Švýcarský nůž

Hodně mužů nosí červený švýcarský nůž u sebe v kapse po většinu času. Je to zavírací nůž, který je obvykle doplněný dalšími nástroji – otvírákem na konzervy i na lahve, šroubovákem, pilníkem, nůžkami, vývrtkou a mnohými dalšími možnými pomůckami. Je relativně malý, lehký a výkonný – ideální společník moderního muže.

Historie švýcarského nože se začala psát na přelomu 19. a 20. století, v roce 1891. Tehdy švýcarská armáda otevřela tendr na dodávku kapesních nožů, které měly být vybaveny ještě otvírákem na konzervy a šroubovákem, který byl nutný k servisování švýcarských armádních pušek. V tendru zvítězila firma Karla Elsenera s modelem nože, který dnes nese označení 1908. Firma Karla Elsenera se v roce 1909 přejmenovala na Victroria (po jeho právě zemřelé matce) a v roce 1921, kdy společnost začala používat téměř výhradně nerezovou ocel, se přejmenovala na Victorinox (Victoria + Inox). V roce 1893 začal švýcarské nože vyrábět i druhý výrobce – Paul Boéchat & Cie, který záhy přejmenoval na Wenger.

Model 1908

Oba výrobci dělali nože, které byly hodně podobné a to až do roku 2005, kdy společnost Victorinox koupila společnost Wenger. V roce 2013 Victorinox oznámila, že ukončí výrobu nožů značky Wenger a dnes už jsou jedinými pravými švýcarskými noži ty, které nesou značku Victorinox. Kopie švýcarských nožů i dnes vyrábí mnoho výrobců, např. český Mikov.

 

Dnes vyrábí Victorinox několik velikostí nožů, od 58 mm až po 130 mm. Těmi nejpopulárnějšími jsou nože o velikosti 91 mm, které se i vyrábějí v nejširším produktovém portfoliu. Nože o velikosti 111 mm a 130 mm již jsou opravdovými, plnohodnotnými noži, které ale bývají příliš těžké k dennodennímu nošení v kapse. Ty nejuniverzálnější nože mají okolo 70 různých funkcí, ale čím víc funkcí nůž má, tím je tlustší a těžší (a tím i méně přenosný).

Švýcarský nůž bývá někdy nazýván švýcarský armádní nůž nebo švýcarský důstojnický nůž. Je již více než 100 let oblíbeným doplňkem téměř každého muže.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*