Archiv podle kategorií: Kravaty

Kravata jako výraz osobnosti

Pánská móda se na prahu třetího tisíciletí neomylně vrací zpět ke „klasickému“ výrazu. Oblek, doplněný oblekovou košilí a vhodnou kravatou, je opět ústředním prvkem pánské pracovní garderoby – navzdory všem snahám o uvolnění zaběhnutých konvencí. Navíc i oblečení pro volný čas – kromě ryze sportovního – se pomalu vrací k tradicím, tak dobře nastaveným ve 30. letech 20. století. Dnes je naprosto normální obléci si pro volný čas něco jiného než džínsy a mikinu – sportovní sako, modrý blejzr, khaki kalhoty, košile a vázanka jsou zpět ve fóru.

V době, kdy muži nosí do práce i mimo ni obleky, se význam vhodné kravaty posiluje. Oblek s oblekovou košilí tvoří jakousi uniformu moderního úspěšného muže a vázanka je prakticky jedinou součástí pánského šatníku, která může – a také by měla – vyjádřit osobnost jejího majitele. Pomocí kravaty je možné změnit vzhled a tím se odlišit od ostatních. Se stejným oblekem a stejnou košilí mohou různě zvolené kravaty ovlivňovat celkový dojem – od usedlého přes solidní až po veselý či rozverný. Ještě zásadnějších změn ve vzezření je možné dosáhnout, pokud do stejného obleku použijete odlišné kombinace košile a kravaty – a to až do takové míry, že méně pozorné okolí vůbec nepostřehne, že máte na sobě tentýž oblek.

Pánské oblečení by mělo zvýraznit mužný charakter postavy a celková kompozice oblečení by měla vést oči pozorovatelů nezadržitelně k ústřednímu bodu – k obličeji.

Těsně pod obličejem se nachází véčko, tvořené klopy zapnutého saka, košilí a jejím límcem a vázankou. Tato část oblečení, resp. vhodné nakombinování jednotlivých prvků véčka má schopnost zásadně pozměnit vzhled právě díky bezprostřední blízkosti obličeje. Nejde jen o barevné kombinace, ale i o zachování vhodných proporcí a namíchání správných vzorů i materiálů jednotlivých částí.

V rámci véčka pod obličejem má vázanka poměrně výsadní postavení – představuje jedinou svislou linii, která přímo směřuje k obličeji. Vlastnosti kravaty (její vzor, barva, resp. barevný kontrast s ostatními součástmi véčka, tvar – především šířka v poměru k šířce klop saka a materiál) spolu se způsobem jejího uvázání mají schopnost rozšířit nebo zúžit obličej, zvětšit či zmenšit ramena a ve svém důsledku změnit celkové proporce muže.

Kravata nemá žádnou jinou funkci než estetickou, ovšem její význam pro celkový dojem dobře oblečeného muže je naprosto ojedinělý.

Naší nabídku luxusních značkových kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Ošetřování a údržba kravat

Proto, aby Vám kravata dlouho a spolehlivě sloužila doporučujeme dodržovat následující body:

 • Kravaty nenechávejte s uvázaným uzlem. Po každém použití kravaty její uzel rozvažte a nechte vázanku volně vyvěsit.
 • Snažte se kravatu neušpinit. Každé čištění vázanky je poměrně složitá a svým způsobem i riskantní operace a proto to nejlepší, co pro svou kravatu můžete udělat je neušpinit ji.
 • Čištění vázanek svěřte jenom specializované čistírně. Pokud kravatu potřebujete vyčistit, svěřte ji jenom takové čistírně, u které máte záruku, že ví, jak se mají kravaty čistit a ošetřovat.
 • Vzhledem k použitému materiálu – hedvábí – kravaty neperte a dodržujte pokyny, které jsou na každé kravatě v podobě symbolů pro ošetřování textilu. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto materiálu.
 • Vázanky nežehlete. Pokud kravatu přežehlíte, je vysoce pravděpodobné, že nevratným způsobem změníte strukturu podšívky a kravata pak bude plochá a zplihlá.
 • Pokud potřebujete odstranit pomačkání na kravatě, jemně ji navlhčete čistou studenou vodou na nechte ji vyvěsit.
 • Kravaty nesuště v sušičce. Mohlo by dojít jednak k nevratnému zmačkání, jednak by mohlo dojít i ke ztrátě lesku nebo sražení podšívky.
 • V žádném případě nepoužívejte na čištění skvrn na hedvábných vázankách prostředky, které obsahují bělidlo. Pokud byste takový prostředek použili, ztratí kravata v místě aplikace baru a zešedne.
 • Dojde-li k tomu, že si kravatu ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit studenou vodou a pak vysát do čistého ubrousku. Podle povahy znečištění může tento postup pomoci – ale také nemusí. Rozhodně nepoužívejte teplou vodu.
 • Neskladujte vázanky na přímém světle a při vysokých teplotách.
 • Pokud si na cesty vezete kravaty v cestovním zavazadle, mějte je v ochranném obalu. Ačkoliv je hedvábí velmi odolné proti mechanickému poškození, není tato odolnost absolutní

Při dodržování výše uvedených zásad budou Vaše vázanky v perfektním stavu po dlouhou dobu.

Údržba a ošetřování kravat

Pin It

Volba vhodné kravaty – podle příležitosti

Asi nejdůležitějším kritériem pro volbu vhodné kravaty je, pro jakou příležitost má být použita. Je zřejmé, že do divadla nebo na koncert se hodí jiná kravata než na odpolední nedělní vycházku s rodinou. Velmi zjednodušeně je možné různé situace, ve kterých se muž ocitá v kravatě, rozdělit do tří základních skupin.

Formální (společenské) příležitosti

Joe DiMaggio na svatbě s Marylin Monroe

Jde o situace, ve kterých patří kravata k de facto povinné výbavě muže – návštěva divadla, koncertu, recepce, svatba či večeře s důležitým zákazníkem. V těchto situacích je nejjistějším oblečením pro muže tmavý (tmavě modrý, případně temně šedý) jednobarevný oblek, který je doplněn jednobarevnou – obvykle zářivě bílou – košilí. Kravata, která v žádném případě nepokazí výsledný velmi formální dojem, je jednobarevná a tmavá – tmavě červená, tmavě modrá, černá nebo tmavě šedá. Pokud by jednobarevná vázanka budila příliš mdlý a usedlý dojem, lze bez obav použít drobný kontrastní vzorek (puntík nebo foulard) nebo některou z proužkových variant. Obecně platí, že čím je vzorek na kravatě drobnější, tím více se hodí pro formální příležitosti. I některé vázanky s paisley vzorem představují vynikající a neokoukanou alternativu k solidnímu vzhledu jednobarevných kravat.

Naší nabídku luxusních vázanek pro formální přáležitosti najdete na www.SEKORA.cz.

Dennodenní (pracovní) nošení

Bývalý francouzský prezident Jaques Chirac

Nejčastějšími případy, kdy moderní muž vyráží do světa v kravatě, jsou zaměstnání, kancelář nebo obchodní jednání. Pro tyto příležitosti se muži oblékají buď do obleku nebo do vhodné kombinace saka a oblekových kalhot. Barevné ladění obleku zahrnuje celé spektrum barev, od „klasických“ – tmavomodré a šedé přes černou, antracitovou a hnědou – až po méně obvyklé (ale to neznamená, že méně vhodné) – odstíny zelené, kovově modré i světlejších khaki variant pro letní období. Nejen barvy, ale i vzory oblekových látek tvoří pestrou škálu – jednobarevné, proužkové (vlasové i širší proužky) a kostičkové bývají nejrozšířenější. Pro volbu vhodné vázanky pro dennodenní nošení neplatí žádné ustálené konvence a důležité je, aby kravata vhodně barevně i vzorově doplňovala celkový dojem. Mezi nejrozšířenější vázanky masově používané pro dennodenní nošení patří ty s proužkovým, puntíkovým nebo foulardovým vzorem. Poněkud méně obvyklé jsou kravaty s kostičkovým vzorkem nebo klubové.

Naší nabídku kravat pro dennodenní nošení najdete na www.SEKORA.cz.

Volný čas

Vévoda z Windsoru v neformálním, volnočasovém oblečení

Po období, které omezilo nošení vázanky ve volném čase, se dnes kravata opět vrací i do této sféry. Úspěšný moderní muž si jistě rád vezme sportovní sako nebo modrý blejzr doplněný vhodnou kravatou na nedělní vycházku s rodinou, na návštěvu sportovního utkání, na posezení s přáteli či na dostihy. Pro volný čas jsou obzvláště vhodné kravaty s geometrickým či kostičkovým vzorem a samozřejmě klubové vázanky s motivem blízkým provozované aktivitě. I barevné ladění kravat pro volný čas bývá pestřejší a využívá kontrastnějších barevných kombinací. Volný čas je také příležitostí, kdy nejvhodnějším materiálem, ze kterého je vázanka vyrobena, nemusí být 100% hedvábí – vlněné nebo pletené kravaty jsou naprosto stejně vhodné. Pro volnočasové aktivity jsou velmi vhodné i pletené vázanky – ať již hedvábné nebo kašmírové – které působí podstatně ležérněji, uvolněněji a méně formálně.Pletené vázanky mohou být jednobarevné, proužkové nebo s jemným, miniaturním vzorkem.

Naší nabídku kravat vhodných pro volnočasové aktivity najdete na www.SEKORA.cz.

Kravata jako dárek

Kromě výše uvedených základních příležitostí je třeba zmínit se i o další situaci, ve které lidé rozhodují o volbě vázanky – Kravata jako dárek (tomuto tématu je věnována samostatná stránka našeho blogu). Luxusní vázanka je opravdu hezkým a dnes již ne zcela běžným dárkem, který potěší každého muže.

Naší nabídku luxusních vázanek vhodných jako dárek najdete na www.SEKORA.cz.

Klasické kravatové vzory

Jednou ze základních vlastností kravaty je – kromě tvaru, barvy a materiálu – vzor, který je na vázance buď vytištěn nebo vetkán. V dnešní době lze na kravatách najít široké spektrum vzorů – od jednobarevných přes divoké kombinace barev a tvarů až po popartové motivy či Mickeyho Mouse.

Kravatové vzory se v historii vyvíjely obdobně jako vázanka sama. Původní kravaty byly jednobarevné, postupně se přidávaly drobné geometrické vzory, které se časem zvětšovaly až po surrealistické obrazce. Ve druhé polovině 20. století se objevily i některé zásadní inovace, jako např. květinové vzory Pierra Cardina, drobné geometrické kontrastní vzory od Hermèse nebo kravaty s pin-up girls od Dolceho & Gabbany.

Ačkoliv existuje obrovské množství vázankových vzorů, které je možné prakticky libovolně rozčlenit a kategorizovat, lze mezi nimi vybrat několik „klasických“. Tyto klasické kravatové vzory představují nadčasovou jistotu, která se nosí již desítky let (existují nejpozději od 30. let 20. století) a bude se nosit i nadále nezávisle na aktuálních módních trendech. Navíc klasické vázankové vzory jsou naprosto univerzální i z pohledu celkové harmonizace oblečení. Jsou totiž prověřenými a osvědčenými doplňky typické pánské garderoby.

Klasické vzory používané na kravatách je možné rozdělit do osmi základních skupin:

Vhodnost kravatových vzorů pro různé příležitosti

Ačkoliv je výběr kravaty a její kombinování s ostatními součástmi oblečení ryze individuální záležitostí a v žádném případě nelze jednoznačně určit, zda se tento vzor k této příležitosti hodí či nehodí, jsou v následující tabulce shrnuta některá obecně platná doporučení o tom, jaký vázankový vzor je pro danou příležitost vhodný.

Při čtení následující tabulky platí, že čím více je v políčku křížků, tím je daný vzor pro konkrétní příležitost vhodnější. Kromě standardních situací je v tabulce i sloupec nazvaný Jako dárek, který uvádí, do jaké míry je vázanka s daným vzorem vhodná jako dárek, a to i se zřetelem k tomu, že každý má individuální vkus.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení Vhodnost jako dárek
Jednobarevné +++ +++ ++ +++
Foulardové + +++ ++ ++
Puntíkové ++ +++ +++ ++
Geometrické + +++ +++ ++
Proužkové +++ +++ +++ +++
Klubové + ++ +++ +
Paisley ++ +++ +++ ++
Kostičkové + ++ +++ ++

3 nejrozšířenější kravatové uzly

„Dobře uvázaná kravata je prvním vážným krokem v životě“ napsal Oscar Wilde. Různých uzlů, pomocí kterých se vázanky váží je bezpočet, ale naštěstí v běžném životě se většinou používají maximálně 3.

Uzel Four In Hand

Roy Scheider v kravatě uvázané uzlem Four In Hand

Jedná se o nejstarší uzel a jeho vázání pravděpodobně vychází ze způsobu, jakým londýnští drožkáři v 19. století vázali své koně. Vázání uzlu je jednoduché a to pravděpodobně stojí za jeho velkou oblibou (uzel Four In Hand je asi nejrozšířenějším a nejpopulárnějším ze všech kravatových uzlů). Jeho obliba je výrazně vyšší v anglosaských zemích, kde ho lze pokládat za uzel dominantní.

Uvázaný uzel Four In Hand je mírně asymetrický a na své uvázání spotřebuje poměrně krátkou délku kravaty a proto se hodí i pro kratší vázanky. Není zcela ideální pro kravaty vyrobené z tenkého materiálu protože v takovém případě může působit jako nepřiměřeně malý, ale běžné vázanky s tímto uzlem vypadají opravdu dobře.

Více se o uzlu Four In Hand a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

 

Poloviční Windsorský uzel

Cary Grant s vázankou s polovičním Windsorským uzlem

Tento uzel je asi druhý nejrozšířenějším kravatovým uzlem a jeho obliba je opravdu masová zejména v kontinentální Evropě. Poměrně jednoduše se váže, i když jeho správné uvázání vyžaduje cvik. Název poloviční Windsor vychází z relativní podobnosti s uzlem windsorským, ale na uvázání i na přesnost vázání je výrazně jednodušší.

Poloviční Windsorský uzel má hezký trojúhelníkový tvar a na jeho uvázání je potřeba průměrná délka kravaty. U kravat z těžšího, tlustšího materiálu může působit jako nadměrně velký a proto je potřeba uzel v průběhu vázání dostatečně utahovat. Výsledný uzel je symetrický, elegantní a v dobrých proporcích k límci košile i ke klopám saka.

Více se o polovičním windsorském uzlu a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

 

Windsorský uzel

Brad Pitt a kravta s Windsorským uzlem

Ačkoliv je název uzlu odvozen on vévody z Windsoru, sám vévoda tento uzel nepoužíval. Tento uzel je často považován za více formální, konzervativnější než uzly ostatní. Jeho správné uvázání není zcela triviální a vyžaduje poměrně značné množství cviku, zejména v oblasti kde, kdy a jak uzel při jeho vázání utáhnout.

Windsorský uzel je uzel trojúhelníkového tvaru, velmi symetrický (asi nesymetričtější z těchto tří uzlů). K jeho uvázání se spotřebuje poměrně značná délka vázanky a proto uzel působí plným dojmem. Pokud tento uzel uvážete na vázance, která je ušitá z tlustšího materiálu, bude výsledkem pravděpodobně uzel mamutích rozměrů, který nebude působit dobře. Ale na tenčí kravatě vypadá opravdu velmi stylově.

Více se o windsorském uzlu a jeho vázání dozvíte na našem blogu.

Naší nabídku luxusních hedvábných kravat předních světových módních značek najdete na www.SEKORA.cz.

Historie kravaty

Historie moderní kravaty začíná roku 1635, kdy do Paříže dorazil oddíl 6000 chorvatských vojáků, vedených jejich vicekrálem, podpořit francouzského krále Ludvíka XIII. Jejich tradiční oblečení zahrnovalo i barevný šátek, který měli uvázaný okolo krku. Tyto šátky byly vyrobeny z různého materiálu – od hrubé látky u prostých vojáků až po jemnou bavlnu a hedvábí, které nosili důstojníci. Chorvatské šátky zaujaly pozornost francouzské šlechty a brzy se staly součástí uniformy francouzského vojska. Dalšímu rozšíření této módy napomohlo i to, že muži, kteří nesloužili v armádě, chtěli vypadat tak, jako by nosili uniformu. Postupně se z výrazu „à la Croate“ (jako Chorvaté) vyvinulo slovo „la cravatte“, které je dodnes používáno pro označení kravaty. V roce 1661 král Ludvík XIV. oficiálně ustavil funkci královského „cravitiera“, člověka, jehož úkolem bylo pomáhat králi při vázání kravaty.

V osmnáctém století zaznamenaly kravaty bouřlivý vývoj. Na začátku století se po celé Evropě rozšířily kravaty označené jako steinkirk – podle bitvy u Steinkirku (Estinkerke) v roce 1692. Steinkirk byl volně uvázaný šátek s cípy přichycenými na prsou. Tento styl byl tak populární, že i ženy začaly nosit méně okázalou variantu steinkirku, a to i v jiných barvách než bílé, kterou nosili muži. V průběhu let se kravaty zvyšovaly až do míry, kdy muži nemohli otáčet hlavou.

Na přelomu 18. a 19. století se do vývoje kravat nesmazatelně zapsal anglický dandy George Brian (Beau) Brummel (1778 – 1840). Podle Brummela se každý – nezávisle na majetku, původu nebo vzdělání – může stát gentlemanem tak, že bude nosit jednoduchý tmavý oblek s kravatou. Brummel se stal ve své době naprostou autoritou v odívání a dodnes nosí muži tmavé obleky, bílé košile a černé boty tak, jak to Beau Brummel propagoval. Čím jednodušší a uniformnější oblečení, tím lépe. „Gentlemani jsou známí svou diskrétností a absencí vulgární podívané,“ říkal Brummel. Jedinou součástí pánského odívání, která mohla – a měla – vyjadřovat osobnost vlastníka a jeho příslušnost ke společenské skupině, se stala právě kravata. Brummelova filozofie odívání se stala tak populární hlavně proto, že vyšla vstříc potřebám vzmáhající se střední třídy.

S ukončením napoleonských válek se opět změnila móda a vzniklo nespočetné množství kravat, šátků a jejich variant. Zejména v Anglii si každý klub, společenství nebo univerzita vyvinuly vlastní styl kravat a také způsobů jejich vázání. Stendhal po svém návratu z Anglie poznamenal, že „móda v jejich zemi není potěšením, ale povinností“. Vzhledem k postavení Británie se nový módní styl rychle rozšířil do Evropy i do Ameriky. V roce 1827 uvedl Honoré de Balzac kravatu i do literatury ve svém pojednání Umění nosit kravatu. V průběhu devatenáctého století se kravata stala nedílnou součástí pánského šatníku a postupně začala vyjadřovat nejen individualitu vlastníka, ale i jeho příslušnost ke společenské nebo profesní vrstvě.

Na samém konci 19. století se po celém světě nosily kravaty, které měly bílé, modré, červené, žluté a nebo zelené proužky na černém podkladu. Vázání kravat té doby se již začalo blížit soudobému – kravata byla jednou obtočena okolo krku a uvázána do uzlu. Na sklonku devatenáctého století také Oscar Wilde pronesl svůj nezapomenutelný výrok o kravatách: „Dobře uvázaná kravata je první vážnou věcí v životě.“

Po první světové válce bylo černé pozadí nahrazováno jasnějšími barvami, které jsou dodnes pokládány za klasické. V roce 1922 patentoval Jessie Langsdorf z New Yorku postup výroby – a tím i vzhled – moderní kravaty. Ta se skládá ze tří dílů, které jsou sešity a jsou střiženy pod  úhlem 45o vzhledem k osnově látky. Langsdorfův postup zajistil to, že moderní kravata se nekroutí a drží svůj tvar po uvázání.

V období mezi světovými válkami zaznamenala kravata svůj zlatý věk. Filmové hvězdy, jako Noel Coward, Fred Astaire, Bing Crosby nebo Frank Sinatra, udávaly tón. Britský král Edward VIII. de facto zavedl univerzální styl nošení kravat, i když pod svým jménem po abdikaci – vévoda z Windsoru. Po druhé světové válce se objevily nové materiály na vázanky – zejména polyester. Zároveň se kravaty staly barevnějšími v reakci na šedivý a khaki styl válečných let. Film nadále určoval módu – Marlon Brando ve filmu Viva Zapata spustil jednu módní vlnu a Warren Beatty ve filmu Bonnie a Clyde uvedl na svět světlou kravatu na tmavé košili.

V šedesátých letech 20. století – v době revolty proti ustáleným pořádkům – prodělala i kravata svoji nejhlubší krizi. Mnozí módní návrháři (např. Ramon Torres) se domnívali, že kravaty definitivně zmizí ze scény. Na druhém pólu názorů ale byly takové autority, jako Pierre Cardin, který uvedl na trh vázanky s květinovým vzorem a tvrdil, že „kravata může rozjasnit pánské oblečení a umožňuje jejímu nositeli vyjádřit svou osobnost“.

V 70. letech minulého století vázanky opět pevně zaujaly své postavení. Objevily se extrémně široké kravaty se vzory pop-artu. Kravata s Warholovým obrazem Marilyn Monroeové je výstižným příkladem tohoto období.

V roce vydal John Malloy – novodobý Brummel – svou knihu Oblečením k úspěchu. Podle Malloye muži, kteří nosí kravaty, jsou pokládáni za více důvěryhodné a lépe finančně zajištěné. A následně muži, kteří chtějí být úspěšní, musí brát nošení kravat naprosto vážně. Špička kravaty by měla podle Malloye sahat k opasku a vázanka by měla být v souladu s šířkou klop saka a barevně ladit s oblečením. Purpurová barva kravaty je podle Malloye nepřípustná.

Světoví módní návrháři rychle reagovali na renesanci vázanek. Kravata od renomovaného evropského návrháře se stala výrazem postavení a úspěchu. Mezi nejuznávanější značky vázanek té doby patřily Pierre Cardin a Yves Saint Laurent. Velmi rychle se začaly prosazovat i kravaty italských módních tvůrců, jako byli Armani, Gucci, Versace, Zegna a Dolce & Gabbana, kteří udávají módní směr na začátku 21. století po celém světě.

Od počátku 21. století se ujímá uvolněnější, pohodlnější styl business oblečení, který využívá klasického obleku a kvalitní košile bez kravaty. Košile má u krku rezepnutý knoflíček a kravata se tím k danému outfitu nehodí. Nicméně u opravdu formálních příležitostí, nebo v oborech, které dbají na klasické pánské oblečení (politika, pojišťovnictví, bankovnictví) přetrvává kvalitní vázanka jako nutné a poviné doplnění celkového vzhledu nositele.

Ačkoli mnozí sociologové i módní historici neustále pochybují o tom, že kravaty zůstanou v šatnících, faktem je, že vázanka byla, je a pravděpodobně i bude tou částí pánské garderóby, jež vyjadřuje osobnost jejího majitele. A proto má i v dnešní době své nezastupitelné místo.

Nabídku luxusních značkových kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Barva kravaty

Barva kravaty je bezesporu její nejviditelnější vlastností. Dnešní vázanky jsou produkovány v prakticky neomezených barevných škálách a barevných kombinacích. Výběr vhodné barvy je vždy naprosto individuální záležitostí a je zcela osobní. Ve hru vstupují nejen osobní preference nositele, ale i to, jak chce v daném případě působit – seriózně či nekonformě, uklidňujícím dojmem či agresivně, usedle nebo veskrze moderně. To vše ovlivňuje barva vázanky a její barevná kombinace s ostatním oblečením. Ale i v oblasti výběru barvy kravaty platí některá univerzálně uznávaná a nadčasová pravidla.

Naprosto obecně lze říci, že barevnost jednotlivých součástí véčka pod obličejem moderního muže (tvořeného sakem, košilí a vázankou) může být buď ve vzájemné harmonii nebo v kontrastu.

Ladění do barevné harmonie (Steve McQueen)

V prvním případě – v barevné harmonii – jsou jednotlivé odstíny každé části oblečení voleny ze stejné oblasti barevného spektra tak, aby se vzájemně doplňovaly a dokonale ladily. Typickým příkladem je tón v tónu – např. tmavě modré sako, světlejší modrá košile a velmi tmavě modrá kravata.  Pro kombinaci barev do barevné hamonie se obvykle používají různé odstíny stejné barvy nebo maximálně barvy příbuzné (podle jejich polohy na kolu barev). Barvy v barevné harmonii ve výsledku poskytují tlumenější vzhled a obvykle působí na okolí uklidňujícím dojmem. Na druhou stranu riziko, že výsledek bude typu „šedivá myš“ – nevýrazný, málo elegantní a splývající s okolím je značné.

Ladění do barevného kontrastu (Robert Vaughn)

Při ladění do kontrastu se používají takové barvy, které jsou z jiné části barevného spektra (často se používají komplementární barvy z kola barev). Příkladem může být kombinace, kterou často nosil prezident Reagan – tmavě modrý oblek, bílá košile a tmavě červená kravata. Kontrastní barevné kombinace působí zářivějším, uvolněnějším dojmem a elegantnějším dojmem, ale kontrast se nesmí přehnat protože pak výsledek vypadá agresivně.

Barva vlasů a odstín pleti jsou další významné součásti barevné skládanky. Ladění do harmonie je obvykle vhodnější pro muže, u nichž je kontrast mezi odstínem pleti a barvou vlasů tlumený, méně výrazný. Barevnou harmonii ještě více podtrhne, pokud některá z barev je barvě vlasů podobná. Naproti tomu u mužů, u nichž je rozdíl v odstínu pleti a vlasů výrazný, bývá vhodnější kontrastní ladění barev.

Ukázka doporučených barevných kombinací pro různé typy mužů z 30. let 20.století (Apparel Arts)

Mezi nejuniverzálnější barvy vázanek, které jsou vhodné prakticky k libovolné příležitosti patří modré, červené, šedé a černé. V případě, že nejde o jednobarevnou vázanku, je dobrým trikem, pokud doplňková barva na kravatě je velmi podobná barvě buď saka nebo košile.

Nejrozšířenější barvy kravat jsou podrobněji popsány v samostatných článcích na našem blogu.

Ale stejně jako u ostatních vlastností kravaty, i u barvy je rozhodující osobnost toho, kdo ji nosí, a jeho pocity.

Naší nabídku značkových kravat v široké škále barev najdete na www.SEKORA.cz.

Materiál na výrobu kravat

Klasickým materiálem, ze kterého se kravaty vyrábějí, je 100% hedvábí (podrobnosti o hedvábí najdete na tomto blogu). Poskytuje kravatám nedostižitelný lesk a barevnou brilanci. Navíc se hedvábí vyznačuje i jinými vlastnostmi, které jsou pro vázanky důležité – nemačkavostí, schopností vytvořit elegantní uzel i relativní odolností proti ušpinění. Nevýhodou hedvábných kravat je jejich problematické čištění, které vždy raději svěřte specializované provozovně (doporučení pro úudržbu a ošetřování vázanek najdete na tomto blogu).

Hedvábné kravaty mohou být vyrobeny buď z tzv. tkaného hedvábí nebo z hedvábí, které je potištěné. U tkaného hedvábí je vzorek vytvořen při procesu tkaní látky použitím různobarevných vláken. Tkané hedvábí je jednoznačně tím nejkvalitnějším materiálem, používaným pro výrobu vázanek, ale nelze touto výrobní metodou vytvořit všechny vzory. Vázanky, vyrobené z tkaného hedvábí, působí masivnějším, těžším dojmem a naprosto ideálně se hodí k vlněným nebo silnějším oblekovým látkám.

Proužková vázanka, Giorgio Armani

Potištěné hedvábí se vyrábí tak, že látka přirozené barvy je následně potištěna požadovaným vzorkem. U potištěného hedvábí je možné realizovat naprosto libovolné vzory – a to i ty, které nelze technologií tkaného hedvábí vyrobit. Kravaty, které jsou zhotoveny z potištěného hedvábí, působí lehčím dojmem a jsou obzvláště vhodné do odlehčených letních obleků.

Od 50. let 20. století se pro výrobu kravat používá i syntetický materiál – polyester. Ačkoliv v poslední dekádě došlo k významnému pokroku při výrobě tohoto materiálu, polyesterové kravaty postrádají zejména vysoký lesk, který je typický pro hedvábí. A tato vlastnost je velmi patrná. Polyesterové kravaty jsou proto naprosto nevhodné pro formální společenské příležitosti a opravdový gentleman je ve svém šatníku nemá.

V poslední době někteří výrobci experimentují se směsovými materiály na výrobu kravat. Asi nejznámější jsou vázanky vyrobené z hedvábné látky, která je doplněna malým procentem teflonových vláken. Smyslem této kombinace je omezit možnost znečištění (teflon je látka prakticky netečná k jakémukoliv ušpinění). Problémem ovšem je, že pokud se do směsi přidá takové množství teflonového vlákna, které zabezpečí vyšší odolnost proti špíně, stává se výsledná látka nepoužitelná pro výrobu vázanek (z látky vznikne téměř plastiková fólie). A pokud je množství teflonu v látce malé, je odolnost proti zašpinění více než diskutabilní.

Některé vázanky jsou vyrobeny z vlny – zejména ty, které jsou určeny především (a vlastně jenom) pro volný čas. Vlněné kravaty jsou plnější a tlustší a obvykle se vyrábějí v různých kostičkových vzorech.

Pletené hedvábné vázanky Tyler & Tyler

Existují i pletené kravaty, které jsou také vhodné především pro volný čas (podrobnosti o pletených kravatách najdete na našem blogu). Typická pletená kravata je jednobarevná, dole rovně střižená (nikoliv do V) a užší než klasické hedvábné kravaty. Někteří návrháři – jako např. Missoni – ale dodávají i pozoruhodně vzorované pletené kravaty. Pletené kravaty se typicky vyrábí z hedvábí (více se o hedvábných pletených vázankách dozvíte na našem blogu), ale existují i vlněné nebo kašmírové (detaily o kašmírových kravatách najdete na našem blogu).

Ať již hledáte vázanku pro jakoukoliv příležitost, úspěšný a sebevědomý muž nikdy nic nezkazí, pokud bude oblékat kravatu ze 100% hedvábí (a to tkaného i potištěného). Hedvábné kravaty jsou opravdu zcela univerzální.

Naší nabídku značkových hedvábných a kašmírových kravat najdete na www.SEKORA.cz.

Kravaty Turnbull & Asser

Pin It

Hedvábné pletené kravaty – návrat na módní výsluní

Hedvábné pletené kravaty byly oblíbené a populární v 50. a 60. letech 20. století, kdy perfektně zapadaly do trendu uvolněnější a méně formální módy. Svým střihem, tetxurou i celkovým vzhledem totiž působí sportovněji a méně usedle než klasické vázanky. Po přibližně desetiletém období, kdy patřily mezi široce používané módní doplňky se z módního povědomí vytratily a čekaly na svou renesanci.

V současné době, kdy je zřetelný pomalý a neuspěchaný návrat ke klasickému elegantnímu vzhledu, se vrací na módní výsluní. Těží právě z toho, že jsou méně formální, lépe se hodí k džínám a dokáží doplnit sportovnější outfit a přidat mu punc nadčasové elegance.

O tom, že hedvábné pletené vázanky nemusí být jen striktně mužským módním doplňkem, ale sluší i ženám a dívkám svědčí i přiložené obrázky.

Naší nabídku hedvábných pletených kravat najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

Pin It

Pletené kravaty – výraz sportovního stylu

Pletené vázanky byly a jsou zajímavou a nekonformní variací na téma klasické kravaty. Objevily se na přelomu 19. a 20. století a až do 50. let 20. století byly považovány za méně formální, uvolněnější typ klasické kravaty.

Vrcholu své popularity a oblíbenosti dosáhly od konce 60. let 20. století až do poloviny let 80. V té době přála jejich oblibě situace, kdy pánské oblečení se stávalo méně formální, méně svázané striktními pravidly a především začalo být pohodlnější a uvolněnější. Klasická kravata se v té době stala synonymem striktně formálního přístupu k oblékání a jakýkoliv prostředek pro oslabení jejího vlivu a postavení v pánské garderobě byl vítaný – ať již se jednalo o rolák či o pletenou vázanku. V 70. letech 20. století si pletená kravata získala své místo jako sportovní, moderní a přitom dostatečně formální součást pánského oblečení.

Pletené kravaty sluší i ženám

Pletené kravaty mají rovné zakončení na obou stranách, jsou nevypodšívkované a pletou se obvykle z hedvábné příze (existují i vlněné či kašmírové pletené vázanky, ale hedvábné jednoznačně vedou). Vzorek, který je při pletení použitý vytváří na kravatě osobitou texturu, která přidává pletené kravatě šmrnc. Nejrozšířenější a nejčastěji nošené jsou jednobarevné (černá, modrá, červená, ale i oranžová, zlatožlutá či fialová) ale již od dob svého vzniku existují i pletené kravaty s proužkem. Proužek je u těchto kravat vodorovný a nikoliv diagonální, jako u kravat klasických.

V posledních letech se pletené kravaty opět vrací do fóra a navazují na své ikonické postavení ze 70. let 20. století. Ten, kdo pletené vázanky nosí dnes o sobě vypovídá, že je sportovně založený moderní muž, kterému ale není lhostejné, jak vypadá a má vztah k dobám, kdy opravdový styl byl v pánském oblečení celkem běžný.

Oživení zájmu o pletené kravaty je ovlivněno i tím, že tyto vázanky mimořádně sluší i dívkám a ženám. Tato kravata ve spojení s dámským oblečením vypadá uvolněněji a přirozeněji a proto si získává oblibu nejen mezi celebritami.

Naší nabídku hedvábných pletených vázanek najdete na www.SEKORA.cz a kašmírových pletených kravat na www.SEKORA.cz.

Pletené hedvábné vázanky Tyler & Tyler

Pletené kašmírové kravaty, N.PEAL

Pin It