Gore-Tex – nepromokavá prodyšná membrána

Gore-Tex je asi nejznámější funkční materiál. Jedná se o membránu, která je nepromokavá ale současně je i prodyšná a tělo pod Gore-Texem může dýchat. Za svou popularitu vděčí Gore-Tex nejen svým vlastnostem, ale i promyšlenému a dobře dlouhodobě vedenému marketingu. Gore-Tex také patří mezi nejstarší funkční materiály a jeho obliba u zákazníků je nesmírně vysoká.

Gore-Tex je tenká pórovitá membrána, vyrobená z expandovaného polytetrafluoretylénu (teflonu). Membrána má přibližně 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční a každý z pórů je přibližně 20.000 x menší než kapka vody a asi 700 x větší než molekula páry. Tím brání aby voda prošla přes membránu ale zároveň umožňuje, aby docházelo k téměř přirozenému dýchání.

Wilbert L. Gore

Membrána se typicky používá tak, že se nalaminuje mezi dvě vrstvy látky – vnější látku, která je obvykle tvořená materiálem na bázi nylonu a podšívku, která bývá na bázi polyesteru. Obecně je ale možné Gore-Tex nalaminovat na jakoukoli tkaninu a proto existují i čistě vlněné bundy s Gore-Texem; u aplikací, kde hraje roli váha se zase nepoužívá podšívková vrstva.

Gore-Tex vyvinul roku 1969 Wilbert L. Gore a jeho syn Robert W. Gore. Membránu uvedli na trh pod obchodním názvem Gore-Tex a v 70. letech získali několik patentů, které Gore-Tex chrání. V 70 letech také proběhlo několik vleklých soudních sporů, které ale nakonec uznali patentové právo na Gore-Tex.

Od samého začátku se Gore-Tex oficiálně dodává jen výrobcům, kteří dodržují poměrně přísné požadavky na konstrukci a výrobu oblečení z Gore-Texu. Švy musí být provedené tak, aby nepropouštěly vodu, konstrukce musí být taková, aby voda neprotékala dovnitř například kolem kapes – pouze výrobci, kteří splňují tyto požadavky mohou své výrobky označovat i značkou Gore-Tex.

V průběhu času došlo i k drobné úpravě vlastního Gore-Texu. Originální Gore-Tex je sice 100% nepromokavý, ale jeho schopnost dýchat je relativně omezená a při zvýšení tělesné námaze se nositelé Gore-Texu opravdu zapotí. Proto vzniklo několik membrán, které lépe dýchají (uvádí se, že Gore-Tex Active je až o 30% prodyšnější). Stejně tak je dnešní Gore-Tex Pro trvanlivější – originální Gore-Tex byl na povrchu opatřen tzv. DWR vrstvou, jejíž účinnost se ale praním a čištěním snižovala a materiál byl poté sice nepromokavý, ale velmi málo prodyšný a s oblibou se potil zevnitř.

Z Gore-Texu se dnes vyrábí zejména oblečení a obuv pro sport – bundy, čepice, rukavice, pohorky, tenisky. Postupem času si ale Gore-Tex našel cestu i do vyložené business oblečení – kabáty či bundy s Gore-Texem mají usedlý, klasický vzhled a i boty mohou být velmi společenské. Používají ho spotovci, myslivci a lesníci a ve své výbavě ho mají i horské služby, policisté a vojáci po celém světě.
Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*