Archiv podle kategorií: Trička

Bretaňské tričko

James Dean

Bretaňské tričko, označované alternativním názvem námořnické tričko, je tričko s lodičkovým výstřihem, s modrými pruhy na bílém podkladě a vyrobené z bavlny. Tričko je velmi oblíbené a mnohé celebrity ho nosí a nosily – Robert Redford, Henry Fonda, Paul Newman, Coco Chanel, Audrey Hepburn, James Dean, Pablo Picaso, Brigitte Bardot a mnozí další.

V březnu 1858 schválil francouzský parlament bretaňské triko jako součást vojenské námořnické uniformy. Originál má celkem 21 vodorovných proužků, jeden každý za vítězství Napoleona Bonaparte. Mělo dlouhý rukáv a bylo vyrobeno z vlny nebo častěji ze silnější bavlny. Původní trička vyráběla značka Saint James z Normandie.

V roce 1917 použila bretaňské tričko ve své módní kolekci Coco Chanel a tričko se stalo symbolem pro buržoazní kruhy na Riviéře. Tento symbol je dodnes platný. Od té doby je tričko neustále nošené, někdy více a jindy méně, ale pořád se jedná o jakýsi symbol stylového letního oblečení.

Audrey Hepburn

Pravé bretaňské tričko má i dnes lodičkový výstřih, dlouhé rukávy, volnější, splývavý střih a je ušito ze silnější bavlněné látky (látka je poměrně silná, tak aby tričko se mohlo nosit i za chladnějšího počasí). Nosí se na holé tělo a může mít pruhy v různých barvách (červené, zelené, červené a černé a další barevné kombinace) ale originál má přibližně 21 modrých proužků na bílém (případně v nažloutlé barvě slonová kost) podkladě.

Bretaňské tričko patří dnes k naprostým klasikám letního oblečení, jak pro muže, tak i pro dámy. Nosí se k džínám, šortkám, krátké sukni, obvykle přes kalhoty nebo sukni, nezastrčené. A stále je stylové a slušivé.

 

 

 

 

 

 

Polo tričko s dlouhým rukávem

Polo s dlouhým rukávem, John Smedley

Polo tričko s dlouhým rukávem je variací klasického polo trička (více se o polo tričkách dozvíte na našem blogu). Díky svému dlouhému rukávu je tričko teplejší a vypadá více elegantně, poněkud více formálně.

Původ pola s dlouhým rukávem bývá někdy odvozován od tzv. rugby trička (nebo rugby košile). Rugby tričko nosí hráči rugby a jedná se o tričko s výstřihem a límečkem v klubových barvách, které obvykle obsahují vodorovné pruhy. Tričko se vyvinulo z prvních rugby dresů, které se v polovině 19. století sestávaly z dlouhých flanelových kalhot, bavlněné košile a čepice. Dnešní rugby tričko je svou konstrukcí podřízeno potřebám této rychlé hry – typicky je vyrobené ze syntetických materiálů (nejčastěji na bázi polyesteru), které díky tomu, že kloužou znesnadňují možnost uchopit hráče za triko; jsou obvykle velmi těsné a přiléhavé k tělu, takže se nikde nevyskytuje žádný cíp, za který může protihráč chytit a i jejich límeček je spíše minimalistický a symbolický. Existují v provedení jak s krátkým, tak i dlouhým rukávem.

Dámský Lacoste v temně modré barvě

Polo tričko s dlouhým rukávem vzniklo přirozenou evolucí z klasického pola s krátkým rukávem. Díky dlouhým rukávům je teplejší a většina dnešních polo triček s dlouhým rukávem je vyrobená z bavlněné piké tkaniny, ale silnější (a tím lépe chránící proti chladu) než u verzí s krátkým rukávem. Dlouhé rukávy bývají zakončeny elastickými náplety, které umožňují ohrnutím přizpůsobit délku rukávu ruce. Náplety zároveň dovolují mimořádně oblíbené částečné vykasání rukávů přibližně do poloviny předloktí. Kromě verzí z pique bavlny (více se o pique bavlně dočtete na našem blogu) existují i polo trika vyrobené ze Sea Island bavlny (více se o Sea Island bavlně dozvíte na našem blogu) nebo lehčí ovčí merino vlny (o merino vlně se dočtete více na našem blogu). Existují i rička vyrobené ze 100% kašmíru (podrobnosti o kašmíru najdete na našem blogu).

Klasické polo s dlouhým rukávem je jednobarevné. Existuje nespočetné množství barevných odstínů, od světlejších až po tmavé, od pastelových barev až po barvy tlumené. Prakticky každý výrobce polo triček s dlouhým rukávem má v nabídce varianty v temně modré (navy) barvě, černé a bílé, které je možné pokládat za nejklasičtější.

Fred Perry

Kromě toho, že je polo s dlouhým rukávem teplejší a tedy více vhodné do chladnějších zimních dní, působí i poněkud elegantnějším dojmem. Je tomu tak proto, že zakrývá značnou část povrchu rukou. Polo s dlouhým rukávem se výborně hodí k oblečení podle Business Casual Dress Codu (více se o tomto dress codu dozvíte na našem blogu) pod sako, se kterým může být buď v barevném kontrastu nebo barevné harmonii.

Stejně jako polo s krátkým rukávem i pro polo tričko s dlouhým rukávem platí, že nejprestižnější značky jsou Lacoste, Polo Ralph Lauren, Fred Perry a John Smedley.

Polo tričko s dlouhým rukávem je elegantním a stylovým rozšířením šatníku nejen pro podzimní, zimní a jarní dny ale i pro chladnější dny letní.

Polo Ralph Lauren

Polo Ralph Lauren

 

 

Černé Polo Ralph Lauren

Pin It

T-Shirt – tričko s krátkým rukávem

Trička Fruit Of The Loom

Tričko s krátkým rukávem, s okrouhlým výstřihem, vyrobené obvykle z bavlny, v širokém spektru barev, s natištěnými vzory nebo striktně jednobarevné je dnes zcela běžnou součástí oblečení. Jeho tvar připomíná písmeno „T“ a od něj pochází mezinárodně akceptovaný anglický název T-Shirt.

T-Shirt se vyvinulo jako součást spodního prádla na přelomu 19. a 20. století. V té době došlo k rozdělení jakési kombinézy nebo overalu, který se nosil jako spodní prádlo a v jednom kuse obsahoval jak tričko s dlouhým rukávem, tak i dlouhé spodky, na dvě části – tričko, které se nosilo na trupu a spodky, nošené na nohou. Za americko španělské války na konci 19. století dostaly příslušníci amerického námořnictva jako součást uniformy prototyp současné T-Shirt – bílé tričko s okrouhlým výstřihem a zatím ještě pořád s dlouhým rukávem. Poměrně záhy se v námořnictvu objevilo i tričko s rukávem krátkým a na lodích, plavících se v horkém podnebí ho námořníci často nosili při práci bez košile, jako jedinou součást oblečení na svém trupu. T-Shirt se okázalo být velice praktickým oblečením – bylo pohodlné, příjemné na tělo, nemačkalo se, rychle schlo a dobře se pralo.

Američtí námořníci na ponorce USS A2 před první světovou válkou

V prvních letech 20. století dvě značky – jedna britská (Sunspel) a druhá americká  (Fruit of the Loom) – věnovaly úsilí ke zdokonalení T-Shirt a jejímu rozšíření mezi muži. Stále se jednalo o spodní prádlo, ale již se mělo v podstatě podobu dnešních T-Shirt a to jak střihem, tak i materiálem (pletené z bavlny tzv. jersey vzorem, který je hladký a zároveň mimořádně pružný). Obě značky vyrábějí T-Shirt dodnes, v široké nabídce barev, materiálů a vzorů.

James Dean

Za druhé světové války se T-Shirt stala součástí uniformy jak amerických vojáků, námořníků a námořních pěšáků, tak i britských ozbrojených sil. Milióny mužů ve zbrani T-Shirt nosili jako součást svého spodního prádla a zvykly si na tričko. Po návratu z války přispělo k dalšímu rozšíření T-Shirt nejen obliba mezi válečnými veterány, ale i významné armádní přebytky, které se rozprodávaly za velice příjemné ceny.

K tomu, aby T-Shirt přestala být jen součástí spodního prádla přispěli v 50. letech 20. století hollywoodské filmy a hollywoodské hvězdy – zejména Marlon Brando a James Dean. Oba začali nosit T-Shirt jako viditelnou součást oblečení, ať už samostatně nebo pod bundou, ve filmech i v civilním životě. Jejich vzoru následovaly i další hollywoodské hvězdy jako např. Paul Newman, Steve McQueen či Gregory Peck. Tričko s krátkým rukávem se začalo lavinovitě šířit světem.

T-Shirt Rolling Stones

T-Shirt začala sloužit i jako prostředek pro sdělení osobního postoje nebo jako komunikační nástroj – s potiskem, obvykle na přední straně trika. Ačkoli první T-Shirt s reklamním potiskem se objevilo již v roce 1939 (s reklamou na film Čaroděj ze země Oz), boom potisku triček odstartovaly motivy Disneyho Micky Mouse, vyplazeného jazyku Rolling Stones a grafického motivu I ♥ NY designéra Miltona Glasera. T-Shirt s fotografi Che Guevary v baretu od Alberto Kordy je dalším z motivů, které sa na trikách s krátkým rukávem často objevují. T-Shirt se často používá k tomu, aby nositele identifikovala s některou sociální skupinou či vyjádřila jeho osobní postoj – potisk na tričku může vyjádřit velmi mnoho.

Don Johnson a Philip Michael Thomas v seriálu Miami Vice

V 80. a 90. letech 20. století se T-Shirt stala i součástí pánského business oblečení, zejména v prostředí filmových a televizních společností. Začalo to tím, že Don Johnson nosil v seriálu Miami Vice T-Shirt spolu s oblekem od Giorgia Armaniho a tato móda se rychle rozšířila nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě a zejména v Paříži. V té době vznikla i trička vyrobená z opravdu luxusních materiálů – směsi bavlny a hedvábí (přidání hedvábí dodalo výslednému tričku charakteristický lesk), Sea Island bavlny (více se o Sea Island bavlně dočtete na našem blogu) a nebo z čistého hedvábí.

Hedvábná T-Shirt (John Smedley)

Dnes je možné T-Shirt pokládat za nepostradatelnou součást garderoby každého muže i ženy. Nosí se jak k jeho původnímu účelu, tj. jako spodní prádlo pod košilí, tak i v moderním pojetí jako viditelná součást outfitu. Nosí se jak samostatně, tak i v kombinaci s oblekem či bundou. Nosí se jak v klasické bílé barvě, tak i v širokém spektru všech možných barev; nosí se jednobarevné, tak i se vzorem nebo s potiskem. Nosí ho muži i ženy, chlapci i dívky. Nosí se v létě i v zimě, k volnočasovým příležitostem i jako součást business oblečení do kanceláře. Je mimořádně univerzální, pohodlné, příjemné na nošení a extrémně snadno se udržuje. T-Shirt je prostě moderní oblečení.

Rihanna

Marlon Brando

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderní T-Shirt (Sunspel)

Polo tričko – stylová nutnost

Klasické polo tričko (nebo někdy polo košile či polokošile) je tričko s límečkem a výstřihem se zapínáním na dva nebo 3 knoflíčky a s krátkými rukávy, které je vyrobené z bavlněné pique (nebo piké) pleteniny (více se o pique bavlně dočtete na našem blogu). Původně součást pánské sportovní výbavy si postupně prošlapala svou cestu na módní výsluní a dnes je polo tričko neodmyslitelnou součástí sportovní výbavy, ideální pro volnočasové aktivity a je tolerováno i v business prostředí.

René Lacoste

Polo tričko je nerozlučně spjato se jménem francouzského tenisty René Lacosta (1904 – 1996), sedminásobného vítěze Grand Slamových turnajů (v letech 1925 – 1929). V době, kdy René Lacoste hrával závodně tenis nosili muži při zápasech dlouhé šedé flanelové kalhoty, bílou košili s dlouhými, vykasanými rukávy a často i kravatu. René Lacoste navrhl tenisové tričko, vyrobené z bavlněné piké pleteniny, s krátkými rukávy, měkkým límcem, který ale byl dostatečně tuhý aby se dal v zátylku zvednout (a tím chránil před sluncem), výstřihem se zapínáním na 3 knoflíčky a zadním dílem delším než přední (aby tričko nevylézalo z kalhot), které si na sebe poprvé vzal na US Open v roce 1926. Tričko bylo samozřejmě bílé barvy a v roce 1927 přidal na levou stranu i emblém krokodýla, který vycházel z Lacostovi přezdívky mezi tenisty Le crocodile a kterou si vysloužil za svou agresivní hru. V roce 1933, po ukončení své závodní kariéry, založil René Lacoste společnost Chemise Lacoste, která se zabývala především výrobou a prodejem těchto polo triček.

Polo Ralph Lauren

Vzhledem k tomu, že Lacostovo polo tričko bylo velmi příjemné a maximálně funkční, rychle se šířilo i mezi hráči jiných sportů než jen tenisu. Mezi prvními byli i hráči póla a moderní jméno polokošile bylo na světě. Obliba polo trička vedla poměrně rychle i jiné značky k zařazení podobného výrobku do své nabídky – již v roce 1932 přidává polo tričko do svého výrobního programu britský John Smedley, ve 40. letech 20. století uvádí svou značku na trh další významný tenista Fred Perry a polo tričko nemůže chybět. V roce 1972 uved americký Ralph Lauren na trh své polo košile s logem hráče póla na koni a tím ještě více podpořil jméno výrobku. Polo tričko značky Ralph Lauren se stalo opravdu ikonickým v 90. letech 20. století, kdy jeho obliba předčila i originál značky Lacoste.

Bíle polo tričko Fred Perry

Základem polo trička je bavlněná piké pletenina, která je charakteristická jemným, téměř mikroskopickým, žebrováním. Pletenina je neobyčejně prodyšná, výborně odvádí pot a udržuje tělo v dobré pohodě. Výstřih se třemi knoflíčky se u některých modelů střídá s kratším jen se dvěma knoflíčky a prodloužená zadní část trička se vyskytuje jen ojediněle, tak jak se polo tričko začalo nosit i vytažené z kalhot. Původní bílá barva se rychle rozšířila nejen na snad všechny myslitelné odstíny barevného spektra, ale přidaly se i proužky, kostičky, puntíky. Původní krátký rukáv dnes běžně alternuje s dlouhým, který je vhodnější v chladnějších měsících. Původní bavlněné piké bylo doplněno o luxusní bavlněné Sea Island (více se o Sea Island bavlně dozvíte na našem blogu), vlnu, kašmír či syntetická vlákna.

Polo tričko s dlouhým rukávem ze Sea Island bavlny, John Smedley

Poměrně záhy se začaly nabízet i modely polo triček, určené pro dámy, které nejen respektovaly anatomii ženského těla, ale vycházely vstříc i dámskému vkusu svou barevností.

Polo tričko je dnes velmi univerzálním prvkem nejen pánského šatníku. Hodí se k jeansům, ke kraťasům ale stejně dobře vypadá i v obleku místo košile. Tím, jak obecný trend v mužském oblékání směřuje k uvolněnější pohodě, se i polo tričko stalo akceptovanou součástí i pánské business garderoby.

 

Polo trička nosí běžně i ženy a dívky

Klasika - bílé polo tričko Lacoste