé barvě

Stetson Madison, modrá varianta

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Bekovky z Harris Tweedu

Bekovka Stetson Hatteras Harris Tweed

Ploché čepice s kšiltem, tzv. bekovky, ušité z vlněné tvídové látky patří ke klasickému stylu. Vlněný tvíd je těžší, silnější látka s hrubším povrchem a obvykle vetkaným vzorkem – od drobného vzorku kohoutí stopy (tzv. houndstooth) přes výraznější vzorek rybí kostry až po typické kostičkové vzory s obvykle většími a vícebarevnými kostkami, Tvíd je velmi vhodným materiálem pro čepice protože je hřejivý, dostatečně nepromokavý a přitom příjemný na omak.

Mezi tvídy má své ojedinělé postavení tzv. Harris Tweed. Jedná se o vlněný tvíd, který je vyrobený v souostroví Vnější Hebridy na severozápadním pobřeží Skotska (více se o Harris Tweedu dočtete na našem blogu). Harris Tweed je ručně tkaný místními řemeslníky a látka, označená jako Harris Tweed musí splňovat přísné podmínky týkající se původu a kvality a proto je jeho produkce poměrně omezená. I proto se Harris Tweed stal luxusním materiálem, ze kterého se vyrábějí bekovky.

Bekovky z Harris Tweedu patří mezi ty nejluxusnější čepice. Je to dáno jednak zaručenou kvalitou vlastního Harris Tweedu, ale i tím, že každý výrobce věnuje bekovkám z Harris Tweedu maximální pozornost už z důvodu vysoké ceny vstupního materiálu.

Naší nabídku Harris Tweed bekovek legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Hatteras Harris Tweed

Stetson Hatteras Harris Tweed

 

Stetson Kent Harris Tweed

Pin It

Kožené bekovky sluší i ženám a dívkám

Kožené bekovky – ploché čepky s kšiltem – zažily vrchol své popularity v období mezi dvěmi světovými válkami. V té době si je oblíbili zejména muži, kteří oceňovali jejich funkčnost, perfektní ochranu hlavy před nepřízní počasí a přirozenou eleganci.

Návrat na výsluní módní obliby zaznamenávají kožené bekovky od přelomu století. Ačkoliv se nestaly (alespoň prozatím) módním hitem, začínají se uplatňovat jako zajímavý, neokoukaný a stylový módní doplněk. Jejich obliba stoupá nejen u mužů, ale především ženy a dívky dnes oceňují schopnost bekovky vhodně doplnit celkový outfit. (Více se o kožených bekovkách dočtete na našem blogu.)

Mezi bekovkami mají zvláštní postavení čepky, vyrobené z kůže. Kůže je vnímána jako opravdu luxusní materiál a i kožené bekovky vzbuzují pocit výjimečnosti, dobrého vkusu a orientace se v prostředí módy.

O tom, že kožené bekovky opravdu sluší i ženám a dívkám svědčí i přiložené obrázky.

Naší nabídku kožených bekovek legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Teplé vlněné bekovky – hřejivé i stylové

Ploché čepice, označované jako bekovky, které jsou vyrobené ze silnější, těžší vlněné látky jsou nejen ideálním společníkem do mrazivých dní, ale jsou i elegantní a stylové. A sluší nejen pánům, ale i dámám a dívkám.

Obvyklým vzorkem na těchto čepicích je struktura rybí kosti nebo kostička – od jemné až po výraznější a větší. Asi nejklasičtější barevnou kombinací je černá a bílá, která dodává čepce celkově šedý odstín, který je velmi univerzální a perfektně se dá kombinovat. Existují i hnědé variace a u výraznějších kostiček jsou oblíbené i barevnější kombinace několika barev.

Těžší, silnější vlněná látka zajišťuje dostatečnou hřejivost a tepelný komfort. Ale u těchto bekovek není funkčnost rozhodně na úkor elegance a stylu.

Naší nabídku bekovek legendární značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

Pin It