Guerlain Shalimar – orientální klasika

Guerlain Shalimar je jednou z nejstarších dámských vůní, které se dodnes vyrábí a prodávají. Má výrazný orientálně sladký nádech a na celkovém dojmu se podílí zdařilá kombinace tří základních faktorů – vanilky, kumarinu (pochází ze slivoně) a opoponaxu (sladká myrha). Ačkoliv Shalimar byl uvedený na trh téměř před sto lety, dodnes patří mezi absolutně nejprodávanější vůně (obliba Shalimaru je výraznější zejména v Evropě a např. ve Francii je to 4. až 5. nejprodávanější parfém).

Vůni Shalimar uvedl přední francouzský výrobce parfémů Guerlain na trh v roce 1921. Podle legendy Shalimar vznikl tak, že slavný představitel rodiny Gurlainů Jacques dostal k otestování syntetický vanilín vyrobený novým postupem a jen tak z okamžitého popudu přidal značné množství této substance do již existujícího a prodávaného parfému Jicky (Guerlain Jicky vznikl v roce 1889, hlavními složkami jsou levandule a vanilka a dodnes je na trhu). Vzniklá vůně měla nezaměnitelný orientální charakter a proto pro ní bylo vybráno poněkud exotické jméno Shalimar.  Lahvičku navrhl další z rodiny Guerlainů, Raymond.

Jacques Guerlain

Shalimar účinkoval jako zjevení, byl zcela jiný, než všechny ostatní parfémy té doby a těsně po svém uvedení byl jak parfém, tak především jeho název a lahvička kopírovány a až v roce 1925 si Maison Guerlain zajistil právní ochranu názvu i lahvičky. Shalimar se ve dvacátých a třicátých letech 20. století pohyboval přesně na hraně mezi dobrým vkusem a vulgaritou (říkalo se, že opravdová dáma by neměla dělat tři věci – kouřit, tancovat tango a používat Shalimar).

Shalimar je dodnes typickou orientální vůní v evropském, trochu méně výrazném provedení. Je vyzývavý, sladký, intenzivní a vyloženě dámský. Postupem doby se k původnímu Shalimaru přidaly jeho variace, které se snaží profitovat ze jména Shalimar – Shalimar Light, Shalimar Ode de Vanille nebo Shalimar Initial. I původní Shalimar se časem upravoval, ale základní charakteristiky zůstaly zachovány do dnešní doby. Dnes se dodává jako parfémová voda (EdP), toaletní voda (EdT) a kolínská (EdC).

HLAVA
bergamot, citrus, mandarinka
SRDCE
růže, jasmín, kosatec, pačuli
ZÁKLAD
vanilka, opoponax, kumarin, tonkové boby

Hlava označuje vůně, které jsou cítit ihned po aplikaci parfému; Srdce jsou vůně, které jsou cítit ve středbědobém časovém horizontu a Základ jsou vůně, které tvoří podstatu parfému a jsou cítit až v delší době po aplikaci parfému.

Hlavní složky vůně Bergamot, citrus, cedr, mandarinka, kosatec, jasmín, růže, vetiver, pačuli, levandule, vanilka, opoponax, kumarin, pižmo, santalové dřevo, kadidlo, kůže, tonkové bobyPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*