Sea Island bavlna – bavlna s nezaměnitelným puncem luxusu

Gossypium barbadense

Bavlna patří dnes mezi nejrozšířenější textilní materiály a bavlník je jednoznačně nejvíce pěstovanou textilní plodinou. Bavlněná látka nebo bavlněná příze je velmi pohodlná a příjemná, je prodyšná, pevná a neobyčejně dobře se udržuje. Bavlna je moderním a oblíbeným textilním materiálem.

Surová bavlněná vlákna jsou produktem keřovité rostliny bavlníku (Gossypium) a vznikají v tobolce, která obsahuje – po odkvetení květu – semena. Vlastní vlákna bavlníkového chmýří mají délku mezi 2 a 6,5 cm s průměrem mezi 10µm a  25µm. Dnes se na světě vypěstuje každý rok přes 25 miliónů tun surové bavlny a bavlníkové plantáže zaujímají asi 2,5% veškeré obdělávané půdy. Mezi největší producenty bavlny patří Čína (6 miliónů tun ročně), Indie (5,5 miliónů tun), Spojené státy (3,5 miliónů tun), Pakistán (2,5 miliónů tun) a Brázílie (s roční produkcí cca 1,75 miliónů tun).

Bavlna, označovaná jako Sea Island má mezi bavlnou zcela ojedinělé postavení. Sea Island bavlna pochází ze specifického středoamerického druhu bavlníku Gossypium Barbadenese, který původně pochází pravděpodobně z Ekvádoru a okolo roku 1650 se tento druh rozšířil a pěstoval na Barbadosu. Gossypium Barbadenese má žluté květy a černá semena. Vlákna tohoto bavlníku jsou bílá, neobyčejně dlouhá (délka je od 3,5 cm po 6,5 cm), jsou jemná (průměr je obvykle do 15µm), mimořádně pevná a mají hedvábný lesk a téměř sametovou texturu. Gossypium Barbadenese ale vyžaduje zcela specifické podmínky pro své pěstování – minimálně 250 slunečních dní a vysokou vlhkost vzduchu. Ačkoli je odolný proti mrazu, nejlépe se mu daří v subtropických oblastech, nejlépe u mořských břehů. Na světě existuje jen několik lokalit, kde se Gossypiu Barbadenese daří (plocha, na které se Gossypium Barbadenese celosvětově pěstuje představuje jen o málo víc než 5% z celkové výměry bavlníkových plantáží).

Název Sea Island pochází od názvu ostrovů, které leží v Mexickém zálivu u pobřeží Jižní Karolíny a Georgie, z nichž nejproslavenější svou bavlnou byly ostrovy James, Edisto, John a Wadmalaw.. Na těchto ostrovech a na přilehlém pobřeží států Jižní Karolína, Georgia a Florida se bavlna s extra dlouhými vlákny pěstovala přibližně od roku 1790. Kvalita bavlny, pocházející z tohoto pásu, výrazně převyšovala veškerou ostatní produkci a jen nejkvalitnější egyptská bavlna (Gossypium Barbadenese varieta Jannovitch) se Sea Island bavlně svou kvalitou přibližovala. Ve 20. a 30. letech 20. století prožila originální Sea Island bavlna krizi, ze které se dodnes nevzpamatovala. V té době výrazně poklesla poptávka po luxusní bavlně a i Sea Island bavlna se prodávala za ceny běžné bavlny, která ale měla podstatně vyšší hektarové výnosy. Pěstitelé z Jižní Karolíny, Georgie a Floridy nedokázaly konkurovat egyptské Jannovitch bavlně, která sice neměla tak luxusní charakteristiky, ale měla při zpracování nižší odpad (odpad při zpracování tvořil asi 1/3 surové Sea Island bavlny, kdežto u Jannovitch bavlny byl po 20%). Většina pěstitelů Sea Island bavlny na jihu Spojených států buď přestala bavlníku úplně pěstovat nebo osázeli své plantáže tzv. Upland bavlnou (Gossypum Hirsutum), která měla podstatně vyšší výnosy a vyžadovala méně pozornosti při pěstování i při a po sklizni. Dnes se již na jihu spojených států plantáže Sea Island bavlny prakticky nevyskytují.

Pečlivá kultivace egyptské bavlny (zejména pozorný výběr semen) vedla k tomu, že egyptská bavlna postupně zaujala místo nejluxusnější bavlny. Tato bavlna s vlastnostmi velmi blízkými originální Sea Island bavlně se označuje jako Sea Island Quality, i když mnozí výrobci zcela záměrně rozlišující slůvko Quality opomíjejí. Dnes je většina výrobků s označením Sea Island nebo Sea Island Quality vyrobená právě z egyptské bavlny Jannovitch.

Sea Island (resp. Sea Island Quality) se dnes používá především pro výrobu jemného bavlněného popelínu (více se o této látce dozvíte na našem blogu) s číslem příze 140 (více se o číslu příze dočtete na našem blogu) na ušití těch nejluxusnějších košilí. Ojediněle se najdou i trička (polo trička, T-Shirt) vyrobená ze Sea Island Quality bavlny (např. značek John Smedley či Sunspel) ale dominantní oblastí použití Sea Island Quality bavlny jsou opravdu luxusní košile. Košile ze Sea Island Quality je jemnější, hedvábnější s charakteristickým leskem a již sama o sobě působí velmi luxusním dojmem.

Naší nabídku luxusních košilí ze Sea Island Quality bavlny britské prestižní značky Turnbull & Asser najdete na www.SEKORA.cz.

Dámské polo tričko, John Smedley

Luxusní T-Shirt ze Sea Island bavlny, Sunspel

 

 

 

Košile Sea Island Quality, Turnbull & AsserPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*