Zapalovač Zippo – stylový doplněk kuřáků

Zapalovač značky Zippo jsou asi těmi nejrozšířenějšími zapalovači na světě. Doposud se jich vyrobilo více než půl miliardy kusů a jejich funkčnost za všech okolností a spolehlivost těží z promyšlené a přitom jednoduché konstrukce. Zapalovače Zippo nejsou tak elegantní jako zapalovače jiných značek (Dunhill, S.T.Dupont, Cartier nebo Caran d’Ache), ale mají své osobité, funkční kouzlo.

Zippo zapalovač je benzínový zapalovač, který se dá spolehlivě zapálit i ve větru, dešti, sněhu nebo ve vysoké nadmořské výšce. Ve spodní části zapalovače je nádobka s vatou, do které se dolévá benzín do zapalovače (nebo i jiný benzín). Touto nádobkou prochází knot, který vyúsťuje v komínku na vršku zapalovače. Po otevření víčka zapalovače a škrtnutí kolečkem, které tlačí na křesací kamínek, zapálí jiskra benzín, dopravovaný knotem. Zhašení zapalovače se provádí zaklopením víčka zpět, což přeruší přívod kyslíku k plameni a tak plamen zhasne. Zapalovač Zippo funguje opravdu spolehlivě a i jeho údržba není nijak složitá – jednou za čas se dolije benzín, jednou za několik měsíců se vymění kamínek, jednou za rok se povytáhne knot a jednou za cca 5 let se vymění knot. A po celou dobu zapalovač spolehlivě a bezproblémově chytá i hoří.

George G. Blaisdell, zakladatel Zippo

Firmu Zippo založil v roce 1932 George G. Blaisdell v Bradfordu v americké Pensylvánii. Navrhl zapalovač, který se inspiroval u rakouských zapalovačů značky IMCO (dobře známých a prodávaných i u nás, ale IMCO již od roku 2002 neexistuje) a v podstatě byl již první Zippo zapalovač stejný, jako dnešní modely. První Zippo byl na trh uvedený v roce 1933 a díky své spolehlivosti si rychle získával zákazníky. K opravdu masivnímu rozšíření došlo za 2. světové války, kdy firma Zippo vyráběla zapalovače prakticky výhradně pro americké ozbrojené složky, jejichž vojáci, letci, námořníci i námořní pěšáci šířili slávu Zippo zapalovačů po celém světě. Dodnes zůstávají zapalovače Zippo nejoblíbenějšími mezi vojáky a posléze i mezi outdoorovými nadšenci a dobrodruhy.

Kovové pouzdro zapalovače přímo vybízí ke gravírování a i sama firma Zippo velmi záhy začala své zapalovače gravírovat a posléze i lakovat různými motivy – od armádních označení, přes jednoduché ornamenty až po specifické motivy pro motorkáře. V 50. a 60. letech 20. století se zapalovače Zippo staly významným prostředkem propagace, kdy na zapalovačích bylo vygravírováno nebo natištěno logo společností snad ze všech myslitelných oborů. V roce 2009 firma Zippo koupila jednoho ze svých největších konkurentů, firmu Ronson a od roku 2010 firma rozšiřuje i portfolio svých výrobků (v reakci na propad prodejů z důvodu tlaku na omezení kouření) o zavírací nože, outdoorové doplňky, hodinky, psací potřeby a vůně.  Od roku 2007 je na trhu i zapalovač Zippo Blu, který vypadá prakticky identicky ale jedná se o plynový zapalovač. Firma Zippo je dodnes vlastněná potomky svého zakladatele.

Zapalovač Zippo je opravdu stylový doplněk kuřáků. Díky svému spojení s vojenským prostředím i své jednoduchosti působí chlapským dojmem a pokud si nezvolíte variantu s výrazným a křiklavým potiskem a setrváte u decentních stříbrných nebo zlatých variant, působí i dostatečně elegantně a nemusíte se bát tento doplněk používat i při těch nejvíce formálních, společenských příležitostech.

 Příbuzná témata - mohlo by vás zajímat


Pin It
Přidat komentář

0 Komentáře.

Přidat komentář


*