Kravaty s Paisley vzorem – výrazné, elegantní a milé

Paisley vzor se vyznačuje oblými, zakřivenými obrazci, které typicky připomínají kapku vody. Vzor vznikl v oblasti dnešního Iránu a je dokumentován již okolo roku 200 n.l. Odvozen byl pravděpodobně stylizací květinových motivů, zejména cypřišů, palem a borovic.

Od poloviny 17. století dovážela šátky s Paisley vzorem do Evropy britská Východoindická společnost, ale poptávka převyšovala možnosti importu a tak poměrně rychle vznikaly především v Británii a ve Francii evropské továrny, které produkovaly látky s Paisley vzorem.

Jméno Paisley je odvozeno od skotského hornického města, ležícího cca 15 km od Glasgow a které se v 18. a 19. století proslavilo výrobou šál se vzory, které vycházely z iránských předloh. V současné době má Pailsey okolo 75.000 obyvatel a je administrativním centrem kraje Renfrewshire. Ve 30. letech 20. století byl Paisley vzor poprvé použit i na vázankách a od té doby patří mezi klasické a oblíbené kravatové ozdobné vzory.

Pohled na skotské město Paisley

Vázanky s Paisley vzorem se vyrábějí v mnoha různých barevných kombinacích – od decentních méně kontrastních tmavších variant až po zářivě kontrastní variace, které využívají často i nezvyklé barvy. Barevnosti odpovídá i vhodnost kravaty s Paisley vzorem pro různá prostředí. Tmavší verze s ne příliš kontrastními barevnými přechody jsou vhodné i pro ty nejformálnější příležitosti, zářivější s razantními barevnými přechody jsou naopak vhodnější pro volný čas nebo pro běžné oblečení. Vhodnost Paisley kravat je ovlivněna i geografickým prostředím – v anglosaském světě, kde jsou Paisley vzory běžné a oblíbené se kravaty s Paisley vzorem hodí i pro nejformálnější příležitosti, v našem prostředí, kde Paisley vzor nepatří ke zcela běžnému je při jejich výběru třeba trochu opatrnosti a citu.

Vhodnost Paisley kravat pro různé příležitosti

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení Vhodnost jako dárek
++ +++ +++ ++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že kravata pro danou příležitost opravdu není vhodná

 Naší nabídku kravat s Paisley vzorem najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*