Klasická parka M-65 Field Jacket

Bunda s označením M-65 je klasickou textilní parkou, která se stala jednou z ikonických bund. Parka M-65 je původně vojenská bunda, která se ale – díky svým funkčním vlastnostem, pohodlí při nošení a chic vzhledu – stala bundou, která se dnes běžně nosí v civilním prostředí a to nejen pro vycházky do přírody, ale i ve vyloženě městském prostředí.

Bunda byla uvedená jako součást uniformy americké armády v roce 1965 pod označením M-65 Field Jacket (polní bunda). Svůj bojový křest si bunda odbyla ve Vietnamu a mezi vojáky se stala velmi oblíbenou. Původně olivově zelená barva bundy byla záhy doplněná o světle béžovou (khaki) pro pouštní nasazení a následovaly modely s maskovacím potiskem. Vojáci, kteří se vrátili z Vietnamu bundu začali nosit i v civilním životě a poměrně značně se rozšířila. M-65 si zahrála i v několika filmech – Rambo (Silvester Stalone), Terminátor (Arnold Schwarzenegger) nebo Taxikář (Robert De Niro).

Původní M-65 byla navržená jako bunda pro 3 roční období – jaro, léto a podzim. Byla vyrobená z nepromokavé směsi bavlny a nylonu a měla zapínání na masivní mosazný zip, který byl přikrytý chlopní. Zip je doplněný suchým zipem na konci rukávů a u krku a slouží k zabránění průniku vody. Bunda má i kapucu, která je schovaná v zadní části límce v kapse na zip a dá se dle potřeby rozbalit nebo sbalit.  Bunda je vybavená čtyřmi našitými kapsami se zapínáním na patentky, epoletami na ramenou (pro umístění hodnostního označení) a je možné ji v pase stáhnout. Délka bundy je pod zadek. Do bundy lze vepnout oteplovací vložku, která zahřeje i v mírnějších zimách.

Bundy velmi podobné parce M-65 se staly koncem 60. a začátkem 70. let 20. století i součástí uniforem i jiných zemí. I u nás byla velmi oblíbená a dost nošená německá bunda, původně ušitá z moleskinu ale civilní varianty byly spíše bavlněné nebo směs bavlny a nylonu, která měla i v civilním provedení na levém rameni našitou malou německou (resp. v té době západoněmeckou) vlajku.

Dnešní parky M-65 jsou k dispozici v různých barvách (klasickými jsou olivově zelená, světle béžová khaki, černá, tmavě modrá a verze s maskovacím potiskem) i ušité z různého materiálu – od klasické směsi bavlny a nylonu až po čistě bavlněné nebo i kožené. Tyto bundy vyrábí nepřeberné množství výrobců – od původních dodavatelů pro americkou armádu, přes stávající armádní dodavatele a různé sportovní značky až po významné světové módní domy.

Ale ať již bundu M-65 vyrobil kdokoli, stále se jedná o bundu, která je praktická, pohodlná a dobře vypadá. S uvolňováním pravidel oblékání je tato bunda již běžná i do městského prostředí a lze ji nosit i do práce (přesně odpovídá Business Casual Dress Codu, o kterém se více dozvíte na našem blogu).  Ačkoli se jedná o armádní bundu, oblíbily si ji i ženy a i ony je možno v M-65 vidět. Pokud si budete vybírat barvu, doporučujeme, abyste zůstali u klasik – olivově zelená, světle béžová, černá nebo tmavě modrá – a pokud ji nechcete nosit jen do lesa či na paintball, vystříhejte se maskovacího potisku. A při jejím nošení nezapomeňte, že se jedná původně o součást armádní uniformy a jako taková má své omezení.

Parka M-65 je po své padesátileté existenci opravdovou klasikou mezi bundami.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
M-65 Field Jacket
++ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodnýPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*