Tvídové vzory

Tvíd je sportovně elegantní látka se zapředenými nopky. Tvíd je původně britská venkovská látka, ze které si nechávali šít své oblečení britští venkovští gentlemani (více se o tvídu dozvíte na našem blogu). Dnes je tvíd látkou, která se používá na dámské i pánské saka, vesty, bundy i obleky. Tvíd se používá i u doplňků, např. u bot. Vzhledem ke svému původu, má většina tvídových látek zřetelnější nebo jemnější vzorek a přehled hlavních tvídových vzorů je obsahem tohoto článku.

Jednobarevný tvíd (Plain)

Plain Tweed

Ačkoli typický tvíd je málokdy jenom jednobarevný, vyskytuje se také. Má diagonální texturu, která může být velmi jemná, téměř neviditelná. Typickými tvídovými barvami jsou hnědá, zelená a šedá – všechny tyto barvy v širokém spektru odstínů. Vyskytují se i tvídy modré, černé a žluté; ostatní barvy jsou již poměrně vzácné.

 

 

Rybí kostra (Herringbone)

Herringbone TweedKrátké diagonální linky v kontrastní barvě. Linky jsou poměrně husté a jsou uspořádány tak, aby tvořily jakési V ve struktuře látky. Herringbone vzor bývá často kombinován i s kostičkou a je typicky tvídovým vzorkem.

 

 

 

Kohoutí stopa (Houndtooth)

Houndtooth TweedDo látky jsou vetkány drobné vzorky, které mají tvar a připomínají otisk kohoutí nohy nebo kousanec od velkého psa. Vzorek je provedený v kontrastní barvě a pokud je vzorek kohoutí stopy jemný, malý bývá označovaný jako Dogtooth.

 

 

 

Kostičkový tvíd (Checked)

Overchecked TweedMenší a středně velké kostičky, které vznikají tím, že v látce jsou linky v kontrastní barvě, které se protínají v pravém úhlu. Pokud je kostičkový vzor doplněný většími kostkami, které překrývají kostičky, které jsou obvykle vytvořeny linkami v jiné barvě (nebo barvách), označuje se tento vzorek jako Overchecked.

 

 

Ječné zrno (Barleycorn)

Barleycorn TweedTermínem Barleycorn se označují hrubší, silnější látky se skvrnitým, strakatým povrchem. Při detailnějším pohledu z blízka vyniknou jakási ječná zrna, která jsou v látce vetkány. Barleycorn tvídy mívají obtížně definovatelnou, nejednoznačnou barvu.

 

 

 

Kostkový tvíd (Plaid)

Plaid TweedLátka s většími až velkými kostkami, které jsou vytvořeny pásy různých barev, které se protínají v pravém úhlu. Jméno Plaid pochází od tradiční skotské šály, která je sepnutá sponou na rameni.

 

 

 

Tartan

Tartan

Tvíd s pruhy a linkami, které se protínají v pravém úhlu. Tartan původně identifikoval jednotlivé rody a každý tartan musí být registrovaný u Scottish Register of Tartans v Edinburghu a pokud není registrovaný, jedná se o Plaid.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*