Pánský Black Tie Optional Dress Code

Pánský Black Tie Optional Dress Code je předpisem pro formální, společenské oblečení. Jedná se o předpis, který umožňuje se obléci jak podle Black Tie Dress Codu (více se o tomto dress codu dočtete na našem blogu), tak podle Corporate Dress Codu (podrobnosti o tomto dress codu se dozvíte na našem blogu) a v zásadě umožňuje nosit buď smoking nebo vysoce formální oblek s kravatou a (obvykle) bílou košilí.

Black Tie Optional Dress Code je klasickým příkladem nepodařeného kočkopsa. Ten, kdo pořádá setkání, na kterém je vyžadován Black Tie Optional dress code by pravděpodobně byl rád, aby se všichni muži dostavili ve smokingu podle pravidel Black Tie, ale protože si je nejistý, zda všichni ti, co chce pozvat disponují smokingovou garderobou, povolí i návštěvu akce v obleku. Bohužel návštěvníky tím přivádí do mimořádně nepříjemné situace. Pokud bude většina mužů v obleku a vy se dostavíte ve smokingu, budete vypadat poněkud exoticky, nepatřičně formálně a riziko, že si vás lidé budou plést s číšníky (kteří na takové akci téměř jistě budou ve smokingu) je opravdu vysoké. Na druhou stranu, pokud dorazíte v obleku a většina mužů bude ve smokingu, budete vypadat jako chudý příbuzný bez vychování. I pro organizátory je Black Tie Optional velmi rizikový – nejen, že návštěvníci vlastně nevědí, jak se patřičně obléci, ale riziko, že „nezávislí“ dorazí ve svetru či mikině je opravdu vysoké. Asi nejlepší je před vlastní akcí kontaktovat pořadatele a zeptat se ho, jaký vlastně dress code očekává. Ale i v případě, že vám pořadatel setkání poskytne odpověď, není jisté, že se nakonec obléknete správně – záleží totiž na většině návštěvníků.

Pokud disponujete smokingovou výbavou (více se o smokingu dozvíte v samostatném článku na našem blogu), je asi nejlepší si na Black Tie Optional vzít smoking v plné palbě se všemi doplňky, které k němu patří (motýlek, bílá frakovka, manžetové knoflíčky, ozdobný kapesníček a i cummerbund, kterým se alespoň budete odlišovat od číšníků). Pokud budete ve smokingu sebevědomý a uvolněný, je to ta nejlepší varianta.

Pokud se rozhodnete pro oblek, vyberte si temně modrý, tmavě šedý nebo černý oblek s bílou košilí na manžetové knoflíčky. Kravata by měla být tmavá, decentní a nekřiklavá (nejlépe jednobarevná v tmavě modrém či šedém odstínu). Boty by měly být černé, společenské, nejlépe typu Oxford (více se o Oxford botách dočtete na našem blogu), doplněné černými dostatečně dlouhými ponožkami či podkolenky. Kromě vhodných manžetových knoflíčku si vezměte i ozdobný kapesníček (o ozdobných kapesníčcích se více dozvíte na našem blogu) a černý opasek nebo černé hedvábné šle.

Rozhodně nezkoušejte nějak nakombinovat prvky Black Tie Dress Codu a Corporate Dress Codu – smokingem s kravatou či oblekem s motýlkem a smokingovou košilí situaci  rozhodně nezlepšíte, spíše budete vypadat jako někdo, kdo neví, jak se obléknout.

Povinné Doporučené Zakázané
Smoking Ozdobný kapesníček Jeany
Černý motýlek Manžetové knoflíčky Sportovní sako, blazer
Bílá košile Cummerbund Svetr nebo pletená vesta
Černé Oxford boty Sportovní boty
NEBO Kostkované sako či oblek
Tmavě modrý, šedý nebo černý oblek Jednořadý temně modrý oblek Rozhalenka
Světlá obleková košile Bílá košile na manžetové knoflíčky Polo košile, T-Shirt
Kravata Decentní kravata
Černé kožené společenské boty Černé Oxford boty
 Ozdobný kapesníček

Robert Radford (Corporate Dress Code)

John Wayne (Black Tie Dress Code)Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*