Ikonické kabelky – Louis Vuitton Speedy

Louis Vuitton Speedy 30 (se vzorem Monogram)

Kabelka Speedy francouzské značky Louis Vuitton je nejen jednou z nejikoničtějších kabelek ale i odstartovala výrazný a prudký rozvoj značky až do dnešního postavení vůdčí firmy. Kabelka Louis Vuitton  Speedy je prostorná kabelka střízlivého střihu, s uchy připravenými pro nošení v ruce. Kabelka je mimořádně praktická a dnes se vyrábí ve čtyřech velikostech a nepřeberném množství barevných, vzorovaných i materiálových provedení.

Kabelka Speedy vznikla v roce 1932 zmenšením a drobnými úpravami cestovní tašky Keepall, která je na trhu od roku 1930 dodnes. Za zrodem obou typů kabelek – Speedy i Keepall – stál syn zakladatele značky Georges Vuitton a legenda vypráví, že Speedy byla speciálně upravena především pro ženy, které dojížděly do Paříže vlakem. Velikost kabelky odpovídá tomu, aby se do kabelky vešlo vše, co žena na den potřebovala a zároveň aby kabelka byla skladná a dobře se ukládala ve vlaku.

Louis Vuitton Speedy 25 (Damiere Azur)

V roce 1965 požádala značku Louis Vuitton o menší verzi kabelky Speedy hollywoodská superstar Audrey Hepburn. Louis Vuitton ji vyhověl a vznikla kabelka Speedy 25, kde číslo 25 označuje délku kabelky v centimetrech. Název původní kabelky byl upraven na Speedy 30 a brzy následovaly i další velikosti kabelky Speedy – 35 a opravdu velká 40 (číselné označení vždy vyjadřuje délku kabelky v cm). Audrey Hepburn v soukromém životě kabelku často nosila a existuje mnoho fotografií, které tento fakt potvrzují. Kabelka byla také doplněná páskem pro nošení přes rameno (modely s označením Bandouilière), který ale bývá mnohými staromilci zatracován jako neautentický doplněk.

Louis Vuitton Speedy 35 Bandouiliere (vzor Damiere Ebene )

První Speedy byly vyrobené z pevné plátěné látky v tmavě hnědé barvě se zlatavým monogramem Louise Vuittona – tzv. Monogram vzor – a tento model zůstal do dnešní doby oním původním, neustále vyráběným. Další klasické vzory plátěné látky jsou hnědá kostička Damiere Eben a světle šedá kostička Damiere Azur. Kabelka se vyrábí i v koženém provedení, z hladké usně nebo z usně s vylisovaným logem či nápisem Louis Vuitton a to v mnoha barevných odstínech. Každoročně se objevují i kabelky s odvážnějšími, agresivnějšími vzory na plátně, které obvykle patří do tzv. limitovaných sérií nebo jen do té konkrétní roční nabídky. Z těchto vzorů se delší dobu udržel v nabídce vzor látky Monogram Multicolor, ve světlém a ve tmavém provedení.

Loius Vuitton Speedy 30 Bandouliere (kožená)

Louis Vuitton Speedy je nejprodávanější kabelkou značky i dnes, po více než 80-ti letech. Je oblíbená především pro svou praktičnost, perfektní řemeslné zpracování, dlouhou životnost a v neposlední řadě i pro svůj typický, výrazný vzhled u plátěných modelů. Kabelku si oblíbily mnohé celebrity – od Audrey Hepburn až po tenisovou hvězdu Serenu Williamsovou. Kabelka Louis Vuitton Speedy je také nejnapodobovanější a nejčastěji padělanou kabelkou, která dnes existuje. Spolu s Hermés Kelly, Lady Dior a Gucci Jackie patří mezi ty absolutně nejikoničtější kabelky, které zásadním způsobem ovivnily to, jaké kabelky dnes ženy nosí. Louis Vuitton Speedy lze nosit jako business kabelku i jako sportovní doplněk; je opravdu mimořádně univerzální a snad při žádné příležitosti nebude vypadat nevhodně.

Audrey Hepburn

Rihanna

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*