Pique bavlna

Termín pique (nebo piqué či piké) označuje v textilní terminologii několik, poměrně odlišných věcí a jak už to v textilní terminologii bývá je jeho použití často nejasné a závislé jen na libovůli toho, kdo tento termín použije. Obecně platí, že pique označuje látky, které mají reliéfní, vroubkovanou texturu. Vzhled připomíná prošívání, odkud pochází i název (piqué znamená ve francouzštině prošívaný).

Existují dva základní typy pique látky – tkaná a pletená. Tkaná pique látka – označovaná také jako marcella – byla vyvinutá koncem 18. století v britském Lancashiru a bavlněná pique tkanina se používala především na vysoce formální košile. Látka s vroubkovaným povrchem totiž dokázala pojmout výrazně víc škrobu, než prostá látka v plátnové vazbě a proto i pique košile byly tužší, držely tvar a lépe odpovídaly tehdejším požadavkům na vysoce formální oblečení.

Pletená pique látka se vyrábí na interlokových pletacích strojích. Jedná se o oboulícní zataženou pleteninu s podkládanou nití, kde na obou stranách látky jsou viditelné pouze lícní strany pletených oček. Struktura žebrování může mít různý tvar, od miniaturních kolmých přímek až po prolamované linky.

V současné době označuje termín pique bavlna téměř vždy pletenou bavlněnou pique látku, která se používá především pro výrobu bavlněných polo triček (více se o polo tričku dozvíte na našem blogu). Bavlněná pletená pique látka je pružná ve všech směrech, má vroubkovaný či reliéfní povrch, z obou stran stejný (tzn. neexistuje lícová a rubová strana) a díky své vroubkované textuře je výborně prodyšná a jemná na omak. Ale  termín pique bavlna nic nevypovídá o kvalitě bavlněné příze, ze které je pletenina vyrobená a někteří výrobci označují tímto termínem i látku, upletenou ze směsového (v lepším případě bavlna + umělé vlákno, v horším případě umělé vlákno + trochu bavlny).

Kvalitní pique bavlna je ideálním materiálem pro výrobu polo triček. Je mimořádně příjemná, prodyšná, může být vyrobená v různé síle (a tedy lehčí či teplejší), je přiměřeně elastická (a to do všech stran).Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*