Historie zobrazená na šátku

Šátek s leteckou mapou Atlantiku od značky A Piece of Chic je nejen pěkný a originální módní doplněk, ale je připomenutím pokusu o přelet Atlantiku z roku 1927, který uskutečnili 2 francouzští aviatici – Charles Nungesser a Francois Coli.

Francouzi odstartovali ke svému pokusu brzo ráno 8. května 1927 z letiště Le Bourget u Paříže. Jejich cesta vedla přes západní Francii, Velkou Británii a Irsko, kde se rozloučili s civilizací a zbytek jejich trasy byl plánován nad mořem až do New Yorku, kde plánovali přistát u sochy Svobody. Doba letu měla být okolo 35 hodin a rozhodně nemohla být delší než 40 hodin, protože vezli sebou 4 000 litrů paliva, který jim mohli vystačit na právě oněch 40 hodin. Nicméně k soše Svobody letadlo nikdy nedoletělo.

Přelet uskutečnili na letadle Levasseur PL.8, což byl dvojplošník s kabinou, kde oba aviatici seděli vedle sebe a jedním motorem. Letadlo mělo dřevěnou kostru, která byla potažená látkou a speciálně tvarovaný spodek, tak aby mohlo přistát na vodě. Cestovní rychlost byla okolo 156 km/h a maximální těsně přes 200 km/h. Letadlo mělo obří nádrže na 4 000 litrů paliva a oba aviatici – Nungesser i Coli – se spolupodíleli na jeho vývoji.

V 80. letech 20. století proběhlo několik pokusů o rekonstrukci toho, co se v roce 1927 stalo. Vše nasvědčuje tomu, že letadlo doletělo až nad New Foundland nebo dokonce nad americký stát Maine, ale prokázáno to není.

Šátek s leteckou mapou Atlantiku je připomenutím této slavné a mírně ponuré historie. Je oslavou průkopníků letectví mezi něž Charles Nungesser a Francois Coli bezpochyby patřili.

Šátek s leteckou mapou Atlantiku najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*