Archiv podle kategorií: Údržba a ošetřování

Údržba a ošetřování kašmírových šál

Kašmír – nebo přesněji kašmírová vlna – patří k těm nejuxusnějším přírodním textilním materiálům, které jsou k dispozici. Je extrémně jemný, vyjíměčně lehký a zárověň hřejivý, měkoučký na omak a současně výborně drží tvar, je nemačkavý, má neobyčejně dlouhou životnost a je vzácný a drahý.
Prvotní surovinou pro výrobu kašmírové příze je hebká podsada srsti kozy kašmírské. Podsada je tvořena velmi jemnými chloupky (s průměrem 14 – 20 μm a délkou mezi 4 a 10 cm), které mají za úkol chránit zvíře před chladem i v extrémních klimatických podmínkách. Domovinou kozy kašmírské je oblast ohraničená mongolskými planinami, Tibetem a Afghánistánem, která je charakteristická krutými klimatickými podmínkami (teplota v zimě běžně dosahuje až -40 oC). Srst kozy kašmírské je vždy na jaře místními pastevci vyčesávána  a tak vzniká surová kašmírová vlna. Typicky z jedné kozy je možné vyčesat okolo 250g surové vlny.
Následné zpracování surové vlny je pracný a komplikovaný proces, který začíná tříděním vlny a pokračuje jejím spřádáním, barvením a opětovným spřádáním do příze, ze které se pak vyrábějí úpletové šály.

Kvalitní kašmírové úplety neztrácejí své základní vlastnosti s časem používání, spíše naopak. Po několika praních přestanou vytvářet žmolky a stanou se ještě jemnějšími na omak. Na druhou stranu je ale kašmírová vlna velmi choulostivá na údržbu a při nesprávném postupu může být šála nevratně zničena. Věnujte tedy, prosím, pozornost následujícím doporučením.

 • Každá šála je vybavena etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je šála vyrobena – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění. U kašmírových šál je uvedeno „Dry Clean Only“, což znamená pouze chemicky čistit.
 • Doporučujeme kašmírové šály nechat vyčistit v profesionálních chemických čistírnách.
 • Pokud se rozhodnete šály prát, nikdy nesmíte použít vodu teplejší než 20oC.
 • Teplota vody je při praní šál velmi důležitá. Při teplotě pod 20 oC  se kašmírová vlna nesráží ani neplstnatí. Etikety doporučují vždy praní pouze v ruce. Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní šál i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20oC. K praní šál používejte speciální prací  prostředky k tomu určené.(např. Woolite,  Perwoll nebo český výrobek Klubíčko).
 • Nenamáčejte kašmírové šály do kyselých ani zásaditých roztoků. Vyvarujte se použití bělidel.
 • Sušení a ždímání šál -  pří ručním praní šálu důkladně  vymáchejte ve studené vodě. Poté z ní rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který šálu rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s šálou pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec šálu volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout. Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Šálu vypranou a odstředěnou v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout.
 • Šály nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození šály.
 • Šály není potřeba žehlit. Pokud se přesto rozhodnete šálu přežehlit, nastavte na žehličce nízkou teplotu.
 • Dojde-li k tomu, že si šálu ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
 • Nedoporučujeme na čištění skvrn  používat odstraňovače skvrn. Raději nechte šálu odborně vyčistit.
 • Na šále se mohou vytvořit žmolky vlny, které by se měly přestat tvořit po druhém až třetím  vyprání / vyčištění šály.  K odstranění žmolků existují speciální elektrické přístroje „odžmolkovače“ nebo speciální ruční kartáč,  které chomáčky vlny z šály  odstraní. Elektrické odžmolkovače vyrábí několik výrobců, např. SINGER nebo ETA.

Naší nabídku kašmírových šál najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Údržba a ošetřování espadrilek

Espadrilky jsou lehké a pohodlné plátěné, případně i semišové boty. Pro espadrilky je charakteristická jutová podešev, která vzniká smotáním jutového provázku. Jutová podešev je opatřená tenkou gumovou podrážkou, která je na podešev navulkanizovaná při výrobě. Ačkoli jsou espadrilky jednoduchá, nenáročná obuv, je potřeba i espadrilky občas ošetřit, vyčistit nebo usušit.

Následující doporučení tvoří základ pro zabezpečení  dlouhé životnosti espadrilek.

 • Espadrilky jsou letní boty, určené především do slunného počasí. Espadrilky nemají rády vodu.
 • S espadrilkami se vyvarujte chození v blátě – bláto, které ulpí na espadrilkách čistěte jen po zaschnutí kartáčkem s tužšími chloupky.
 • Espadrilky se typicky nosí na holou nohu bez ponožek.
 • Při nazouvání doporučujeme používat nazouvací lžíci.
 • Při zkoušení espadrilek použijte co nejtenčí ponožku.
 • Nazouvací espadrilky by při prvním nazutí měly sedět poměrně těsně, nošením se následně přizpůsobí noze. Pokud by byly již při prvním nasazení vyloženě volné, hrozí nebezpečí, že se budou vyzouvat.
 • Semišové espadrilky mohou při několika prvních použitích pouštět zbytky barvy na nohu.
 • Espadrilky neperte. Pokud se zašpiní, nechte nečistoty zaschnout a pak je odstraňte kartáčem s tužšími chloupky.
 • Espadrilky se semišovým svrškem udržujte stejně, jako jakékoli ostatní semišové boty. Nečistoty a zašpinění odstraňte po zaschnutí speciálním krepovým kartáčkem na semiš (kartáček ze speciálního kaučuku). Semišové espadrilky pravidelně ošetřujte sprejem na semiš (např. Collonil Nubuk-Velours spray); doporučujeme používat vždy bezbarvý sprej.
 • Gumovou podrážku espadrilek můžete očistit vlažnou vodou.
 • Nenoste jedny a ty samé espadrilky denně. Nechte je vždy alespoň jeden až dva dny odpočinout, vyschnout od potu a zregenerovat. Tím prodloužíte jejich životnost.

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám espadrilky od www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku dámských i pánských espadrilek a espadrilkových sandálů najdete na www.SEKORA.cz.

 

Ošetřování a údržba hedvábných šátků

Klasickým materiálem, ze kterého se šátky vyrábějí, je 100% hedvábí. Poskytuje šátkům nedostižitelný lesk a barevnou brilanci. Navíc se hedvábí vyznačuje i jinými vlastnostmi, které jsou pro šátky důležité – nemačkavostí, schopností vytvořit elegantní uzel i relativní odolností proti ušpinění (více se o hedvábí dozvíte na našem blogu). Nevýhodou hedvábných šátků je jejich problematické čištění, které vždy raději svěřte specializované provozovně.

Šátky se vyrábí tak, že látka přirozené barvy je následně potištěna požadovaným vzorkem. U potištěného hedvábí je možné realizovat naprosto libovolné vzory, ale použité barvy opět ovlivňují – již tak choulostivou – údržbu hedvábných šátků.

Značkové šátky jsou na všech okrajích stočené do jemné ruličky, která je následně zapošita tak, aby se šátek netřepil. Vzhledem k tomu, že začištění okrajů šátku se provádí ručně, jsou vnější hrany jemně nepravidelné.

Ať již hledáte šátek pro jakoukoliv příležitost, nikdy nic nezkazíte, pokud budete oblékat šátek ze 100% hedvábí. Hedvábné šátky jsou opravdu zcela univerzální.

Doporučení pro správnou údržbu šátků

 • Každý šátek je vybaven etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je vyroben – uveden i doporučený postup pro čištění, sušení a žehlení ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu. Dodržujte postup čištění, sušení a žehlení uvedený na etiketě.
 • Zmačkaný šátek nejprve zkuste nechat vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou).
 • Pokud šátek žehlíte, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130 oC, jinak dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.
 • Nežehlete šátek až do kraje. Značkové šátky jsou na okrajích zakončeny zapošitými jemnými nepravidelnými ruličkami, které byste při přežehlení zničili.
 • Pokud šátek vyžaduje vyčištění, svěřte ho specializované chemické čistírně, které důvěřujete.
 • V žádném případě nepoužívejte bělení.
 • Některé šátky je možné prát ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Při praní použijte prášek, který neobsahuje bělící činidla. Nenechávejte šátek ležet ve vodě.
 • Šátky neždímejte ani nesuště v sušičce. Po vyprání je nechte volně uschout na vzduchu.
 • Pokud šátek zmokne nebo navlhne (např. při dešti nebo sněhové vánici) nechte jej vyvěsit a uschnout za přirozené pokojové teploty.
 • Dojde-li k tomu, že si šátek ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit studenou vodou a pak vysát do čistého ubrousku. Podle povahy znečištění může tento postup pomoci – ale také nemusí. Rozhodně nepoužívejte teplou vodu.
 • Nedoporučujeme používat na čištění skvrn odstraňovače skvrn. Raději nechte šátek celý odborně vyčistit.
 • Šátky neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba a ošetřování hedvábných šátků

Pin It

Ošetřování a údržba possum merino svetrů a šál

Svetry, šály, čepice či rukavice vyrobené z possum merino vlny nabízejí asi tu nejlepší ochranu před chladem, které je možné na bázi přírodních vláken dosáhnout. Tím, že se jedná právě o přírodní materiály, které dýchají, ale nedochází k přehřívání nositelova organismu a proto jsou úplety z possum merino vlny nesmírně komfortní, pohodlné a příjemné. Více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu.

K tomu, aby vám svetry a šály z possum merino vlny spolehlivě a dlouhodobě sloužily věnujte, prosím pozornost následujícím doporučením pro správnou údržbu.

 • Některé svetry a šály jsou vybaveny etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je úplet vyrobený – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu.
 • Dodržujte postup praní, žehlení, čištění či sušení uvedený na etiketě.
 • Possum merino úplety perte v ruce ve studené vodě. Nepoužívejte vodu teplejší než 20oC.
 • Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní svetrů i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20oC. K praní svetrů používejte speciální jemné prací prostředky určené pro vlnu (např. Woolite nebo Perwoll).
 • Nenamáčejte possum merino úplety do kyselých ani zásaditých roztoků.
 • Vyvarujte se použití bělidel a nepoužívejte ani prací prostředky či odstraňovače skvrn obsahující bělidla.
 • Sušení a ždímání – pří ručním praní úplet důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který úplet rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s úpletem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec úplet volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout ve stínu.
 • Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Úplet vypraný a odstředěný v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout ve stínu.
 • Úplety nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození úpletu.
 • Úplety nežehlete. Není potřeba je žehlit a žehlení je může poškodit.
 • Dojde-li k tomu, že si svetr ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
 • Nedoporučujeme na čištění skvrn používat odstraňovače skvrn (často obsahují bělidla).

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám úplety z possum merino
vlny od www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku svetrů z possum merino vlny najdete na www.SEKORA.cz a nabídku possum merino šál najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba possum merino úpletů

Údržba a ošetřování bavlněných košilí

Kvalitní košile jsou vyráběné ze 100% bavlněné látky. Bavlna je relativně odolná a jednoduchá na údržbu a nevyžaduje speciální postupy pro praní a žehlení. Navíc, díky širokému rozšíření bavlněného oblečení, jsou jak moderní pračky, tak i žehličky vybaveny programy, speciálně upravenými na praní a žehlení bavlněných košilí.

Pro zajištění dlouhé životnosti bavlněných košilí doporučujeme, abyste dodržovali následující doporučení:

 • Každá košile je vybavena etiketou, na které – je kromě složení materiálu, ze kterého je košile vyrobena – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Dodržujte postup praní, žehlení, čištění či sušení uvedený na etiketě.
 • Každá bavlněná košile se během prvních praní mírně srazí. U kvalitních košilí z nabídky na www.SEKORA.cz by toto sražení nemělo být větší než 1 cm u obvodu přes prsa a 1 – 2 cm u délky rukávů.
 • Před praním a žehlením vyndejte z vnitřní strany límečku košile plastové límcové výztuže a pečlivě si je uschovejte.
 • Před praním rozepněte na košili všechny knoflíčky. Tím omezíte možnost poškození či vytržení knoflíčků a zvýšíte i životnost všech švů košile.
 • Ačkoliv je možné košile prát při teplotě až 50 °C doporučujeme používat pouze programy s teplotou max. 40 °C.
 • Při praní používejte prací prášky s minimálním obsahem bělidel (např. Woolite nebo Perwoll).
 • Košile neškrobte. Použití škrobu podstatně snižuje životnost bavlněných košilí.
 • Na odstranění odolných skvrn doporučujeme košili před praním namočit na 24 hodin do mýdlového roztoku (vhodné mýdlo na praní je např. Lanza Marsiglia). Nedoporučujeme používat odstraňovače skvrn. Rozhodně neodstraňujte skvrny bělidlem.
 • Košile neodstřeďujte s vyššími otáčkami než 1000 ot./min. Po vyprání košile pověste a nechte proschnout.
 • Košile můžete sušit v sušičce, ale tento postup nedoporučujeme. Snižuje se životnost košilí a i následné žehlení je obvykle obtížnější.
 • Nejlepších výsledků při žehlení docílíte, pokud košile jsou při žehlení ještě trochu vlhké. Žehlení je i snazší. Při žehlení položte košili na pevný rovný podklad, nejlépe na žehlicí prkno.
 • Nikdy nežehlete límeček, v kterém zůstaly límcové výztuže.
 • Při žehlení nastavte žehličku na bavlnu. Můžete používat i žehličky s parním generátorem, které žehlení bavlněných košilí sice usnadňují, ale na druhou stranu mají košile tendenci se krabatit a nikdy nevyžehlíte košili párou tak dobře, jako bez ní.
 • Doporučený postup žehlení je: límeček, manžety rukávu, rukávy, ramenní sedlo, přední díly košile a na závěr záda košile.
 • Po vyžehlení doporučujeme košili pověsit na ramínko a nechat alespoň 4 hodiny viset na ramínku.
 • Nezapomeňte vrátit do vnitřní strany límečku límcové výztuže

Věříme, že tato ověřená doporučení vám dopomohou k tomu, aby vám luxusní košile z www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinášely vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku luxusních košilí přední světové značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba a ošetřování košilí

 

Pin It

Údržba a čištění kožených kabelek, aktovek a brašen

Přírodní pravá kůže je tím nejkvalitnějším materiálem, který se při výrobě aktovek a kabelek používá. Vyznačuje se vysokou estetickou hodnotou, pevností, příjemnou vůní a v neposlední řadě i dlouhou trvanlivostí. Ale stejně jako každý jiný materiál – a zejména ten přírodní – i kvalitní kůže vyžaduje alespoň minimální údržbu.

Ačkoliv je kůže velmi odolná proti různým defektům, není tato odolnost absolutní. A proto v případě jejího znečištění nebo poškození vyžaduje i odborné odstranění nečistot a případně zamaskování poškozených míst.

 

V následujících bodech naleznete několik základních doporučení, jak se ke kabelkám a aktovkám chovat, jak je udržovat a jak řešit případné problémy s materiálem:

 • Nevystavujte dlouhodobě aktovky a kabelky působení tepla a přímému slunečnímu světlu.
 • Chraňte kůži před ostrými předměty.
 • Pokud aktovka nebo kabelka zmokne, usušte ji při pokojové teplotě.
 • Při znečištění aktovky nebo kabelky odstraňte nečistotu z kůže co nejdříve. Použijte čistý hadřík nebo houbičku a nečistotu vysajte (neroztírejte). Některé druhy nečistot (zejména ty, které nejsou mastné, jako např. krev a nápoje) je možné omýt hadříkem namočeným v čisté vodě.
 • Nepoužívejte na kožené aktovky a kabelky prací prostředky, detergenty, žíraviny, vosky, čisticí prostředky na bázi alkoholu nebo terpentýnu, ale vždy jenom specializované prostředky na údržbu kůže.
 • Nepoužívejte na aktovky a kabelky běžné krémy na boty – jsou určeny pro jiný druh usní i pro jiné použití.
 • Ošetřujte pravidelně (minimálně 1x ročně, optimálně 2x ročně) aktovky a kabelky vhodným výživným a impregnačním prostředkem – např. Collonil Rustical (vyživující a impregnační přípravek na hladké a olejované kůže, k dostání ve spreji), Collonil Special Wax (vyživující a ochranný přípravek na hladké a broušené kůže, k dostání ve spreji) nebo Farnam Leather New (čistící a vyživující prostředek na bázi glycerínu, k dostání v rozprašovači) či Farnam Leather CPR (tekutý čistič a kondicionér na kůži) Tyto specializované přípravky nejen změkčují a vyživují kůži, ale zároveň vytváří ochranný film, který ji chrání před vodou a zejména před znečištěním.
 • Zašpiněnou kůži na aktovkách a kabelkách vyčistěte speciálními prostředky na čištění usní – např. Collonil Leather Soap (pěnový prostředek, který hladkou kůži čistí a zároveň vyživuje) nebo Farnam Leather New Soap (tekutý prostředek dodávaný v rozprašovači).
 • Pokud dojde k odření kůže na aktovce nebo na kabelce, dobarvěte poškozená místa speciálními krycími krémy v odpovídajícím barevném odstínu – např. Collonil Silicon Polish (krycí krém s impregnačními vlastnostmi na choulostivé hladké usně, k dostání v několika barevných odstínech).

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám kabelky a aktovky z www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly vám JINÝ POCIT.

Údržba kabelek a aktovek

 

Pin It

Údržba kašmírových svetrů

Kašmír, resp. kašmírová vlna, je luxusní přírodní materiál, který je velmi jemný, příjemný na dotek, velice hřejivý a při správné údržbě i dlouhověký. Kvalitní kašmírové úplety neztrácejí své základní vlastnosti s časem používání, spíše naopak. Po několika praních přestanou vytvářet žmolky a stanou se ještě jemnějšími na omak.

Na druhou stranu je ale kašmírová vlna velmi choulostivá na údržbu a při nesprávném postupu může být svetr nevratně zničen. Věnujte tedy, prosím, pozornost následujícím doporučením.

 

 

Doporučení pro údržbu kašmírových svetrů

 • Každý svetr je vybaven etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je svetr vyroben – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu. Dodržujte postup praní, žehlení, čištění či sušení uvedený na etiketě.
 • Pokud se rozhodnete svetry prát, nikdy nesmíte použít vodu teplejší než 20°C.
 • Teplota vody je při praní svetrů velmi důležitá. Při teplotě pod 20°C se kašmírová vlna nesráží ani neplstnatí. Etikety doporučují vždy praní pouze v ruce. Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní svetrů i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20°C. K praní svetrů používejte speciální prací prostředky k tomu určené.(např. Woolite, Perwoll nebo český výrobek Klubíčko).
 • Nenamáčejte kašmírové svetry do kyselých ani zásaditých roztoků. Vyvarujte se použití bělidel.
 • Sušení a ždímání svetrů – pří ručním praní svetr důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který svetr rozložíte a vytvarujete, rukávy přeložíte přes přední část svetru a poté začnete ručník postupně i se svetrem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec svetr volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout. Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Svetr vypraný a odstředěný v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout.
 • Svetry nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození svetru.
 • Svetry není potřeba žehlit. Pokud se přesto rozhodnete svetr přežehlit, důsledně dodržujte symbol, uvedený na etiketě svetru.
 • Dojde-li k tomu, že si svetr ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
 • Nedoporučujeme na čištění skvrn používat odstraňovače skvrn. Raději nechte svetr odborně vyčistit.
 • Na svetru se mohou vytvořit žmolky vlny, které by se měly přestat tvořit po druhém až třetím vyprání svetru. K odstranění žmolků existují speciální elektrické přístroje „odžmolkovače“ nebo speciální ruční kartáč, které chomáčky vlny ze svetru odstraní. Elektrické odžmolkovače vyrábí několik výrobců, např. SINGER nebo ETA.

Symboly pro ošetřování textilu najdete na našem webu.

Věříme, že tato ověřená doporučení vám dopomohou k tomu, aby vám kašmírové svetry z www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinášely vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku kašmírových svetrů prestižní britské značky N.PEAL najdete na www.SEKORA.cz.
Údržba a ošetřování kašmírových svetrů
Pin It

Doporučení pro ošetřování klobouků a čepicí

Následující doporučení by vám měly pomoci při používání, skladování, čištění a údržbě klobouků a čepicí

 • Je-li na klobouku nebo čepici umístěný štítek se symboly pro doporučenou údržbu, dodržujte tyto instrukce. Vysvětlení symbolů pro údržbu najdete na další stránce.
 • Vyčištění klobouku a čepice svěřte v případě nutnosti profesionální čistírně, které věříte.
 • Nevystavujte klobouky a čepice extrémnímu horku (např. uzavřené v autě v horkém letním dni). Extrémní horko může mít za následek sražení klobouku či čepice nebo jejich částí.
 • Nevystavujte klobouky a čepice dlouhodobému účinku světla, které může mít za následek změnu barvy a vyšisování.
 • Klobouky nepokládejte na krempu. Krempa je obvykle vytvarovaná a časté či dlouhodobé pokládání klobouku na krempu ji může zcela vyrovnat a tím zničit původní tvar. Klobouky pokládejte na korunu, krempou nahoru.
 • Při dlouhodobějším uložení klobouku použijte krabici na klobouky nebo klobouk uložte na korunu, krempou nahoru. Korunu klobouku zevnitř vycpěte hedvábným papírem tak, abyste zachovali tvar koruny klobouku.
 • Pokud Vám čepice nebo klobouk zmokne či jinak navlhne, nechte je pomalu uschnout za pokojové teploty. Neurychlujte schnutí aplikací vysoké teploty, která může klobouk či čepici srazit.
 • Plstěné, vlněné a panama klobouky pravidelně – cca jednou za 3 měsíce – vykartáčujte měkkým kartáčem na šaty. Postupujte od levého boku klobouku proti směru otáčení hodinových ručiček. Spodní stranu krempy vykartáčujte po směru otáčení hodinových ručiček. Vykartáčování klobouku nejen odstraní prach a drobné nečistoty, ale zároveň oživí texturu materiálu.
 • U plstěných, vlněných a bavlněných klobouků můžete použít páru k jejich vytvarování. Buďte ale opatrní, aby nedošlo ke sražení materiálu klobouku.
 • Žádnou část klobouku nežehlete. Pokud máte pocit, že klobouk potřebuje přežehlení, použijte páru a po její aplikaci nechte klobouk odpočinout při pokojové teplotě.
 • Uvnitř koruny klobouků je obvykle bavlněný potní pásek, který odvádí pot z obvodu hlavy. Zpocený a vlhký potní pásek nechte vyschnout za pokojové teploty.
 • Kožené klobouky a čepice pravidelně ošetřujte jemnými přípravky na ošetřování kůže. Odpovídajícími prostředky jsou např. Collonil Leather Soap nebo Farnam Leather CPR Cleaner & Conditioner. Oba tyto prostředky kůži vyčistí a zároveň doplní do usně oleje, které jsou nezbytné pro to, aby kůže zůstala pružná a ohebná.
 • Pro skvrny na kožených kloboucích a čepicích, se kterými si neporadí výše uvedené prostředky můžete použít Farnam Glycerine Saddle Soap.
 • Klobouky a čepice z nubuku nebo ze semiše pravidelně ošetřujte pomocí prostředků, určených na semiš a nubuk (např. Collonil Nubuk + Velours Spray). Můžete použít i přípravky s nanotechnologií.
 • Některé skvrny je možné odstranit namočením do vlažné vody a následným opatrným vysátím do čistého bavlněného hadříku. Na některé menší zaschlé skvrny může zareagovat i přiložení malířské lepicí pásky a její opatrné odtržení.
 • U klobouků se snažte omezit nasazování a snímání klobouku držením za přední vrchní část koruny. Místo toho je doporučeno klobouk nasazovat a sundávat držením za přední (a případně i za zadní) část krempy. Časté sahání na vrchol koruny může klobouk znečistit na nejviditelnějším místě či tvar koruny zdeformovat.
 • Je-li uvnitř klobouku, na potním pásku, mašlička, označuje zadní část klobouku

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám klobouky a čepice od www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly Vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku klobouků a čepicí najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba klobouků a čepicí

Pin It

Údržba a ošetřování kožených opasků

Kvalitní hovězí useň je základním materiálem, který se používá na výrobu opasků. Kvalitně zpracovaná se vyznačuje dlouhou životností, barevnou a tvarovou stálostí, rozumnou odolností proti mechanickým i chemickým vlivům a minimálními nároky na údržbu pásků z kůže vyrobených.

Kůže je přírodní materiál, který používáním mění své vlastnosti. Je běžné, že kůže s věkem tmavne a poněkud se vysušuje a tím tvrdne. Ale při správném používání a minimální péči, kterou svým páskům budete věnovat se životnost opasků výrazně prodlouží. Doporučujeme, abyste se řídili následujícími doporučeními:

 

 

 • Nevystavujte dlouhodobě pásky působení tepla.
 • Nevystavujte opasky dlouhodobému přímému slunečnímu světlu.
 • Chraňte kůži před ostrými předměty.
 • Pokud se opasek namočí do vody nebo zmokne, usušte jej při pokojové teplotě.
 • Při znečištění pásku odstraňte nečistoty co nejdříve. Obvykle se nečistoty nechají zaschnout a odstraní se buď měkkým hadříkem nebo kartáčem se středně tvrdými štětinami.
 • Nečistoty je možné také omýt hadříkem nebo houbičkou namočenou ve vlažné vodě.
 • Nepoužívejte na kožené pásky prací prostředky, detergenty, žíraviny, vosky, čisticí prostředky na bázi alkoholu nebo terpentýnu, ale vždy jenom specializované prostředky na údržbu kůže.
 • Nepoužívejte na opasky běžné krémy na boty – jsou určeny pro jiný druh usní i pro jiné použití.
 • Alespoň 1 x za půl roku (a při častějším nošení 1 x za čtvrtletí) doporučujeme ošetřit opasek čistícím a výživovým prostředkem na kůži – např. Collonil Leather Soap nebo Farnam Leather CPR Cleaner & Conditioner. Oba tyto prostředky kůži vyčistí a zároveň doplní do usně oleje, které jsou nezbytné pro to, aby kůže zůstala pružná a ohebná. Doporučujeme pásek vyčistit nejen z lícové, ale také z rubové strany.
 • Pokud se na Vašem pásku objeví zaschlé skvrny, se kterými si neporadí výše uvedené prostředky, zkuste použít Farnam Glycerine Saddle Soap.
 • Pokud dojde k odření kůže na pásku, dobarvěte poškozená místa speciálními krycími krémy v odpovídajícím barevném odstínu – např. Collonil Silicon Polish (krycí krém s impregnačními vlastnostmi na choulostivé hladké usně, k dostání v několika barevných odstínech).
 • Kůži, která začíná být zřetelně ztvrdlá a ztrácí svou pružnost jde obvykle oživit speciálními výživovými prostředky – např. Collonil Rustical nebo Farnam Leather Conditioner.
 • Opasky vyrobené ze semiše nebo z nubuku ošetřujte prostředky určenými na nubuk a semiš. K vyčištění pásku a dodání sametového vzhledu použijte vhodný gumový kartáč. Po vykartáčování pásku naneste výživový prostředek pro semiš a nubuk (např. Collonil Nubuk + Velours Spray).
 • Ideálně pásky skladujte tak, že je zavěsíte za přezku a necháte volně viset. Rozhodně neskladujte pásky v místě s vysokou teplotou nebo na přímém slunečním světle.

Věříme, že tato ověřená doporučení vám pomohou k tomu, aby vám opasky z www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinesly vám JINÝ POCIT.

Nabídku luxusních kožených pásků najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba a ošetřování kožených pásků
Pin It

Ošetřování a údržba kravat

Proto, aby Vám kravata dlouho a spolehlivě sloužila doporučujeme dodržovat následující body:

 • Kravaty nenechávejte s uvázaným uzlem. Po každém použití kravaty její uzel rozvažte a nechte vázanku volně vyvěsit.
 • Snažte se kravatu neušpinit. Každé čištění vázanky je poměrně složitá a svým způsobem i riskantní operace a proto to nejlepší, co pro svou kravatu můžete udělat je neušpinit ji.
 • Čištění vázanek svěřte jenom specializované čistírně. Pokud kravatu potřebujete vyčistit, svěřte ji jenom takové čistírně, u které máte záruku, že ví, jak se mají kravaty čistit a ošetřovat.
 • Vzhledem k použitému materiálu – hedvábí – kravaty neperte a dodržujte pokyny, které jsou na každé kravatě v podobě symbolů pro ošetřování textilu. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto materiálu.
 • Vázanky nežehlete. Pokud kravatu přežehlíte, je vysoce pravděpodobné, že nevratným způsobem změníte strukturu podšívky a kravata pak bude plochá a zplihlá.
 • Pokud potřebujete odstranit pomačkání na kravatě, jemně ji navlhčete čistou studenou vodou na nechte ji vyvěsit.
 • Kravaty nesuště v sušičce. Mohlo by dojít jednak k nevratnému zmačkání, jednak by mohlo dojít i ke ztrátě lesku nebo sražení podšívky.
 • V žádném případě nepoužívejte na čištění skvrn na hedvábných vázankách prostředky, které obsahují bělidlo. Pokud byste takový prostředek použili, ztratí kravata v místě aplikace baru a zešedne.
 • Dojde-li k tomu, že si kravatu ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit studenou vodou a pak vysát do čistého ubrousku. Podle povahy znečištění může tento postup pomoci – ale také nemusí. Rozhodně nepoužívejte teplou vodu.
 • Neskladujte vázanky na přímém světle a při vysokých teplotách.
 • Pokud si na cesty vezete kravaty v cestovním zavazadle, mějte je v ochranném obalu. Ačkoliv je hedvábí velmi odolné proti mechanickému poškození, není tato odolnost absolutní

Při dodržování výše uvedených zásad budou Vaše vázanky v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Údržba a ošetřování kravat

Pin It