Archiv podle kategorií: Šály

Kašmírová šála – dotek opravdového luxusu

Kvalitní šála je běžným módním doplňkem dámského i pánského oblečení. Její základní a prapůvodní funkcí je ochrana majitele před nepřízní počasí a zejména před chladem. Ale díky tomu, že šály se nosí na velmi viditelném místě těsně pod obličejem, mají i zásadní estetickou funkci – dotvářejí celkový vzhled jejich nositele. Nejluxusnějším materiálem, ze kterého se šály vyrábějí je bezesporu kašmírová vlna. Je lehká a jemná, velmi příjemná na omak, extrémně hřejivá a kvalitní kašmírová vlna je (při správné údržbě) dlouhověká.

Nejkvalitnější kašmír pochází ze severní Číny a z Mongolska. Pouze v těchto lokalitách lze získat surovinu, která je dostatečně jemná a tvořena dlouhými a tenkými chloupky. Ale i následné zpracování ovlivňuje výslednou kvalitu finálního kašmírového výrobku a v této oblasti patří dlouhodobě mezi špičku britské a severoitalské přádelny.

Britská značka N.PEAL vyrábí již téměř 75 let ty nejkvalitnější kašmírové úplety. Kvalitě je podřízen celý výrobní proces – od výběru surové vlny, která pochází výhradně z oblasti vnitřního Mongolska, přes následné zpracování, které používá tradiční a prověřené postupy. Charakteristickými znaky pro výrobky značky N.PEAL jsou kvalita, tradice a nadčasový a přitom velmi moderní vzhled.

Na www.SEKORA.cz lze najít dámské i pánské šály značky N.PEAL ze 100% kašmíru, které jsou dovezeny v pestré nabídce moderních i klasických barev.

Pin It

Hedvábné šály francouzské značky A Piece of Chic – malý kousek opravdového stylu

Šály vyrobené z pravého hedvábí patří mezi opravdu stylové módní doplňky. Mají především estetickou funkci, podtrhují a oživují celkový vzhled a zcela nenásilně dokáží zvýraznit ústřední bod celkového outfitu – lidský obličej.

A Piece of Chic je mladá značka z francouzského Lyonu, která se specializuje na design a výrobu hedvábných šátků a šál (více se o značce A Piece of Chic dozvíte na našem blogu). Posláním značky je dodat hedvábným šátkům a šálám nezastupitelné místo v šatníku moderní ženy i současného muže, místo, které šátky a šály mívaly v období, kdy elegance zažívala své zlaté časy – ve 20. a 30. letech 20. století. Design šál a šátků značky A Piece of Chic se inspiruje motivy z tohoto období (Art Deco, kubismus, surrealismus), které jsou doplněné soudobými náměty z oblasti městské a sportovní subkultury a tak vznikají opravdu stylové módní doplňky.

Šály A Piece of Chic jsou vyrobené z hedvábné látky o rozměru 140 x 30 cm, která je podélně přeložena a sešita tak, že výsledná šála má rozměr 140 x 15 cm a viditelná je vždy lícová strana hedvábné látky. Každá šála je navržená tak, aby výsledek byl maximálně vyvážený, elegantní a přitom i moderně pojatý.

Šály značky A Piece of Chic sluší nejen ženám a dívkám, ale výborně se hodí i k mužskému oblečení. Lze je nosit precizně uvázané okolo krku nebo jen ležérně položené, k formálnějšíme nebo i vyloženě volnočasovému oblečení. Své místo najdou téměř u jakékoliv příležitosti – u společenských příležitostí přidávají na eleganci a u sportovních či volnočasových aktivitách dodávají šmrnc, opravdový A Piece of Chic.

Naší nabídku hedvábných šál značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

Pin It

Šály z novozélandské possum merino vlny

Vlněná šála je především užitečným funkčním doplňkem do chladných podzimních a zimních dnů. Udržuje krk v teple, chrání ho před prochladnutím i před deštěm nebo sněhem. Ale elegantní vlněná šála může být i zajímavým a originálním módním doplňkem, který doplňuje celkový outfit.

Právě do takové kategorie – elegantních a zároveň maximálně funkčních – spadají i šály novozélandské značky Native World. Šály jsou upletené z luxusní possum merino vlny, což je směs novozélandské vlny (70%), vlny z vačnatce kusu liščího (20%) a hedvábí (10%). Tento materiál je nesmírně příjemný na nošení a současně i hřejivý – udává se, že possum merino vlna je o 55% hřejivější než klasická merino vlna (více se o possum merino vlně dozvíte na našem blogu). Šály značky Native World jsou ale i velmi estetickým a líbivým módním doplňkem. Jsou elegantní, ale zároveň mají i sportovního ducha tak, jak to odpovídá novozélandské krajině a kultuře, ze které si značka bere inspiraci. I barvy jsou tlumenější, méně výrazné a celkový vzhled šál zajišťuje, že šála nepřebije celkový vzhled a zůstane „jen“ elegantním, líbivým a originálním módním doplňkem.

Naší nabídku šál z luxusní possum merino vlny novozélandské značky Native World najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Materiál na výrobu zimních šál

Základní funkcí každé šály je chránit před nepřízní počasí a zejména před chladem. Z toho vyplývá, že hlavními požadavky na materiál, ze kterého se šály vyrábějí jsou jeho tepelně izolační vlastnosti. Zároveň ale musí být takový materiál příjemný, jemný a nesmí dráždit citlivou pokožku na krku. Měl by být i antialergický a antiseptický tak, aby nejen vyhovoval potřebám lidí, ale aby šála v průběhu nošení neprodukovala ošklivé pachy.

Základním a nejběžnějším materiálem, ze kterého se šály vyrábějí je ovčí vlna. Pravá ovčí vlna má vynikající tepelně izolační vlastnosti, je relativně nemačkavá, odolná proti vyšším teplotám a tvarově stálá. Vlákno surové vlny se skládá ze dvou modifikací kortexu a na povrchu má drobné šupimky (až 3500 šupinek na 1 mm2). Právě šupinky způsobují, že uvnitř vlněné látky jsou vzduchové kapsičky, které jsou zodpovědné za výborné termoizolační vlastnosti. Na výrobu šál se používá nejjemnější vlna, která pochází z  merinových ovcí. Ovce merinová je druh ovce domácí, která pochází ze Španělska, kde se vyvíjela přibližně od 12. století. Do začátku 18. století byl vývoz merinových ovcí ze Španělska trestán smrtí a první oficiální vývoz se uskutečnil v roce 1723 do Švédska. Od počátku 18. století začíná proces rozšíření ovcí merinových po celém světě a nejdůležitějším byl její import do Austrálie (první známe ovce merinové dovezl v roce 1805 John Macarthur, který je pokládán za otce chovu ovcí v Austrálii). V současné době je největším producentem ovčí vlny Austrálie, která dodává až 25% celosvětové produkce. Ovce merinová poskytuje jemnou měkkou vlnu s vlákny dlouhými 50 – 80 mm a je zkadeřená tak, že na 1 cm délky vlákna se vyskytuje až 120 obloučků. Vlna má ale z hlediska údržby i své nevýhody – tou nejvýznamnější je její srážlivost v teplé vodě a tendence k plstnatění.

Stádo merino ovcí na Novém Zélandě

Pro výrobu šál se používají i směsové materiály (kombinace dvou nebo více základních typů vláken). Z umělých vláken bývá používáno akrylové vlákno, které má příjemný, vlně podobný omak, výborné termoizolační vlastnosti, nízkou váhu a dobrou odolnost proti UV záření. Na druhou stranu trpí akrylová vlákna  zvýšeným sklonem k odírání, špatně absorbují vlhkost, jsou náchylná k žmolkování a k elektrostatickému náboji.

U některých luxusních šál je jemná vlna zkombinována i s hedvábím, které propůjčuje výslednému produktu vysoký lesk a vynikající pevnost. Novozélandskou specialitou je směs merino vlny a vlny místní vačice, doplněná hedvábím. Tato směs je extrémně teplá, velmi příjemná na nošení a i cenově relativně dostupná.

Šála z novozélandské possum merino vlny (Native World)

Novozélandskou specialitou, která si teprve hledá místo na světovém trhu, jsou šály z tzv. possum merino vlny. Jedná se o směsový materiál přírodních vláken z novozélandské ovčí merino vlny a z vlny ze srsti vačnatce kusu liščího, který se hojně vyskytuje právě na Novém Zélandě. Possum merino vlna je nesmírně příjemná na nošení, hebká na omak a hlavně je neuvěřitelně hřejivá. Udává se, že possum merino vlna je až o 55% teplejší než klasická ovčí merino vlna a tato vlastnost je u šál velmi ceněná. Více se o possum merino vlně dočtete na našem blogu.

Samostatnou kapitolou jsou šály, vyrobené z kašmírové vlny, o kterých se více dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních šál najdete na www.SEKORA.cz.

Šály z čisté merino vlny (Pierre Cardin)

Pin It

Šály rukávového střihu

Jako šály rukávového střihu jsou označovány šály, které jsou podél delší strany v polovině přeložené a sešité. Tím vznikne jakýsi rukáv, od kterého je odvozen název tohoto typu šály.

Výhodou šály rukávového střihu je, že za všech okolností je vidět jen lícová strana, rubová strana je vždy schována uvnitř rukávu. Toto je mimořádně užitečné především u šál se vzorkem; u jednobarevných šál se tento střih obvykle nepoužívá. Teoretickou nevýhodou je, že šála rukávového střihu je silnější – tvoří ji dvě vrstvy látky nebo úpletu. Proto se šály rukávového střihu vyrábí především z jemnějšího, tenčího materiálu, typicky z hedvábí.

Šály rukávového střihu je možné používat úplně stejně, jako běžné šály. Při jejich nošení odpadá starost o to, která strana je lícová a která rubová a i při uvázání šály (i komplikovanějším způsobem) máte jistotu, že budete mít lícovou stranu vždy nahoře.

Naší nabídku hedvábných šál rukávového typu francouzské značky A Piece of Chic najdete na www.SEKORA.cz.

Pin It

Kašmírová šála s motivem leoparda

Módní doplňky či oblečení, které je připomínají srst zvířat (nejčastěji leoparda, ale i tygra, zebru, geparda nebo opici) jsou oblíbené a dlouhodobě akceptovatelné. Ačkoli se tento styl nikdy nestal hlavním leitmotivem nějakého období, velkého rozšíření dosáhl na počátku 60. let a dodnes patří ke stálicím.

Nejčastěji je imitována srst leoparda, resp. správněji česky levharta. Pro každého leoparda je totiž jeho srst ekvivalentem otisku prstů u člověka – pro každého leopardího jedince je naprosto charakteristická a neopakovatelná. Základním stavebním prvkem vzhledu leopardí kůže jsou jakési rozety v tmavší hnědé barvě s černým nebo temně hnědým orámováním, které jsou nepravidelně rozesety na zlatavém podkladě. Velikost těchto rozet je různá a celek působí velmi esteticky zdařilým dojmem. Popularitě leopardí srsti napomáhá i příjemná, zlatohnědá barva, která se výborně dá kombinovat s ostatním oblečením.

Leopard – levhart skvrnitý – je kočkovitá šelma z rodu Pantera a patří k nejmenším z tohoto rodu (v tomto rodě jsou ještě tygři, lvi a jaguáři). Patří k nejrozšířenějším kočkovitým šelmám, a i když některým variacím leoparda hrozí akutní vyhynutí, celkově je populace leopardů stabilní. V kohoutku měří leopard 45 – 75 cm, délka jeho těla je mezi 100 a 190 cm a délka ocasu se pohybuje od 60 do 100 cm. Značný rozptyl v mírách je dán množstvím poddruhů leoparda a i místem, kde leopard žije. Samci bývají cca o 30% větší než samice. Leopard žije v dospělosti samotářsky a chrání si vlastní teritorium. Leopardi často přebývají v korunách stromů a o jejich síle svědčí fakt, že dokáží do stromů dotáhnout i kořist, která je dvakrát těžší než oni. Samice rodí až 6 mláďat, ale standardem jsou 2 – 3, která kojí po dobu 1,5 až 2 roky, než začnou dospívat. Za své rozšíření vděčí leopardi i vysoké schopnosti adaptovat se na okolní prostředí a tomu, že nejsou vybíraví ve své potravě – od hlodavců, přes gazely, mláďata dobytka až po mršiny nebo po želvy.

Imitace leopardí srsti se v módě používá u kabelek, u bot, pásků, šperků a šál. Šála s leopardím motivem, kterou máme v nabídce, pochází z dílny britského specialisty na kašmírové úplety N.PEAL. Je vyrobená z té nejkvalitnější kašmírové příze, má rozměry 180 x 50 cm a je charakteristická tím, že neimituje pouze srst leoparda, ale na obou koncích šály je v leopardích rozetách zakomponována hlava leoparda ze předu, jejíž kontury jsou vyvedeny právě pomocí leopardího motivu. Šála je hřejivá, příjemná na omak a velmi chic.

Pro podrobnosti, prosím, navštivte www.SEKORA.cz.

Šály Pierre Cardin – dotek francouzské haute couture

Kvalitní šála je běžným módním doplňkem dámského i pánského oblečení. Její základní a prapůvodní funkcí je ochrana majitele před nepřízní počasí a zejména před chladem. Ale díky tomu, že šály se nosí na velmi viditelném místě těsně pod obličejem, mají i zásadní estetickou funkci – dotvářejí celkový vzhled jejich nositele.

Šály z kolekce značky Pierre Cardin jsou vyrobeny z jemné ovčí merino vlny a jsou k dispozici v širokém spektru barev i vzorů. Všechny šály Pierre Cardin jsou klasického, nadčasového vzhledu a jsou provedeny v tmavších odstínech. Šály jsou dlouhé přibližně 170 cm a široké 30 cm a na obou koncích jsou opatřeny střapci.

Šály značky Pierre Cardin je možné nalézt na www.SEKORA.cz. Všechny šály jsou dodávány v originálním dárkovém balení.

Pin It

Šály rukávového střihu

Klasická šála je kus textilie o šířce cca 30 cm a délce asi 140 až 150 cm. Poněkud mimo tuto definici jsou šály rukávového střihu.

Jedná se o textilií, která je podélně přeložená (po dlouhé hraně) a sešitá na druhé straně od překladu, do jakéhosi metr a půl dlouhého rukávu. Tím vzniká zdvojený, silnější kus textilie, která výrazně lépe zahřeje krk a náprsenku.

Šály rukávového střihu mívají užší šířku – okolo 15 až 20 cm. Délka je stejná a díky tomu, že materiál je zdvojený, lépe chrání před chladem a nebo mrazem. Šály rukávového střihu nemají viditelný rub, vždy je vidět pouze líc textilie. Díky tomuto faktu mohou být použity i vzory, které nemají zrovna působiví rub.

Naší nabídku šal rukávového typu najdete mezi hedvábnými šálami značky A Piece of Chic na www.SEKORA.cz.

Pin It

Vázání šál (IV)

Šála, uvázaná podle dnešního návodu dobře chrání krk před chladem a nepřízní počasí. Celý krk je obtočen několika vrstvami šály, které ho perfektně chrání.

Na druhou stranu vytváří tento způsob uvázání poměrně velký uzel a šála je velmi viditelná a proto byste měli výběru šály věnovat mimořádnou pozornost. Vzhledem k tomu, že šála obepíná krk v několik vrstvách, věnujte i pozornost výběru materiálu, ze kterého je šála vyroběná – kašmír a některé vlny jsou antialergické a nekouší.

 

1. Natáhněte šálu tak, aby u krku byla přibližně polovina celkové délky šály.

2. Zepředu si šálu omotejte okolo krku.

3. Posuňte volné cípy šály dopředu, tak, aby jste mohli uvázat uzel vepředu.

4. Uvažte na šále dva uzlíky nebo mašli.

Naší nabídku šál najdete na www.SEKORA.cz.

Vazani sal 4

Pin It

Údržba a ošetřování kašmírových šál

Kašmír – nebo přesněji kašmírová vlna – patří k těm nejluxusnějším přírodním textilním materiálům, které jsou k dispozici. Je extrémně jemný, vyjíměčně lehký a zárověň hřejivý, měkoučký na omak a současně výborně drží tvar, je nemačkavý, má neobyčejně dlouhou životnost a je vzácný a drahý.
Prvotní surovinou pro výrobu kašmírové příze je hebká podsada srsti kozy kašmírské. Podsada je tvořena velmi jemnými chloupky (s průměrem 14 – 20 μm a délkou mezi 4 a 10 cm), které mají za úkol chránit zvíře před chladem i v extrémních klimatických podmínkách. Domovinou kozy kašmírské je oblast ohraničená mongolskými planinami, Tibetem a Afghánistánem, která je charakteristická krutými klimatickými podmínkami. Srst kozy kašmírské je vždy na jaře místními pastevci vyčesávána  a tak vzniká surová kašmírová vlna. Typicky z jedné kozy je možné vyčesat okolo 250g surové vlny. Následné zpracování surové vlny je pracný a komplikovaný proces, který začíná tříděním vlny a pokračuje jejím spřádáním, barvením a opětovným spřádáním do příze, ze které se pak vyrábějí úpletové šály.

Kvalitní kašmírové úplety neztrácejí své základní vlastnosti s časem používání, spíše naopak. Po několika praních přestanou vytvářet žmolky a stanou se ještě jemnějšími na omak. Na druhou stranu je ale kašmírová vlna velmi choulostivá na údržbu a při nesprávném postupu může být šála nevratně zničena. Věnujte tedy, prosím, pozornost následujícím doporučením.

Doporučení pro správnou údržbu kašmírových šál

 • Každá šála je vybavena etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je šála vyrobena – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění. U kašmírových šál je uvedeno „Dry Clean Only“, což znamená pouze chemicky čistit.
 • Doporučujeme kašmírové šály nechat vyčistit v profesionálních chemických čistírnách.
 • Pokud se rozhodnete šály prát, nikdy nesmíte použít vodu teplejší než 20oC.
 • Teplota vody je při praní šál velmi důležitá. Při teplotě pod 20 oC  se kašmírová vlna nesráží ani neplstnatí. Etikety doporučují vždy praní pouze v ruce. Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní šál i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20oC. K praní šál používejte speciální prací  prostředky k tomu určené.(např. Woolite,  Perwoll nebo český výrobek Klubíčko).
 • Nenamáčejte kašmírové šály do kyselých ani zásaditých roztoků. Vyvarujte se použití bělidel.
 • Sušení a ždímání šál -  pří ručním praní šálu důkladně  vymáchejte ve studené vodě. Poté z ní rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který šálu rozložíte a vytvarujete a poté začnete ručník postupně i s šálou pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec šálu volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout. Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Šálu vypranou a odstředěnou v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout.
 • Šály nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození šály.
 • Šály není potřeba žehlit. Pokud se přesto rozhodnete šálu přežehlit, nastavte na žehličce nízkou teplotu.
 • Dojde-li k tomu, že si šálu ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
 • Nedoporučujeme na čištění skvrn  používat odstraňovače skvrn. Raději nechte šálu odborně vyčistit.
 • Na šále se mohou vytvořit žmolky vlny, které by se měly přestat tvořit po druhém až třetím  vyprání / vyčištění šály.  K odstranění žmolků existují speciální elektrické přístroje „odžmolkovače“ nebo speciální ruční kartáč,  které chomáčky vlny z šály  odstraní. Elektrické odžmolkovače vyrábí několik výrobců, např. SINGER nebo ETA.

Naší nabídkumkašmírových šál najdete na www.SEKORA.cz.

 

Pin It