Tvíd

Termínem tvíd (tweed) se označují sportovně elegantní látky s vlněným povrchem. Jsou tkány z mykané příze se zapředenými nopky a mají drsnější a jemně skvrnitý povrch. Klasický tvíd je čistě vlněný a tato látka, původem ze Skotska, je historicky spojována s britským venkovským oblečením. Dnes se používá především na sportovní saka a to jak pánská, tak i dámská. Ale oblíbené jsou i tvídové bundy či tvídové kabáty a tvídové obleky tvoří od poloviny 20. století stálici mezi zimními, poněkud méně formálními (ale rozhodně ne vyloženě volnočasovými) obleky. Ačkoli je původně tvíd především látka, která patří do pánského šatníku, dnes se úspěšně dostává i do dámského šatníku.

Řeka Tweed na hranicích Skotska a Anglie

Tvíd pochází z jižního Skotska, do oblasti okolo řeky Tweed, která je u hranic Skotska s Anglií. Svůj název ale získal tweed podle řeky Tweed omylem.Okolo roku 1830 dostal londýnský obchodník s látkami dopis od skotské firmy Watson & Sons, ve kterém mu nabízeli látky s diagonálním vzorkem, tzv. twill látky. Vzhledem k tomu, že byl dopis psán ručně, londýnský obchodník nepřečetl „twill“ správně a domníval se, že se jedná o jakési registrované jméno pro tento typ látky, které je odvozené od názvu řeky Tweed. A označení tweed se stalo označením těchto látek celosvětově.

Tvídová látka je obvykle silnější vlněná látka, která je především ve venkovských barvách – odstínech hnědé, zelené a případně tmavší žluté. Typická tvídová látka má vetkaný vzorek – od jemné kohoutí stopy (houndtooth) přes výraznější rybí kostru až po typicky tvídovou kostičku. Tvíd je teplá látka a je poměrně slušně odolná proti promoknutí, téměř ideální vlastnosti pro outdoorové použití v sychravém počasí.

Na konci 50. let 20. století se tvíd začal prosazovat i v městském prostředí. Hodně tomu pomohlo i to, že tvídové sako či tvídový oblek nosili přední protagonisté tzv. Ivy League stylu, který se prosadil na univerzitách na východním pobřeží Spojených států. Populární americký prezident John F. Kennedy nosil tvídové obleky a po svém zvolení prezidentem Spojených států napomohl celosvětovému rozšíření tvídu.

Tvídové sako patří mezi ikony pánského šatníku. Toto původně výhradně volnočasové sako se postupně vyvinulo v perfektní součást pánského business casual dress codu (více se o tomto dress codu dozvíte na našem blogu).

Méně známé a rozšířené jsou tvídové bundy, které se do dnešní podoby vyvinuly z britských bund, které nosili účastníci honů (tzv. střelecké bundy). Jsou teplé, přiměřeně odolné proti vodě, pohodlné a mají zcela charakteristický vzhled.

Tvíd nosí i ženy. Tvídová saka, bundy či kabáty mají v ženském podání obvykle méně klasický střih tak, aby vyhovovaly potřebám moderní ženy. Ale saka, bundy i kabáty ženy nosí a to i mimo britský venkov – tvíd je mimořádně oblíbený např. mezi Pařížankami.

Mezi tvídovými látkami má výsadní postavení tvíd ze souostroví Vnější Hebridy na severozápadě Skotska. Tento tweed, označovaný jako Harris Tweed, obvykle ručně tkaný, patří mezi zcela ikonické látky a i použití termínu Harris Tweed je omezeno jen na tvídové látky z Vnějších Hebrid. Více se o Harris Tweedu dočtete na našem blogu. Z Irska (opět ze souostroví Vnější Hebridy, tentokrát z irské části) pochází tzv. Donegal tweed, opět ručně tkaný, vysoce kvalitní a celosvětově uznávaný.

Tvíd je látka, která dnes patří mezi ty naprosto klasické. Je příjemná, odolná, teplá a dobře chrání před mírnějšími výkyvy počasí. Díky svým vlastnostem se jedná o vysoce moderní, šik látku, která má shodou okolností i historii, která stojí za pozornost.

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*