Sportovní sako

Sportovní sako je dnes jednou z nejdůležitější součástí pánského šatníku. Nosí se nejen ke sportovním příležitostem, ale i k volnočasovým příležitostem a postupně i do práce – pokud chce muž vypadat chic a přitom si nezvolí oblek.

Sportovní sako vzniklo někdy na přelomu 19. a 20. století. Nejprve se nosilo na hony, jako základní součást oblečení lovců. Ve 20. a 30. letech 20. století se jeho použití značně rozšířilo a i střih sportovních sak byl unikátní – často měly v pase pásek, který přidržoval sako blíže k tělu a tím bylo pohodlnější a vypasovanější. Někdy se mu říká norfolkské sako.

 

Sportovní sako s páskem (30. léta 20. století)

Nová éra sportovních sak začala krátce po 2. světové válce. Přibližně od 60.let 20. století se střih ustálil na většinou jednořadém, se 2 až 3 knoflíky na zapnutí. Sportovní sako má obvykle podšívku a je plně konstruováno, tzn. že má ramenní vycpávky, jeden nebo dva rozparky na zádech.

Pro sportovní saka platí, že jejich látka nemusí být jen jednobarevná, ale často je s kostičkovým vzorem, kdy kostička je poměrně výrazná. Další variantou jsou tvídové vzory – kohoutí stopa nebo psí zuby. Tyto vzory velmi dobře ladí se současným použitím sportovního saka. Jako speciální případ sportovního saka lze označit i blazer, který je jednobarevný a často s mosaznými knofíčky.

Dnes je sportovní sako základním prvkem Business Casual Dress Codu, asi nejpoužívanějšího dress codu. Nosí se nejen pro volnočasové aktivity, ale i do zaměstnání. Nosí se s kravatou i s rozhalenkou, nosí se s ozdobným kapesníčkem i bez něho a je celosvětově hojně rozšířené.

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*