Tequila

Tequila je oblíbený alkoholický nápoj, vyráběný destilací z modré agave (Agave tequilana, Weberova agave). Tequila má typicky okolo 40% alkoholu a má příjemnou, lahodnou chuť. V Evropě se obvykle pije spolu se solí a plátkem limetky nebo citrónu a velmi populárním je i míchaný nápoj tequila sunrise, jehož základem je právě tequila.

Tequila vznikla ve 2. polovině 16. století, kdy španělští kolonizátoři poprvé vypálili tento nápoj v mexické provincii Jalisco. Okolo roku 1885 se tequila poprvé exportovala do Spojených států, kde se rychle získala oblibu a ze Spojených států se rozšířila do celého civilizovaného světa. Podle mexických zákonů by pravá tequila měla být vyrobená jen z modré agave, neměla by obsahovat žádné další příměsi, měla by být alespoň 2 x destilována a každá láhev by měla být opatřená identifikačním označení, které začíná písmeny NOM (Norma Oficiel Mexicana) a číselným označením destilérie. Nicméně i mexické předpisy se v poslední době poněkud zjemnily a připouštějí, aby pravá tequila byla vyrobená ze suroviny, která obsahuje alespoň 51% modré agave.

Modrá agave je sukulentovitý keř, kterému se výborně daří právě v okolí města Tequila v mexickém státě Jalisco. Pěstují se na plantážích buď na vrchovině (tequila z agave z vrchoviny se označuje Highlands) nebo v nížině (Lowlands). Tequila vyrobená výhradně z agave z lowlands má zemitější příchuť a tequila z highlands má sladčí a ovocnější chuť. Po 8 – 10 letech, kdy agave dozraje, se z každého keře odsekají speciálním zakulaceným nožem na dlouhé násadě (tzv. coa) listy a zůstane srdce rostliny (piňas), které váží okolo 70 kg u plantáží v nížinách a okolo 120 kg u plantáží na vrchovinách.

Piňas se potom odvezou do speciálních pecí, kde se vaří v páře tak, aby se komplexní deriváty fruktózy přeměnily v jednoduchou fruktózu. Po vaření se piňas rozmělní a nechají fermentovat v nerezových tancích nebo dřevěných barelech; proces fermentace trvá několik dní. Následují první a druhá destilace, v některých případech se provádí ještě třetí destilace. Následuje buď přímo stáčení do lahví nebo se destilát (tzv. tequila blanco) uloží v dřevěných sudech a nechá se vyzrát. Pokud uložení v sudech trvá 2 – 12 měsíce, říká se výsledné tequile Reposado, při zrání 1 – 3 roky se jedná o Tequilu Aňejo a pokud zraje v sudech více než 3 roky říká se jí tequila Extra Aňejo.

V Evropě se prodává tequila ve dvou hlavních variantách. Stříbrná tequila má čirou barvu a přirozenější chuť, zlatá tequila má zlatavou barvu, kterou získala buď přidáním karamelu nebo zráním v dubových sudech. Ve své domovině se tequila pije samotná, obvykle jen mírně chlazená. V Evropě i ve Spojených státech je moderní pít tequilu spolu se solí a limetkou nebo citronem (stříbrná tequila) nebo se skořicí a pomerančem (zlatá tequila). V obou případech se postupuje tak, že na hřbet ruky, do prohlubně mezi palcem a ukazováčkem navlhčenou citronem, limetkou nebo pomerančem se nasype sůl nebo skořice. Sůl nebo skořice se olízne, zapije tequilou a zají citronem, limetkou nebo pomerančem.

Ve střední Evropě jsou nejoblíbenější dvě značky tequily – Sierra a Olmeca. V obou případech se jedná o běžnou, průmyslově vyráběnou tequilu ale s dobrou chutí. Sierra tequila je charakteristická malým sombrerem, které je umístěné na šroubovacím uzávěru, Olmeca je zase typická svou lahví s obdélníkovým půdorysem. Obě značky nabízejí jak stříbrnou, tak zlatou tequilu a dá se sehnat i Aňejo.

Tequila je oblíbené a moderní pití. Hodí se spíše k mužům, ke kterým lépe sedí „kaktusový“ původ i ostřejší chuť, ale i ženy si tequilu oblíbily.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*