Deštník

Deštník je dnes nepostradatelnou ochranou před deštěm (a částečně i sněhem) pro ženy, muže i děti. Vyrábí se v různých provedeních, různých barvách a s různými vzory a používá se vždy, když zaprší. Deštník je často nošený ale méně používaný – např. ve Francii se nosí po dobu 6-ti měsíců, ale použije se v průměru 6x ročně.

Historie deštníku poměrně splývá s historií slunečníku, který má v podstatě stejnou konstrukci ale látka z které je vyrobený není nepromokavá. Deštníky jsou zaznamenány již ve starém Egyptě nebo Persii a i v čínské terakotové armádě. První skládací deštník je zmíněn na začátku našeho věku v Číně, jde o deštník, který se našel v hrobce.

Za středověku se jako ochrana před deštěm nosily především pláště a deštníky se proto nosily především jako módní doplněk. Do 17. století měl deštník rovnou rukojeť, v 17. století vznikly první deštníky se zahnutou rukojetí, které měly nosit sluhové a aby se jim lépe nosily, byla rukojeť zahnutá.

Základními dnešními typy deštníků jsou:

Klasický deštník je deštník na poměrně dlouhé rukojeti, jehož kostra je dřevěná nebo kovová a otevírání deštníku je ryze ruční nebo poloautomatické (otevření se děje stiskem tlačítka, které uvolní pružinu, která celý deštník otevře). Často se nosí v zavřeném stavu jako hůlka. Tento typ deštníku se nosí především pro formální příležitosti a tento deštník se stal ikonou anglického gentlemana.

Klasický deštník

Cestovní deštník je dnes asi nejrozšířenějším typem. Je malý (ve složeném stavu má délku okolo 50 cm), lehký (špičkové modely mají váhu jen o něco málo přes 100g) a jeho kostra je obvykle kovová nebo z kompozitních materiálů. Otevírání deštníku je buď ruční, poloautomatické nebo automatické (deštník se i složí stiskem tlačítka).

Cestovní deštník

Golfový deštník je deštník, který je větší, obvykle tak, aby chránil před deštěm dvě osoby. Jeho velikost je taková, aby se vešel do golfového bagu a váha v tomto případě nerozhoduje.

Golfový deštník

Bublinový deštník je deštník, jehož potah tvoří v rozloženém stavu jakousi bublinu. Jeho okraje jsou protažené směrem dolu a potah bývá často průhledný. Výhodou tohoto typu je, že chrání nositele nejen před deštěm, ale i větrem.

Bublinový deštníkPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*