Džíny

Levi's 501

Džíny jsou jedním z nejviditelnějších a nejrozšířenějších symbolů současné západní kultury. Díky své pohodlnosti, trvanlivosti i univerzálnosti se během 20. století změnilo jejich použití – z vyloženě pracovních kalhot až na kalhoty, které se dnes nosí prakticky v libovolné situaci, kdekoliv a kdykoliv.

Ve 20. století se džíny staly i vyslancem dnešní západní kultury – do států s komunisticko-socialistickým režimem v Evropě i do států v Asii a Africe s ne příliš demokratickým zřízením. Džíny působily jako nenásilný ale velmi účinný nahlodávač těchto režimů a bezesporu hodně ovlivňovaly nálady obyvatelstva těchto zemích.

Dnešní postavení džín v šatníku moderní ženy i moderního muže je opravdu výjimečné. Nosí se pro volnočasové aktivity, nosí se jako akceptovatelná součást dennodenního pracovního oblečení (Business Casual Dress Code), nosí se k manuálním pracovním činnostem a někdy se – s různou mírou úspěchu – prosazují i jako kalhoty pro formální příležitosti. Dnes je na celém světě bezpočet značek, které džíny vyrábí od klasických výrobců jeansů, přes značky, oslovující svými džínami přesně definované skupiny až po významné světové módní domy. V této nesmírně široké nabídce si může vybrat opravdu každý – a každý si i vybírá.

Levi Strauss

V roce 1853 si otevřel německý přistěhovalec do Spojených států Levi Strauss obchod s koloniálním zbožím v San Franciscu. Bylo v době, kdy vrcholila v Kalifornii zlatá horečka a podle tradované pověsti nechal Levi Strauss vyrobit pevné a trvanlivé pracovní kalhoty právě pro zlatokopy na základě jejich požadavků. Nechal je vyrobit ze zvláštní, denimové bavlněné látky, kterou měl v té době na skladě a kterou objednal s tím, že se bude používat především na stany. Kalhoty se rozšířily mezi kalifornskými zlatokopy a staly se velmi oblíbenými. Druhým impulsem pro vznik džín byl počin Jacoba Davise, který okolo roku 1860 vyslyšel stížnosti zlatokopů na to, že se jim vytrhávají kapsy a použil na zpevnění kapes mosazné cvočky, které umístil do rohů kapes, tam, kde se do kapes leze. V roce 1872 nabídl svůj nápad se cvočky Jacob Davis výrobci pracovních kalhot Levi Straussovi – a vznikly jeansy (i když se v té době neoznačovaly jako jeansy (mimochodem značka Levi’s začala používat výhradně označení jeans až v roce 1960). V roce 1886 použila značka Levi’s poprvé koženou plošku nad zadkem, na pravé straně kříže, se dvojicí koňů, snažících se roztrhnou džíny (tato kožená ploška původně sloužila jako škrtátko sirek).

Marilyn Monroe

Do konce 19. století se džíny lavinovitě rozšířily po celém západě a středozápadě Spojených států jako pracovní kalhoty zemědělců, železničářů, průmyslových dělníků a i kovbojů. Ale stále se jednalo o výhradně pracovní kalhoty. Za 1. světové války se džínové kalhoty staly i součástí pracovní uniformy amerických vojáků, bojujících na frontách ve Francii, ale v této době se v Evropě ještě nechytly.

V roce 1926 se objevily první džíny se zipem na poklopci, který nahradil knoflíky – jednalo se o model Lee 101Z. V roce 1934 uvedla značka Levi’s na trh první džíny určené speciálně pro ženy (model 701) a v roce 1936 přidala Levi’s červenou značku na pravou zadní kapsu, která se stala jedním ze symbolů firmy. V meziválečném období si džíny zachovaly své postavení pracovních (příležitostně i volnočasových) kalhot a to především ve Spojených státech.

Lee Union All

Vojáci americké armády používali za 2. světové války pracovní overaly, vyrobené z denimové látky (jednalo se o Lee Union All) a tentokrát si Evropa džín všimla a po válce se začaly šířit i po Evropě. Podpořila to i hollywoodská produkce westernových filmů a především se džíny začaly objevovat i ve filmech ze současnosti. Mezi nejvýznamnějšími propagátory džín na sklonku 50. let a začátku 60. let 20. století patřili James Dean, Marilyn Monroe, Marlon Brando a Elvis Presley.

Džíny se staly i nepostradatelnou součástí oblečení hnutí hippies, v 70. letech 20. století. 70. léta se stala dobou, kdy džíny byly v největší oblibě u mužů i u žen ze všech společenských i sociálních vrstev.

Značkou, která je synonymem džín je bezesporu Levi’s. Levi’s jsou považovány za etalon mezi džínami a značka je celosvětově akceptována. Další 2 americké značky  – Lee a Wrangler – se mohou pochlubit dlouhou historií, přínosem k vývoji džín i vynikající kvalitou. Evropská Diesel si vybudovala vynikající pověst, stejně jako francouzská Girbaud a anglická Lee Cooper. A i mnohé světové módní domy se snaží získat svůj podíl na trhu džín – Calvin Klein, Dolce & Gabbana, Polo Ralph Laure, Armani či Dior.

Díny jsou dnes nepostradatelnou součástí pánského, dámského i dětského šatníku. Mají neskutečné možnosti uplatnění, výborně se dají kombinovat, jsou pohodlné a strašně vydrží. Džíny změnily to, jak se dnes oblékáme, výrazně pomohly celkovému trendu k zpohodlnění oblečení. Džíny jsou opravdovým symbolem moderní doby.

Brigitte Bardot

Elvis Presley

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*