Kuličkové pero neboli propiska

Kuličková pera Parker I.M.

Kuličkové pero se stalo po 2. světové válce nejrozšířenějším psacím nástrojem. Za svou oblibu vděčí mimořádné jednoduchosti používání, spolehlivosti při psaní a v neposlední řadě i relativně nízké ceně. Jedná se o nepostradatelný a nezastupitelný nástroj každého civilizovaného člověka.

Stejně jako u dalších psacích nástrojů, i kuličková pera existují v mnoha různých kvalitativních relacích – od těch na jedno použití až po luxusní, precizně vyrobené a naprosto spolehlivé kousky. A samozřejmě, tomu odpovídá i cena – od několika korun za kus až po kousky v ceně několika desítek tisíc korun.

Kuličková pera fungují tak, že obsahují nerozebíratelnou náplň s inkoustem, který se nedá doplňovat. Na konci náplně, v hrotu, je osazená drobná kovová (nebo keramická) kulička, která se při psaní otáčí a přenáší drobné množství inkoustu z náplně na papír. Kulička musí být utěsněná tak, aby nepropouštěla inkoust, musí být dostatečně volná, aby se hladce otáčela a nesmí z hrotu vypadnout ani ven z náplně, ani dovnitř do náplně. Ačkoli princip otáčející se kuličky byl známý již v polovině 19. století, k doladění konstrukce náplně i složení inkoustu (především se jedná o jeho viskozitu a rychlost zasychání) došlo až v polovině století 20.

Historie

Část patentové dokumentace Lasló Biróa

První patent, který popisuje princip kuličkového pera, byl registrovaný již v roce 1888. Podal ho britský koželuh John J. Loud, který hledal psací nástroj, kterým by mohl z rubu popisovat kůže, které vydělal. Pero podle jeho patentu sice fungovalo, ale hodilo se jen pro psaní na hrubé povrchy (konkrétně na rubovou stranu vydělaných kůží) a nebylo příliš spolehlivé. Pero nebylo úspěšné a ani komerčně využitelné.

Lasló Biró

Okolo roku 1930 začal maďarský novinář Lasló Biró, unavený neustálým doplňováním svého plnícího pera, pracovat na kuličkovém peru vlastní konstrukce. Na rozdíl od svých předchůdců (kterých nebylo málo, o čemž svědčí značné množství podaných a přijatých patentů) ale použil inkoust, který vycházel z tiskařské barvy, používané při tisku novin, která rychle zasychala. Na vývoji se podílel i jeho bratr György, který byl chemikem a který zdokonalil inkoust tak, že odpovídal požadavkům. První kuličkové pero Lasló Biró představil v roce 1931 na Budapešťském průmyslovém veletrhu a po ukončení vývojových prací získal v roce 1938 patent od francouzského patentového úřadu. V roce 1943 se bratři Biró přestěhovali do Argentiny a spolu s Juanem Jorge Meynem založili společnost Biró Pens, která začala kuličková pera podle jejich patentu vyrábět pod názvem Birome. Jejich patent si licencovalo britské válečné letectvo RAF, které podle něj vyrábělo propisky pro příslušníky svých bombardérů (pod názvem Biro). I rozšíření kuličkových per mezi vojáky přispělo k raketovému boomu propisek.

Parker Jotter

Těsně po 2. světové válce se kuličková pera začala šířit po Spojených státech. Nejprve společnost Eversharp začala vyrábět propisky na základě licence od Birome, později ji vystřídala společnost Reynolds International Pen, která Biróvi patenty natolik modifikovala, že se vyhnula nutnosti použít jeho licenci. Nicméně ke konsolidaci amerického trhu kuličkových per došlo až po roce 1954, kdy propisky začala vyrábět společnost Parker, která posléze koupila celou společnost Eversharp. Prvním modelelm od Parkeru byl Jotter, který se vyrábí dodnes a patří mezi nejprodávanější kuličková pera na světě a značka Parker si vydobila opravdu významné postavení mezi producenty psacích potřeb (a to nejen kuličkových per).

Bic Cristal

Ve Francii koupil těsně po válce prázdnou továrnu Marcel Bich a začal v ní vyrábět plnicí pera. V roce 1950 se dohodl s bratry Biró a zaplatil 2 miliony dolarů za možnost užívat jejich patent. Ještě v tom samém roce se objevila na trhu první propiska značky Bic a tato společnost i dnes, po více než 60-ti letech je stále největším světovým producentem propisek (především v té levnější kategorii) a model Bic Cristal s šestibokým tvarem, který připomíná klasické dřevěné tužky, je ve výrobě dodnes a dostal se i do stálé části výstavy uměleckého designu v Muzeu moderního umění v New Yorku.

Fisher AG-7 "Space Pen"

V roce 1965 uvedla americká značka Fisher kuličkové pero AG-7, označované jako vesmírné pero, které může spolehlivě psát i otočené hrotem nahoru nebo v beztížném stavu. Toto pero je od té doby používáno při vesmírných letech jak americkou NASA, tak i ruskými kosmonauty. Náplň kuličkových per Fisher obsahuje inkoust, který je naplněný pod tlakem dusíkem a náplň je hermeticky utěsněná. Náplně Fisher jsou k dispozici i pro jiné značky kuličkových per, především pro Parker.

Komfort použití

Waterman Expert (Deep Brown)

Dnešní kuličková pera jsou velmi komfortním a spolehlivým psacím nástrojem. Při psaní je potřeba na pero poněkud zatlačit, aby se kulička začala otáčet a od této vlastnosti je odvozený i alternativní a častější český název – propiska. Právě díky nutnosti na pero zatlačit dokáže kuličkové pero propisovat i kopírovací papíry nebo samopropisující formuláře. Dnešní inkousty neprosakují, v náplni nezasychají a i čáry, které propisky vytvářejí jsou celistvé, bez přerušování.

Vzhledem k tomu, že inkoust, používaný v kuličkových perech, je na bázi olejového roztoku, nejsou výsledné linky natolik výrazné, ostře ohraničené a pohledné jako linky, provedené plnicím perem či rollerem. Ale i tento drobný nedostatek je vyvážený tím, že kuličkové pero je ihned připravené k použití, bez nutnosti sundávat víčko, které chrání hrot plnicího pera nebo rolleru před zasycháním.

Montblanc Starwalker

Inkoust kuličkových per prakticky okamžitě na papíře zasychá. Tuto vlastnost ocení zejména všichni leváci, kteří při psaní musí ruku posouvat po právě napsaném textu. Kuličková pera jsou sice vybavená víčky nebo mechanismem, který hrot zasune do pera, ale důvodem této ochrany není zasychání hrotu, ale zamezení nechtěnému ušpinění nechráněným hrotem (typicky kapsičky u košile).

Typy kuličkových per

Pelikan Souverän

Z konstrukčního hlediska existují tři základní typy propisek – s víčkem, s otočným mechanismem vysunutí náplně a s tlačítkovým mechanismem vysunutí náplně. Propisky s víčkem, který chrání před nechtěným umazání hrotem jsou prakticky výhradně doménou těch nejjednodušších a nejlevnějších kuličkových per a typickým příkladem je Bic Cristal. Kuličková pera s tlačítkovým mechanismem se vyskytují především u propisek střední cenové kategorie, výjimečně i u některých modelů té nejvyšší kategorie. Tlačítko, které ovládá vysunutí a zasunutí hrotu působí totiž méně elegantně než otočný mechanismus. Klasickým příkladem propisky s tlačítkovým mechanismem je Parker Jotter. Nejelegantněji a nejuceleněji působí kuličková pera s otočným mechanismem vysunutí náplně. Design pera nemusí počítat s tlačítkem a je obvykle estetičtější; na druhou stranu je ale preference mezi tlačítkovým a otočným mechanismem čistě subjektivní a osobní. Typickým příkladem propisek s otočným mechanismem je např. Waterman Hémisphere.

Waterman Hemisphére

Většina kuličkových per je vyrobená z plastu. Ty levnější modely z běžného průmyslového plastu, dražší a luxusnější modely z příjemnějšího, měkčeného plastu, který se často označuje jako „pryskyřice“. U luxusnějších modelů jsou některé části propisky chromovány, stříbřeny, zlaceny nebo pokoveny rhodiem nebo paladiem. Existují modely s pogumovaným tělem, s tělem s dřevěným povrchem, vroubkované, matné i lesklé. Podstatné je, aby se propiska líbila vám a aby se vám s ní dobře psalo.

Značky kuličkových per

Montblanc Meisterstück

Jednou z nejznámějších prestižních značek propisek je americký Parker. V její nabídce najdete modely velmi dostupné (Jotter či I.M.) i modely opravdu luxusní. Ale i s Parker Jotterem si neuděláte ostudu. Waterman je francouzská značka psacích potřeb z poněkud vyšší cenové kategorie, s pohlednými modely a vynikající kvalitou. Švýcarský Caran d’Ache má tradici i v našich zemích (karandaš jako označení pro tužku) a německý Pelikan má v nabídce opravdu povedené modely. Graf von Faber-Castell je luxusní odnož výrobce psacích potřeb Faber-Castell a Montblanc je z hlediska prestiže (a i ceny) asi na vrcholu pomyslného žebříčku.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*