Ošetřování a údržba hedvábných šátků

Klasickým materiálem, ze kterého se šátky vyrábějí, je 100% hedvábí. Poskytuje šátkům nedostižitelný lesk a barevnou brilanci. Navíc se hedvábí vyznačuje i jinými vlastnostmi, které jsou pro šátky důležité – nemačkavostí, schopností vytvořit elegantní uzel i relativní odolností proti ušpinění (více se o hedvábí dozvíte na našem blogu). Nevýhodou hedvábných šátků je jejich problematické čištění, které vždy raději svěřte specializované provozovně.

Šátky se vyrábí tak, že látka přirozené barvy je následně potištěna požadovaným vzorkem. U potištěného hedvábí je možné realizovat naprosto libovolné vzory, ale použité barvy opět ovlivňují – již tak choulostivou – údržbu hedvábných šátků.

Značkové šátky jsou na všech okrajích stočené do jemné ruličky, která je následně zapošita tak, aby se šátek netřepil. Vzhledem k tomu, že začištění okrajů šátku se provádí ručně, jsou vnější hrany jemně nepravidelné.

Ať již hledáte šátek pro jakoukoliv příležitost, nikdy nic nezkazíte, pokud budete oblékat šátek ze 100% hedvábí. Hedvábné šátky jsou opravdu zcela univerzální.

Doporučení pro správnou údržbu šátků

 • Každý šátek je vybaven etiketou, na které je – kromě složení materiálu, ze kterého je vyroben – uveden i doporučený postup pro čištění, sušení a žehlení ve formě mezinárodně standardizovaných symbolů. Vysvětlení jednotlivých symbolů je součástí tohoto návodu. Dodržujte postup čištění, sušení a žehlení uvedený na etiketě.
 • Zmačkaný šátek nejprve zkuste nechat vyvěsit (případně ho můžete před vyvěšením velmi jemně navlhčit vlažnou vodou).
 • Pokud šátek žehlíte, postupujte velmi opatrně. Teplota žehličky nesmí přesáhnot 130 oC, jinak dojde k nevratnému poškození hedvábných vláken.
 • Nežehlete šátek až do kraje. Značkové šátky jsou na okrajích zakončeny zapošitými jemnými nepravidelnými ruličkami, které byste při přežehlení zničili.
 • Pokud šátek vyžaduje vyčištění, svěřte ho specializované chemické čistírně, které důvěřujete.
 • V žádném případě nepoužívejte bělení.
 • Některé šátky je možné prát ve vlažné vodě (buď ručně nebo velmi šetrným programem v pračce a to vždy v ochranné síťce). Při praní použijte prášek, který neobsahuje bělící činidla. Nenechávejte šátek ležet ve vodě.
 • Šátky neždímejte ani nesuště v sušičce. Po vyprání je nechte volně uschout na vzduchu.
 • Pokud šátek zmokne nebo navlhne (např. při dešti nebo sněhové vánici) nechte jej vyvěsit a uschnout za přirozené pokojové teploty.
 • Dojde-li k tomu, že si šátek ušpiníte, můžete zkusit znečištěné místo co nejdříve namočit studenou vodou a pak vysát do čistého ubrousku. Podle povahy znečištění může tento postup pomoci – ale také nemusí. Rozhodně nepoužívejte teplou vodu.
 • Nedoporučujeme používat na čištění skvrn odstraňovače skvrn. Raději nechte šátek celý odborně vyčistit.
 • Šátky neskladujte na přímém světle a při vysokých teplotách.

Naší nabídku hedvábných šátků najdete na www.SEKORA.cz.

Údržba a ošetřování hedvábných šátkůPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*