Boater klobouk

Termínem boater klobouk (Boater Hat nebo Straw Boater) se označuje slaměný klobouk s rovnou střechou, rovnou krempou, poměrně nízkou korunou a ozdobený relativně širokou, obvykle proužkovanou, stuhou, která je uvázána v temeni koruny klobouku. Dnes je boater klobouk pokládán za mírně výstřední letní pokrývku hlavy, především pro zcela neformální či vyloženě volnočasové příležitosti ale v době své vrcholné slávy (na začátku 20. století až do 30. let) se jednalo o ryze společenský klobouk, který identifikoval jeho nositele s nejvyššími společenskými vrstvami.

Boater klobouk se pravděpodobně vyvinul z klobouků, které nosili francouzští námořníci a rybáři a okolo poloviny 19. století ho jako první začali nosit děti. Během 2. poloviny 19. století se boater klobouk vyprofiloval jako volnočasový pánský módní doplněk a bylo možné se s ním setkat na dostizích, při nedělních procházkách či při velmi neformálních a uvolněných návštěvách přátel. Koncem 19. století se boater stal ryze společenským letním kloboukem, jakýmsi letním ekvivalentem klobouku homburg (více se o klobouku typu homburg dozvíte na našem blogu). Obdobím, kdy boater klobouk byl na vrcholu své oblíbenosti je počátek 20. století, přibližně do začátku první světové války. V období těsně po první světové válce se začaly prosazovat panama klobouky (více se o panama kloboucích dočtete na našem blogu) a popularita boater klobouku začala pozvolně ale neodvratně upadat. Ve 30. letech 20. století se boater klobouk stal oblíbeným nástrojem kabaretních umělců a i některých prvních filmových herců a vliv těchto umělců vedl k dalšímu ústupu boateru z pozice společenského letního klobouku. Dodnes si boater klobouk zachoval své postavení povinné součásti mnohých britských a amerických univerzitních uniforem.

V dnešní době je boater klobouk mírně výstřední, ale elegantní módní doplněk, který mohou nosit jak muži, tak i ženy. Ačkoliv formálně se stále jedná o společenský letní klobouk, v dnešní době je jeho nošení přijatelnější pro volnočasové příležitosti nebo sledování sportovních utkání.

Typický boater klobouk je upletený ze slámy nebo z usušené trávy a je poměrně silný a tuhý. I přesto je příjemný na nošení a výborně chrání svého nositele nebo nositelku před horkem.

Boater klobouk legendární americké značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*