Archiv podle kategorií: Vlna

Tvíd

Termínem tvíd (tweed) se označují sportovně elegantní látky s vlněným povrchem. Jsou tkány z mykané příze se zapředenými nopky a mají drsnější a jemně skvrnitý povrch. Klasický tvíd je čistě vlněný a tato látka, původem ze Skotska, je historicky spojována s britským venkovským oblečením. Dnes se používá především na sportovní saka a to jak pánská, tak i dámská. Ale oblíbené jsou i tvídové bundy či tvídové kabáty a tvídové obleky tvoří od poloviny 20. století stálici mezi zimními, poněkud méně formálními (ale rozhodně ne vyloženě volnočasovými) obleky. Ačkoli je původně tvíd především látka, která patří do pánského šatníku, dnes se úspěšně dostává i do dámského šatníku.

Řeka Tweed na hranicích Skotska a Anglie

Tvíd pochází z jižního Skotska, do oblasti okolo řeky Tweed, která je u hranic Skotska s Anglií. Svůj název ale získal tweed podle řeky Tweed omylem.Okolo roku 1830 dostal londýnský obchodník s látkami dopis od skotské firmy Watson & Sons, ve kterém mu nabízeli látky s diagonálním vzorkem, tzv. twill látky. Vzhledem k tomu, že byl dopis psán ručně, londýnský obchodník nepřečetl „twill“ správně a domníval se, že se jedná o jakési registrované jméno pro tento typ látky, které je odvozené od názvu řeky Tweed. A označení tweed se stalo označením těchto látek celosvětově.

Tvídová látka je obvykle silnější vlněná látka, která je především ve venkovských barvách – odstínech hnědé, zelené a případně tmavší žluté. Typická tvídová látka má vetkaný vzorek – od jemné kohoutí stopy (houndtooth) přes výraznější rybí kostru až po typicky tvídovou kostičku. Tvíd je teplá látka a je poměrně slušně odolná proti promoknutí, téměř ideální vlastnosti pro outdoorové použití v sychravém počasí.

Na konci 50. let 20. století se tvíd začal prosazovat i v městském prostředí. Hodně tomu pomohlo i to, že tvídové sako či tvídový oblek nosili přední protagonisté tzv. Ivy League stylu, který se prosadil na univerzitách na východním pobřeží Spojených států. Populární americký prezident John F. Kennedy nosil tvídové obleky a po svém zvolení prezidentem Spojených států napomohl celosvětovému rozšíření tvídu.

Tvídové sako patří mezi ikony pánského šatníku. Toto původně výhradně volnočasové sako se postupně vyvinulo v perfektní součást pánského business casual dress codu (více se o tomto dress codu dozvíte na našem blogu).

Méně známé a rozšířené jsou tvídové bundy, které se do dnešní podoby vyvinuly z britských bund, které nosili účastníci honů (tzv. střelecké bundy). Jsou teplé, přiměřeně odolné proti vodě, pohodlné a mají zcela charakteristický vzhled.

Tvíd nosí i ženy. Tvídová saka, bundy či kabáty mají v ženském podání obvykle méně klasický střih tak, aby vyhovovaly potřebám moderní ženy. Ale saka, bundy i kabáty ženy nosí a to i mimo britský venkov – tvíd je mimořádně oblíbený např. mezi Pařížankami.

Mezi tvídovými látkami má výsadní postavení tvíd ze souostroví Vnější Hebridy na severozápadě Skotska. Tento tweed, označovaný jako Harris Tweed, obvykle ručně tkaný, patří mezi zcela ikonické látky a i použití termínu Harris Tweed je omezeno jen na tvídové látky z Vnějších Hebrid. Více se o Harris Tweedu dočtete na našem blogu. Z Irska (opět ze souostroví Vnější Hebridy, tentokrát z irské části) pochází tzv. Donegal tweed, opět ručně tkaný, vysoce kvalitní a celosvětově uznávaný.

Tvíd je látka, která dnes patří mezi ty naprosto klasické. Je příjemná, odolná, teplá a dobře chrání před mírnějšími výkyvy počasí. Díky svým vlastnostem se jedná o vysoce moderní, šik látku, která má shodou okolností i historii, která stojí za pozornost.

 

 

Pin It

Alpaka – luxusní vlna

Termínem alpaka je označována vlna, která se vyrábí ze srsti lamy alpaka, pocházející z andského podhůří v Jižní Americe. Vlna je jemná, příjemná na omak, má dobré tepelně izolační vlastnosti, nenasává vodu a je hypoalergenická, tj. vhodná na nošení i pro osoby, které trpí alergií. Používá se i pro tkaní látek, ale nejrozšířenější je u pletených výrobků – svetrů, šál, rukavic nebo čepic, kde se nezadržitelně stává jedním z opravdu luxusních a všeobecně uznávaných textilních materiálů.

Lama alpaka je domestifikovaná lama, která patří do čeledi velbloudovitých. Pochází z Jižní Ameriky, z oblasti Ekvádoru, Bolívie a především Peru a bez problémů žije v nadmořských výškách okolo 3.500 m. Dosahuje výšky okolo 100 cm a váží asi 50 – 60 kg. Od své domestifikace byla chována primárně pro vlnu. Existují dva chovné typy alpaky – huacaya, která je robustnější a srst má podobnou ovčí a suri, jejíž srst má rovná vlákna dlouhá až 15 cm, ale obtížněji se zpracovává. Vlna z alpaky suri se považuje za méně kvalitní a nepoužívá se samostatně, ale míchá se s vlnou huacaya nebo s jinými vlákny. Lama alpaka se dožívá věku okolo 20-ti let. Stejně jako některé ostatní lamy, je pověstná tím, že v ohrožení plive, a to poměrně s velkou přesností a na slušnou vzdálenost.

Alpaky se stříhají typicky jednou v roce (na jaře) a z jedné dospělé alpaky lze získat mezi 2,5 a 4,5 kg vlny, z nichž může být až 2 kg té nejvyšší kvality. Vzhledem k tomu, že srst lamy alpaka může být zbarvena od bílé přes hnědou, šedou až po černou, existuje okolo 30-ti klasifikovaných barevných odstínů vlny. Pokud se použije pro hotový výrobek jedné z těchto barev, nemusí se vlákna alpaky chemicky barvit a barva je pak stálejší, odolnější a ryze přírodní. Většina populace lamy alpaky žije v Jižní Americe (okolo 80% v Bolívii a přibližně 10% v Peru) ale v posledních desetiletích se úspěšně rozvíjí jejich chov i v jiných teritoriích – v USA, v Austrálii a na Novém Zélandě.

Průměr vlákna alpaka vlny je mezi 13μm a 30μm, což jí z tohoto hlediska řadí mezi kašmírovou vlnu (12-19 μm) a ovčí merino vlnu (15-25 μm) a jednoznačně řadí alpaku mezi luxusní materiály. Alpaka vlna neobsahuje lanolin a proto se o ní tvrdí, že je hypoalergenická a vhodná i pro alergiky. Je nehořlavá a neabsorbuje vodu a její tepelně izolační vlastnosti jsou stejné pro suchou i mokrou vlnu a jsou přibližně na úrovni vlny kašmírové. Vlna je i mimořádně jemná a příjemná na omak.

Alpaka se v posledních letech stává opravdu luxusním materiálem. Fyzikální charakteristiky tomu plně odpovídají a i módní návrháři a výrobci luxusního oblečení ji začínají intenzivně prosazovat.

Naší nabídku pletených čepicí legendární americké značky Stetson z alpaky najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Lowell - pletená čepice z alpaky

Harris Tweed

Termínem tvíd se označují těžší vlněné látky s hrubším povrchem. Tvídové látky jsou obvykle se vzorkem – od jemné kohoutí stopy (houndstooth) přes výraznější rybí kost až po pro tvíd typický kostičkový vzor. Tvíd byl především látkou, ze které nosili saka i obleky britští venkovští gentlemani a dodnes se jedná o látku sice mimořádně elegantní, ale výrazně sportovního stylu. V 60. letech 20. století se tvíd výrazně prosadil i v městském prostředí, zejména díky jeho oblibě u tzv. Ivy League, stylu oblékání na východním pobřeží Spojených států. Dodnes je tento vliv patrný a tvídové sako je – spolu s blazerem – ikonou méně formálního, uvolněnějšího oblečení.

Harris Tweed Logo

Mezi tvídy má své výsadní postavení Harris Tweed. Je to tvídová látka, která je vyrobená z nové střižné vlny na ostrovech v souostroví Vnější Hebridy na severozápadě Skotska. Aby tvídová látka mohla používat označení Harris Tweed, musí být celý proces výroby realizován na Vnějších Hebridách. Harris Tweed je jednou z nemnoha látek, jejichž označení je chráněno přímo zákonem a nad čistotou označení dohlíží organizace The Harris Tweed Authority. Typický Harris Tweed je ručně tkaný v malých lokálních tkalcovnách, které mají obvykle jen jednoho tkalce a často jen jeden stav, který lze zařadit mezi originální musejní kousky. Ale z Vnějších Hebrid musí pocházet i vlna, kterou produkují typické ovce s černým obličejem; vlákna jsou čištěna, spřádána a barvená na Vnějších Hebridách před tím, než jsou dodána do tkalcoven. Látka, která splňuje všechny výše uvedené parametry se pak smí nazývat Harris Tweed a přísluší jí i ochranná značka, kterou uděluje The Harris Tweed Authority.

Tipické ovce s černým obličejem z Vnějších Hebrid

Produkce Harris Tweedu je omezená a je ovlivněna i klesajícím počtem tkalců. Zatímco v 60. letech 20. století dosahovala roční produkce hranice 7 milionů metrů, v roce 2009 – v období krize oděvní výroby – byla jen na úrovni 500.000 m. Od té doby produkce mírně stoupá a stoupá i zájem obyvatel Vnějších Hebrid o tkalcovskou práci a dnes se pohybuje okolo 1 milionu metrů ročně. Díky úsilí The Harris Tweed Authority a především zájmu spotřebitelů o tento materiál se zdá, že ve 21. století rozhodně nevymře.

Tenisky z Harris Tweedu

Harris Tweed rozhodně není snobským materiálem. Má své nezaměnitelné kvality, které jsou dány právě malosériovou výrobou na často zastaralých strojích. Jeho struktura je unikátní, na omak je jemnější a drobné odchylky od perfektního stavu působí milým, neopakovatelným dojmem. Používá se nejen jako látka na saka, obleky, kostýmy či kabáty, což byly v minulosti hlavní oblasti jeho použití. Dnes se často používá jako dekorační materiál na takových módních doplňcích jako jsou čepice, šály, ale i pouštní boty (více se o pouštních botách dozvíte na našem blogu) nebo klasické tenisky.

William Faulkner

James Stewart

 

 

 

 

 

 

 

 

Bekovka Stetson Hatteras Harris Tweed

Pin It

Possum Merino vlna – mimořádně příjemná novozélandská specialita

Vlna označovaná jako Possum Merino je přírodní směsový materiál, jehož hlavními komponenty je kvalitní ovčí merino vlna (více se o merino vlně dočtete na našem blogu) a srst vačnatce kusu liščího (Trichosurus vulpecula), který se anglicky označuje jako possum. Podíl merino vlny je obvykle mezi 60 a 70%, podíl srsti kusu liščího je mezi 20 a 30%. Tato přírodní směsová vlna má některé opravdu originální vlastnosti – je velmi jemná, měkká a příjemná a zároveň nesmírně teplá a hřejivá (udává se, že je o 55% teplejší než ovčí merino vlna a dokonce o 35% teplejší než vlna kašmírová (více se o kašmírové vlně dočtete na našem blogu).

Kusu liščí

Svetry ve všech možných střizích a barvách, šály, pletené čepice, pletené rukavice a i ponožky vyráběné z possum merino vlny jsou novozélandskou specialitou. Nový Zéland je předním světovým producente ovčí merino vlny a novozélandská merino vlna je asi ta světově nejkvalitnější a všeobecně uznávaná. Stejně tak i vačnatec kusu liščí byl na Nový Zéland importován v druhé polovině 19. století a dnes je poměrně široce rozšířený, zejména na teritoriu severního novozélandského ostrova. Na Novém Zélandě jsou také přádelny a výrobci úpletů, kteří dokáží merino i possum vlnu perfektně zpracovat.

Merino ovce

Kusu liščí je poměrně větší vačnatec, který dosahuje v dospělosti délky mezi 35 a 55 cm a váhy až 5 kg. Jeho domovinou jsou australské deštné lesy, ale výborně se adaptuje i na příměstské prostředí. Obvyklá barva tohoto vačnatce je hnědá v širokém spektru odstínů, ale může být i černá nebo vyloženě světle béžová. Je to noční živočich a všežravec a dožívá se až 15 let. Samici se rodí ročně obvykle jedno mládě, které se prvních 5 měsíců zdržuje především v matčině vaku. Na Nový Zéland byl importován v druhé polovině 19. století a dnes patří mezi nejvýznamnější zemědělské škůdce – díky absenci přirozených predátorů.

Kusu liščí

Vlna ze srsti kusu liščího – possum vlna – má mimořádné tepelně izolační vlastnosti a ve směsi s tou nejkvalitnější ovčí merino vlnou je nesmírně příjemná na omak, jemná a měkká. Ke směsi merino vlny a possum vlny se obvykle přidává i okolo 10% pevnějších vláken – hedvábí u vyloženě luxusní possum merino vlny nebo umělých vláken na bázi nylonu – která zpevňují výsledná materiál a podporují dobré zachování tvaru. Jedna z předních novozélandských značek possum merino úpletů – Native World – např. používá ve svých výrobcích 2 směsi – tzv. luxusní possum merino vlnu, která je složená ze 70% ze superfine merino vlny, 20% possum vlny a 10% hedvábí a standardní possum merino vlnu, která obsahuje 60% ovčí merino vlny, 30% possum vlny a 10% umělých vláken na bázi nylonu.

Svetry, šály, čepice či rukavice vyrobené z possum merino vlny nabízejí asi tu nejlepší ochranu před chladem, které je možné na bázi přírodních vláken dosáhnout. Tím, že se jedná právě o přírodní materiály, které dýchají, ale nedochází k přehřívání nositelova organismu a proto jsou úplety z possum merino vlny nesmírně komfortní, pohodlné a příjemné.

Naší nabídku šál z possum merino vlny novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz a nabídku pánských i dámských svetrů najdete na www.SEKORA.cz.

Pánský svetr z possum merino vlny (Native World)

Dámský svetr z possum merino vlny (Native World)

 

 

 

 

 

 

 

 

Novozélandské stádo merino ovcí

Pin It

Merino vlna – nejjemnější ovčí vlna

Merino vlna je nejjemnější, nejkvalitnější ovčí vlna. Pochází ze srsti ovcí merino, které byly vyšlechtěny tak, aby poskytovaly právě jemnou, kvalitní vlnu.

Merino ovce pocházejí ze Španělska, které již od 12. století si budovalo pověst země, odkud pochází ta nejjemnější ovčí vlna. Cíleným šlechtěním vznikla ovce, která měla velmi jemnou srst, byla velmi adaptibilní a produkovala i dostatečné množství vlny – ovce merino. Až do 18. století byl vývoz této ovce ze Španělska zakázán pod hrozbou trestu smrti. První merino ovce byly exportovány ze Španělska v roce 1723, ale rozsáhlejší rozšíření merino ovcí začalo v roce 1765, kdy bylo vyvezeno stádo merino ovcí do Saska. Okolo roku 1805 se dostaly první ovce merino do Austrálie, kde se postupně začaly pěstovat ve velkém. Merino ovce byla a je neustále zušlechťována a dnes jsou hlavními odrůdami merino ovcí ovce Peppin, jihoaustralské ovce, saské ovce a ovce španělské. Hlavním producentem merino vlny je Austrálie, ale nejkvalitnější merino vlna pochází z Nového Zélandu, kde ovce žijí v podstatně tvrdších klimatických podmínkách.

Merino vlna má poměrně dlouhá (6 – 10 cm) vlákna, která mají průměr mezi 10 a 24 µm. Vlna je kadeřavá a jedna ovce vyprodukuje okolo 5 kg surové vlny ročně. Podle průměru vláken se vlna řadí do některé z kategorií – od ultra-fine (do 15 µm), přes superfine (15 – 18,5 µm)  až po silnou vlnu (23 – 24,5 µm). Barva vlny je obvykle bílá, i když jsou i stáda s ovcemi béžové barvy a poměrně ojedinělou (a drahou) je merino ovce s černou srstí.

Merino vlna i látka, z merino vlny utkaná není ani příliš horká, ani nesvědí. Díky opravdu jemným vláknům je i odolná proti zápachu, protože bakterie se na jemných, tenkých vláknech obtížně uchycují. Merino vlna je prodyšná a navíc má i schopnost krátkodobě pohltit vodu (až do 30% své váhy) a tak oblečení z merino vlny se tváří a vypadá jako suché, i když obsahuje značné množství vlny. Merino vlna se sráží, ale v rozumné míře (asi jako bavlna) a navíc po vyprání se opět mírně vytáhne.

Všechny výše uvedené vlastnosti vedou v poslední době k tomu, že u kvalitního sportovního oblečení se dává přednost merino vlně i před umělými, hi-tech vlákny. Tradičně se merino vlna používá k výrobě kvalitních, teplých a příjemných svetrů klasického i sportovního ražení a používá se i při tkaní vlněných látek na obleky, saka, kalhoty, kostýmy či sukně.

Naší nabídku značkových šál z merino vlny najdete na www.SEKORA.cz.

Materiál na výrobu zimních šál

Základní funkcí každé šály je chránit před nepřízní počasí a zejména před chladem. Z toho vyplývá, že hlavními požadavky na materiál, ze kterého se šály vyrábějí jsou jeho tepelně izolační vlastnosti. Zároveň ale musí být takový materiál příjemný, jemný a nesmí dráždit citlivou pokožku na krku. Měl by být i antialergický a antiseptický tak, aby nejen vyhovoval potřebám lidí, ale aby šála v průběhu nošení neprodukovala ošklivé pachy.

Základním a nejběžnějším materiálem, ze kterého se šály vyrábějí je ovčí vlna. Pravá ovčí vlna má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je relativně nemačkavá, odolná proti vyšším teplotám a tvarově stálá. Vlákno surové vlny se skládá ze dvou modifikací kortexu a na povrchu má drobné šupimky (až 3500 šupinek na 1 mm2). Právě šupinky způsobují, že uvnitř vlněné látky jsou vzduchové kapsičky, které jsou zodpovědné za výborné termoizolační vlastnosti. Na výrobu šál se používá nejjemnější vlna, která pochází z  merinových ovcí. Ovce merinová je druh ovce domácí, která pochází ze Španělska, kde se vyvíjela přibližně od 12. století. Do začátku 18. století byl vývoz merinových ovcí ze Španělska trestán smrtí a první oficiální vývoz se uskutečnil v roce 1723 do Švédska. Od počátku 18. století začíná proces rozšíření ovcí merinových po celém světě a nejdůležitějším byl její import do Austrálie (první známe ovce merinové dovezl v roce 1805 John Macarthur, který je pokládán za otce chovu ovcí v Austrálii). V současné době je největším producentem ovčí vlny Austrálie, která dodává až 25% celosvětové produkce. Ovce merinová poskytuje jemnou měkkou vlnu s vlákny dlouhými 50 – 80 mm a je zkadeřená tak, že na 1 cm délky vlákna se vyskytuje až 120 obloučků. Vlna má ale z hlediska údržby i své nevýhody – tou nejvýznamnější je její srážlivost v teplé vodě a tendence k plstnatění.

Stádo merino ovcí na Novém Zélandě

Pro výrobu šál se používají i směsové materiály (kombinace dvou nebo více základních typů vláken). Z umělých vláken bývá používáno akrylové vlákno, které má příjemný, vlně podobný omak, výborné termoizolační vlastnosti, nízkou váhu a dobrou odolnost proti UV záření. Na druhou stranu trpí akrylová vlákna  zvýšeným sklonem k odírání, špatně absorbují vlhkost, jsou náchylná k žmolkování a k elektrostatickému náboji.

U některých luxusních šál je jemná vlna zkombinována i s hedvábím, které propůjčuje výslednému produktu vysoký lesk a vynikající pevnost. Novozélandskou specialitou je směs merino vlny a vlny místní vačice, doplněná hedvábím. Tato směs je extrémně teplá, velmi příjemná na nošení a i cenově relativně dostupná.

Šála z novozélandské possum merino vlny (Native World)

Novozélandskou specialitou, která si teprve hledá místo na světovém trhu, jsou šály z tzv. possum merino vlny. Jedná se o směsový materiál přírodních vláken z novozélandské ovčí merino vlny a z vlny ze srsti vačnatce kusu liščího, který se hojně vyskytuje právě na Novém Zélandě. Possum merino vlna je nesmírně příjemná na nošení, hebká na omak a hlavně je neuvěřitelně hřejivá. Udává se, že possum merino vlna je až o 55% teplejší než klasická ovčí merino vlna a tato vlastnost je u šál velmi ceněná. Více se o possum merino vlně dočtete na našem blogu.

Samostatnou kapitolou jsou šály, vyrobené z kašmírové vlny, o kterých se více dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních šál najdete na www.SEKORA.cz.

Šály z čisté merino vlny (Pierre Cardin)

Pin It