Quilted bunda – britská volnočasová klasika

Quilted bunda britské značky Lavenham

Quilted bunda je mírně vyteplená bunda, která je prošitá tak, že švy vytváří jakýsi diamantový vzor na vnějším povrchu bundy. Bunda je ušitá tak, že mezi vnější a vnitřní vrstvu je umístěné textilní zateplení, které je připevněno pomocí prošití bundy pomocí zvnějšku viditelných švů, které na povrchu bundy vytváří kosočtvercový nebo kosodélníkový obrazec. Quilted bunda je oblíbenou volnočasovou bundou zejména na britských ostrovech, ale i v Evropě nebo Spojených státech má široké zastoupení.

Klasická quilted bunda je ušitá z převážně syntetických materiálů. Jako vnější (a často i jako vnitřní) látka bývá použitá nylonová či polyesterová směs a jako zateplení se obvykle používá slabší vrstva polyesteru. Kosočtvercové prošití celé bundy se čtverci postavenými na špičku je zvnějšku viditelné a vytváří charakteristickou vlastnost bundy. Vlastní prošití slouží k rovnoměrnému přichycení vnitřního zateplení k bundě tak, aby zateplení nepadalo a zároveň vznikají prošitím vzduchové kapsy, které podporují zateplení bundy a umocňují tepelně izolační vlastnosti celku.

Jedna z původních quilted bund značky Husky

Oblečení, na stejném principu, se již od 12. století používalo jako vrstva, která se nosila pod brněním. Jednak dokázala svého nositele zahřát, jednak tvořila jakýsi polštář mezi pokožkou a kovovým brněním a pomáhala udělat nošení brnění snesitelným. Podobně prošívané bundy byly populární nejen v Evropě, ale od 17. století jsou doložené i v Indii, Číně a dalších dálněvýchodních destinacích.

Mezi moderní stylové bundy pronikla quilted bunda až po roce 1965. V té době založil Američan Steve Gulyas, penzionovaný vojenský pilot, ve Velké Británii společnost Husky Ltd. A jedním z prvních modelů, který firma představila byla právě prošívaná bunda. Původní Husky bunda měla světlejší olivovou barvu, mírně šikmo střižené kapsy a měla hnědý manšestrový límec a zdobení kapes. Popularizaci quilted bundy pomohla britská královská rodina, včetně královny Alžběty II., jejíž členové tuto bundu s oblibou a často nosí na svých venkovských sídlech. Poměrně záhy začaly quilted bundu nabízet i další britské značky, především Burberry a Barbour, které mají modely quilted bund ve své nabídce dodnes. Mezi další významné značky, které quilted bundy nabízejí patří i britská Lavenham či americká Brooks Brothers.

Quilted bunda sluší i ženám

Quilted bunda je nepromokavá a mírně zateplená. Díky těmto vlastnostem je ideálním společníkem pro volnočasové aktivity v jarním a podzimním počasí. Některé značky používají vlastní tartanovou podšívku (více se o značkovém tartanu dozvíte na našem blogu), která při bližším pohledu spolehlivě identifikují bundu se značkou; některé modely dodnes používají manšestrové límce a jiné doplňky. Bunda je k dispozici v mnoha různých fazónách a délkách – od do pasu až ke kolenům.

Quilted bunda je dodnes výhradně volnočasovým oblečením. Je pohodlná, přiměřeně teplá i dostatečně vzdoruje vodě. Bunda se vyrábí v široké nabídce barev ale klasickými barvami jsou olivová, temně modrá a černá; tyto barvy jsou doplněné ještě červenou u dámských modelů. Bundu nosí jak muži tak i ženy, kterým opravdu sluší. Trochu opatrnosti by případnému výběru quilted bundy měly věnovat zákazníci se silnější postavou, protože celkově má bunda tendenci rozšiřovat postavu.

Quilted bunda je dnes opravdovou britskou volnočasovou klasikou, která si získává stále více sympatizantů i ve Spojených státech a Evropě.

Vhodnost pro formální příležitosti Vhodnost pro dennodenní nošení Vhodnost pro volnočasové nošení
Quilted bunda
+ +++

Vhodnost udáváme pomocí 0 až 3 křížků, kdy 3 křížky znamenají maximální vhodnost a žádný křížek znamená, že daný typ pro danou příležitost opravdu není vhodný

Královna Alžběta II.

David BeckhamPříbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*