Elektrické holicí strojky

Každý muž – pokud nemá rumcajsovský plnovous – se musí aspoň občas holit. Nejčastěji se muži holí denně a mohou si vybrat ze dvou typických holicích strojků – ty, které používají žiletky a nebo elektrické.

Elektrické holicí strojky jsou na trhu od roku 1923, kdy Jacob Schick uvedl první elektrický strojek. Dnes existují dva zásadní typy elektrických holicích strojků – planžetové a frézkové.

Planžetové strojky mají na holící hlavě tenkou kovovou folii, v které jsou otvory, kterými projdou právě jednotlivé vousy. Pod fólií se pohybují břity, které vousy dokáží ustřihnout. V současné době je na holicí hlavici obvykle planžet více a jsou doplněné jakýmsi hřebenem, který by měl napřímit delší vousy. Hlavním výrobcem planžetových strojků je německá firma Braun, mezi dalšími významnými jsou Panasonic nebo Remington.

Frézkový strojek

Frézkové strojky mají na hlavici několik (dnes typicky tři) kruhových frézek, které přímo stříhají vousy. Hlavním výrobcem frézkových strojků je Philips.

Oba typy strojků mají dnes akumulátor, který umožňuje především bezšňůrové oholení. Akumulátor vydrží přibližně na 5 – 10 oholení. Některé strojky obou systémů umožňují oholení pod vodou, tzv. mokré holení. To některým mužům vyhovuje a strojek pro takové holení muzí být vodotěsný.

Většina moderních elektrických strojků má dnes holicí hlavici, která je výkyvná a přesně kopíruje kontury obličeje. K oběma druhům strojků lze dokoupit čistící dokovací stanici, ve které se strojek vyčistí a ideálně i namaže tak, aby se minimalizovaly mechanické ztráty.

Planžetový strojek

Planžetové holicí strojky jsou více přesné, jsou šetrnější k pokožce a dokáží lépe a jemněji oholit. Na druhou stranu mají planžetové strojky problém s delšími vousy a více se hodí pro dennodenní holení.

Frézkové holicí strojky lépe oholí tuhé, silnější vousy a optimálně se hodí pro interval holení delší než obden. Jejich čištění je také složitější a obtížnější.

Je výhodné, pokud před holením elektrickým strojkem aplikujete vodu před holením (pre-electric shave water), která by měla vousy vyztužit a napřímit.

Asi polovina mužů, kteří používají elektrické holicí strojky preferují planžetové a druhá polovina frézkové. Je jen na vás, kterému dáte přednost vy. A ačkoliv není oholení elektrickým holicím strojkem natolik dokonalé a jemné jako žiletkou (nebo břitvou), je pohodlné a rychlé.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*