Žaket – formální pánské sako

Žaket (Morning Coat nebo Tailcoat) je formální pánské sako, které má delší šosy, než klasické sako (s délkou asi do poloviny stehen), má zapínání na jeden knoflíček a špičaté klopy. V současné době se žaket moc nenosí, má určité uplatnění pouze na svatbách nebo vyloženě formálních akcích.

Klasická barva žaketu je černá, antracitová nebo středně šedá. Látka je bez vzorku, jednobarevná. K žaketu se nosí vesta, která může být i v jiné, kontrastní barvě a může být buď jednořadá nebo dvouřadá. Kalhoty k žaketu jsou buď ze stejné látky jako žaket nebo šedé s černým proužkem. K žaketu se nosí černé boty, bezvadně naleštěné a obvykle typu Oxford (s uzavřeným šněrováním). Alternativně je možné si k žaketu vzít i vyloženě formální černé mokasíny. Nosí se spolu s kravatou v obvyklé barvě šedé (stříbrné) nebo černé ale podle modernějšího pojetí je s dnes možné nosit i kravatu barevnou případně i s drobným vzorkem (Paisley vzor nebo puntíky). Košile by měla mít zapínání manžety na manžetové knoflíčky a k žaketu se nosí šle. Nosí se cylindr v černé nebo šedé barvě a výjimečně se může nosit i černá buřinka.

Žaket vznikl v 19. století jako vyloženě denní sako, které muži původně nosili na své ranní vyjížďky na koni. Je delší, než klasické sako protože v době vzniku žaketu nebylo zcela obvyklé ústřední topení a délka navíc poskytovala ochranu před chladem.

Žaket byl oblíbený zejména v meziválečném období a dnes je jeho využití minimální. Ačkoli je žeket pro některé akce je žaket striktně vyžadovaný – např. dostihy v Ascotttu v Británii – je jeho dnešní upltnění opravdu minimální. Nosí se na vysoce formální akce zejména v anglosaských zemích a ve středoevropském prostředí se téměř nenosí. Nicméně pro vysoce formální příležitosti se v anglicky mluvících zemích stále nosí.

David Cameron

Ronald Reagan a japonský císař Hirohito

 

 

Britská královská rodinaPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*