Outdoorové klobouky

Stetson Ava

Termínem outdoorové klobouky se označují pokrývky hlavy s širší krempou, která není ve vodorovném směru ale směřuje směrem dolu. Obvykle se jedná o bavlněné nezpevněné klobouky (případně o klobouky z moderních syntetických materiálů), které je možné jednoduše složit do batohu, tašky nebo do kapsy. Outdoorovému charakteru těchto klobouků odpovídá i převažující barva – zelená, béžová nebo maskovací potisk v zeleném, béžovém nebo šedém odstínu. Outdoorové klobouky chrání zejména před deštěm a před úžehem. Jejich výhodou je především to, že se pohodlně sbalí a uloží do příručního zavazadla nebo do kapsy a v případě nutnosti použití zase rozbalí a použijí tak, aby chránily nositele před rozmary počasí. Jde o vyložené volnočasovou a outdoorovou součást oblečení, i když se v posledních době nosí i v městském prostředí.

Irský tvídový rybářský klobouk

Předchůdcem dnešních outdoorových klobouků je rybářský klobouk, který vznikl okolo roku 1910 v Irsku. Původní irské rybářské klobouky byly vyrobené z vlněné látky a díky lanolínu, který je obsažený v ovčí vlně, tyto klobouky dobře chránily před deštěm a mokrem. Tyto klobouky nosili nejen irští rybáři, lovící v pobřežních vodách, ale i zemědělci, pracující na políčkách. Poměrně záhy byly některé z těchto klobouků upravené tak, že byly vyrobené z irské tweedové látky a především tato varianta se rozšířila mezi britskou a irskou venkovskou šlechtou jako klobouk do přírody, na hony či na zahradu.

Příslušníci americké námořní pěchoty v boonie kloboucích (2010)

Za války ve Vietnamu si někteří američtí vojáci tento typ klobouku upravili pro použití v džungli. Mírně se rozšířila krempa klobouku, klobouk získal maskovací potisk a byl vyrobený z bavlněné látky z místních zdrojů. Tento klobouk, který získal jméno boonie klobouk, se mezi americkými vojáky ve Vietnamu rozšířil tak, že v roce 1967 jej americká armáda zařadila jako oficiální součást výstroje svých vojsk pod názvem klobouk do džungle (Jungle Hat). Díky tomu, že klobouk se osvědčil a dobře chránil vojáky před sluncem, byl boonie klobouk modifikovaný i pro nasazení v pouštích – především se změnil odstín maskovacího potisku ze zelené (vhodné pro džungli) na světlejší béžovou, která optimálně vyhovovala pouštnímu prostředí.

Stetson Grayville

Se vzrůstajícím zájmem o aktivní volnočasové vyžití, turistiku i další outdoorové aktivity se různé varianty boonie klobouku začaly šířit mezi civilisty. Pro jejich potřeby nebyl nutný maskovací potisk a civilní outdoorové klobouky jsou obvykle v zelené (olivové)  nebo světle béžové nebo béžovo-šedé barvě.

Dnešní outdoorové klobouky se vyrábějí jak z bavlněné látky, tak i z moderních funkčních materiálů – Coolmax (více se o Coolmaxu dočtete na našem blogu), Gore-Tex (o Gore-Texu se více dozvíte v samostatném článku na našem blogu) nebo Cordura. Rozšířily se i varianty z tužší, silnější látky, které lépe drží tvar ale jejich složení do batohu je obtížnější. Ale nezapomeňte, že se jedná o vyloženě volnočasový klobouk, jehož primárním místem nošení je volná příroda.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Outdoorové klobouky + +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Naší nabídku outdoorových klobouků značky Stetson najdete na www.SEKORA.cz.

Stetson Reston

Stetson Kettering

Stetson RestonPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*