Barva skel slunečních brýlí

Raquel Welsh

Barva skel je hlavním parametrem slunečních brýlí (více se o slunečních brýlích dozvíte na našem blogu), který ovlivňuje, jak je přes brýle vidět. Každá barva poněkud zkresluje barevné podání, některá víc, jiná méně. Mnohé barvy navíc zvýrazňují kontrasty a následně poněkud zkreslují prostorovou orientaci.

Obecně a zjednodušeně lze říci, že barva skel nejvíce ovlivňuje tzv. doplňkové barvy. Jedná se o barvy, které leží na opačné straně kola barev a příkladem doplňkových barev jsou dvojice žlutá – fialová, zelená – červená či oranžová – modrá. Některé barvy skel jsou mimořádně vhodné pro určité lidské činnosti, u kterých subjektivně zlepšují vidění a orientaci a proto jsou brýle se zabarvenými skly často používány u specifických sportů – u sportovní střelby,  při řízení vozu, při golfu nebo při lyžování. Podstatné je, že po krátké chvilce si lidské vnímání na zkreslené podání zvykne a je schopné toto zkreslení eliminovat.

David Kostelecký

Barva skel slunečních brýlí má i čistě estetickou funkci. Někomu se některá barva líbí více, jiná vůbec a ke zvolené barvě obrouček jsou bezesporu barvy vhodnější a barvy méně vhodné. Navíc nezapomeňte, že sluneční brýle se nosí na obličeji, nejvýznamnější části lidské vizáže, a proto i odstín pokožky může hrát při výběru barvy skel svoji roli.

V každém případě je volba barvy skel slunečních brýlí ryze individuální záležitostí a pokud nehledáte brýle vyloženě pro specifické použití (ke střelbě, pro řízení automobilu, na lyže) bude rozhodovat pocit, jak se v brýlích s danou barvou skel cítíte a jak vám vyhovují.

Tabulka shrnuje typické vlastnosti barevných skel.

Barva skel Charakteristické vlastnosti
Šedá Barevně neutrální, univerzální
Zelená Minimální barevný posun
Hnědá Barevný posun k teplejším tónům, potlačuje modrý opar, zvýrazňuje kontrasty
Žlutá Barevný posun, zvýrazňuje stíny a tím kontrast, zkresluje vzdálenosti
Modrá Potlačuje bílou barvu, minimalizuje odrazy, mírně zvýrazňuje kontrast
Červená Maximalizuje kontrast
Růžová Výrazný barevný posun, zvýrazňuje detaily, podporuje vnímání prostoru
Oranžová Filtruje modrou, zvýrazňuje detaily a kontrast

 

Následující obrázek shrnuje charakteristiky barevných skel a podává i přehled o vhodnosti těchto skel pro různé typy počasí (tři křížky znamenají maximální vhodnost, žádný křížek minimální vhodnost).

Barvy skel slunečních brýlí


Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*