Údržba kašmírových svetrů

Kašmír, resp. kašmírová vlna, je luxusní přírodní materiál, který je velmi jemný, příjemný na dotek, velice hřejivý a při správné údržbě i dlouhověký. Kvalitní kašmírové úplety neztrácejí své základní vlastnosti s časem používání, spíše naopak. Po několika praních přestanou vytvářet žmolky a stanou se ještě jemnějšími na omak.

Na druhou stranu je ale kašmírová vlna velmi choulostivá na údržbu a při nesprávném postupu může být svetr nevratně zničen. Věnujte tedy, prosím, pozornost následujícím doporučením.

 

 

Doporučení pro údržbu kašmírových svetrů

  • Každý svetr je vybaven etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je svetr vyroben – uveden i doporučený postup pro praní, žehlení a čištění ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu. Dodržujte postup praní, žehlení, čištění či sušení uvedený na etiketě.
  • Pokud se rozhodnete svetry prát, nikdy nesmíte použít vodu teplejší než 20°C.
  • Teplota vody je při praní svetrů velmi důležitá. Při teplotě pod 20°C se kašmírová vlna nesráží ani neplstnatí. Etikety doporučují vždy praní pouze v ruce. Pokud máte pračku s programem na vlnu je možno využít na praní svetrů i tento program, ale pouze za předpokladu, že tento program umožňuje praní při teplotě do 20°C. K praní svetrů používejte speciální prací prostředky k tomu určené.(např. Woolite, Perwoll nebo český výrobek Klubíčko).
  • Nenamáčejte kašmírové svetry do kyselých ani zásaditých roztoků. Vyvarujte se použití bělidel.
  • Sušení a ždímání svetrů – pří ručním praní svetr důkladně vymáchejte ve studené vodě. Poté z něj rukama vymačkejte pokud možno co nejvíce vody, na vymačkání zbytku vody použijte froté ručník, na který svetr rozložíte a vytvarujete, rukávy přeložíte přes přední část svetru a poté začnete ručník postupně i se svetrem pomalu rolovat a jemnými stisky vytlačovat vodu do ručníku. Nakonec svetr volně rozložíte a vytvarujete na suchý ručník a necháte volně doschnout. Při praní a odstřeďování v pračce na speciálním programu na vlnu doporučujeme odstřeďovat při otáčkách maximálně 1000 ot/min. Svetr vypraný a odstředěný v pračce poté rozložte na suchý ručník, vytvarujte a nechte volně doschnout.
  • Svetry nesušte v sušičce. Pří sušení teplým vzduchem může dojít ke sražení. I při sušení chladným vzduchem může dojít k přesušení a tím i k poškození svetru.
  • Svetry není potřeba žehlit. Pokud se přesto rozhodnete svetr přežehlit, důsledně dodržujte symbol, uvedený na etiketě svetru.
  • Dojde-li k tomu, že si svetr ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit do studené vody a poté vysát do ubrousku, ručníku nebo čistého hadříku. Podle povahy znečištění může tento způsob pomoci, ale také nemusí.
  • Nedoporučujeme na čištění skvrn používat odstraňovače skvrn. Raději nechte svetr odborně vyčistit.
  • Na svetru se mohou vytvořit žmolky vlny, které by se měly přestat tvořit po druhém až třetím vyprání svetru. K odstranění žmolků existují speciální elektrické přístroje „odžmolkovače“ nebo speciální ruční kartáč, které chomáčky vlny ze svetru odstraní. Elektrické odžmolkovače vyrábí několik výrobců, např. SINGER nebo ETA.

Symboly pro ošetřování textilu najdete na našem webu.

Věříme, že tato ověřená doporučení vám dopomohou k tomu, aby vám kašmírové svetry z www.SEKORA.cz dlouho a spolehlivě sloužily a přinášely vám JINÝ POCIT.

Naší nabídku kašmírových svetrů prestižní britské značky N.PEAL najdete na www.SEKORA.cz.
Údržba a ošetřování kašmírových svetrů


Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*