Archiv podle kategorií: Dress Code

Pánský Business Casual Dress Code

Dress Code dnes označovaný jako Business Casual je předpis pro oblékání do práce (zejména do kanceláře), který je uvolněnější, méně formální než Corporate, výrazně pohodlnější a pro nositele příjemnější. Business Casual Dress Code se vyvinul z tzv. Casual Fridays, uvolněnějších požadavků na oblečení, které v 90. letech 20. století zavedli technologické (zejména počítačové) firmy na západním pobřeží Spojených států. V rámci Casual Fridays mohli zaměstnanci nosit výrazně méně formální oblečení do práce vždy v pátek, před víkendem.

Na rozdíl od některých jiných Dress Codů není Business Casual striktně definován a každá společnost, která tento Dress Code vyžaduje má mírně odlišné představy o tom, jak by Business Casual Dress code měl vypadat. V požadavcích na Business Casual Dress Code, které následují, je popsána spíše přísnější definice, která má ale tu výhodu, že by měla vyhovovat prakticky všem firemním definicím.

Základem pánského Business Casual Dress Codu jsou dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem. Kalhoty nemusí být vyloženě oblekové (i když rozhodně neuškodí), zcela přípustné jsou sportovnější khaki (béžové) plátěné kalhoty či šedé flanelové. V otázce přípustnosti džín se jednotlivé firemní předpisy výrazně liší – některé džíny striktně zakazují, jiné povolují. Nejbezpečnějším pravidlem je vyvarovat se nošení modrých džín a pokud již v rámci Business Casual dress Codu džíny chcete nosit, zvolte černou variantu džín.

Business Casual dress Code připouští k dlouhým kalhotám klasickou oblekovou košili s dlouhým rukávem, která může být poněkud více barevná (multibarevné košile jsou dobrou volbou), ale měla by být stále poměrně decentní, jednobarevná nebo s nepříliš výrazným proužkovým nebo kostičkovým vzorem. Košile s krátkým rukávem, stejně jako košile s výraznými vzory (Hawaiské košile) nejsou přípustné. V letním, horkém počasí připouští Business Casual Dress Code i polokošile nebo polo trička a v chladnějším počasí i kašmírový nebo bavlněný rolák. Jak rolák, tak i polo tričko je lépe vždy doplnit sakem.

Boty, vhodné k Business Casual Dress Codu by měly být kožené, Derby nebo mokasíny. V rámci tohoto Dress Codu se boty a ostatní kožené doplňky (opasek, aktovka) často nosí v hnědé barvě. Boty mohou být zdobené dírkováním. Vyloženě sportovní boty, žabky nebo tenisky nejsou přípustné.

Sako není povinou součástí, je ale vhodné a doporučované. Může se jednat jak o oblekové sako, tak o sako sportovní (např. s kostičkovým vzorkem) či o blazer. Kravata není v rámci Business Casual vyžadována, ale je vhodná v případech, kdy nemáte sako. Pokud si kravatu vezmete k saku, zvažte nošení pletených kravat, které působí ležérnějším dojmem.

Velmi spolehlivou a jistou variantou Business Casual Dress Codu je nošení klasického obleku spolu s oblekovou košilí bez kravaty. Košile může být nahrazena polo tričkem nebo rolákem, případně i jednobarevnou T-Shirt bez jakýchkoli nápisů. Tato kombinace je poněkud více formální, než Business Casual Dress Code vyžaduje, ale rozhodně nebudete vypadat nepatřičně nebo příliš upjatě.

V chladnější počasí se nosí jak bundy, tak kabáty. Bunda by neměla být vyloženě sportovní, ale elegantní a decentní. Dobrou volbou je bunda Barbour nebo Harrington. Ani kabát by neměl být příliš ležérní, ale neměl by být ani vyloženě formální Oblíbené jsou kabáty typu Pea Coat, Macintosh nebo balońák (Trench Coat). Z hlediska pokrývky hlavy jsou přípustné jak klobouky, tak čepice. Klobouk by neměl být příliš formální (Homburk, cylindr, buřinka) a čepice by neměla být vyloženě sportovní (pletená čepice, kulich nebo ušanka). Pokud zvolíte k Business Casual Dress Codu bekovku nebo klobouk typu Trilby či Fedora rozhodně nešlápnete vedle.

Povinné Doporučené Zakázané
Dlouhé kalhoty Sako, Blazer Modré jeansy
Košile, Polo tričko, rolák Obleková košile Krátké kalhoty
Kožené boty (Derby nebo mokasíny) Pletená kravata Tenisky, žabky
Kožená aktovka  Hawai košile, farmářské košile

Business Casual Dress Code je dnes asi tím nejrozšířenějším předpisem pro oblékání do kancelářského prostředí. Celkový vzhled by měl být elegantní, vyvážený a přitom pohodlný.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Dámský Business Casual Dress Code

Dámský Business Casual Dress Code je dnes asi tím nejrozšířenějším způsobem, jakým se ženy oblékají do kanceláře. Svou elegancí i pohodlností leží v širokém prostoru mezi Corporate Dress Codem (více se o dámském Corporate Dress Codu dozvíte na našem blogu) a Casual (případně Smart Casual) Dress Codem. Pravidla pro dámský Business Casual Dress Code jsou poměrně velmi volná a ne zcela jednoznačná. Ale bezesporu oblečení podle tohoto dress codu lze charakterizovat jako elegantní, pohodlné a minimálně provokativní.

Základem dámského Business Casual oblečení je sukně nebo šaty s délkou ke kolenům či plátěné (nejlépe vlněné) kalhoty. Sukně, šaty nebo kalhoty mohou mít i jinou barvu než tmavě modrou, černou nebo šedou, což jsou barvy typické pro Corporate Dress Code, a nemusí být striktně jednobarevné – i výraznější vzorek je povolený, pokud celek působí elegantně. Rozhodně se vyvarujte krátkých kalhot (šortek). Samozřejmě i kostým, a to i ve výraznějších barvách, je mimořádně vhodný.

K sukni či kalhotám se nosí halenka nebo košile. I halenka může být v širším spektru barev a může být i decentně vzorovaná. K halence nebo košili se doporučuje nosit sako nebo alespoň kvalitní propínací svetřík, tzv. cardigan (více se o tomto typu svetru dočtete na našem blogu). Spolu se sakem lze nosit i jednobarevnou (obvykle bílou) T-Shirt nebo tričko s límečkem (polo tričko – více se o polo tričkách dozvíte na našem blogu) ale vyvarujte se triček s proužky, která vzbuzují příliš volnočasový dojem.

Boty k Business Casual oblečení by měly být kožené. Na rozdíl od Corporate Dress Codu nejsou vyžadovány uzavřené boty, jsou povolené i sandály v nejrůznějších variacích nebo případně i baleríny (více se o základních typech dámských společenských bot dočtete na našem blogu). K sukni nebo šatům není vyžadováno nosit punčocháče nebo punčochy, ale vystříhejte se modelů s výrazným vzorkem (např. síťovaných). Sportovní boty (tenisky) jsou v rámci Business Casual Dress Codu zakázány, ale určitou výjimku mohou tvořit značkové kožené tenisky nebo ve vyjíměčných případech i značkové plátěné kecky v tlumených barvách (např. tmavě modrá).

Speciální postavení v rámci Business Casual Dress Codu mají džíny. Nejsou striktně zakázány, ale nedoporučuje se je nosit pokud nejsou doplněné halenkou a sakem. Rozhodně se vyvarujte odrbaných džín (s ozdobnými dírami). Pokud se rozhodnete pro džíny, měly by být neošoupané a neseprané a samozřejmě značkové. Džínové šortky se zcela jistě nehodí a džínová sukně téměř jistě také ne.

Business Casual Dress Code dává široký prostor doplňkům – šátky, pásky, hedvábné šály, šperky. Mohou být i ve výraznějších barvách s výraznějšími vzory, ale vždy dbejte na to, aby celek působil konzervativně elegantně a nebyl vyzývavý. Zejména hedvábné šátky jsou oblíbeným a velmi využívaným doplňkem Business Casual oblečení.

Kabelka k Business Casual oblečení je obvykle větší (tzv. business kabelka) a ideálně by měla být kožená. Je možné nosit i kabelku ušitou z látky, ale měla by být na první pohled značková a dobře ladit s ostatními částmi outfitu.

Tím, že dámský Business Casual Dress Code nemá striktně definovaná pravidla je jeho uplatnění poměrně volné a individuální. Navíc i každý zaměstnavatel, který Business Casual Dress Code vyžaduje má poněkud odlišnou představu o tom, co se v rámci tohoto dress codu smí a co nesmí.

Ale vždy by mělo být oblečení podle Business Casual Dress Codu konzervativně elegantní a minimálně vyzývavé. Obecně paltí, že je lépe být konzervativnější, usedlejší než příliš uvolněná a sportovní.

Povinné Doporučené Zakázané
Sukně ke kolenům nebo kalhoty nebo business šaty Sako nebo propínací svetr (cardigan) Odrbané nebo prané džíny
Kožené boty Halenka nebo košile Krátké kalhoty
Tenisky, žabky
Příliš krátké sukně nebo šaty

 

Pánský Corporate Dress Code

Corporate Dress Code, někdy označovaný jako Business Formal nebo Business Proffesional, je tím nejvíce formálním, striktním předpisem pro pracovní oblékání. Corporate Dress Code je v současné době vyžadován jen u některých zaměstnavatelů, typicky v bankovnictví, pojišťovnictví, mezinárodních korporacích nebo v některých institucích státní správy. Corporate Dress Code je standardem i pro některá povolání – právníci či konzultanti.

Pánský Corporate Dress Code je postaven okolo obleku, kravaty a světlé, obvykle bílé, košile. Oblek, kravata i košile jsou pro Corporate Dress Code povinné. Oblek by měl být tmavý – černý, temně modrý či šedý; světlé barevné odstíny jsou přípustné jen v letních měsících. Košile by měla být světlá, přednostně jednobarevnábílé či světle modré barvě. Pro Corporate Dress Code je přípustná i košile s jemným, decentním proužkem. Boty ke Corporate Dress Codu by měly být vždy kožené, typu Oxford nebo Derby. Barva bot je obvykle vyžadována černá, hnědá je přípustná jen v některých případech.

Corporate Dress Code velmi dbá i na celkové sladění outfitu. Nejen boty by měly být kožené, ale i opasek a aktovka a to vždy ve stejné barvě (i když je možný – a dokonce žádaný – mírně rozdílný odstín). Ponožky jsou tmavé, v takové barvě, která vytváří přirozený přechod mezi barvou kalhot a bot. Ponožky musí být dostatečně dlouhé, aby z kalhot nevykukovala holá noha ani když se posadíte. Kravata pro Corporate Dress Code by měla být spíše usedlá, s proužkovým či foulardovým vzorkem a může být doplněná vhodným ozdobným kapesníčkem. U Corporate Dress Codu věnujte pozornost i detailům, nosíte-li např. hodinky s koženým řemínkem, měl by i tento řemínek být ve stejné barvě jako ostatní kožené doplňky. Ke Corporate Dress Codu příliš nejdou výrazné šperky a některé, jako např. kravatová spona či jehlice se k němu nenosí. Šperky, hodinky, brýle s kovovými obroučky a kování na aktovce by měly být v jedné ze dvou barev – stříbrné či zlaté – a měly by v rámci daného oblečení být stejné. Pro Corporate Dress Code je typická i pozornost věnovaná kvalitě a střihu obleku, košile a kabátu.

Corporate Dress Code předepisuje i ostatní součásti oblečení. V chladnějším nebo deštivém počasí se nosí kabát – trenčkot (více se o trenčkotu dozvíte na našem blogu) nebo macintosh na jaře a na podzim a jedno nebo dvouřadý vlněný kabát v zimě (kabát Chesterfield). Nošení bundy k tomuto dress codu není úplně nejvhodnější. Pokud nosíte šálu, měla by být jednobarevná (nebo jen s decentním vzorkem), vyrobená z kvalitního přírodního materiálu (kašmír nebo vlna – více se o kašmírových šálách dočtete na našem blogu). Barva šály může být i vysoce kontrastní vzhledem k ostatnímu oblečení (bílá či červená), ale musí esteticky ladit k celkovému outfitu. Rukavice by měly být kožené, ve stejné barvě jako ostatní kožené doplňky (tj. až na výjimky černá).

Ke Corporate Dress Codu je možné nosit elegantní čepici – jednobarevná nebo decentně kostičková bekovka je asi nejlepší volbou – ale černý nebo šedý klobouk typu fedora či trilby (více se o typech klobouků dozvíte na našem blogu) je dnes, s návratem klobouků do běžného pánského šatníku, téměř ideální doplněk ke Corporate Dress Codu.

Povinné Doporučené Zakázané
Oblek Ozdobný kapesníček Jeany
Košile Oxford boty Sportovní boty
Kravata Košile na manžetové knoflíčky Sportovní svetr
Kožené boty Manžetové knoflíčky  Sportovní čepice
Kožená aktovka  Sportovní bunda

 

Ačkoliv Corporate Dress Code je na mírném ústupu, je i dnes v mnoha případech vyžadován. Bezesporu je Corporate Dress Code tím nejelegantnějším, časem prověřeným pánským business oblečením.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Dámský Corporate Dress Code

Dámský Corporate Dress Code (nebo Business Formal či Business Proffesional) je – stejně jako jeho pánský ekvivalent (více se o pánské Corporate Dress Codu dozvíte na našem blogu) – určen pro nošení do zaměstnání, kde je vyžadováno velmi formální, společenské oblečení. Typickými nositelkami jsou právničky (zejména při soudních stáních), vrcholové manažerky v podnicích z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví či konzultantky. Ale i v těchto povoláních se Corporate Dress Code málokdy vyžaduje pro dennodenní nošení; bývá ale vyžadován pro důležitá jednání s klienty nebo i uvnitř firmy.

Oblečení v rámci dámského Corporate Dress Codu by mělo být konzervativní, relativně usedlé a velmi klasické a v žádném případě by nemělo být vyzývavé nebo příliš sexy. Nejlepší volbou je kostým (sako a sukně) nebo kalhotový kostým (sako a kalhoty) v některé klasické tmavší barvě. Barvou, kterou nic nezkazíte je černá, tmavší odstíny šedé nebo tmavě modrá. V letním období je možné nosit i kostým ve světlejší béžové barvě. Ideálně by měl být kostým jednobarevný a pokud je látka kostýmu proužková, měl by být proužek velmi tenký, jemný. Sukně by měla mít délku ke kolenům (těsně nad i těsně pod je přípustná délka) a neměla by být příliš vypasovaná. I kalhoty by měly být volnější, pohodlnější. Sako by mělo mít klasický střih s dlouhými rukávy a délkou minimálně k bokům.

U Corporate Dress Codu patří do saka halenka. Měla by být jednobarevná nebo jen s velmi jemným vzorkem, ideálně s límečkem. Přípustné barvy jsou bílá, modrá, krémová či černá a měla by být ušitá z kvalitního materiálu – hedvábí nebo bavlny. Rukávy halenky by měly být dlouhé, jen v letních měsících jsou přípustné krátké rukávy nebo i halenka bez rukávů.

Místo kostýmu lze nosit i business šaty, s délkou přibližně ke kolenům. Ideálně by šaty měly být jednobarevné, v tmavším odstínu (pouze v létě jsou přípustné i světlejší krémové odstíny) a neměly by být přehnaně zdobené. Šaty nesmí být příliš vypasované ani příliš sexy a jejich délka nesmí být moc krátká.

K sukni nebo k šatům patří punčochy nebo punčocháče v odpovídající barvě bez výrazného vzorku. V létě nejsou punčochy vyžadovány. I boty by měly být konzervativní a uzavřené: lodičky, stiletta nebo baleríny v koženém provedení. Podpatek by neměl být příliš vysoký, měl by mít výšku do cca 5 cm. Ideální barva bot je černá, ostatní barvy vyžadují zvýšenou opatrnost při celkovém sladění oblečení. Ke kalhotovému kostýmu lze nosit i boty Derby (více se o těchto botách dozvíte na našem blogu). Rozhodně se vyvarujte tenisek a pokud možno i sandálů.

Kabelka ke Corporate Dress Codu by měla být stejné barvy jako boty, měla by být ideálně kožená a přiměřeně velká aby se vám do ní vešlo vše, co na jednání potřebujete. Měla by být střízlivě zdobená. Vzhled můžete doplnit hedvábným šátkem, ale volte spíš usedlejší barvy, drobnější vzorek a pečlivé, nepříliš výrazné uvázání.

Se šperky to nepřehánějte, stačí jedny náušnice, značkové hodinky a 1 – 2 prstýnky. Jakýkoli viditelný piercing nebo viditelné tetování s Corporate Dress Codem nejde moc dohromady. I s malováním to nepřehánějte, nemělo by být příliš výrazné.

Ke Corporate Dress Codu patří střízlivý kabát – v zimních měsících vlněný, v teplejším období trenčkot nebo dámská varianta Macintoshe. Nenoste ke Corporate Dress Codu bundy ani sportovně laděné kabáty. Usedlejší čepice (např. bekovky, barety nebo pletené kšiltovky) jdou s oblečením Corporate Dress Codu dobře dohromady, sportovně laděné čepice se moc nehodí. Lze nosit i klobouky a kloboučky.

Povinné Doporučené Zakázané
Kostým nebo bussines šaty Jednobarevná halenka s límečkem Jeany
Halenka Kostým v tmavé barvě Sportovní svetr
Uzavřené kožené boty Lodičky Sportovní boty či sandály
Kožená větší kabelka Klasický kabát Sportovní čepice
Omezené množství šperků Sportovní bunda

Striktní dámský Corporate Dress Code je i v těch nejformálnějších korporacích vyžadován obvykle jen k mimořádným příležitostem (na důležitá jednání, prezentace). Ale představuje jakýsi etalon střízlivého dámského oblečení a rozhodně se podle něj oblékněte, pokud se ucházíte o pozici, kde jej budete alespoň občas používat.

 

Pin It

Pánský Casual Dress Code

Pánský Casual Dress Code (někdy označovaný jako Smart Casual Dress Code) obecně označuje takové oblečení, ve kterém se jeho nositel cítí co nejpohodlněji. Tento Dress Code nemá žádné povinné prvky a ani žádné striktně zakázané. Prostě si vezmětě na sebe to, v čem se cítíte co nejpohodlněji. Oblečení z Casual Dress Codu se většinou nosí pro volnočasové příležitosti, ale u většiny zaměstnavatelů jej lze nosit i do kanceláře (ale pokud máte nějaké významnější jednání, doporučuje se alespoň Business Casual Dress Code). Celkový outfit by měl působit ležérním, uvolněným dojmem; měl by být ale zároveň elegantní a slušivý.

Kalhoty k pánskému Casual Dress Codu by měly být jednobarevné a dlouhé. Může se jednat o džíny, khaki kalhoty (více se o khaki kalhotách dočtete na našem blogu), manžestráky, šedé flanelové kalhoty (více se o šedých flanelových kalhotách dozvíte na našem blogu) nebo o vlněné kalhoty. Pokud možno se vyvarujte kapsáčů a kalhot s výrazným vzorkem, jako jsou například maskáče. Krátké kalhoty střízlivého střihu a barvy jsou akceptovatelné v opravdu horkém počasí.

Jsou preferovány uzavřené boty, ať mokasíny (více se o pánských mokasínech dočtete na našem blogu), derby boty (více se o derby botách dozvíte na našem blogu) nebo tenisky. Sandály nebo pantofle jsou tolerovány jen v mimořádně teplých dnech a i tak by měly být co nejstřízlivější.

Košile, polo tričko (více se  o polo tričku dočtete na našem blogu) nebo T-Shirt (T-Shirt je detailněji popsána na našem blogu) jsou nejčastější spodní vrstvou na trupu. Košile může být i s krátkým rukávem, pokud se jedná o košili s dlouhým rukávem, je běžné, že rukávy jsou vyhrnuté. U Casual Dress Codu se nosí výstřih u košile více rozepnutý (rozepnuté 2 až 3 vrchní knoflíky). Polo tričko je vynikající volbou ke Casual Dress Codu, stejně jako T-Shirt. U T-Shirt se jen vyvarujte příliš výrazného nebo agresivního potisku. Bílá T-Shirt se často nosí i pod klasickou košilí a vůbec nevadí, pokud je T-Shirt u krku viditelná.

Na košili nebo triko se nosí mikina, svetr, bunda nebo sako. Svetr je obvykle přetahovací přes hlavu s výstřihem do V (více se o těchto svetrech dočtete na našem blogu) nebo s okrouhlým výstřihem (podrobnosti najdete na našem blogu). Sportovní sako nebo blazer (podrobnosti o blazeru naleznete na našem blogu) je výbornou volbou, stejně jako elegantní bunda.

Ke Casual Dress Codu se v případě nepříznivého počasí nosí spíše čepice – ploché čepky nebo baseballky. Klobouky se nosí také, ale většinou se jedná o panamy (více se o panama kloboucích dočtete na našem blogu) v slunném počasí protože klasické klobouky bývají příliš usedlé.

Šály se ke Casual Dress Codu běžně nosí, ať již se jedná o ochranu před nepřízní počasí či chladem, nebo jako čistě dekorativní módní doplněk. V poslední době se vrací i móda šátků, uvázaných okolo krku, které spoludotvářejí celkový dojem.

Povinné Doporučené Nedoporučené
Sportovní sako, Blazer, bunda T-Shirt s výrazným potiskem
Nic Dlouhé kalhoty Mikina s výrazným potiskem
Uzavřené boty Maskáče

Oblečení z kategorie Casual Dress Code dnes patří k tomu nejrozšířenějšímu, co moderní muži nosí. Je pohodlné, příjemné a dá se nakombinovat tak, aby bylo opravdu elegantní a líbivé. Ale stejně jednoduše se dá nakombinovat tak, že výsledek je nevyvážený a neestetický. Záleží jen na vás.

Tony Blair

Jean Reno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Pánský Black Tie Dress Code

Cary Grant

Dress Code označovaný jako Black Tie je předpisem pro oblékání na vysoce formální společenské příležitosti. Ačkoliv z názvu se může zdát, že oblek s černou kravatou tomuto Dress Codu vyhovuje (Black Tie znamená v češtině černá kravata), není tomu tak a návštěva akce, na kterou je předepsán Black Tie Dress Code v obleku je závažným společenským faux paux.

Black Tie jednoznačně vyžaduje jako základní součást oblečení smoking. Smoking je jednořadé nebo dvouřadé sako (více se o jednořadých a dvouřadých sakách dočtete na našem blogu), které má špičatý nebo šálový límec, potažený hedvábím (nebo sametem u civilnějších variant smokingu). Typickou barvou smokingu je černá.

Ke smokingu se nosí bílá smokingová košile (nebo alespoň bílá košile bez náprsní kapsičky, nejlépe se zapínáním manžet na manžetové knoflíčky) a černý hedvábný motýlek, ručně uvázaný. Kalhoty, které se nosí ke smokingu mají černou barvu a na bočním švu mají našitý úzký ozdobný proužek hedvábí. Ke kalhotám se nenosí pásek a pokud potřebujete kalhoty přidržet, zvolte hedvábné kšandy. Správné boty ke smokingu jsou nazouvací „pumpky“ z černé lakované kůže s případným zdobením černým hedvábím, ale výjimečně lze nosit i klasické hladké Oxford boty (více se o Oxford botách dozvíte na našem blogu) nebo decentní mokasíny z lakované kůže. Ke smoking patří i černé hedvábné podkolenky.

Black Tie Dress Code s šerpou okolo pasu - tzv. cummerbund

Šerpa okolo pasu, která se nazývá cummerbund, je vhodným doplňkem. Může být černá, ale může mít i veselejší barevnou kombinaci, která oživí celkový vzhled. Stejně tak je vhodné doplnit smoking ozdobným kapesníčkem v náprsní kapse – bílým rozhodně nic nezkazíte a barevný přidá vzhledu na živosti. Při skládání ozdobného kapesníčku použijte raději formálnější způsoby skládání a vyvarujte se skládání metodou Puff nebo Obrácený Puff.

V chladnějším počasí se k Black Tie nosí zásadně usedlejší, elegantní kabát kabát v tmavé barvě. Vhodným typem kabátu je Chesterfield, Covert Coat nebo Macintosh (v černé nebo tmavě šedé barvě). Vhodným doplňkem ke kabátu je kašmírová šála nebo (pokud nemrzne) hedvábná šála. Šála může být i v kontrastní barvě (bílá nebo červená) a může mít i velmi decentní vzorek. V žádném případě si k oblečení Black Tie neberte bundu. Z hlediska pokrývky hlavy k Black Tie je přípustný jedině klobouk – cylindr nebo Homburk (případně výrazně elegantní fedora) v černé nebo tmavě šedé barvě. Jakákoli čepice je nepřípustná.

Pokud na pozvánce na akci, kterou máte navštívit najdete, že předepsaný Dress Code je Black Tie, neexperimentujte s ničím jiným, než je uvedeno výše.

Povinné Doporučené Zakázané
Smoking Ozdobný kapesníček Oblek
Černý motýlek Smokingové „pumpky“ Kravata
Bílá košile Bílá smokingová košile Derby boty
Černé Oxford boty z lakované kůže Manžetové knoflíčky  Barevná košile
Cummerbund Bunda
Kašmírová nebo hedvábná šála Čepice

 

Princové Charles a William

George Clooney a Brad Pitt

 

 

 

 

 

 

Black Tie Dress Code

Pin It

Pánský Black Tie Optional Dress Code

Pánský Black Tie Optional Dress Code je předpisem pro formální, společenské oblečení. Jedná se o předpis, který umožňuje se obléci jak podle Black Tie Dress Codu (více se o tomto dress codu dočtete na našem blogu), tak podle Corporate Dress Codu (podrobnosti o tomto dress codu se dozvíte na našem blogu) a v zásadě umožňuje nosit buď smoking nebo vysoce formální oblek s kravatou a (obvykle) bílou košilí.

Black Tie Optional Dress Code je klasickým příkladem nepodařeného kočkopsa. Ten, kdo pořádá setkání, na kterém je vyžadován Black Tie Optional dress code by pravděpodobně byl rád, aby se všichni muži dostavili ve smokingu podle pravidel Black Tie, ale protože si je nejistý, zda všichni ti, co chce pozvat disponují smokingovou garderobou, povolí i návštěvu akce v obleku. Bohužel návštěvníky tím přivádí do mimořádně nepříjemné situace. Pokud bude většina mužů v obleku a vy se dostavíte ve smokingu, budete vypadat poněkud exoticky, nepatřičně formálně a riziko, že si vás lidé budou plést s číšníky (kteří na takové akci téměř jistě budou ve smokingu) je opravdu vysoké. Na druhou stranu, pokud dorazíte v obleku a většina mužů bude ve smokingu, budete vypadat jako chudý příbuzný bez vychování. I pro organizátory je Black Tie Optional velmi rizikový – nejen, že návštěvníci vlastně nevědí, jak se patřičně obléci, ale riziko, že „nezávislí“ dorazí ve svetru či mikině je opravdu vysoké. Asi nejlepší je před vlastní akcí kontaktovat pořadatele a zeptat se ho, jaký vlastně dress code očekává. Ale i v případě, že vám pořadatel setkání poskytne odpověď, není jisté, že se nakonec obléknete správně – záleží totiž na většině návštěvníků.

Pokud disponujete smokingovou výbavou (více se o smokingu dozvíte v samostatném článku na našem blogu), je asi nejlepší si na Black Tie Optional vzít smoking v plné palbě se všemi doplňky, které k němu patří (motýlek, bílá frakovka, manžetové knoflíčky, ozdobný kapesníček a i cummerbund, kterým se alespoň budete odlišovat od číšníků). Pokud budete ve smokingu sebevědomý a uvolněný, je to ta nejlepší varianta.

Pokud se rozhodnete pro oblek, vyberte si temně modrý, tmavě šedý nebo černý oblek s bílou košilí na manžetové knoflíčky. Kravata by měla být tmavá, decentní a nekřiklavá (nejlépe jednobarevná v tmavě modrém či šedém odstínu). Boty by měly být černé, společenské, nejlépe typu Oxford (více se o Oxford botách dočtete na našem blogu), doplněné černými dostatečně dlouhými ponožkami či podkolenky. Kromě vhodných manžetových knoflíčku si vezměte i ozdobný kapesníček (o ozdobných kapesníčcích se více dozvíte na našem blogu) a černý opasek nebo černé hedvábné šle.

Rozhodně nezkoušejte nějak nakombinovat prvky Black Tie Dress Codu a Corporate Dress Codu – smokingem s kravatou či oblekem s motýlkem a smokingovou košilí situaci  rozhodně nezlepšíte, spíše budete vypadat jako někdo, kdo neví, jak se obléknout.

Povinné Doporučené Zakázané
Smoking Ozdobný kapesníček Jeany
Černý motýlek Manžetové knoflíčky Sportovní sako, blazer
Bílá košile Cummerbund Svetr nebo pletená vesta
Černé Oxford boty Sportovní boty
NEBO Kostkované sako či oblek
Tmavě modrý, šedý nebo černý oblek Jednořadý temně modrý oblek Rozhalenka
Světlá obleková košile Bílá košile na manžetové knoflíčky Polo košile, T-Shirt
Kravata Decentní kravata
Černé kožené společenské boty Černé Oxford boty
 Ozdobný kapesníček

Robert Radford (Corporate Dress Code)

John Wayne (Black Tie Dress Code)

Pánský White Tie dress code

White Tie nebo také Full Evening Dress je tím nejspolečenštějším, nejvíce formálním dress codem, který dnes zná západní životní styl. Užívá se jen ve vyjímečných případech jako jsou státní večeře či formální akce, udílení Nobelovy ceny či ve vídeňské opeře. Běžný smrtelník asi White Tie dress code v životě nepoužije.

Pánský White Tie je kombinací černé a bílé barvy. Černý frak, černé kalhoty, bílá košile, bílá vestička a bílý motýlek, doplněný černými lakovanými botami (nejlépe pumpkami nebo typu Oxford) jsou základem White Tie. Ale přechod černé a bílé barvy by měl být v celém outfitu jen jeden.

Pánský White Tie je o fraku. Frak může být černý nebo temně modrý a je ušitý z vlněné látky. Je jedořadý a sahá těsně pod kalhoty. Kalhoty jsou ze stejné látky jako frak a mohou mít sametové lampasy na bocích a mají vyšší pas a nemají žádné záložky. Pod frakem je vestička z pique bavlny v bílé barvě. Vesta může být jednořadá i dvouřadá, ale častěji se vyskytuje jedořadá. Barva by měla být bílá nebo může mít velmi decentní nádech (slonová kost).

Košile by měla být čistě bílá, jednobarevná s odepínacím límečkem a zapínáním rukávů na manžetové knoflíčky. Bílý motýlek musí být ručně uvázán, dopředu uvázané motýlky nejsou vhodné. Nenosí se opasek ale šle.

K White Tie oblečení patří i stylové doplňky. Cylindr, bílý šál, bílý bavlněný ozdobný kapesníček nebo květina v klopě. Všechny knoflíčky by měly být stejné, nejlépe z perleti – ať už se jedná o manžetové knoflíčky, knoflíčky na košili nebo na vestě. K White Tie se nenosí zlato – kovy by měly být ve stříbrné barvě ať již jde o stříbro, bílé zlato nebo platinu.

White Tie dress code se moc nevyužívá, ale když už je předepsán měl by se pokud možno striktně dodržovat.