Schott NYC – esence pravého amerického stylu

Americká značka Schott NYC je předním světovým výrobcem bund, kabátů a dalšího oblečení. Značka je typickým představitelem opravdového amerického stylu (někdy označovaného jako Americana) ve 21. století – maximální funkčnost a jednoduchost bez zbytečných ozdob. Značku proslavily především kožené motorkářské bundy a kabáty Pea Coat, které dodává americkému námořnictvu; Schott NYC také byla první značkou na světě, která ve svých bundách použila zip.

Značka Schott NYC vznikla v roce 1913, kdy dva bratři – Irving a Jack Schottovi – začali šít pršipláště a jiné kabáty v newyorském Manhattanu. Již ve 20. letech 20. století použla značka Schott NYC – jako první na světě – u svých bund zip. Ačkoliv byly první zipy drahé a ne zcela spolehlivé, značka rozpoznala obrovské výhody zipu pro zapínání bund – i díky tomu, že Irving Schott se o zip zajímal a spolupracoval na jeho vývoji.

Pea Coat značky Schott pro US Navy

Kožené bundy byly v jejím produktovém portfoliu od poloviny 20. let 20. století a v roce 1928 navrhl Irving Schott koženou bundu, která byla určená jako vrchní vrstva při jízdě na motorce. První motorkářské bundy se prodávaly výhradně prostřednictvím dealerů značky Harley Davidson a velmi rychle si získaly oblibu mezi motorkáři. Bunda měla tak povedený a nadčasový střih, že se vyrábí dodnes.

Na začátku roku 1940 přestala firma vyrábět pro veřejnost a celou svou válečnou produkci dodával výhradně složkám armády Spojených států, především letectvu a námořnictvu. Pro US Air Force navrhl Irving Schott hned na začátku války koženou bundu, tzv. Bomber Jacket, která chránila osádky bombardérů před chladem za dlouhých letů nad Evropou i Pacifikem. Bunda je dodnes příkladem maximálně funkční a pohodlné outdoorové bundy. Pro US Navy začala firma Schott vyrábět Pea Coaty (více se o Pea Coatech dozvíte na našem blogu) a v dodávkách Pea Coatů pro americké válečné námořnictvo značka pokračuje po více než 60 let.

Motorkářská bunda Schott

Po druhé světové válce značku proslavili především dva hollywoodští představitelé rebelů – Marlon Brando a James Dean. Motorkářská bunda se stala nedílnou součástí oblečení Marlona Branda ve slavném filmu Divoch (The Wild One) z roku 1953 a James Dean motorkářskou bundu nosil často v civilním životě. I Pea Coaty značky Schott účinkovaly v mnoha amerických filmech, od Sand Pebbles se Steve McQueenem až po Tři dny kondora s Robertem Redfordem.

V 70. letech 20. století se vrcholné modely z nabídky Schott NYC, označované jako Perfecto, staly „uniformou“ rockových hvězd – Blondie, The Sex Pistols či The Ramones. I dnes má značka hodně věrných zákazníků mezi celebritami- Rihanna, Brad Pitt, Alec Baldwin či Colin Farell.

V současné době firmu vlastní již 4. generace rodiny Schottů a stále je většina modelů značky šitá ve Spojených státech. Jejich filozofie zůstává po celou dobu existence značky stejná – maximální funkčnost, pohodlnost. Oblečení, které je nesmírně nositelné a přitom střízlivě elegantní.

Jams Dean

Steve McQueen

 

Marlon BrandoPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*