Salvatore Ferragamo – módní impérium italského obuvníka

Salvatore Ferragamo se svou ženou Wandou

Módní dům Salvatore Ferragamo patří mezi nejvýznamnější současné módní značky. A i v dnešním globalizované ekonomice zůstala značka samostatná a je spravována rodinou Ferragamo. Kromě dámské obuvi, na které značka vyrostla, obsahuje dnešní nabídka značky obuv i pro muže, dámské kabelky a pánské aktovky, peněženky a opasky, hedvábné šátky a hedvábné kravaty. Spolu se svými obchodními partnery značka nabízí i parfémy a sluneční brýle.

Salvatore Ferragamo se narodil v roce 1898 v italské Kampánii jako 11. potomek v rozvětvené rodině. Po ročním studiu obuvnictví v Neapoli si v domě svých rodičů otevřel malý obuvnický obchod. V roce 1914 emigroval do Spojených států a v kalifornské Santa Barboře odstartoval svou zářnou kariéru. Vyráběl boty na míru, které nosily hollywoodské hvězdy na stříbrném plátně i mimo něj. Protože mu šlo o to, aby jeho boty nejen pěkně vypadaly, ale aby byly i pohodlné, studoval na jihokalifornské univerzitě anatomii.

Salvatore Ferragamo a Audrey Hepburn

Za svého pobytu ve Spojených státech si vybudoval uznávané jméno a vynikající pověst mezi celebritami a když se v roce 1927 vrátil zpět do Itálie o své americké zákazníky nepřišel. Ve Florencii založil firmu, která sice v době velké hospodářské krize ve 30. letech 20. století zkrachovala, ale znovu ji postavil na nohy a výborně prosperoval a úspěšně rozšiřoval svou klientelu a posiloval image značky. Na konci 30. let 20. století zakoupil Palazzo Spini Feroni v centru Florencie, ve kterém je od roku 1995 muzeum, věnované Salvatore Ferragamu, jeho tvorbě a značce, kterou založil.

Kabelka Salvatore Ferragamo Fiamma

Po 2. světové válce se obuvnická produkce značky prudce rozvíjela a vyráběla až 350 ručně šitých bot denně.  Mezi stálé zákazníky patřily nejen filmové herečky (Marylin Monroe, Grace Kelly, Audrey Hepburn), alei  i významné světové osobnosti (Eva Peron či Indira Devi). Od doby ukončení 2. světové války je značka synonymem pro stylovou, pohodlnou obuv s nápadem.

Salvatore Ferragamo zemřel v roce 1960 a po jeho smrti převzala otěže módního domu jeho žena Wanda spolu s dětmi a později i vnuky. Značka rozšířila svou nabídku a přestala být jen značkou obuvi. Kabelky značky Ferragamo nosila mj. Margaret Thatcherová či princezna Diana. Pověstnými a ceněnými se staly hedvábné módní doplňky – šátky a kravaty. Zatímco většina šátků je potištěná velkými a výraznými vzory, typické pro kravaty Salvatore Ferragamo je drobný foularddový vzorek.

Kravaty Salvatore Ferragamo s drobným foulardovým vzorkem

V roce 2006 se stal výkonným ředitelem značky italský manažer Michele Norsa a značka má celosvětově okolo 600 butiků. Kromě tradičních regionů (Evropa a Spojené státy) se značka výrazně prosazuje i na asijském trhu.

Mezi ikonickými modely značky patří baleríny na nízkém podpatku Vara, sandály Rainbow či elegantní kabelka Fiamma. Značka se proslavila i použitím kovu na vyztužení podpatku či podrážky; Takové boty měla v oblibě mj. Marilyn Monroe.

Značka Salvatore Ferragamo je i dnes, téměř po sto letech, synonymem kvalitních, stylových a především pohodlných dámských bot.. Toto renomé přenesla i na pole módních doplňků pro ženy i pro muže a zůstává stálicí na módním trhu.

Marilyn Monroe

Camilla Bella a baleríny Vara

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*