Yves Saint Laurent – středomořská elegance

Yves Saint Laurent

Yves Henri Donat Mathieu Saint Lauren se narodil 1. srpna 1936 v Alžírsku. V roce 1953 odešel do Paříže, kde začal pracovat v módním domě Christiana Diora. V roce 1957, po Diorově smrti, se Laurent ujal vedení společnosti a stal se tak nejmladším návrhářem ve světe haute couture. Krátce po nástupu do funkce ho povolala francouzská armáda, aby si odsloužil povinnou vojenskou službu. Po dvaceti dnech neustálého stresu způsobeného zejména jeho kolegy vojáky, byl Saint Laurant hospitalizovaný v psychiatrické léčebně. Po Laurenově odchodu na vojnu převzal vedení Diorova domu Marc Bohan, který setrval čele až do roku 1989.

Yves Saint Laurent po návratu z vojny začal budovat svou značku YSL. V roce 1961 vytvořil svou první kolekci. Výsledky byly úžasné: trapézové šaty inspirované strohými obrazy holandského malíře Pieta Modriana a pop artovými serigrafy Andyho Warhola.

Začal s navrhováním unisexového oblečení a přenášením mužských prvků do ženské módy, jakými jsou sako a nohavice. Vynalezl dámský kostým s nohavicemi a rovněž vytvořil ženskou verzi pánského smokingu pro svou kolekci z roku 1965, kterou nazval Le Smoking.

V roce 1966 otevřel první ze sítě butiků prêt-à-porter, kterou nazval Yves Saint Laurent Rive Gauche.

Šaty s motivem obrazu Pieta Mondriana

V roce 1971 představil další linii YSL Beauté – kolekci parfémů a dekorativní kosmetiky. Představil svůj první pánský parfém s názvem YSL. Reklamní kampaň pro nový parfém však způsobila obrovský skandál, protože na fotografiích pózoval nahý Saint Laurent s flakonem zakrývajícím jeho přirození.

Navzdory tomu, že byl Laurent oblíbený a uznávaný módní návrhář se jeho společnost konce 90. let dostala do ztráty. V roce 1993 koupila farmaceutická filma Sanofi společnost Yves Saint Laurent přibližně za 600 milionů amerických dolarů. V roce 1999 převzal značku Yves Saint Laurent módní konglomerát Gucci Group, kde Laurent nadále navrhoval šaty v linii haute couture. V roce 2002 vyvrcholily neshody se společností Gucci Group, které vedly k uzavření Yves Saint Laurent Couture. Poslední rozlučková módní přehlídka se konala 7. ledna 2002 v Pompiduově centru v Paříži.

100 % akcií společností Yves Saint Laurent, YSL Beauté a Luxury Timepieces International (společnost vyrábějící hodinky pro módní domy Yves Saint Laurent, Gucci a Boucheron) patří konglomerátu Gucci Group. V současnosti YSL vyrábí dámskou a pánskou konfekci, doplňky jako kravaty, kabelky, kožené výrobky a obuv.

Yves Saint Laurent zemřel 1. června roku 2008 v Paříži.

Věrnými zákaznicemi značky Yves Saint Laurent byly např. Paloma Picasso nebo Catherine Deneuve.

Naší nabídku hedvábných kravat značky Yves Saint Laurent najdete na www.SEKORA.cz.

Poslední módní přehlídka Yvese Saint LaurentaPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*