Brigitte Bardot – francouzská uvolněná ženskost

Brigitte Bardot je osobnost, která se významným způsobem ovlivnila definici stylu v oblékání v 60. letech 20. století a její stylový příklad dodnes platí. Její styl je uvolněný a pohodlný; typicky francouzský a středomořský. Je jednoduchý, funkční a přitom elegantní. Brigitte Bardot byla celosvětovým ženským sexuálním symbolem 60. a 70. let 20. století a jednoznačně ovlivnila to, jak se ženy dodnes oblékají i chovají.

Brigitte bardot se narodila v roce 1934 v Paříži v rodině katolického inženýra. Od útlého mládí se připravovala na baletní dráhu a v letech 1947-1950 studovala u ruského choreografa Borise Kňazova. Ve věku 14 let poprvé předváděla oblečení na módní přehlídce a v roce 1950 byla její fotografie na titulní stránce časopisu Elle, kde si jí všimnul začínající francouzský režisér Roger Vadim.

Ten ji přivedl k filmu a během 20 let následujících po roce 1952 hrála celkem v 47 filmech po boku takových hvězd stříbrného plátna jako Jean-Louis Trintignan, Jean Gabin, Kirk Douglas, Jean Marais, Jane Birkin či Gérard Philipe. Mezi její nejznámější filmy patří …a bůh stvořil ženu (spolu s Jean-Louisem Trintignanem), Velké manévry (s Gérardem Philipem), Babeta jde do války, Viva Maria nebo Rumový bulvár (s Linem Venturou). Většinou šlo o romantické filmy a mívaly úspěch jak u kritiků, tak i u diváků. V roce 1973, ve svých 39 letech, svou hereckou kariéru sama a definitivně ukončila.

Za svůj život stihla 4 manželství (jejími manželi byli režisér Roger Vadim, herec Jacques Charrier, německý průmyslník Günther Sachs a silně pravicový politik Bernard d’Ormale), ze kterých má jednoho syna Nicolase. Mezi jejími partnery lze najít i Jeana-Louise Trintignana či francouzského šansoniéra Gilberta Bécauda.

Po roce 1973 se Brigitte bardot intenzivně věnuje boji za práva zvířat. V roce 1986 založila  vlastní nadaci, kterou i finančně podporuje a často a nekompromisně veřejně vystupuje na ochranu zvířat. Aby podpořila boj za ochranu zvířat, stala se vegetariánkou.

Brigitte Bardot se stala sexuální ikonou 60. let 20. století. Její pozice byla opravdu celosvětová a i v tehdejším východním bloku představovala ideál ženskosti (české dieselové lokomotivě řady 751 se podle charakteristického čela lokomotivy dodnes přezdívá Bardotka). Při svých návštěvách St. Tropez na středomořském pobřeží, kde si koupila v roce 1963 sídlo, popularizovala dámské plavky bikiny a středomořské, slunečné a teplé prostředí se výrazně otisklo i ve stylu jejího oblékání. Preferuje jednoduché, pohodlné a vysoce funkční oblečení, které výrazně akcentuje ženskost. Jednoduché, prostě střižené šaty nebo jednobarevná T-Shirt s hlubším výstřihem jsou pro ni charakteristické. Jako opravdová Francouzka ráda a často používá i výrazné módní doplňky (šátky, klobouky, sluneční brýle, šály), které s citem kombinuje s ostatním oblečením. Pro ní typický je i hlubší, širší výstřih (ať již na šatech nebo na tričku či na topu), který ponechává nezahalená ramena, a který získal i své jméno po ní.

Brigitte Bardot ovlivnila v 60. letech 20. století vývoj módy směrem k ležérnímu, jednoduchému a opravdu pohodlnému outfitu.Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*