Vibram podrážka

Vibram podrážka je gumová podešev z vulkanizované gumy, kterou vyrábí firma Vibram z italského Albizzate. Společnost má výrobní závody po celém světě a na své podešve uděluje i licenci jiným výrobcům.

Vibram podrážka vznikla v roce 1936, kdy šest italských horolezců zahynulo na tůře v Alpách především z důvodu nedostatečné a neodpovídající výbavy. V té době nosili horolezci boty s koženou podešví, která byla pobitá kovovými cvoky a když potřebovali mít cit v nohou, přezuli se do bot s plstěnou podešví. Takové boty ale vůbec nechránily nohu před chladem nebo mokrem.

Vitale Bramani

Vitale Bramani vytvořil v roce 1936 podešev, jejíž konstrukce byla na bázi vulkanizované gumy (patent pana Goodyeara) a prodával ji zejména u mountineeringových bot. V roce 1954 dosáhla italská expedice, vybavená botami s Vibram podrážku, vrcholu K2 a od té doby je Vibram podrážka synonymem pro odolnou, neklouzavou a pohodlnou podešev.

Dnes vyrábí společnost Vibram podešve pro pohorky, sportovní boty, tenisky i lifestylové boty. Ty nejznámější, pro pohorky, mají brzdné kolíky, podkosenou patu (pro pohodlné sestupy), mnohasměrné tlačné kolíky ve tvaru S a žádné výstupky v klenbě boty takže noha se ohýbá zcela přirozeně. Navíc jsou podrážky Vibram označeny žlutým osmiúhelníkem, který je jakýmsi označením značky a kvality.

Dnes nabízí firma Vibram kromě podešví i boty FiveFingers, které mají pět návleků na prsty nohy a službu Sole Factor, na základě které vám vymění libovolnou podrážku (a to nejen od firmy Vibram) za podešev Vibram podle vašeho výběru.

Dnes jsou podrážky Vibram označením pro gumové podešve, které vyrábí společnost Vibram (nebo jsou vyráběny v licenci) a jejichž vlastnosti jsou na té nejvyšší úrovni – nekloužou, jsou pohodlné, odolné a skutečně do tvrdých podmínek.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*