Zelená kravata – nedoceňovaná klasika

Zelená kravata Turnbull & Asser

Kravata je módním doplňkem, který může vhodně podtrhnout celkový vzhled jejího majitele, ale stejně dobře ho také dokáže zcela zničit. Ačkoliv základní pravidlo pro výběr té „správné“ vázanky zní „Noste to, v čem se dobře cítíte“, existují určité konvenční a časem prověřené kombinace saka, košile a kravaty, ve kterých rozhodně nemůžete šlápnout vedle.
Asi nejviditelnějším atributem každé kravaty je její barva, resp. kombinace barev, které jsou na vázance použité. Jedna z barev je obvykle dominantní na celé kravatě a tato barva determinuje celkový výraz a vzhled kravaty. Mezi ty základní klasické barvy vázanek patří modrá, černá, šedá, červená, žlutá (nebo zlatá) a zelená. Právě posledně jmenovaná barva – zelená – patří podle mého názoru k nejvíce opomíjeným a podceňovaným barvám vázanek.

Zelená kravata Pierre Cardin

Zelená barva je zařazována mezi tzv. studené barvy, vedle modré a fialové. Ale její vnímání je velmi individuální, okolo třetiny populace zelenou nevnímá jako studenou barvu. Možná je to dáno tím, že zelená je na kruhu barev první ze studených barev, hned vedle teplé žluté. Doplňkovou (komplementární) barvou k zelené je červená a podobné barvy (tj. ty, které jsou na kruhu barev nejblíže) jsou modrá a žlutá.

Podle psychologů zelená barva symbolizuje klid, vytrvalost, nezdolnost a přirozenost. Lidé ji vnímají jako přátelskou, bezpečnou, nadějnou a za symbol života. Zelená je barva řecké Afrodité i římské Venuše a symbolizuje nový život – zelená je barva jara, probuzení přírody po depresivní zimě. Na druhou stranu je zelená  i barvou zlých duchů, vodníků a marťanů a na mnohé působí jedovatě, chladně a omezujícím dojmem.

Kombinace zelené kravaty, bílé košile a tmavě šedého obleku (případně černého) patří již od 20. let 20. století ke klasické kombinaci. Působí elegantně, decentně, nadčasově a přitom i originálně. Originálnost této kombinace je dána hlavně tím, že zelená vázanka nepatří mezi mainstreamové módní doplňky a je často přehlížená a neprávem opomíjená.

Naší nabídku zelených vázanek najdete na www.SEKORA.cz.

George Bush

Tomy Lee Jones

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*