1 ply kašmírové svetry – lehké, jemné a hřejivé

1 ply kašmírové svetry, které jsou vyrobené z jednou skané příze, jsou velmi lehké, mimořádně jemné a přitom mají – díky obecným vlastnostem kašmírové vlny (více se o kašmíru dozvíte na našem blogu) – vynikající tepelně izolační vlastnosti a jsou dostatečně hřejivé.

Jednou skaná příze (1 ply) je příze, která je vyrobená z jednoho vlákna. Běžněji používaná 2 ply příze je vyrobená ze dvou vláken, která jsou kolem sebe šroubovicově zkroucená; 4 ply příze je vyrobená zkroucením 4 vláken a 6 ply příze zkroucením šesti vláken. Jednou skaná příze je tedy nejtenčí, nejlehčí.

Vyrobit kvalitní kašmírový svetr z 1 ply příze je výrazně obtížnější, než z přízí vícenásobně skaných. Jednou skaná příze má tendenci se točit ve směru, kterým jsou elementární vlákna v přízi stočená; naproti tomu 2 ply příze, která je vyrobená ze dvou vláken, která jsou navzájem stočená v obráceném směru než jednotlivá vlákna se nestáčí a zůstává rovná. Tendence ke stáčení příze může výrazně deformovat tvar svetru a upletený svetr nemusí být symetrický. Zároveň je jednou skaná příze tenčí a je proto potřeba jednotlivá oka při pletení více utáhnout tak, aby v pletenině nevznikaly příliš velké vzduchové mezery, které by zásadním způsobem ovlivnily tepelně izolační vlastnosti pleteniny. Naštěstí silnější utažení ok při pletení řeší z větší části i problém toho, že příze má tendenci se stáčet. Paradoxně tak na 1 ply kašmírový svetr je potřeba přibližně stejné množství kašmíru, jako na silnější 2 ply svetr s méně utaženými oky.

Silnější utažení ok má ještě jeden pozitivní vliv na pleteninu. Tím, že je pletenina hustší, je i trvanlivější a méně náchylná k poškození nebo k vytažení oka.

1 ply kašmírové svetry nejsou zcela nejběžnější. Většina výrobců, a to i těch značkových, preferuje jednodušší výrobu svetrů z vícenásobně skané (obvykle 2 ply) příze, která je jednodušší. Navíc tyto svetry mohou mít při pletení více povolená oka, což jednak snižuje spotřebu kašmíru, jednak je výsledná pletenina na první omak nadýchanější a vzbuzuje pocit jemnosti.

Většina svetrů britské prémiové značky N.PEAL, které jsou v nabídce na www.SEKORA.cz, je vyrobená právě z 1 ply příze. Svetry jsou lehké, jemné a přitom velmi hřejivé a mimořádně trvanlivé. Značka N.PEAL je snad jedinou značkou, která má 1 ply kašmírové svetry v takové míře v nabídce.

Naší nabídku kašmírových svetrů značky N.PEAL najdete na www.SEKORA.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*