Hodinářské komplikace 3

Glashutte Senator Tourbillon

Termínem hodinářská komplikace se označují doplňkové, nadstandardní funkce hodinek. Mezi hodinářské komplikace patří vše, kromě zobrazení času – hodin, minut a vteřin. Obvykle se jedná o poměrně složitá mechanická soustrojí, která značně komplikují návrh i výrobu hodinek; v žádném případě ale nesmí hodinářská komplikace omezovat nebo komplikovat chod hodinek.

Hodinky s komplikacemi jsou indikací toho, jak kvalitní je daná značka hodinek – ne každý výrobce dokáže hodinky s komplikacemi sériově vyrábět v požadované kvalitě. I návrh hodinek s komplikacemi je mimořádně složitý a obvykle vyžaduje nejen zkušenosti, ale i dokonalé zvládnutí technologií.

Základních hodinářských komplikací je okolo 15 a jejich popis je předmětem tohoto a dvou předchozích článků o hodinářských komplikacích na našem blogu.

Repeater

Blancpain Repetition Minute

Repeater označuje komplikaci, která po stisku speciálního tlačítka zvukově oznamuje aktuální čas na hodinkách. Zvuková signalizace je prováděná odbíjením, často v několika různých tónech. Existují hodinové repeatery (Hour Repeater), které oznamují jen aktuální hodinu, čtvrthodinové repeatery (Quarter Repeater), které odbíjejí hodinu a čtvrthodinu a nejsložitější minutové repeatery (Minute Repeater), které odbíjejí hodinu, čtvrthodinu a minutu (odbíjení je realizováno pomocí tří různých tónů – jeden pro hodiny, druhý pro čtvrthodiny a třetí pro minuty).

Tato komplikace byla původně navržená pro nevidomé nebo osoby s velmi špatným zrakem. Realizace této komplikace je mimořádně obtížná a vyžaduje maximální přesnost a obvykle se vyskytuje jen u těch nejdražších hodinek těch nejprestižnějších značek.

Retrograde

Vacheron Constantin Partimony Retrograde

Retrograde označuje jiný, méně konvenční způsob zobrazování. Ručičky u retrograde hodinek neopisují celý kruh, ale pohybují se jen po kruhové výseči a když dojdou na konec, přeskočí zpět na začátek kruhové výseče. Tento způsob zobrazování používal na konci 18. století Abraham – Louis Breguet a používá se především pro zobrazování doplňkových informací – datum, den v týdnu či vyrovnání času – equation of time (více se o této komplikaci dočtete na našem blogu) nebo ukazatel nátahu.

Retrograde zobrazování je čas od času módní a populární ale obvykle po krátké době zase zapadne mimo oblibu. Ale modely hodinek s retrograde zobrazováním má ve své nabídce většina významných hodinářských značek.

 

 

Skeleton

Glashutte Senator Skeletonized

Skeleton označuje hodinky, u kterých jsou v ciferníku vytvořené průhledy, kterými je i z přední strany viditelný hodinářský strojek nebo jeho část. Nejedná se o komplikaci v pravém slova smyslu, jde spíš o estetické hledisko. To, co je potřeba na hodinkách se skeletonem udělat, je ozdobit a na pohled zatraktivnit hodinářský strojek. Obvykle jsou strojky skeletonových hodinek sestavené z vyleštěných či namořených (nebo drahými kovy pokovených) součástek. Pohled na takto doladěný strojek je sice příjemný a povznášející, ale poměrně rychle se okouká a většině skeletonových hodinek chybí jakási ucelenost nebo kompaktnost.

Skeletonizované hodinky se čas od času stávají módními a po čase zase jejich obliba upadne. Ale určitě se jedná o zajímavé oživení designu náramkových hodinek. A pokud je skeletonizace provedena decentně a ne příliš výrazně a neomezuje rychlé a pohodlné odečítání toho hlavního – času, opravdu dobře a pěkně takové hodinky vypadají. Naproti tomu hodinky, u kterých minutová a hodinová ručička splývají na pozadí strojku nejsou příliš praktické.

Malá vteřinovka (Small Second, Petite Second)

Patek Philippe Calatrava

Hodinky s touto komplikací nemají vteřinovou ručičku umístěnou na stejné ose jako minutovou a hodinovou ručičku, ale na samostatné ose, která je obvykle vychýlená ze středu hodinek (obvykle bývá na 6-ti hodinách, vyjímečně na 9-ti hodinách). Vteřinová ručička mívá obvykle vlastní subciferník, na kterém je možné odečítat vteřiny. Hodinky s touto komplikací vypadají elegantněji a proto se malá vteřinovka používá především u společenských hodinek a v omezené míře u hodinek vyloženě sportovních.

Malou vteřinovku nezaměňujte s vteřinovou ručičkou chronografu, která je také umístěná mimo střed hodinek (spolu s minutovým a případně hodinovým sčítacím registrem).

Tachymetr

Omega Speedmaster

Tachymetr je graficky provedená stupnice, která převádí čas na rychlost. Tachymetr není opravdová hodinářská komplikace, nevyžaduje zásah do hodinového strojku a bývá umístěný na lunetě. Princip fungování je takový, že si změříte čas, který potřebujete k tomu, abyste urazili danou vzdálenost (obvykle 1 km nebo 1 míli či jejich zlomky) a na tachymetru si odečtete rychlost, s jakou jste se pohybovali (opět v km/h nebo v mílích/h). Tachymetr se často vyskytuje na hodinkách s chronografem (více se o chronografu dozvíte na našem webu) nebo na sportovně pojatých hodinkách, u kterých je obvykle umístěný na otočné lunetě.

U hodinek s chronografem (více se o chronografu dozvíte na našem blogu) vteřinová ručička stopek, spuštěných na začátku měřeného úseku a na konci zastavená, ukazuje přímo na místo, kde na tachymetru odečtete rychlost.

Tourbillon

Cartier Rotonde de Cartier Tourbillon

Jedná se o jednu z nejpreciznějších a nejnáročnějších hodinářských komplikací, kterou v si v roce 1801 patentoval Abraham – Louis Breguet a která zpřesňuje chod hodinek. Přesnost mechanických hodinek nezávisí jen na přesnosti jejich návrhu a výroby, ovlivňuje jí i několik vnějších faktorů – teplota, tlak a prostřednictvím gravitace i poloha, v jaké se hodinky nacházejí. Tourbillon je mechanismus, který právě eliminuje vliv gravitace a tím i to, v jaké poloze hodinky jsou. Tourbillon je klec, ve které je umístěn krokový mechanismus a setrvačka a celá klec se otáčí kolem vlastní osy (obvykle jedenkrát za minutu). Tím, že se klec s krokovým mechanismem a setrvačkou otáčí, eliminuje (resp. vyrovnává) vliv gravitace a tím polohy, ve které hodinky jsou.

Ačkoliv tourbillon zpřesňuje chod hodinek, moderní konstrukční metody a postupy ve spolupráci s moderními metalurgickými materiály dokáží navrhnout hodinový strojek, který je dostatečně přesný pro běžné použití. Tourbillon se stal doménou těch nejkvalitnějších výrobců hodinek a vyskytuje se většinou u těch nejprestižnějších (a nejdražších) modelů značky.

Ukazatel nátahu (Power Reserve, Gangreserve)

Panerai Luminor 1950

Ukazatel nátahu je komplikace, která na ciferníku zobrazuje, jak moc jsou hodinky natažené. Ukazatel nátahu je dost praktický, i když u současných hodinek s automatickým nátahem (více se o této komplikaci dozvíte na našem blogu), které se pravidelně nosí není příliš potřebný. Je obvykle realizován samostatnou ručičkou, která na kruhové výseči orientačně ukazuje, jak moc jsou hodinky natažené. U některých modelů je stupnice na této výseči kalibrovaná v hodinách (indikuje kolik hodin strojek vydrží být v chodu). Ale i když je stupnice kalibrovaná, mějte na paměti, že ukazatel nátahu je jen orietační.

Některé hodinky mají ukazatel nátahu umístěný i jinde, než na ciferníku – obvykle na zadní stěně hodinek.

 

<< Předchozí díl o hodinářských komplikacích

Hodinářské komplikace 3: (zleva) Minute Repeater (IWC Portugieser Minute Repeater), Retrograde (Longines Master Collection), Skeleton (Blancpain Carrousel), Small Second (Hamilton Khaki Navy Pioneer), Tachymetr (TAG Heuer Carrera). Tourbillon (Jaeger-LeCoultre Master Tourbillon), Power Reserve (A. Lange & Sohne Grand Lange 1)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*