Zip (zdrhovadlo)

Zip – český název je také zdrhovadlo – je mechanické zařízení, která spojuje dvě látky. Od svého zrodu před 100 lety významně ovlivnil zip konstrukci pánského i dámského oblečení. Ale nejen oblečení, zip se ve velkém používá u bot, tašek, sportovního vybavení a i v jiných oblastech. Uživatelské použití zipu je totiž nesmírně pohodlné, rychlé a poměrně velice spolehlivé.

Základní konstrukce zipu se skládá ze dvou pásů se zuby, které do sebe zapadají a jezdce, který zip zapíná a rozepíná. Existují dvě základní konstrukce zipu – dělitelný a nedělitelný. U dělitelného zipu je možné obě části zipu (tj. obě řady zoubků) od sebe oddělit a u zipu nedělitelného jsou obě řady na jednom konci mechanicky spojené. U obou verzí zipů jsou na konci mechanické zarážky, aby jezdec nevypadl mimo řady zoubků.

Zipy se vyrábějí z různých materiálů. Nejrozšířenějšími jsou zipy kovové, které jsou obvykle vyrobené z mosazi; plastové zipy jsou vyráběny z umělé hmoty. Kovové zipy jsou pevnější, spolehlivější a – samozřejmě – dražší.

Předchůdce zipu navrhl již v roce 1851 Elias Howe, vynálezce moderního šicího stroje. Ale jeho „Automatic, Continous Clothing Closure“ (tak se jeho vynález jmenoval) nebyl prakticky použitelný a skutečný zip vynalezl v roce 1913 švédský inženýr Gideon Sundback, který pracoval pro společnost Universal Fastener a v roce 1917 si zip nechal patentovat.

Gideon Sundback

Název zip (v angličtině zipper) použila poprvé v roce 1923 americká společnost B.F.Goodrich, která si objednala 150.000 zipů a název byl inspirován charakteristickým zvukem, který zip při zapínání a rozepínání vydává.

Zipy používala u svého oblečení americká armáda za 1. světové války, ale byla nucená dodávat k oblečení se zipy tištěný návod k použití. Do ženského šatníku prosadila zip především italsko-francouzská návrhářka Elisa Schiaparelli; prvními džínami s poklopcem na zip byly Lee 101Z z roku 1926 a první značkou, která již ve 20. letech 20. století používala zipy u svých bund byla americká Schott NYC (více se o této značce dozvíte na našem blogu).

Největším světovým výrobcem zipů je japonská firma Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, známější pod zkratkou YKK. Firmu založil v roce 1934 Tadao Yoshida a firma je pozoruhodná tím, že si pro své zipy dělá všechno sama – od vlastní mosazi, umělé hmoty na bázi polyesteru přes vlastní tkaniny, které drží zuby až po vlastní stroje na výrobu zipů. V současné době vyrábí YKK přibližně polovinu všech zipů – 7 miliard zipů ročně.

Zipy jsou dnes nejen nejrozšířenějším způsobem, jak se spojují dvě látky, používá se jich i pro vyloženě dekorativní účely.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*