Smoking – nejformálnější pánské oblečení

Smoking (v americké angličtině označován jako tuxedo) je dnes tím nejvíce formálním pánským oblečením, které se nosí pro vzácné příležitosti, kdy je předepsaný Black Tie Dress Code (více se o tomto dress bodu dočtete na našem blogu). Ačkoli ještě před několika lety (ale spíše desetiletími) bylo zcela normální si vzít smoking do divadla, na večeři do luxusní restaurace či na večerní návštěvu u přátel, dnes – tak, jak se celkově uvolňuje a zpohodlňuje oblečení – je smoking vhodný opravdu jen pro Black Tie příležitosti a v jakémkoli jiném prostředí bude minimálně budit údiv.

Smoking se vyvinul okolo roku 1885 v Anglii tím, že sako obleku ztratilo své šosy a tím se stalo pohodlnějším a nositelnějším. U zrodu smokingu stál tehdejší vévoda z Windsoru, pozdější britský král Edward VII (více se o Edwardovi VII dozvíte na našem blogu), který rád a často výrazně experimentoval s módou a oblékáním.

Původní smokingové sako bylo černé, jednořadé se zapínáním na jeden knoflík, bez rozparku a mělo šálový límec, potažený lesklým černým hedvábím. Vzhledem k tomu, že tento střih saka byl výrazně pohodlnější než fraky nebo redingoty s šosy, rychle se rozšířilo mezi anglickými gentlemany (právě za velmi aktivního přispění vévody). Sako se nosilo v odpoledních hodinách (tomu odpovídá i anglický název dinner jacket) a formálnější, večerní příležitosti zůstaly vyhrazené pro saka se šosy. S uvolňováním požadavků na formálnost se ale již ve 20. letech 20. století stal smoking večerním, ryze formálním oblečení. Ve 20. a 30. letech 20. století se smoking nosil jak v černé barvě, tak i ve velmi tmavé modré, šedé či dokonce i bílé (resp. světlá slonová kost), kdy bílá byla vyhrazená zejména pro venkovní příležitosti. Ve stejné době se objevila i saka, u kterých byl šálový límec vyměněný za špičatý límec s cípy směřujícími mírně vzhůru.

Dnešní smoking by měl být černý. Může být i opravdu hodně temně modrý nebo bílý nebo velmi světle béžový ale ani tyto barvy nepatří dnes mezi ty smokingové. Jakákoli jiná barva je sice přípustná, ale budí pozornost a ne každý musí s jinou barvou souhlasit. Límec může být šálový nebo špičatý a klopy límce by měly být potažené hedvábím nebo sametem. Zapínání klasického jednořadého smokingu je na jeden knoflík a sako je typicky bez jakéhokoliv rozparku.

Ke smokingu je potřeba nosit odpovídající doplňky. Kalhoty by měly být stejné barvy jako sako (s výjimkou bílého smokingu, ke kterému patří černé kalhoty) a typické smokingové kalhoty mají na vnější straně švu našitou tenkou hedvábnou stužku (stejné hedvábí, jaké je na límci saka). Boty by měly být černé, z lakované kůže buď typu Oxford nebo speciální smokingové mokasíny. Košile by měla být bílá, se zapínáním na manžetové knoflíčky (které by měly být černé) a může být jak hladká, tak s plisovaným předkem.

Ke smoking patří motýlek, ideálně v černé barvě. I když se dnes ke smokingu nosí i kravata (a vůbec nevypadá špatně), mnozí to považují za projev hlubokého barbarství. Okolo pasu je možné nosit tzv. cummerbund, hedvábnou šerpu, která poněkud stahuje bříško. Cummerbund by měl být ve stejné barvě jako motýlek. Vesta není originálním doplňkem smokingu, ale smokingově střižená (s hlubším výstřihem) je přípustná. Smoking by měl být vždy doplněný bílým ozdobným kapesníčkem v náprsní kapsičce.

Dnešní smoking je opravdu tím nejvíce formálním oblečením a málokterý muž ho unosí. Proto naštěstí existují specializované půjčovny smokingů, kde si lze zapůjčit nejen smoking, ale i doplňující vybavení.

George Clooney

Leonardo DiCaprio

 

 

Daniel CraigPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*