Opasky – nezbytná součást pánského i dámského šatníku

První pásky se objevili podle všeho nejpozději v době bronzové. Od svého vzniku,  po celou dobu své existence až do dnešních dob mají opasky dvě základní vlastnosti. Tou první je ryzí funkčnost – přidržují oblečení (nejčastěji kalhoty nebo sukně) v požadovaném místě na těle a tou druhou vlastností jsou estetické a dekorativní schopnosti pásků. V různých dobách a různých kulturách se kladl větší důraz tu na funkčnost, tu na zdobnost ale obě vlastnosti vždy stály bok po boku vedle sebe.

Od svého vzniku a po celou dobu byly opasky významnou součástí pánského oblečení. Ženy nosily pásky také, ale podle momentální módy se střídala období útlumu oblíbenosti pásků s obdobími jejich zvýšené popularity. Zatímco u mužů většinou převažovala funkční složka (možná je to dáno tím, že muži nemají širší boky a tak kalhoty postrádají přirozený opěrný bod, který by je držel jako u žen), u ženských pásků hrálo vždy významnou roli jejich využití jako módní doplněk.

Již první pásky z doby bronzové byly obvykle vyrobené ze zvířecí (pravděpodobně buvolí) kůže a měly mosaznou přezku, kterou se spojovaly volné konce opasku. Paradoxně dnešní moderní pásky jsou těm nejstarším nesmírně podobné.

Okolo poloviny 19. století  se opasky staly nezbytnou součástkou armádních uniforem a sloužily nejen jako místo pro připnutí šavle či kordu, ale především se z nich stal dekorativní a dominantní prvek celé uniformy. Pásky byly v kontrastní barvě vůči látce uniformy, široké a doplněné řemením přes rameno. Zatímco v armádní výstroji bylo jejich postavení neotřesitelné, muži v civilu začali přibližně od této doby upřednostňovat šle jako nástroj, který zajistí, že kalhoty budou vždy na svém místě. Obliba šlí byla dána i tím, že typické kalhoty té doby byly střižené s podstatně výše umístěným pasem (obvykle v oblasti pupíku) a umístění opasku do této výšky není zrovna nejpohodlnější.

Moderní období opasků začíná první světovou válkou, kdy miliony mužů na frontách nosili uniformy s kalhotami s nižším pasem a pásek se stal povinnou výbavou uniformy a sloužil nejen k fixaci kalhot, ale i jako prvek, na který se připevňovali tašky na náboje, pouzdra na střelné zbraně, bodáky, granáty a polní lopatky. Po návratu z války mladí muži, kteří si zvykli na pásky, nosili opasky i v civilním životě. V období mezi světovými válkami byl poměr mužů, kteří preferovali pásky a šle přibližně vyrovnaný, ale po druhé světové válce nastalo období útlumu šlí a výrazného (skoro až absolutního) posílení obliby pásků.

Pásky jsou dnes oblíbenou a rozšířenou součástí i dámského šatníku. Na rozdíl od mužských modelů, které jsou spíš jednodušší, minimalistické a s minimálním zdobením, jsou dámské pásky často velmi dekorativní a často bývají velmi výrazným (a někdy až dominantním) prvkem celkového outfitu. Slouží jako barevný doplněk, zdůrazňují útlý pas nebo vytvářejí nenásilný přechod mezi sukní či kalhotami a halenkou či košilí.

Ačkoliv se pásky vyrábí z nepřeberného množství materiálů, klasické jsou stále z pravé zvířecí usně a s mosaznou přezkou. Takový opasek se vyznačuje – při správné údržbě – dlouhou životností, vysokou barevnou i tvarovou stálostí a nenucenou elegancí. Nejrozšířenějším materiálem je dnes hovězí nebo telecí kůže, která má téměř ideální vlastnosti pro potřeby opasků. Existují i pásky vyrobené z pravé krokodýlí, aligátoří, pštrosí, ještěrčí či hadí kůže, ale takové pásky jsou extrémně drahé a vzhledem k větší choulostivosti kůží ze vzácných zvířat se u nich obtížně zajišťuje dlouhá životnost. Naštěstí je dnes možné vytvořit pásky se strukturou kůže vzácných zvířat z klasické hovězí usně a takové pásky jsou i pro odborníka obtížně rozpoznatelné od originálů.

Pásek je v dnešní době samozřejmou součástí pánských i dámských šatníků a několik kvalitních pásků by nemělo v žádném šatníku chybět.

Nabídku kvalitních dámských i pánských opasků najdete na www.SEKORA.cz .Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*