Oxford boty – business klasika

Church's Consul - klasické a typické Oxford

Boty s uzavřeným šněrováním, označované jako Oxford (ve Spojených státech se někdy používá označení Balmoral) jsou tou nejformálnější, nejspolečenštější obuví, kterou si může vzít muž k obleku. V černé, lesklé variantě bez zdobení lze tyto boty nosit i ke smokingu (více se o smokingu dočtete na našem blogu) a Oxford boty patří k těm nejuniverzálnějším pánským společenským botám.

Boty Oxford vznikly na počátku 19. století v Anglii přirozenou evolucí ze šněrovacích a nazouvacích anglických bot. Oxford se plně prosadily kolem roku 1880 a na přelomu 19. a 20. století již definitivně zaujaly své významné místo v pánském šatníku. Tím, že se jedná o obuv, pocházející z britských ostrovů, je její popularita na kontinentální Evropě nižší než v Británii nebo ve Spojených státech – muži v pevninské Evropě preferují spíše boty Derby (více se o Derby botách dozvíte na našem blogu).

Cheaney Cambridge - semi-brogue v hnědé barvě

Hlavní charakteristikou Oxford bot je jejich uzavřené šněrování. Při této konstrukci boty jsou obě strany vrchní kůže, které se spojují tkaničkou, přišité pod přední, nártovou částí boty. Pod úzkou štěrbinou mezi oběmi boky šněrování je přišitý jazyk, ze kterého je u správně zavázané boty vidět jen kousíček (v místě, kde již není šněrování). Správně uvázané Oxford boty by měly mít oba konce pod tkaničkou blízko u sebe a neměly by se rozvírat do trojúhelníku. Oxford boty mívají typicky pět párů dírek pro tkaničku.

Konstrukce bot s uzavřeným šněrováním více vyhovuje mužům s užší nohou a nižším nártem; především muži s vysokým nártem mohou mít i s širšími variantami Oxford bot problém při nazouvání a při šněrování. Na druhou stranu ale Oxford boty vypadají elegantněji, učesaněji než Derby.

Cheaney Fenchurch - s toecap a decentním brogue zdobením

Kromě Oxford bot bez jakéhokoliv zdobení (které jsou bezpochyby těmi nejvíce společenskými) se vyrábějí i Oxford boty s tzv. Toecap, samostatným dílem ve špičce boty, který je k nártové části přišitý viditelným švem, který vede přibližně přes klouby prstů. Někdy je tento šev záměrně zdůrazněný např. zdvojeným švem nebo uzoučkým dírkovaným proužkem, který vede v místě švu.

Oxford boty se běžně zdobí i dírkováním (tzv. brogue) a to jak ve variantě semi-brogue tak i brogue (více se o zdobení bot dírkováním dozvíte na našem blogu). Jednoznačně ale platí, že čím více je na botě dírkování, tím méně je společenská a spíše casual.

Alfred Sargent Hunt - brogue Oxford boty

Klasickými barvami Oxford bot jsou černá a hnědá. Černá Oxford bota je tou nejvíce společenskou, nejformálnější. Černé Oxford boty jsou mj. připomínkou londýnské City, kdy každý, kdo pracoval ve vnitřní City – a obvykle pro některý peněžní ústav – nosil právě tuto obuv. Hnědé Oxford boty jsou méně formální, uvolněnější a nonšalantní. Perfektně se hodí k modrému, šedému nebo hnědému obleku a působí opravdu velmi chic (více se o barvách pánských bot a jejich ladění k barvám obleků dozvíte na našem blogu).

Barker Grant - moderní Oxford v modré barvě

Dnes se vyrábějí Oxford boty i v jiných barvách – modré, bordeaux či zelenomodré; tak, jak je která barva zrovna módní. Tyto boty jsou ale zcela nepochybně velmi casual a jsou vhodné spíše k volnočasovému nošení, kde nádherně vynikne kontrast mezi barvou, která není klasická a veskrze klasickým a formálním střihem Oxford boty.

Oxford boty, ačkoliv ve střední Evropě se netěší takové oblibě jako jinde ve světě, jsou výborným a společenským doplněním pánského obleku a jako takové se hodí jak pro společenské příležitosti, tak i pro dennodenní nošení do kanceláře, která vyžaduje Corporate nebo Business Casual dress code. Ale i pro volnočasové nošení se Oxford boty hodí, zejména jejich brogue varianta.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Oxford boty
+++ +++ ++

Trickers Kensington - černé semi-brogue

Cheaney Cardiff

John Lobb Philip IIPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*